İçeriğe Yönlendir

Saç Ekimi

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın

Sayenizde kafamda saç kalmadı. Her gün doğum günümü kutlayanlar yüzünden ömrüm çürüdü beter olun.

İşlem bel fıtığı gibi ağza kolay fakat ciddi bir işlem. Doku nakli diye tabir edilebilir. Sağlıklı saç kökleri yerlerinden alınarak saç olmayan yere nakil işlemi. Sağlıklı saç bölgesi ve ekim yapılacak yerin genişliğine göre kaç kök aktarımı yapılacağı hesaplanan, hastanın sağlık durumu kontrolü sonrasında başlıyor. İlk başlarda ekim işlemi parça parça deri kesimi yapılarak yapılan yöntem teknolijinin ilerlemesi ile saç kökünü alarak yapılıyor. Daha doğal görünüm sağlanıyor.

Yapılan işlemin en önemli kısmı saç olmayan bölgeye ekim yapılmadan önce saçın çıkış açısını hesaplama. Şayet bu işlem doğru yapılmaz ise çıkan saçlar çim adam görüntüsü kazandırıyor ve geri dönüşü de çok çok zor.

Yaşadıklarımı aktarayım. İlk olarak kan alımı yapıldı ve herhangi bir problem yok. Saç kökü alınacak bölgeler önce uyuşturucu ile hissis hale geliyor ve acılı bir evre. Uyuşturucu yayılırken ciddi acı veriyor. Alana göre 10 20 tane yapılıyor. Sonra uyuşan bölgeye sıvı enjekte edilerek deri alım öncesi gergin hâle getiriliyor. Öğrendiğim kadarıyla bu işlem hem saç alımını kolay hem de kan akışı olacağı için daha görünür hale getiriyor alım noktasını.

Alım yapılan cihaz dremel. Ucu keskin daire şeklinde 1mm kadar çapı olan kesici alet. Her saç tek tek kesiliyor ve harici bir bekleme kabına tranfer yapılıyor. Şayet ekim alanı az ise hasta bir süre bekletilip saçın ekimi yapılacağı yer yine acılı bir uyuşturma evresi sonrası doğal çıkış yönüne göre kesitler açılarak transfer gerçekleşiyor. İşlem sonrası hastanın saç alımı yapılan yerleri bandajlanıp hasta gönderiliyor. Bendeki gibi çok transfer olacak ise iki güne yayılıyor işlem.

Ekim yapıldı bitti tamam değil. 10 güne kadar ekimi yapılan saçların hele ki 4 5 gün hiçbir şekilde bir yere teması olmamalı. Bu süreç zor geçiyor. Boyun ense tarafına ekim varsa boyun altı yastık gerekiyor. Ben yolcu uyku yastığı kullanıyorum ve koltukta uyumaya çalışıyorum.

Ters gidebilecek neler var benden örnekle gidelim. 2009 yılında geçirdiğim operasyon nedeniyle kafa arka kısımda uyuşturma işi çok zorlu geçti. Bu süreçte sürekli yüzü koyun yattığım için kafaya enjekte edilen sıvı yüz çevremde yayılmaya başladı. Alerjik bünyemde buna destek oldu ve bu sabah zirve noktada göremez hâle kadar geldim. İkinci işlem sonrası ne kadar ağrı kesici alsam da ciddi acı çektim. Şimdi iyiyim görüyorum ama aşağı yukarı %20 görüşüm. Her geçen saat iyileşme oluyor. Başımı öne doğru tutmuyorum.

İşlem yaptırmadan önce araştırma yaptım epey. Can alıcı noktanın ekim bölgesinde açılan kanallar olduğunu öğrendim. İşini ehli ile yapan kişi ile irtibata geçmeden önce daha önce aynı hekimin elinden geçenler ile görüştüm. Hakikaten iyi iş yapıyor olduğuna kanaat getirdim ve teslim oldum.

Uzun bir düzeltme süreci var önümde. 15 ayı bulabilir tamamen toparlaması saçların. 12 aylık ilaç desteği olacak. 9 defa prp işlemi yapılacak. İlk 10 gün çok fazla su tüketimi gerekiyor. Ödemi atabilmek için.

Yazarken atladım. Sigara nedeniyle oluşan pıhtılaşma saç kökü alma ve yeni yere işleme sürecini zora sokuyor. Kılcal damarların iyi kan akışı sağlaması saçların beslenmesi için de çok çok önemli. Bende bu süreçte bir iki tane içerek elimden geleni yapacağım. Belki de vesile olur bırakırım.

Bir kaç görsel atabilirim son halim ile ilgili ama hoş değil görüntüler.

Buradan Erman Keleş beyefendi ve ekibine çok çok teşekkür ediyorum. Ekip ehil ve işini çok iyi yapıyor.

İşlem yapılan yerin linkini bırakıyorum. Orada bende varım fotolar içinde. Erman bey ile daha sonra kontrol amaçlı görüşüp yine konu ile ilgili bilgiler alacağım. Sorular olursa iletirim ve buradan yazmaya devam ederiz. Keller ile muhatap olmuyorum artık bunu da bilin [emoji533]

https://www.instagram.com/p/Cbu6ykAg0I_/?utm_medium=copy_link

• Beğen 26
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ben yolcu uyku yastığı kullanıyorum ve koltukta uyumaya çalışıyorum.

yani ezelden zaten hazırmışsın, geleyim mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen hiç tamamen kör halde tost yapıp çay demledin mi? Ben yaptım. Hem de yanlız başıma ağlayarak
  • Beğen 3
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Geçerken beni de al abi. :crazy:

Servet Aydın yazdı:

Sen hiç tamamen kör halde tost yapıp çay demledin mi? Ben yaptım. Hem de yanlız başıma ağlayarak

Ohooo biz kör halde neler yaptık. :spiteful:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Hem de yanlız başıma ağlayarak

peçete getireyim

İlkay Başaran yazdı:

Geçerken beni de al abi. :crazy:

üstteki iletiye göre mesajı almış olmalısın 2 katlı saten olsun

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

kör halde tost yapıp çay demledin

vesile ile sucukların yerini şeker ile karıştırmışsan, ingiliz kahvaltısını keşfettin demektir

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

peçete getireyim

üstteki iletiye göre mesajı almış olmalısın 2 katlı saten olsun

Kapalı otopark yoksa yardır gitsin abi atış selbes

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Konuya mesaj yazan saçsız üyeler sadece [emoji16]

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile sucukların yerini şeker ile karıştırmışsan, ingiliz kahvaltısını keşfettin demektir

Karter muhafaza sacını peynir tabağı yapmış abi. Uzuv kaybı zor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Konuya mesaj yazan saçsız üyeler sadece emoji16.png

gısdandıgh

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Konuya mesaj yazan saçsız üyeler sadece emoji16.png

Saçların doğum gününü 15 dk sonra kutlayacaz abi. Vasati 15 dk vücut dışında kaldılar. Yani 21.25 te tahir doğum gününü kutladı. 21.40 da saçlarınkini kutlayacak. Foruma makro yapalım başa çıkmaz bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk mesajın okuma sayılarına bakıyorum... 

İlkay 9 defa,

Tahir 7 defa okumuş... 

Tahir kabullenmiş gibi görünüyor.. 

Biri de gizli ip ile okuyor. Onu yakalayamadım. 

• Beğen 3
  • Mutlu 16
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

İlkay 9 defa,

Tahir 7 defa okumuş... 

Vpn açık hep onda. Tahirde

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Geçmiş olsun Servet bey. Her kel erkeğin rüyasını gerçekleştirmişsiniz. Aklımda bir kaç soru var. Donör saç kökleri sadece enseden mi alınıyor. Alınan yer de bir seyrelme saçsızlaşma oluyormu ? Ekonomik olarak maliyet ne boyutlarda ? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Geçmiş olsun, biz seni böyle sevdik hocam [emoji106]

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Abi geçmiş olsun.

Her ne kadar bu konu bana uzak olsada belki ileride lazım olur. Bir mesajım bulunsun.

Heralde konuyu okuyup yazan tek saç problemi olmayan kişiyim ☺

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Geçmiş olsun abi hayırlı olsun yeni saçlarınız inşallah 🤲

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Beyaz sakallar için bir çözüm var mı ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Hayırlı olsun abi, ben de ektireceğim azıcık motivasyon lazım.

Ocakbaşında kutluyor muyuz?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Geçmiş olsun. Dönör kimdi? Tel uyumu önemli. Kıvırcık çıkmaz inşallah :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Hayırlı olsun , Allah kolaylık versin inşallah abi.
Başkanım gibi uzatacak mısın saçlarını ?

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mehmet Ozyurek yazdı:

İlkay 9 defa,

Tahir 7 defa okumuş... 

Ben bir arkadaş için bakıp çıkıyorum 🤪

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...