İçeriğe Yönlendir

Pc Diskleri Görüyor Ama Boot Etmiyor

Çiğdem Bilen
Çözüme git Erdem Dertsiz tarafından,

Recommended Posts

Çiğdem Bilen
Serkan Gülderen yazdı:

konuyu yeni gördüm. kurumda kullandığımız m93p lerde aynı sorun olabiliyor format aşamasında. harici dvd ile çoğu kez sorunu çözdük aynen. 

Teşekkürler bugün deneyeceğim ilk işim bu olacak.

Selçuk Keleş yazdı:

Şöyle bi seçenek var mı ?

In the BIOS > Startup, there is a CSM selection (Compatibility Support Module). This is set to disabled by default, and does not "Permit the loading of traditional operating systems".

Enabled CSM mode, made it to where my boot-able Win7 USBs start to show up again, and is now loading up the OS files without any problems.

Nerdeyse her şeyi denemişsiniz zaten, “reset bios defaults” denediniz mi ? Bios güncelleme gerekecek gibi görünüyor. Hoş onu da beceremiyorlar ya (lenovodan tiskiniyorum :)

Benzer sorun,çözüm yok.

https://superuser.com/questions/1692006/lenovo-m93p-will-no-longer-boot-from-hard-drive-or-usb-drives

Evet tam olarak bu durumdayız :( önce bir dvd ile kurulum deneyeceğim sonra da bios ile biraz daha uğraşacağım bakalım forumdaki değerli yorumlarla sonuca varırız inşallah

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Selçuk Keleş yazdı:

Şöyle bi seçenek var mı ?

In the BIOS > Startup, there is a CSM selection (Compatibility Support Module). This is set to disabled by default, and does not "Permit the loading of traditional operating systems".

Enabled CSM mode, made it to where my boot-able Win7 USBs start to show up again, and is now loading up the OS files without any problems.

Nerdeyse her şeyi denemişsiniz zaten, “reset bios defaults” denediniz mi ? Bios güncelleme gerekecek gibi görünüyor. Hoş onu da beceremiyorlar ya (lenovodan tiskiniyorum :)

CSM denilen şey zaten Legacy mode'tur.

Lenovo iyidir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Şirkette bulunan 5 yaşındaki lenovoya senede 1 format atıyorum iyice yavaşlıyor çünkü.Geçen ay burnumdan getirdi 4 saat uğraştırdı beni biosta değiştirmediğim ayar kalmadı  3 usb portundan  tekli sağdakine takınca atıldı önceden böyle yapmıyordu.Denemediyseniz deneyin derim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben format yada imaj yüklemek için Ventoy kullanıyorum. Flash diskinize kurulum yapıyorsunuz. Diski ikiye bölüyor ve ikinci olan büyük bölüme istediğiniz kadar iso atıp. Tek flash içinde ister Pardus ister windows kurulumu taşıyabiliyorsunuz. Boot ettikten sonra ventoy sizden hangi isoyu kuracağınızı seçmenizi istiyor ve kurulum başlıyor. Bunu da denemenizi öneririm büyük kolaylık. Rufus'da ayarlar yanlış yapıldığı zaman sıkıntı çıkıyor. Ama ventoyda böyle bir şey yok. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Arızalı hibe thinkcenterlerniz hibe kabul edilir :)

Lenovoda allinone monitörlü pc de windows kurulamayınca bir tane entegreyi değiştirip tamir etmişlerdi ofiste. Saçma birşey ama durum buydu.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Erdem Dertsiz yazdı:

Windowsun hangi makinada kurulduğunun önemi pek yok. Eğer başka bir makinada kurup söktüğünüz diski kuramadığınız makinada çalıştırabiliyorsanız bence çok uğraşmayın diğer diski çalışan makinada tekrar kurun öyle kalsın. Donanım değiştiği için bildiği kadarıyla sadece üzerinde lisans var ise o gidecektir.

Eğer pcler kurumsal bir firmadan hibe ise biosları özel olarak modifiye edilmiş olabilir. Bunları düzeltmedikleri için kurulum yapamıyor olabilirsiniz. Clear cmos yapsanız bile bu özellikler rom seviyesinde ayarlandığıdan değişikliğe izin vermeyebiliyor. 

Biz hibe makinaları işletim sistemi kurup gönderiyoruz. Bir hayır yapıyorlar tam yapsalarmış :) 

Aşağıdaki video sizin sorununuz adreslemiyor ama nasıl bios yazacağınızı gösteriyor. 

https://support.lenovo.com/us/tr/solutions/ht079465-system-displays-a-blank-screen-with-a-blinking-cursor-after-powering-on-thinkpad-l430-l530

buda başka bir modelde aynı sorun anladığım kadarıyla bluetoot tarafında kaynak çakışması olduğundan disable ediyorlar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ilginc bir deneme olacak ama boot oncesi klavye ve mouse'u söküp oyle boot etmeyi dener misiniz?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Doğan Arşiray yazdı:

Arızalı hibe thinkcenterlerniz hibe kabul edilir :)

Lenovoda allinone monitörlü pc de windows kurulamayınca bir tane entegreyi değiştirip tamir etmişlerdi ofiste. 

Bize hibe geldi zaten 10da 3 fire verdik 😄🤦‍♀️ hibenin hibesi olur mu 😄

Erdem Dertsiz yazdı:

Biz hibe makinaları işletim sistemi kurup gönderiyoruz. Bir hayır yapıyorlar tam yapsalarmış :) 

Elinize sağlık teşekkürler bios yazamam heralde yani araştırmam lazım hiç yapmadım bilmediğim bir konu. Ama biosda blutut ayarı var yarın bir disabled deneyeyim

Mustafa Yenigün yazdı:

Ilginc bir deneme olacak ama boot oncesi klavye ve mouse'u söküp oyle boot etmeyi dener misiniz?

Teşekkürler ilginç değil çünkü daha önce karşılaştığım bir sorun ilk denediklerimden biri oldu. Aynı sorunla karşılaşan birisi için çözüm olabilir 👍

Sani Gerşon yazdı:

Çiğdem hanım, nedir durum? Merak ettim.

Teşekkürler Sani Bey sadece dvd ile boot deneyebildim bugün onda da malesef olmadı. Okul yoğun bu aralar 18 Mart Çanakkale Zaferi programının provaları var zaman bulamadım.. Ama yazılanları tek tek deneyeceğim aklımda sonuca ulaşırsam yazacağım buraya da 👍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Erdem Dertsiz yazdı:

@Erdem Dertsiz Bey pc gönderdikleriniz şanslıymış hiç böylesi bana denk gelmedi. Daha önce doğu görevindeyken de yatılı ilköğretim bölge okuluna hem yurtlara hem okula bu şekilde sınıflar kurmuştum. Şimdi yeni okulumda yine hibelerle bilişim sınıfını yeniliyoruz baştan kuruyoruz da denebilir elimizdeki pc sayısı henüz çok az eğer işletim sistemi kurulu hibe göndereceğiniz pcler olursa talip olabiliriz 😊 🙏 kurumunuzu bilmiyorum ama gerekirse resmi yazı ile de başvurabiliriz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu üç pc muhtemelen önceden de bozuktu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Keleş yazdı:

Bu üç pc muhtemelen önceden de bozuktu.

bence de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Olabilir bize bozuk da göndermiş olabilirler. Yazılanların çoğunu yapmaya çalıştım ama ısrarla hiçbir şekilde görmedi. Herkesin değerli fikirleri için teşekkür ederim. En son lenovo servisini aradık buradaki tahminlerden birisi olan epromla ilgili işlem yapacağız dedi. Bakalım kasanın birini gönderdik epromu programlar mı yoksa entegreyi değiştirirler mi ben yapamadım onlar yapsınlar artık ben pes ettim😊

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

demiştim demeyi sevmiyorum ama lenovo all in one bilgisayarda da olan şey aynısıydı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Rufus ile MBR disk olusturmayi denediniz mi? Birkac hafta önce ayni durumu yasadigim icin soruyorum :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Doğan Arşiray yazdı:

demiştim demeyi sevmiyorum ama lenovo all in one bilgisayarda da olan şey aynısıydı.

Denen her şey çok değerli ve hepsini denedim ama epromla ilgili bir şey yapamadım. Bios yazılımlarını indirdim ama kuramadım.  Teşekkürler tekrardan

Erdem Doğan yazdı:

Rufus ile MBR disk olusturmayi denediniz mi? Birkac hafta önce ayni durumu yasadigim icin soruyorum :) 

Teşekkürler. Denedim onu da ventoyla da denedim 👍

Huni takmaya ramak kala pes ettim :) lenovo servise gönderdik yapabileceklerini söylediler.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

bunlar bankadan mı çıkma acaba?

Evet yapı kredi bankasından geldiler kullanım dışı pcleri gönderiyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o 3 istasyona ağır bir koruma eklenmiş sanırım fbi ya giriş :) daha kolay

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

belli bi dönemden sonra kurumsal bilgisayarlara uzaktan kontrollü erişimi sağlayabilmek için bir entegre konmuştu. belki o bozulunca güvenlik nedeniyle kilitleniyordur. hatta vpro diye bir işlemci serisi vardı.

@Sani Gerşon

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Doğan Arşiray yazdı:

belli bi dönemden sonra kurumsal bilgisayarlara uzaktan kontrollü erişimi sağlayabilmek için bir entegre konmuştu. belki o bozulunca güvenlik nedeniyle kilitleniyordur. hatta vpro diye bir işlemci serisi vardı.

@Sani Gerşon

🥺 bizimki işte i5 vPro işlemcili 🥺

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hocam işlemciyi değiştirelim doğrudan? belki o nesile ait i3 i5 her ne ise, standart bir işlemci ile açılır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Doğan Arşiray yazdı:

hocam işlemciyi değiştirelim doğrudan? belki o nesile ait i3 i5 her ne ise, standart bir işlemci ile açılır.

Teşekkürler deneyelim daha doğrusu servis denesin bizde uygun işlemci yok maalesef. Ama inşallah epromla hallederler işlemci maliyeti çıksın istemem x3 tane çünkü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...