İçeriğe Yönlendir

Pc Diskleri Görüyor Ama Boot Etmiyor

Çiğdem Bilen
Çözüme git Erdem Dertsiz tarafından,

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

Herkese merhaba bugünden beri okula yeni hibe gelen lenovo m93p thinkcentre slim kasa pcye ne usb ne de harddiskten boot ettiremedim. Usb ve hdd görüyor fakat boot etmiyor. Pc ilk geldiğinde biosu şifreliydi pilini çıkardım resetlenmeyince clear bios jumperını değiştirdim bios restlendi. Biosda secure boot disable yaptım, first uefi seçili hatrı kalmasın diye legacy de denedim, biosun tarihi doğru, hdd başka makinada imaj kurdum ve çalışıyor, ramleri denedim çalışıyor, data güç kablolarını kontrol ettim, cihazda güvenlik kartı yok. Ama malesef ekranda yanıp sönen imleçten boot etmeye bir türlü geçmedi. 10 pcnin 3ü bu durumda diğerlerinde de aynı win7 ve hirensboot usbsi kullandım. Bugün okula bakan bir servisi çağırdık anakart bozuk dedi ama ben başka bir sorun var diye düşünüyorum yani umut ediyorum 😊 sizin değerli yorumlarınızı nelerdir? yarın biraz daha bakacağım bios güncellemesi yapmayı veya geriye çevirmeyi denemedim sadece

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Ezberimde yok ama başka bir makineye takıp disk yöneticiden MBR yada active partition olarak işaretlenmesi gerekebilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Boot etmeye çalıştığınız usb veya dvd UEFI BOOT değildir.

Biostan uefiyi kapatın, legacy yapın boot ediyor mu kontrol edin.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ahci veya raid modu kontrol edin. 
lenovo pek vakıf değilim. Dell notebooklar bile resetleyince raid moda geçerdi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

f12 ile boot seçeneği açabiliyor musunuz

Evet şifre çözünce yukarıdaki ayarları yapabildim.

Hamit inan yazdı:

Ezberimde yok ama başka bir makineye takıp disk yöneticiden MBR yada active partition olarak işaretlenmesi gerekebilir

hdd başka pc takınca çalışıyor windows boot ediyor.

Öner Kurukuz yazdı:

Boot etmeye çalıştığınız usb veya dvd UEFI BOOT değildir.

Biostan uefiyi kapatın, legacy yapın boot ediyor mu kontrol edin.

Aynı tüm makinaları uefi ile boot ettim. Yazdığım gibi hatrı kalmasın legacy de denedim olmadı

Ali Darbaz yazdı:

Ahci veya raid modu kontrol edin. 
lenovo pek vakıf değilim. Dell notebooklar bile resetleyince raid moda geçerdi. 

Ahci seçili hocam 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Rufus ile USB diski MBR olarak hazırlayın. UEFI değil. Aynı durumu başka model bir Lenovo cihazda yaşadım. UEFI olarak hazırlayınca boot başlamıyordu.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Ali Darbaz yazdı:

Usb üzerinde lenovo işletim sistemi kurulmuyormu. 

Lenovonun kendi işletim sistemi mi? Denemedim

Erdem Doğan yazdı:

Rufus ile USB diski MBR olarak hazırlayın. UEFI değil. Aynı durumu başka model bir Lenovo cihazda yaşadım. UEFI olarak hazırlayınca boot başlamıyordu.

10 tane pcnin 7sini aynı bellekle kurdum bunlar da aynı sonuçta ama yarın onu da deneyeceğim

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Modeller aynı mı?

Bazılarına UEFI kurulabiliyorken, bazılarına kurulamıyor çünkü..

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Erdem Doğan yazdı:

Modeller aynı mı?

Bazılarına UEFI kurulabiliyorken, bazılarına kurulamıyor çünkü..

Modelleri her şeyi aynı lenovo m93p i5 işlemcili 8gb ramli 10 makina

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Belki bi faydamız dokunur diye konuya girdim.. Tövbeler olsun yok böyle bisey. hayatımda hiç bu kadar boş bakmamıstım bir seye 😂

yazları beni boşuna sanayiye vermemisler.. haklılarmış  😂

• Beğen 2
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Bios versiyonları farklı olabilir.

Daha doğrusu bios güncelleme ile bu sorunu gidermişlerdir, sizdeki kurulmayanlar eski versiyon biostur.

Aklıma başka birşey gelmiyor, zaten herşeyi denemişsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Alpay Sumer yazdı:

Belki bi faydamız dokunur diye konuya girdim.. Tövbeler olsun yok böyle bisey. hayatımda hiç bu kadar boş bakmamıstım bir seye 😂

yazları beni boşuna sanayiye vermemisler.. haklılarmış  😂

Yok Alpay Bey estağfurullah biz sadece biraz daha konuyla içli dışlıyız o kadar 😄

Öner Kurukuz yazdı:

Bios versiyonları farklı olabilir.

Daha doğrusu bios güncelleme ile bu sorunu gidermişlerdir, sizdeki kurulmayanlar eski versiyon biostur.

Herkese teşekkürler. Öner Bey bazıları 2014 bazıları 2017 bazıları da 2019 güncellemeli. çalışmayanların üçü de 2019 bios tarihli.  Bunu görünce bir ümitlendim son güncellemede sorun olabilir mi diye ama diğerlerine çalışanlara tek tek baktım içlerinde bir tane 2019 vardı. Ama yarın bunu da deneyeceğim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Öner Kurukuz yazdı:

Bilmediğimiz bir şey var belli ki çözemedim. Forumlarda aynı sorunla karşılaşanlar var ama birisi de çıkıp şöyle çözdüm dememiş . Biz çözünce yazarız artık başkaları da yararlansın diye 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Harddiski başka cihaza takıp kurabiliyor musunuz? Kuruluyorsa masaüstü gelince kapatıp hdd yi diğer bilgisayara takıp başlatın , ilkte açılmazsa bir kere güvenli modda açınca düzeliyor.Son çare olarak denenebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Çok geç gördüm, kusura bakmayın.

Bazı anakartlar bunu yapıyor. Sebepsizce de olsa bir çok kez karşılaştım. Tüm ayarlarınız da doğru olsa, imleç ömür boyu yanıp sönebilir.

USB'den okuyamadığından ötürü bunu yapıyor.

Tek çözümünüz DVD ile boot etmeniz. %95 sorununuz çözülecek. %5'lik kısım ise, bazı bilgisayarlar o kadar sürücü seçiyor ki, tek seçenek fabrikasyon dvd olmalı. Sonradan iso da olmuyor yani.

Güncel işletim sistemini size gönderebilirim. Tamamen yasal, microsoft sitesinden indirmedir. Kurulumda key istemez tabi ama sonra key girmeniz gerekir.

Mail adresinizi DM'den paylaşabilirseniz wetransfer ile iso ulaştırabilirim. İşe yaramazsa fabrikasyon DVD'nin iso'sunu alır, onu da gönderirim. Versiyon eskidir ama %100 kesin çözümdür. Zaten sonra microsoft update tool ile son versiyona güncelleyebiliyorsunuz.

Ben de böyle servis olmak istiyorum. Uğraşmayayım, bozuk bunu değiştirelim diyeyim istiyorum. Olmuyor, olmuyor olmuyor :kafa:

• Beğen 5
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ben de böyle servis olmak istiyorum. Uğraşmayayım, bozuk bunu değiştirelim diyeyim istiyorum. Olmuyor, olmuyor olmuyor :kafa:

Nasıl olmuyor? Bizdeki 13 pc'yi değiştirirken gözlerinin içinde Benjamin parıltısı vardı
  • Mutlu 10
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Sani Gerşon yazdı:

Merhaba,

Bazı anakartlar bunu yapıyor. Sebepsizce de olsa bir çok kez karşılaştım. Tüm ayarlarınız da doğru olsa, imleç ömür boyu yanıp sönebilir.

Tek çözümünüz DVD ile boot etmeniz. %95 sorununuz çözülecek. %5'lik kısım ise, bazı bilgisayarlar o kadar sürücü seçiyor ki, tek seçenek fabrikasyon dvd olmalı. Sonradan iso da olmuyor yani.

Güncel işletim sistemini size gönderebilirim. Tamamen yasal, microsoft sitesinden indirmedir. Kurulumda key istemez tabi ama sonra key girmeniz gerekir.

Mail adresinizi DM'den paylaşabilirseniz wetransfer ile iso ulaştırabilirim. İşe yaramazsa fabrikasyon DVD'nin iso'sunu alır, onu da gönderirim. Versiyon eskidir ama %100 kesin çözümdür. Zaten sonra microsoft update tool ile son versiyona güncelleyebiliyorsunuz.

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Yani windows o makinada mı kurulmuş olmalı mutlaka? Çünkü başka birebir aynı makinada hddye windows kurduk ve o makinada çalıştı boot etti windows hddden fakat getirip buna takınca olmuyor 😞  Pclerde dvd sürücü yok olmadı external takarım denemek için. 10 pc 3ü böyle çıktı şanssızız. Servisler böyle oturup saatlerce uğraşmıyor malesef. Yarın dediklerinizi deneyeyim çözemezsem dediğiniz gibi dmden iletişime geçerim sizinle. Peki sizce anakart bozuk olsaydı böyle mi davranırdı? Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Erdem Dertsiz

Windowsun hangi makinada kurulduğunun önemi pek yok. Eğer başka bir makinada kurup söktüğünüz diski kuramadığınız makinada çalıştırabiliyorsanız bence çok uğraşmayın diğer diski çalışan makinada tekrar kurun öyle kalsın. Donanım değiştiği için bildiği kadarıyla sadece üzerinde lisans var ise o gidecektir.

Eğer pcler kurumsal bir firmadan hibe ise biosları özel olarak modifiye edilmiş olabilir. Bunları düzeltmedikleri için kurulum yapamıyor olabilirsiniz. Clear cmos yapsanız bile bu özellikler rom seviyesinde ayarlandığıdan değişikliğe izin vermeyebiliyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cihazların bios'larına girebildiğinizi ilettiniz. Evet, bir ihtimal bozuk olabilirler ama, çok düşük ihtimal.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Erdem Dertsiz yazdı:

Windowsun hangi makinada kurulduğunun önemi pek yok. Eğer başka bir makinada kurup söktüğünüz diski kuramadığınız makinada çalıştırabiliyorsanız bence çok uğraşmayın diğer diski çalışan makinada tekrar kurun öyle kalsın. Donanım değiştiği için bildiği kadarıyla sadece üzerinde lisans var ise o gidecektir.

Eğer pcler kurumsal bir firmadan hibe ise biosları özel olarak modifiye edilmiş olabilir. Bunları düzeltmedikleri için kurulum yapamıyor olabilirsiniz. Clear cmos yapsanız bile bu özellikler rom seviyesinde ayarlandığıdan değişikliğe izin vermeyebiliyor. 

Teşekkürler. Sorun orada işte kuramadığımız makinada çalıştıramıyoruz da. Yapı kredi bankasından geldiler hepsi ayrı telden çalıyordu kimisinin biosu şifreli kimisi klavye tanımaz baya uğraştırdılar. Rom reviyesinde ayarlanmış olması mantıklı peki onu nasıl fabrika ayarlarına çevirebilirim

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Sani Gerşon yazdı:

Merhaba,

konuyu yeni gördüm. kurumda kullandığımız m93p lerde aynı sorun olabiliyor format aşamasında. harici dvd ile çoğu kez sorunu çözdük aynen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şöyle bi seçenek var mı ?

In the BIOS > Startup, there is a CSM selection (Compatibility Support Module). This is set to disabled by default, and does not "Permit the loading of traditional operating systems".

Enabled CSM mode, made it to where my boot-able Win7 USBs start to show up again, and is now loading up the OS files without any problems.

Nerdeyse her şeyi denemişsiniz zaten, “reset bios defaults” denediniz mi ? Bios güncelleme gerekecek gibi görünüyor. Hoş onu da beceremiyorlar ya (lenovodan tiskiniyorum :)

Benzer sorun,çözüm yok.

https://superuser.com/questions/1692006/lenovo-m93p-will-no-longer-boot-from-hard-drive-or-usb-drives

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...