İçeriğe Yönlendir

İlk Arazim.

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Çağrı Alaf yazdı:

Hayırlı olsun çok iyi yapmışsınız Doğan abi. :nazar: 

7.5 dönüme her şey sığar. Hemen kuyunun yanına şamadıralı bir depo. Depo damla sulamayı besleyecek, gerisi hayal gücüne kalmış. Onlarca çeşit sofralık yaz mahsulü alınabilir. İşin güzel tarafı uzun vadede aşılı meyve ağaçları yetiştirilebilir. Öyle bir niyetiniz olursa başka yerde aramayın en iyisinden Dut, Vişne, Ceviz, Kayısı  ve Kiraz aşılarınız benden. Bu arada bir yerlere hemen ufak bir temel atalım :moil: 

Tesekkur ederim. Ceviz kirmizi cizgimiz zaten. Temel icin calisacagim, en azindan su basman ve su havuzu hazir olmali.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Deniz Kom yazdı:

. Bir kısmını da sağ olsun akrabalar hile hurda ile üstlerine geçirip satmış, zaman aşımı da olmuş. Bizim araziye fabrika kurulmuş, yıllar sonra öğrendik. 

aaaaa biz akraba olabiliriz :) bizde de var bu modellerden çünkü 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Zeytinlik alacağız.  
Ancak sayımızın çok olacağını sanmıyorum. 
Açılan konudan öyle anladım ben. 

o konuyu tekrar canlandıralım abi.

dikili bir ağacımız olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

su havuzunu napacaksın ki ?

elektrik yokmu arazide ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hayırlı olsun Doğan abi. Allah gönlündekileri yapmayı nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Hayırlı olsun. ALLAH gönlüne göre versin. toprak iyidir. ama hakkını vermek lazım. cömert olan toprak işlendiğinde insanı üzmez. aslında toprak insanı işler ve hayatta tutunmasını sağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/yilmaz-ozdil/bizi-toprak-kurtaracak-6955041/

Hayırlı olsun yatırımınız :good1:,arazi,toprakla ilgili güzel ülkemin çok kanayan yarası var

Nereden nerelere geldik malum,kendi kendine yeten bir ülkeden dışa bağımlı bir ülke olduk,üzücü gerçekten

köylü köyünü,çiftçi tarlasını,çoban dağları bırakıyor vahim

Artık birgün gelir bu tersine ne zaman döner çok can alıcı,mühim bir konu

Anadolu topraklarının nakış nakış işlenilmeye,bakıma ihtiyacı var,toprak ana bizi doyurmayı bekliyor

yukarıda paylaştığım ve son zamanlarda okuduğum toprakla ilgili güzel bir yazı,tespitler var...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Doğan Arşiray yazdı:

işlenmeyecekse tabi anlamı yok. su yoksa anlamı yok. ama benim motivasyonun sürüdürülebilir bir yatırıma sahip olmak. kendine yetmek ve farklı beceriler de edinmek.

Hayırlı olsun hocam. En güzel yatırım topraktır.

Toprakla uğraşmak hem güzel hemde yorucudur. Ben bahçede uğraşırken dünyadan bir anlık kopuyorum. Gitsemde benzine gelen zamları unutsam diyorum 😀

Ünv. zamanı trenle Ankara'ya dönerken polatlı tarafı hep patates soğan toplayıp çuval yapardı. seni görebilecekmiyiz? 

Ağaç yoksa gölgelenmek için ağaçlandırmaya başla, şuan tam zamanı.

Ev içinde arazinin %5 ine kadar yapma hakkın var ki senin ki 7.5 dönüm olduğu için çok rahat yapabilirsin. Çevrende öyle yapılar varsa hem tanış hemde yolu nedir öğrenirsin. Bazı yerlerde muhtar izini yeterli bazı yerlerde ise il özel idaresinden izin alınmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

su havuzunu napacaksın ki ?

elektrik yokmu arazide ?

henüz yok. 250 metrede direk var yol kenarında. kendine yetebilen bir mekan olursa daha iyi olur aslında. solar destekli yüksek voltajlı sistemler mantıklı olabilir.

Erdoğan Temur yazdı:

Ev içinde arazinin %5 ine kadar yapma hakkın var ki senin ki 7.5 dönüm olduğu için çok rahat yapabilirsin. Çevrende öyle yapılar varsa hem tanış hemde yolu nedir öğrenirsin. Bazı yerlerde muhtar izini yeterli bazı yerlerde ise il özel idaresinden izin alınmalı.

yakınında kimse yok. ekili tarlalar var. o çevrede meyve bahçeleri var tek tük. asvalt yol kenarı zaten. muhtarla tanışacağım ilk fırsatta. tatlımı alır giderim.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

elektiriği mutlaka çözmeye bak. su deposuna ihtiyacın yok sulama için direk dalgıç atarsın kuyuya çok rahat tüm sulama yapılır kuyuda su durumu ne , kuyu tipi nedir açık kuyumu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erdem Bozkurt yazdı:

bence tam zamanı toprak yatırımı için. çünkü şehrin baskısı artık dayanılmaz olacak ve insanlar kentlerden yakın köylerine gitmeye başlayacaklar yakın zamanda. bu olunca toprak daha değerli olacaktır. para yoksa kim ne yapsın rezidastaki suiti.

eğer şimdiden pozisyonumuzu belirleyebilirsek daha sürdürülebilir bir yaşam mümkün diye düşünüyorum. yoksa geç olur.

Ali Gök yazdı:

elektiriği mutlaka çözmeye bak. su deposuna ihtiyacın yok sulama için direk dalgıç atarsın kuyuya çok rahat tüm sulama yapılır kuyuda su durumu ne , kuyu tipi nedir açık kuyumu ?

raporunu henüz almadım eski sahibinden. 44 meterede bulmuşlar suyu. havuzu her şekilde yapacağım. su stoğu olmasından zarar gelmez. ilk yatırım olunca göze batmıyor sonradan zor bu işler.

Fatih Evcin yazdı:

o konuyu tekrar canlandıralım abi.

dikili bir ağacımız olsun.

@Mehmet Ozyurek benide yazın o kooperatif işine. küçük üye olsakta olur. çorbada tuzumuz olsun. mümkünse gemlik/bursa/yalova vs tarafı olursa gidip gelmek daha mümkün olur. düşünsenize senelik 3 teneke zeytinyağı çıksa adam başı kime ne zararı olabilir başlangıç maliyetinin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erdoğan Temur yazdı:

Ünv. zamanı trenle Ankara'ya dönerken polatlı tarafı hep patates soğan toplayıp çuval yapardı. seni görebilecekmiyiz? 

Ağaç yoksa gölgelenmek için ağaçlandırmaya başla, şuan tam zamanı.

ağaç işine girmeli. toptan nasıl alınır bakmalı. önce toprak analizini çözeceğim çiftçi belgesini alırken. parasıyla yaptırırım ert değil.

patates vs anca kendi tüketimim için olur. patates soğan pancar vs için çevrili tarlaya bile gerek yok. sahip olamya da gerek yok. aslında bu benim arazinin çevreisndeki tarlaları kiralamak lazım. senelik 4000 tl filanmış 10 dönümün kirası. aklımda deli düşünceler....

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayırlı olsun, çok iyi bir yatırım olmuş. 
ağaç işine gelirsek, ezbere ağaç dikmemeli, biz istanbulda bahçeye aklımıza gelen ağacı ektik. Bazıları büyüdü gölge yaptı, gölgede kalan gelişemedi derken seyreltmek gerekti. Kıyamıyoruz da sökmeye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Doğan Arşiray yazdı:

ağaç işine girmeli. toptan nasıl alınır bakmalı.

fidancıya git onlar nelerin yetişeceğini bilir o bölgede. hemde onlara ektir.

ben geçen sene 1.5-2m lik 13 tane meyve ağacını 2500 e ektirmiştim. gübresini kazığını etrafını çevirmesini vs.  yaptılar. işçiliklerini  beğendim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu arada yatırım yaparken elektrik solar panel vs. orada 24 saat yaşayacağını farzetmeyi unutma, yoksa yerinde yeller esebilir... 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu arada yatırım yaparken elektrik solar panel vs. orada 24 saat yaşayacağını farzetmeyi unutma, yoksa yerinde yeller esebilir... 

çok pis çalınır, bence de. acaba sigortalanabiliyormu bu tip yatırımlar? @Mehmet Ozyurek

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Doğan Arşiray yazdı:

henüz yok. 250 metrede direk var yol kenarında. kendine yetebilen bir mekan olursa daha iyi olur aslında. solar destekli yüksek voltajlı sistemler mantıklı olabilir.

yakınında kimse yok. ekili tarlalar var. o çevrede meyve bahçeleri var tek tük. asvalt yol kenarı zaten. muhtarla tanışacağım ilk fırsatta. tatlımı alır giderim.

Muhtar çok önemli 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

Sagolun. Epey baktim, ancak hicligin ortasindaki yerler bile ates pahasydi. 5 tl diyorlar m2 basina, sulak alanlar cok daha pahali. İlginc olan, buyuk sehirden uzaklasinca da ucuzlamiyor. O nedenle 15000 tl ile bahce bile yok artik. Arazinin boyu buyudukce birim fiyat cok ucuzluyor. Mesela, ekilecekse, bu bir ticari yatirim olacaksa,  Eskisehir yolunda, Ankaraya 40 km mesafede,  asfalta bitisik, 55 donum tarla 1.5 milyon tlymis.

Bahçe icine ev yapilabiliyor ancak klubeden bozma degilde prefabrik ev olacaksa, ekilebilir alanin net 5000 m2 olmasi lazimmis. Mutlaka yolunun olmasi gerekliymis. Bilgi olsun. Ogrendiklerimi bir makale gibi ozetleyecegim ileriki gunlerde.

Bu arada kooperatif konusu ne olmustu? Zeytinlik isine girmeli.

Hayırlı olsun, çok güzel bir iş yapmışsınız. 

Ev için araştırdığımda ev yapıldıktan sonra en az net 5000 metrekare kalmalı. Maksimum 250 metrekare ev yapılabiliyor. Ancak 25 m kadastro yolu olmazı lazım diye hatırlıyorum. 

Ekim dikim işine gelince İç Anadolu'da risk var. Ürünü baharda korumak lazım. Meyve işi daha karlı gibi. Burada kiraz ve bodur elma bahçesi var, üzeri falan tamamen fileli. Paketleyim direkt yurt dışına gönderiyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

çok pis çalınır, bence de. acaba sigortalanabiliyormu bu tip yatırımlar? @Mehmet Ozyurek

Bağ evi yapar ruhsat alır, adres kayıt sistemine kaydettirebilirsen sigortalanır.. 

Depolar vs sigortalanmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bağ evi yapar ruhsat alır, adres kayıt sistemine kaydettirebilirsen sigortalanır.. 

Depolar vs sigortalanmaz

ev üzerinetakılı solar panel vs de sigortalanabiliyormu?

bu arada tarım ile ilgili, toprak su gübre ve bitki tesleri için bir firma buldum.

belki birisine lazım olur.

http://www.biyotar.com.tr/

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

ev üzerinetakılı solar panel vs de sigortalanabiliyormu?

Solar işi karışık.. dolu fırtına teminatı işi karışık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Derken... 

Mail geldi. :)

İçerik şöyle.. Henüz incelemedim.. 

yuvam.png.a0bd03987dbcbba2aa6ee32216a773cf.png

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Toprağı işlemeden önce tesviye yapmak gerekiyormuş. Adana Ceyhan tarafında tanıdığım çiftçilerin hepsi tarlalarını tesviye ettiriyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...