İçeriğe Yönlendir

Gece Farı Kapalı Aracı Nasıl Uyarırsınız?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Led gündüz farları çıktığından beri çok karşılaşmaya başladım. Ledler açık olunca göstergelerde de ışık oluyor , yolda beyazlık görenler farların kapalı olduğunu anlamıyor. 

Bugün iki araçlar karşılaştım, birine uyarmak istedim , orta şeritte olmasına rağmen selektör attım , gazladı gitti, ışıklarda yetiştim farları arkasındayken birkaç kez kapatıp açtım, yine gazladı gitti,  ileride yan yana geldik , adam sinirlenmiş, ne var diyor , farları açmamışın diyorum , sinir birden yerini mahçubiyete bırakıyor tabi. 

Sizce trafikte farları kapalı sürücüler uyarılmalı mı? Evetse nasıl? 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Otomobil neysede motosikletler çok tehlikeli oluyor. Sıfırından saginiza solunuza sokuluyor ve aynadan fark edilemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Banada manisa yolunda denk geldi, yolda hiç aydınlatma yok zaten. Bir kamyonet ne stoplar yanıyor ne reflektör hiçbirşey. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Sizce trafikte farları kapalı sürücüler uyarılmalı mı? Evetse nasıl? 

gündüz ledleri, iç mekanda aydınlatmalı gösterge sonrası çoğaldılar, artık uyarmıyorum, çok uyardım faydasını görmedim.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Erhan Doruk yazdı:

Ledler açık olunca göstergelerde de ışık oluyor , yolda beyazlık görenler farların kapalı olduğunu anlamıyor. 

Bende birkaç yıldır var gündüz farı, onun ışığı ile kısa farları karıştıran araç kullanmasın zaten, bırakın ne hali varsa görsün.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Uyarmamalı. Trafikten men etmeli.

Araç kullanmak ve değişimlere adapte olup  ayak uydurmak aç buçuk zeka gerektiren işlerdir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

farları arkasındayken birkaç kez kapatıp açtım,

Ben de böyle yapıyorum ama bunu anlayacak adam zaten farlarını kontrol ederek yola çıkar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Uyarmamalı. Trafikten men etmeli.
Araç kullanmak ve değişimlere adapte olup  ayak uydurmak aç buçuk zeka gerektiren işlerdir. 

Kesinlikle. Vw kullanıcı zekasını da düşünüp kadranı gün ışığına göre yapmış. Hava kararınca gösterge zindan oluyor.
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Selektör yapıyorum genelde yada önüne geçip kendi farlarımı kapatıp açıyorum bir kaç kez.Anlamıyor ise uzaklaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Bende fren lambası yanmayan araç gördüğümde trafik ışıklarında uyarıyorum. Ama bazılarını uyardığımda sanki kusur/sorun bendeymiş gibi bir bakışla karşılaşıyorum. 

Bazı sürücüler (kendisini sürücü zannedenler) dikiz aynasına bakmaya tenezzül etmedikleri için uyarmanın da pek faydası olmuyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

İstanbul trafiğinde bu kadar sık uyarının silahla karşılık bulması ihtimal.

• Mutlu 6
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Ben genellikle uyarmıyorum. Son dönemde insanlar iyilik amaçlı uyarılara bile saçma tepkiler vermeye başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Eskiden uyarıyordum (selektör vs. ) ama sonra etraf manyak yolunca bıraktım. Hepsini ben mi düşüneceğim.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Far sensörü standart olmalı. Kapatılamamalı.

Volvo'da bu durum bu şekilde diye biliyorum fabrika çıkışı. Kapatılamıyor

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Olabilir, dalgınlık, yorgunluk, malum ülkemizdeki geçim derdi... Kısacası insanlık hali unutulabilir... Uyarmaktan vazgeçmemek lazım... 

Ben genellikle yanına yaklaşıp korna çalıyorum, camı açmalarını istiyorum... Jest ve mimikler çok önemli... 

Ortalık zaten sorunlu insanlarla dolu, birazda dikkatli olmak lazım... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Ben karışmıyorum hiç. Farın aydınlatmasına ihtiyacı olunca fark eder nasıl olsa. Yapacak bir şey yok. Korna çaldı diye birbirlerini bıçaklıyor insanlar sokaklarda. Gidip kimseye korna da çalmam selektör de yapmam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de çok görüyorum. 

Mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Geçen gün belediye yolu kapatmış, mecburen terse girdim, karşıdaki korna el kol yapınca belediye yolu kapatmış ondan mecburen girdim dedim, doğru konuş diyor bana, bir şeyler daha söyledim yine papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayınca bastım gittim. Bazılarının kafatasının içindeki organ gelişimini tamamlayamamış, belli bi medeniyet düzeyindeki iletişimi algılayamıyorlar.

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tek çare selektör gibi. Işıklarda falan yan yana gelince belki konuşarak da uyarılabilir. 

Far sensörü önemli. Ama o bile değişebiliyor. Ben gösterge ışıklarını gündüz % 100, gece % 30 yaptım (ayarlanabiliyor), gece far otomatikteyse zaten yanıyor, otomatikte değilse ve far yanmıyorsa gösterge ışıkları % 100 parlaklıkta göz aldığı için bir uyarı sistemi gibi çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

..-.  .-  .-.  .-..  .-  .-.    

selektörle bu denenebilir, mors alfabesiyle (farlar) mesajı bu şekilde veriliyor.. :D Ben de bir kaç kez trafik ışıklarında beklerken uyardım, mahçubiyetlerini görmek güzel oluyor.. :) Gündüz farını normal far ışığı sanıyorlar ama araba arkadan kapkaranlık.. 

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen yine birinin farları yanmıyordu. yan yana geldim, farlar yanmıyor dedim. nasıl yanıyor bilmiyorum dedi :)

• Mutlu 8
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Şirket aracında gündüz ledi var far açık sanıyorum bu yüzden açmayı unutuyorum. Farı açık olmayan arabalar gördüğümde çoğunda gündüz ledi oluyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...