İçeriğe Yönlendir

Ücretli Koltuk Seçimi Yapmadım 3 Yaşındaki Çocuğum Nerde Seyahat Edecek?

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Baha Kanberoğlu
İsa Acar yazdı:

En son mart ayında thy ile uçtum, vardı :unsure2:güncelleme geldi ise bilemiyorum :good1:

Thy o farkı zaten alıyordur 😁 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
İsa Acar yazdı:

En son mart ayında thy ile uçtum, vardı :unsure2:güncelleme geldi ise bilemiyorum :good1:

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/ucak-bileti/ucus-deneyimi/koltuk-secimi/

Ben uzun süredir uçmamıştım, Mayıs başında anadolujet ile uçtum, ücretsiz seçime izin vermedi. Siz business uçtuysanız ücretsiz olabilir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne zor işmiş bu, koca uçakta bir çocuğa yer tahsisi yapamıyor mu zamane teknolojisi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Baha Kanberoğlu yazdı:

Uçuş yurt içi mi yurt dışı mı? 

Kıbrıs'a

Erhan Doruk yazdı:

Online check in yapın, eğer yan yana denk gelmediyese , havalimanına biraz erken giderek bankodan yan yana olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Gidişat onu gösteriyor. Olay çıkacak :D 

Çağlar Bayur yazdı:

ne zor işmiş bu, koca uçakta bir çocuğa yer tahsisi yapamıyor mu zamane teknolojisi

Sorma abi valla

En son 2018 yılında uçtum o zamandan bu zamana çok şey değişmiş ve bildiğimi de unutmuşum.

İlk insan gibi bakıyorum sağa sola :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Checkin zamanı rica edersiniz müsaitlik durumana göre en azından bir velinin yanına verirler, yer olmazsa artık uçağın içinde sizin yanınızda oturandan rica edersiniz. Bir kaç kere karşılaştım aynı durumla. İnsanlar anlayışla karşılıyorlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

araba candır

Tek başıma gidecek olsam hiç düşünmem arabayla giderim ama varış noktası Kıbrıs olunca aylardan ağustos olunca ve bir de arabalı feribotla gece denizde bekleyeceğim senaryoyu düşününce araçla gitmek otomatik olarak devre dışı kalıyo. Burdan Samsun'a giderken daha çevreyolunda "daha gelmedik mi , ne zaman gelecez" demeye başlıyo :D . Sırf bu yüzden gece yola çıkıyorum artık

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alptuğ Özcan yazdı:

daha gelmedik mi ,

hiç sıkılmadan sorabiliyorlar, hayranım

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Eşim bilet satış görevlisi, bildiğim kadarıyla söyleyeyim. Tek PNR varsa online check-in'de para karşılığı yanyana alma şansınız var, çünkü koltuk seçiyorsunuz. Ama hava alanı check in'e bırakırsanız hepiniz ayrı ayrı bile olabilir. Hatta daha da abartacağım, over-book denen fazla satış yapılarak biriniz uçuş dışı bile kalabilir. O yüzden uçuşa 24 saat kala check in yapın, rahat rahat gidin. Başka türlü yapacağınız her türlü hareket kumar oynamak olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Cihat Küçükay yazdı:

Hatta daha da abartacağım, over-book denen fazla satış yapılarak biriniz uçuş dışı bile kalabilir.

"book"unu çıkarmışlar :D  Parasını ödediğim uçaktan check-in sırasında kovulacağım. Yıkarım orayı. Böyle saçma uygulama olur mu

Cihat Küçükay yazdı:

O yüzden uçuşa 24 saat kala check in yapın, rahat rahat gidin

Kesinlikle öyle olacak. 

Teşekkürler

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Alptuğ Özcan yazdı:

"book"unu çıkarmışlar :D  Parasını ödediğim uçaktan check-in sırasında kovulacağım. Yıkarım orayı. Böyle saçma uygulama olur mu

Ama güzel para teklif ediyorlar(230 euro gibi bişeydi+1 gecelik ücretsiz 5 yıldızlı otel konaklaması) , ben bir defa yeltenmiştim bu teklifi kabul etmeye, Rusya'dan istanbul'a dönüş yolculuğu için teklif edildi. Hanım merdaneyi kafama yerleştirince vaz geçmek zorunda kalmıştım. 

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Cem Işık yazdı:

Ama güzel para teklif ediyorlar

Parayı kim neden teklif ediyo :unsure2:

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Alptuğ Özcan yazdı:

Parayı kim neden teklif ediyo :unsure2:

THY teklif etti bize, bu uçakla gitmemeyi kabul edersen otelin bizden, üste de para veririz diyerek. over book mevzusundan ötürü sanırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Cem Işık yazdı:

THY teklif etti bize, bu uçakla gitmemeyi kabul edersen otelin bizden, üste de para veririz diyerek. over book mevzusundan ötürü sanırım. 

hmm şimdi anladım.

Düşünülebilir teklif :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ucustan tam 24 saat önceye alarm kurun. Check-in acilir acilmaz online olarak girer, koltuklari kendiniz secersiniz. Muhtemelen yanyana üc koltuk bulacaksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Şu zamana kadar tek pnr ile aldığım tüm biletler ücret ödemeden yan yana verildi. Online checkin için girin, %99 zaten yanyana verecektir. Ücret ödemenize de gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Alptuğ Özcan yazdı:

Kesinlikle öyle olacak. 

Teşekkürler

Valla başımıza öyle durumlar geliyor ki, aklınız şaşar, ruhunuz şınav çeker 😁

Cem Işık yazdı:

Ama güzel para teklif ediyorlar(230 euro gibi bişeydi+1 gecelik ücretsiz 5 yıldızlı otel konaklaması) , ben bir defa yeltenmiştim bu teklifi kabul etmeye, Rusya'dan istanbul'a dönüş yolculuğu için teklif edildi. Hanım merdaneyi kafama yerleştirince vaz geçmek zorunda kalmıştım. 

Merdane olmasa iyiymiş 😁

Deniz Kom yazdı:

Şu zamana kadar tek pnr ile aldığım tüm biletler ücret ödemeden yan yana verildi. Online checkin için girin, %99 zaten yanyana verecektir. Ücret ödemenize de gerek yok. 

Tek PNR ile alınan biletlerde check-in'de yan yana verilir. Ama biriniz değişiklik yapmaya kalkarsa ikisi birden değiştirilir, tek PNR olduğu için. Eğer hava yolu size bunu söylemez de yaparsa, diğer yolcunun vay haline...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Olası tehlike anında küçük çocuğun sorumluluğu yakınında oluyor. 2-7 yaş arası yolcular ebeveynsiz veya 18 yaş üstü refakatçisi olmadan uçağa binemez. Dolayısıyla en azından ebeveynlerden birinin yanında oturması şart. Firmadan firmaya değişiyor ama genelde böyle olur 

Biletleri tek seferde alın. Hepsinin pnr aynı olsun. Online check in başlar başlamaz da yapın. %99 üçünüz yanyana uçarsınız. Havalimanında son dakikaya kalmadan 2-3 saat önceden gelip check in yaparsanız en kötü iki kişi yanyana düşer. Ama en güzeli online check in

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Alptuğ Özcan yazdı:

Herkese merhaba,

Başlıktan tam anlaşılmayabilir.

Uçak bileti alacağım. 3 kişi seyahat edeceğiz. Hanım, ben ve 3 yaşındaki kızımız.

Şimdi uçak bileti almak istediğim zaman bana kişi başı bilmem kaç TL'den ücretli koltuk seçeneği sunuyor. Ben ücretli koltuk seçmek istemiyorum. Havaalanına gittiğim zaman check-in esnasında bize otomatik koltuk verecekler.

Sorun şu ki internette şikayetler okudum. 3 yaşındaki 5 yaşındaki çocukları ebeveynlerinden ayrı koltuklara atıyorlarmış. Böyle saçma bi uygulama olur mu? Sebebini sorunca da sistem bu şekilde diye gerzek(afedersiniz) bir açıklama yapıyorlarmış.

Konu hakkında bilgi almak için firmaların müşteri temsilcilerine ulaşmaya çalışıyorum. Flpgs'ye ulaşmak mümkün değil zaten. Anadolujt'e ulaşmaya çalışacağım. 

Tecrübesi, bilgisi olan vardır diye buraya yazmak istedim.

Merhaba ne yazık ki sistem onu sadece yolcu olarak değerlendirdiği için herhangi bir ayrıcalık sağlamaz.(İlla yan yana oturacağız diyorsanız koltuk almanız gerekiyordu.) Ancak uçakta yeterli sayıda boş koltuk mevcutsa kontuara biraz erken başvuru yaparsanız arkadaşlar ellerinden gelen yardımı yapar. Kesin bilgi :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir tavsiye: Uçuşa olmanız gereken süreden 1 saat daha erken gidin, kontuarda rica edin, 3'ünüzü bile yanyana verirler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Cem Işık yazdı:

Overbook uçaklarda yapılan standart uygulama. Bilet ücret iadesi yıl içerisinde geçerli bir bilet eğer o gün için başka sefer yoksa kalacak otel ve diğer giderleri karşılamak zorunda firmalar. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Ünal2 yazdı:

Merhaba ne yazık ki sistem onu sadece yolcu olarak değerlendirdiği için herhangi bir ayrıcalık sağlamaz.(İlla yan yana oturacağız diyorsanız koltuk almanız gerekiyordu.) Ancak uçakta yeterli sayıda boş koltuk mevcutsa kontuara biraz erken başvuru yaparsanız arkadaşlar ellerinden gelen yardımı yapar. Kesin bilgi :) 

hangi sistem o? İnsanların yaptığı sistem. 

5 yaşındaki çocuğun ebeveyni yanında olmadığı için kabin basıncı düştüğünde nefes alamadığında maske takamadığında ya da acil çıkış için hamle yapamadığında bu sebeplerden çocuğa zarar gelince firmayı hangi mahkeme kanun koruyacak merak ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ayrıca bir uçuşunuz hava şartları haricindeki bir nedenden dolayı rötar yaparsa tazminat alabiliyorsunuz. Nir seferinde dusseldorf-Ankara uçuşum 13 saat rötar yapmıştı, uçuştan sonra tazminat talep etmiştim 400 eur ödemişlerdi. Bu tazminat süre ve yolculuk mesafesine göre değişiyor.  Yurtiçi ve kısa mesafelerde bile para alabiliyorsunuz. Ayrıca bagajınız kırılır yada zarar görürse de para talep edebilirsiniz. Bunların hepsi o küçük yazılarda yazıyor. Ama çoğumuz okumuyoruz. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mustafa Yenigün yazdı:

Ucustan tam 24 saat önceye alarm kurun. Check-in acilir acilmaz online olarak girer, koltuklari kendiniz secersiniz. Muhtemelen yanyana üc koltuk bulacaksiniz.

Öyle yapacağım.

Biletleri az önce aldım.

THY sitesinden deneme amaçlı check-in yapmak için girdim uyarı verdi "Check-in işleminin başlamasına kalan süre:75 gün 18 saat:D 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Biletleri tek seferde alın. Hepsinin pnr aynı olsun. Online check in başlar başlamaz da yapın. %99 üçünüz yanyana uçarsınız. Havalimanında son dakikaya kalmadan 2-3 saat önceden gelip check in yaparsanız en kötü iki kişi yanyana düşer. Ama en güzeli online check in

Gidişi de dönüşü de tek seferde aldım. Gidiş dönüş toplam 2 pnr numarası var 3 kişi için.

Ya pegasusta ya Thy'de hangisinde tam hatırlamıyorum "koltuk seçimi yapamaz" tarzında bir ibare vardı.

Bilgi amaçlı Online check-in pegasusun sitesinde 2 önce başlıyormuş diye yazmıştım ama şimdi pnr numarası ile deneme amaçlı check-in yapayım dedim aşağıdaki uyarıyı verdi

p8za80s.jpg

Osman Ünal2 yazdı:

Tansu'nun da dediği gibi bu sistemi yapan insanlar değil mi? Çocuk yaşına göre programlasınlar. 3-5 satır koda bakar

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5 yaşındaki çocuğun ebeveyni yanında olmadığı için kabin basıncı düştüğünde nefes alamadığında maske takamadığında ya da acil çıkış için hamle yapamadığında bu sebeplerden çocuğa zarar gelince firmayı hangi mahkeme kanun koruyacak merak ediyorum. 

+1 👍

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...