İçeriğe Yönlendir

İşkur ve İşsiz Ödeneği Konularında Bilgi Desteği Verilir.

Selim Gül

Recommended Posts

Selim Gül

İşsizlik ödeneği 

İşbaşı eğitim programı (iep) 

Kısa çalışma ödeneği 

Yarım çalışma ödeneği (doğum sonrası) 

Konularında desteğe ihtiyacı olanlara bilgi desteği verebilirim... 

• Beğen 9
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

o zaman ben başlayım.

İşkur destekli 2 eleman aldım geçen sene . 18 ay istihdam destekli.

sgk primi işkur üzerinden olduğu için hiç ödenmiyor.

elemanın birini değiştireceğiz. sayı aynı kalıyor kişi değişiyor.

işkura bildirilmesi gerekiyormu? muhasebe tarafında yapılanlar yeterlimi ?

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Gül
Aydın Akdeniz yazdı:

o zaman ben başlayım.

İşkur destekli 2 eleman aldım geçen sene . 18 ay istihdam destekli.

sgk primi işkur üzerinden olduğu için hiç ödenmiyor.

elemanın birini değiştireceğiz. sayı aynı kalıyor kişi değişiyor.

işkura bildirilmesi gerekiyormu? muhasebe tarafında yapılanlar yeterlimi ?

Teşekkürler.

@Aydın Akdenizsizin bahsettiğiniz teşvik İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKi 1/1/2018 ile 31/12/2022 tarihleri arasında 5510 sayılı kanun kapsamına alınan işyerleri...

Siz büyük ihtimalle bu teşvikten faydalanıyorsunuz, burada önemli olan çalışan sayınız bir önceki yılın ortalamasının altında olmamanız gerekiyor. Ortalamanın altında değilse sorun olmaz, ortalamanın altında ise muhasebeciniz ile görüşmenizi tavsiye ederim. 

Aslında konu tamamen SGK nın konusu, işkur olarak biz fondan prim ücretini ödemekteyiz. 

Siz, işten ayrılacak kişinin yerine alacağınız personeli almadan önce işkur kaydının olmasına dikkat edin. Muhasebeciniz sistem üzerinden sgk işe girişini yaparken hangi teşviklerden faydalanacağı ekranda gösterecektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)
Selim Gül yazdı:

İşsizlik ödeneği 

İşbaşı eğitim programı (iep) 

Kısa çalışma ödeneği 

Yarım çalışma ödeneği (doğum sonrası) 

Konularında desteğe ihtiyacı olanlara bilgi desteği verebilirim... 

Evimizde calisan yardimcimiz bir sure sonra istifa ederek isten ayrilacak (SGK'sini duzenli olarak oduyoruz)

Issizlik odenegi alabilir mi, alabiliyorsa ne yapmasi gerekir?

tesekkurler

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bu, kısa çalışma ödeneğini suistimal eden eski firmalarımız hakkında ne yapmamızı önerirsiniz. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Gül
Gökhan Tuna yazdı:

Evimizde calisan yardimcimiz bir sure sonra istifa ederek isten ayrilacak (SGK'sini duzenli olarak oduyoruz)

Issizlik odenegi alabilir mi, alabiliyorsa ne yapmasi gerekir?

tesekkurler

@Gökhan Tunabey ev hizmetleri çalışanalar için şartlar;

1- 10 günden fazla ev hizm. Sigort. Primi yatırılmış olacak. 

2- son 3 yılda en az 600 gün prim yatırılmış olacak. 

3- son 120 gün(4 ay) girdi - çıktı yapılarak prim boşluğu olmayacak. 

4- işveren tarafından iş akdi fesih edilecek.

Bu şartları taşıması halinde ; ev hizmetlerinde çalışanınızın işten çıkışını yaptığınız zaman boş bir A4 kağıdına Bulunduğunuz ildeki İŞKUR'a hitaben işçinizin iş akdini tarafınızca sona erdirdiğinize dair yani 04 kodu ile çıkarttığınıza dair dilekçe yazmanız gerekiyor Bu dilekçede adını soyadını t.c. kimlik numaranızı ev adresiniz ve imzanız. 

Daha sonra işiniz de SGK giderek ev hizmetlerinde çalıştığına dair SGK'dan kaşeli imzalı hizmet dökümü alacak, sizin dilekçeniz ve aldığı belge ile beraber �ŞKUR'a gidip işsizlik maaşına başvuru yapacak. Tabi Buna dikkat edelim Fesih tarihinden itibaren 1 ay içerisinde başvuru yapması lazım Aksi halde hak kaybına uğrar

Azad Mirzade yazdı:

Bu, kısa çalışma ödeneğini suistimal eden eski firmalarımız hakkında ne yapmamızı önerirsiniz. :) 

Azat Bey bununla alakalı 170 üzerinden şikayette bulunabilirsiniz Ayrıca elinizde belge varsa n yakın İŞKUR'a giderek dilekçe doldurup belgeleri ekleyebilirsiniz onlar da iş Teftiş bölge müdürlüğüne bu şikayetinizi iletecek lerdir tespiti onlar yapacaklar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tam arıyordum ki mis gibi konu klavyenize sağlık.

evde geçici süreli hastabakıcı gibi  birini istihdam etmek için, 2-3 aylık sgk bildirimi (girişi) nasıl yapılır? e devlet üstünden mümkün mü. gündüz saati çalışacak gece kalmayan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

evde geçici süreli hastabakıcı gibi  birini istihdam etmek için, 2-3 aylık sgk bildirimi (girişi) nasıl yapılır? e devlet üstünden mümkün mü. gündüz saati çalışacak gece kalmayan

Selim Bey en dogru sekilde cevaplar abi ama SGK'ya gidip bir belge doldurman yetiyor (bakicinin kimlik fotokopisi, TC vs gerekiyor); ondan sonra banka uzerinden SGK primini rahatlikla oduyorsun. SGK'da calisanlar genelde bu konularda cok yardimci oluyorlar, varsa bir takim tesviklerden yararlanma vs gibi.

Ayni sekilde is sureci sona erdiginde de bir dilekce vb ile sona erdirebiliyorsun

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Gül
Çağlar Bayur yazdı:

@Çağlar Bayurnu sorunuz tamamen SGK ile alakalı tam bilmemekle beraber az bir bilgim ile cevaplıyorum.

Çalıştıracağınız kişi ayda 10 günden az çalışacak ise çalıştıracak(işveren) e devlet şifresi üzerinden başvuru yapabiliyor. 

Şayet ayda 10 günden fazla çalıştıracaksanız en yakın SGK müdürlüğüne veya şubesine giderek 5510 S.K. Kapsamına giren sigortalılar için EK9 formu doldurmanız gerekmektedir. 

Gökhan Tuna yazdı:

Selim Bey en dogru sekilde cevaplar abi ama SGK'ya gidip bir belge doldurman yetiyor (bakicinin kimlik fotokopisi, TC vs gerekiyor); ondan sonra banka uzerinden SGK primini rahatlikla oduyorsun. SGK'da calisanlar genelde bu konularda cok yardimci oluyorlar, varsa bir takim tesviklerden yararlanma vs gibi.

Ayni sekilde is sureci sona erdiginde de bir dilekce vb ile sona erdirebiliyorsun

Estağfurullah Gökhan Tuna bey, sizin vermiş olduğunuz bu bilgi daha değerli. Çünkü siz bu süreçleri birebir uyguladınız... @Çağlar Bayurbey aradığınız sorunun tam cevabı burada... 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Gül

@Azad Mirzade

Azat Bey bununla alakalı 170 üzerinden şikayette bulunabilirsiniz Ayrıca elinizde belge varsa n yakın İŞKUR'a giderek dilekçe doldurup belgeleri ekleyebilirsiniz onlar da iş Teftiş bölge müdürlüğüne bu şikayetinizi iletecek lerdir tespiti onlar yapacaklar

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Selim Gül yazdı:

@Çağlar Bayurnu sorunuz tamamen SGK ile alakalı tam bilmemekle beraber az bir bilgim ile cevaplıyorum.

Çalıştıracağınız kişi ayda 10 günden az çalışacak ise çalıştıracak(işveren) e devlet şifresi üzerinden başvuru yapabiliyor. 

Şayet ayda 10 günden fazla çalıştıracaksanız en yakın SGK müdürlüğüne veya şubesine giderek 5510 S.K. Kapsamına giren sigortalılar için EK9 formu doldurmanız gerekmektedir. 

Estağfurullah Gökhan Tuna bey, sizin vermiş olduğunuz bu bilgi daha değerli. Çünkü siz bu süreçleri birebir uyguladınız... @Çağlar Bayurbey aradığınız sorunun tam cevabı burada... 

Evet burada cok ince nuans var @Çağlar Bayurabi, ayda 10 gunden az ise,  e-devletin yani sira sadece SMS atarak bile sigortalayabiliyorsunuz. Ozellikle haftada bir eve gelen yardimcisi vs olan ve sigortalamak isteyen (siddetle tavsiye ederim) forumdaslarimin da dikkatine 🙂

• Beğen 2
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gökhan Tuna yazdı:

ayda 10 gunden az ise,  e-devletin yani sira sadece SMS atarak bile sigortalayabiliyorsunuz.

onu halletmiştim, şimdi tam ay giriş yapacağım

e devlet kafi gelmedi, sgk ya gidilecek demek ki

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

konuyu ilk okuduğumda ücretli destek veriyormuşsunuz gibi algıladım nedense. tam forum anlayışına uygun bir yaklaşım helal osun

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Gül
Coşku Mert yazdı:

konuyu ilk okuduğumda ücretli destek veriyormuşsunuz gibi algıladım nedense. tam forum anlayışına uygun bir yaklaşım helal osun

Teşekkür ederim @Coşku Mert bey doğru bilgiye ulaşmak çok önemli. Bu nedenle yardımcı olmaya çalışıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İşkur'u görünce aklıma geldi. Bir dönem işsiz görünüyordum.

İşkur'a girip profil oluşturdum işsizlik maaşı yatmasını bekliyorum, birtürlü yatmıyor.

Profilime girdim %100 tamamlanmamış, yanlış hatırlamıyorsam cv gibi bir evrak istemiş yüklememişim. O yüzden %100 olmuyormuş.

Evrak pdf uzantılı olmalıymış, ne yapayım ne yapayım derken bilgisayarda hepsiburadadan aldığım oto ampul faturası vardı pdf dosya.

Şunu bir yükleyeyim dedim içeriğine mi bakılacak uzantıya mı bakacak diye, yükledim şak diye profili tamamladı bir hafta sonra maaş yattı.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Gül
Nihat Palolu yazdı:

İşkur'u görünce aklıma geldi. Bir dönem işsiz görünüyordum.

İşkur'a girip profil oluşturdum işsizlik maaşı yatmasını bekliyorum, birtürlü yatmıyor.

Profilime girdim %100 tamamlanmamış, yanlış hatırlamıyorsam cv gibi bir evrak istemiş yüklememişim. O yüzden %100 olmuyormuş.

Evrak pdf uzantılı olmalıymış, ne yapayım ne yapayım derken bilgisayarda hepsiburadadan aldığım oto ampul faturası vardı pdf dosya.

Şunu bir yükleyeyim dedim içeriğine mi bakılacak uzantıya mı bakacak diye, yükledim şak diye profili tamamladı bir hafta sonra maaş yattı.

@Nihat Palolubey bu dedikleriniz çok ilginç, normalde işsizlik maaşına başvuru yaparken güncel profil (cv) olmasını istiyor. Ancak herhangi bir belge ekleme durumunu bu zamana kadar görmedim. Ancak özel belge, dil bilgisi vb. Bir alanda evet dediyseniz buna istinaden istediyse birşey diyemem. Ama sizinki yinede garip olmuş 😄

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Selim Gül yazdı:

@Nihat Palolubey bu dedikleriniz çok ilginç, normalde işsizlik maaşına başvuru yaparken güncel profil (cv) olmasını istiyor. Ancak herhangi bir belge ekleme durumunu bu zamana kadar görmedim. Ancak özel belge, dil bilgisi vb. Bir alanda evet dediyseniz buna istinaden istediyse birşey diyemem. Ama sizinki yinede garip olmuş 😄

Çok zaman geçti hatırlayamıyorum. Ama pdf formatında bir evrak istediğini hatırlıyorum.

Şimdi baktımda profil resmim de ilginç miş :D

alpwkjq.JPG

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

Kolay işverenlik kapsamında yapabilirsiniz. Öncelikle sgk sistemi için şifreye ihtiyacınız var. Ancak sistem o kadar karışık ki bir müşavirden veya anlayan birinden destek alın. İşe giriş beyannamesi yapıyorsunuz sistem üzerinden . Sonra prim ödemeleri için banka hesabınıza oto ödeme tanımlayın . Kendi kendine sistem yürüyor. 

Birde işe giriş beyanı, işe girişten sonra 1 ay içinde yapılmalı. Buna dikkat edin ceza çıkar. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Ancak sistem o kadar karışık ki bir müşavirden veya anlayan birinden destek alın.

2 anlayan 2 müşavir 2ymmm zar zor başa çıkmıştık :rofl: tasarlayanı bir bulsam ben zaten o konularda zır cahilim

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

2 anlayan 2 müşavir 2ymmm zar zor başa çıkmıştık :rofl: tasarlayanı bir bulsam ben zaten o konularda zır cahilim

Hastabakıcıyı işkur üzerinden alırsanız sigorta primi ödemiyorsunuz diye birşey hatırlıyorum. Araştırın, alacağınız kişinin işkur kaydı yoksa yaptırın sonra teşvikten yararlanırsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...