İçeriğe Yönlendir

Konut ve İşyeri Sigortaları İçin Enflasyon Güncellemesi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Arkadaşlarım,

2021 yılında, hatta 2022 yılında da olabilir, yaptırmış olduğunuz konut sigortalarınızdaki bina ve eşya bedellerini kontrol edin. 

Çünkü

Kısa süre içinde çok ciddi bir enflasyona maruz kaldık ve maliyet bedelleri çok ciddi derece arttı. Bu artış poliçe yaparken ön görülemediği için poliçelerdeki var olan enflasyon oranları yetersiz kaldı.

Bina bedelini hesaplamak için binanın lükslük derecesine göre metrekaresini 4-5-6 bin liralar ile çarparak hesaplayın. 

Bina bedeli hesaplarken dairenin brüt metrekaresi hesaplanmalıdır. Poliçeler brüt metrekareye göre yapılır. Sadece bina inşaat maliyetini hesap edin. Arsa payını ve değerini bedele poliçeye katmayın. Yani satacağınız rakamı değil, o arsaya o binayı yeniden yapacağınız bedeli poliçeye yazdırmalısınız. 

Evler için eşya bedelini hesaplarken ise aynı eşyaların sıfırını yeniden alacakmış gibi hesap yapın. 

Hesaplayarak bulduğunuz bedeller, poliçenizdeki bedellerden yüksek ise mutlaka bu bedellerde güncelleme yaptırın.

Aksi durumda bir hasar oluşması halinde eksiklik oranında eksik ödeme alırsınız. 

Örnek: dairenizin maliyet bedeli 600 bin lira iken siz poliçede 400 bin lira beyan etmişseniz. 6000 liralık bir hasarınız olduğunda hasar bedelini 4000 lira olarak alırsınız. 

İş yerleri için de aynı durum söz konusudur. Ticari mallar, makinalar, demirbaşlar hatta işyerine gelen emanet müşteri malları için de bu güncellemeyi yapmalısınız.. 

Evet sıkıcı bir durum, biliyorum ama bir de iyi tarafından bakın, malınızın bedeli arttı :)

• Beğen 5
  • Teşekkür 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arabaların da değeri arttı. Onları da güncelleyelim mi abi :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arabaların da değeri arttı. Onları da güncelleyelim mi abi [emoji4] 
Senin zaten yüksek 2 katı olursa fena olur MTV ye benzemez bak [emoji4]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Senin zaten yüksek 2 katı olursa fena olur MTV ye benzemez bak emoji4.png

Emmi hazırlayın paraları diyor. Savcının aklını bulandırmayın 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emmi hazırlayın paraları diyor. Savcının aklını bulandırmayın [emoji16]
Senden ötürü bea. Aha benzine zam geldi bak. Yine gelecekti brent düştü Allah'tan.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Arkadaşlarım,

2021 yılında, hatta 2022 yılında da olabilir, yaptırmış olduğunuz konut sigortalarınızdaki bina ve eşya bedellerini kontrol edin. 

Çünkü

Kısa süre içinde çok ciddi bir enflasyona maruz kaldık ve maliyet bedelleri çok ciddi derece arttı. Bu artış poliçe yaparken ön görülemediği için poliçelerdeki var olan enflasyon oranları yetersiz kaldı.

Bina bedelini hesaplamak için binanın lükslük derecesine göre metrekaresini 4-5-6 bin liralar ile çarparak hesaplayın. 

Bina bedeli hesaplarken dairenin brüt metrekaresi hesaplanmalıdır. Poliçeler brüt metrekareye göre yapılır. Sadece bina inşaat maliyetini hesap edin. Arsa payını ve değerini bedele poliçeye katmayın. Yani satacağınız rakamı değil, o arsaya o binayı yeniden yapacağınız bedeli poliçeye yazdırmalısınız. 

Evler için eşya bedelini hesaplarken ise aynı eşyaların sıfırını yeniden alacakmış gibi hesap yapın. 

Hesaplayarak bulduğunuz bedeller, poliçenizdeki bedellerden yüksek ise mutlaka bu bedellerde güncelleme yaptırın.

Aksi durumda bir hasar oluşması halinde eksiklik oranında eksik ödeme alırsınız. 

Örnek: dairenizin maliyet bedeli 600 bin lira iken siz poliçede 400 bin lira beyan etmişseniz. 6000 liralık bir hasarınız olduğunda hasar bedelini 4000 lira olarak alırsınız. 

İş yerleri için de aynı durum söz konusudur. Ticari mallar, makinalar, demirbaşlar hatta işyerine gelen emanet müşteri malları için de bu güncellemeyi yapmalısınız.. 

Evet sıkıcı bir durum, biliyorum ama bir de iyi tarafından bakın, malınızın bedeli arttı :)

Mehmet abi ev sigortasi kısmında geç kaldım Şubat'ta kirada olduğum daire herşeyi ile yandı canı 1 dakika ile zor kurtardık 😂

Söyle hayat sigortası, sağlık sigortası ile ilgili detaylı bir konu acarmisin. Bari ona geç kalmayayim 😂

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 4
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

@Mehmet Ozyurek abi benimkini banka otomatik kendisi yapıyor Türkiye sigorta oldu önceden güneş sigortaydı, poliçede güncelleme yapabiliyor muyuz yine de yenileme zamanı? Birde banka mecbur kredi olduğundan benden yapacaksın diyor böyle zorunluluk var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arabaların da değeri arttı. Onları da güncelleyelim mi abi :) 

Yok arabaların durumu farklı.  Poliçeler rayiç bedel esasıyla yapılıyor.  

Hamit inan yazdı:

Mehmet abi ev sigortasi kısmında geç kaldım Şubat'ta kirada olduğum daire herşeyi ile yandı canı 1 dakika ile zor kurtardık 😂

Söyle hayat sigortası, sağlık sigortası ile ilgili detaylı bir konu acarmisin. Bari ona geç kalmayayim 😂

Şimdi nerde oturuyorsun.  Sigorta yaptırdın mı :)

Arif Aykın yazdı:

@Mehmet Ozyurek abi benimkini banka otomatik kendisi yapıyor Türkiye sigorta oldu önceden güneş sigortaydı, poliçede güncelleme yapabiliyor muyuz yine de yenileme zamanı? Birde banka mecbur kredi olduğundan benden yapacaksın diyor böyle zorunluluk var mı?

Zorunluluk yok ve ben bu güne kadar bankadan yapılmış ve doğru olan poliçe görmedim.  Elbet vardır ama ben 22 yıldır meslekteyim.  Görmedim.  

Hamit inan yazdı:

sağlık sigortası ile ilgili detaylı bir konu acarmisin. Bari ona geç kalmayayim 

Sağlıkla ilgili konumuz olacaktı sanki bi yerlerde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Şimdi nerde oturuyorsun.

Geçici süre akrabalara geçtik evi bitirip yeniden yerleştik.( Yandı derken hakkaten sağlam yandı. Kapı cam laminat banyo tuvalet iki odanın sıvaları komple döküldü. Eşyalar :) ) Eve değil ama kendime yaptırmak istiyorum 😂

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Abi uyandırma servisi gibisin.

Binanın sigortası 20 Mayıs ta bitiyormuş çalışalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Hamit inan yazdı:

Geçmiş olsun Hamit Bey, sadece maddiyata zarar gelmesi sevindirici :(

Yorum bağlantısı
Hamit inan
İsa Acar yazdı:

Geçmiş olsun Hamit Bey, sadece maddiyata zarar gelmesi sevindirici

Sağolasın. Çok şükür buna. Tesellimiz o

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Geçici süre akrabalara geçtik evi bitirip yeniden yerleştik.

Harbi yanmış. Çok geçmiş olsun.
Ben yanar diyordum da kimse inanmıyordu.

Sağlık sigortası yaptır tabi.
Bence olmazsa olmazdır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

bunca yıldır müşteriyim böyle zeyil görmedim

zeyil zeyil akıyor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Hamit inan yazdı:

Geçmiş Olsun Allah Beterinden Korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Aytac Sakal yazdı:

Geçmiş Olsun Allah Beterinden Korusun.

amin cümlemizi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Arif Aykın yazdı:

kredi ile araç alırken Banka 6000 TL kasko fiyatı çıkarttı. Dışarıdan 2950 TL yaptırdık. Tabi kredi faiz oranı 1,59 dan 1,61 e yükselmiş oldu. 

Yani zorunluluk yok sigortayı dışarıdan yaptırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Arif Aykın yazdı:

Benim evim de kredili daha 8 yılı var. İlk sigortayı banka kendisi yaptı. Çektiğim kredi tutarı kadar yapmış. Yani ev pert olsa kendi parasını kurtaracak kadar. Hatta öğrendiğimde bankada bozuk atmıştım. Sadece kendinizi sağlama almışsınız diye. Kendim yaptırıyorum ben daskı da özeli de. Öyle bir zorunluluk yok banka yapacak diye.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hamit inan yazdı:

geçmiş olsun yangından kaçmak dakikaklara bağlıdır, 30 saniye hayat ölüm farkı... sağlık sigrtoasına sıkı sıkı saldırın Allah kimseyi hasteneye düşürmesin derim, şidettle tavsiye ederim

vesile ile ülkede ilk enflasyon muhasebesine geçenler de sigorta şirketleri oldu, hepsi de ecnebi

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun yangından kaçmak dakikaklara bağlıdır, 30 saniye hayat ölüm farkı... sağlık sigrtoasına sıkı sıkı saldırın Allah kimseyi hasteneye düşürmesin derim, şidettle tavsiye ederim

vesile ile ülkede ilk enflasyon muhasebesine geçenler de sigorta şirketleri oldu, hepsi de ecnebi

Senin sigorta vardı da ne oldu ki abi. Ödedi mi? :seytan:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Benim bu isleri takip eden koca yurekli bir abim var sigorta acentesi olan, ismi lazim degil 🙂

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Senin sigorta vardı da ne oldu ki abi. Ödedi mi? :seytan:

emmi bak soru geldi ne yazayım? bizim bu seferki ufak çaplı yangın idi, söndürüdk, öncekinde apartman yandı kaçtık :f1: onu ödemişti , vesile ile söndürme kaç

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ödemeyecek olduktan sonra 100 tl ye 10 milyon güvence veririm ben :tongue2:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...