İçeriğe Yönlendir

Vites Değiştirirken Devir Saati Yükselmesi

Özcan Acar
Çözüme git Özcan Acar tarafından,

Recommended Posts

Özcan Acar

Arkadaşlar 2014 den bu yana merhaba :)  Aracımı yeni aldım 2004 model new beetle sanırım Bora motoru mevcut üzerinde  soğukken pek sıkıntı yok gibi ama ısınmaya başladığında vites değiştirirken kısa süre devir düşmüyor sonradan düşüyor. Debriyaj balatasından şüpheleniyorum ama arkadaşım test etti daha ömrü var dedi ya ayırma yapmıyor yada boğaz kelebeğinde olabilir mi başına gelen varmı ? İlginize teşekkür ederim . 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yani 2. vites 3000d/d iken vitesi 3' e alıyorsunuz, devir saati 2000 d/d' ya düşmesi gerekirken 3000 d/d' da kalıyor ancak, sonrasında tekrar olması gerektiği devire geliyor. Çok yumuşak kullanarak aynı d/d' da denediniz mi? 

4. viteste kalkış yapmayı deneyin, araç stop ediyorsa baskı balata sağlam, hareket ediyor ise bitmiştir.

3. 4. ya da, 5. viteste araca dip gaz yapın devir saati yükselip, hız artmıyor ise, baskı balata bitmiştir. 

Boğaz kelebeği vitesten bağımsız arıza belirtileri gösterir.

Ancak, ara ara boğaz temizliği iyidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vites değişimi için debriyaja basınca devir sabit mi kalıyor ? gaza basılmasa da?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Acar
Çağlar Bayur yazdı:

vites değişimi için debriyaja basınca devir sabit mi kalıyor ? gaza basılmasa da?

Evet hocam sabit kalıyor vuuu yapıyor devir yükeliyor 

Mehmet Göktürk yazdı:

Bu araçta hararet göstergesi yok ama konuyu nasıl bağladınız onu açıklarmısınız? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Özcan Acar yazdı:

Bu araçta hararet göstergesi yok ama konuyu nasıl bağladınız onu açıklarmısınız? 

1.6 hitlerin kronik sorunudur. Değişin..

Yorum bağlantısı
Özcan Acar
Metin Akbal yazdı:

Araç otomatik mi?

Hayır manuel hocam 

Mehmet Göktürk yazdı:

1.6 hitlerin kronik sorunudur. Değişin..

Tamamdır bakacağım 

Furkan Bakırel yazdı:

Motor kodu nedir?

Motor no ; BFS025093 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özcan Acar yazdı:

vw elektroniğine hakim değilm lakin sistem şöyle: vites değişim arasında devir aniden düşmeyip sabit kalması istenir, teker dönüyor ise, hız sensöründen gelen bilgiyi kullanır, genlede buna benzer devir sorunlarında beyin resetlenince düzelir, genel olarak vw ye ait bir parça arızası var mıdır bilmem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Devirlenme de sorun var mı? LPG var mı?

1.6 motor değil mi? 1.6 Bora da bu motor kodu yok çünkü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hararet müşürü dedim bi dikkate alınırsa iyi olur

Hata kodlarını bi okutun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özcan Acar
Mehmet Göktürk yazdı:

Hararet müşürü dedim bi dikkate alınırsa iyi olur

Hata kodlarını bi okutun.

Abi bugün bir servise götürdüm arkadaş bir tur attı döndüğünde baskı balatanın tam kavramadığını değişmesi gerektiğini söyledi verdiğiniz link Almanca olduğu için forumu okuyamadım ama aklımda kalacağını hararetmüş ürünü kontrol Edip ondan sonra baskı balatayı değiştireceğim. Şuda var söylemeyi unuttum araba rahatladğında yani

4,5 viteslerde bu durum çok aza iniyor .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sizdeki tarif, vites değişirken debriyaja baslı iken devrin yükselmesi değil miydi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Acar
Mehmet Göktürk yazdı:

Gaza basınca devir yükseliyor demek boşta değil atabii ki balata

Obakın şöyle anlatayım birinci viteste gaza yüklenip 3000 devire geldiğimizi varsayalım vites değiştirmek için debriyaja bastığımızda 3000 devirden 3500 e çıkıyor Normalde debriyaja bastığımızda aşağı düşmesi ve diğer viteste geçişte rahatlaması gerekiyor ama bunu yapmak yerine devir yükseliyor usta da debriyaj balatasının değişmesi gerektiğini söyledi

Çağlar Bayur yazdı:

sizdeki tarif, vites değişirken debriyaja baslı iken devrin yükselmesi değil miydi?

Evet hocam ayne öyle 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Özcan Acar yazdı:

Obakın şöyle anlatayım birinci viteste gaza yüklenip 3000 devire geldiğimizi varsayalım vites değiştirmek için debriyaja bastığımızda 3000 devirden 3500 e çıkıyor Normalde debriyaja bastığımızda aşağı düşmesi ve diğer viteste geçişte rahatlaması gerekiyor ama bunu yapmak yerine devir yükseliyor usta da debriyaj balatasının değişmesi gerektiğini söyledi

Evet hocam ayne öyle 

hala hararet müşürü diyorum o zaman..

Servise götürün o ustaya gitmeyin bi daha.

Balata bitti ise mesela 2 den 3 e attınız düşükümsü normal devirde yüklendiniz gaza, devir saati ve tabi devir yükselir ama araba aynı hızı vermez sonra devir saati geri gelir.

Ayağınız çekili ilen devir yükselir balata bittiyse.

debriyajdan.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özcan Acar yazdı:

debriyaja bastığımızda 3000 devirden 3500 e çıkıyor

Mehmet Göktürk yazdı:

usta da debriyaj balatasının değişmesi gerektiğini söyledi

ustayı değişin önce

debriyajı değişince devir de düzelecek ama balata değiştiği için değil, usta gerçek arızayı arada tamir edecek

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Özcan Acar
Çağlar Bayur yazdı:

ustayı değişin önce

debriyajı değişince devir de düzelecek ama balata değiştiği için değil, usta gerçek arızayı arada tamir edecek

O zaman arıza baskı Balat’a değil hararet müşürümü hocam ? 

Mehmet Göktürk yazdı:

hala hararet müşürü diyorum o zaman..

Servise götürün o ustaya gitmeyin bi daha.

Balata bitti ise mesela 2 den 3 e attınız düşükümsü normal devirde yüklendiniz gaza, devir saati ve tabi devir yükselir ama araba aynı hızı vermez sonra devir saati geri gelir.

Ayağınız çekili ilen devir yükselir balata bittiyse.

debriyajdan.

Balatanın bittiğine inanmıyorum ben kaba bir test yaptım kavrama ile ilgili 5. Viteste kaldırmaya çalıştım pat diye durdu araç ama başka bir sorun vardır dedim benim derdim kısaca vites geçişlerinde devirin yükselip bir süre sonra aşşaya inmesi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özcan Acar yazdı:

O zaman arıza baskı Balat’a değil hararet müşürümü

spesifik olarak o motoru bilmem de, teknik her motorda aynı, bu arıza tarifiinde balata denemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...