İçeriğe Yönlendir

Gece Farı Kapalı Aracı Nasıl Uyarırsınız?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Serkan Toker

Şimdilerde ışıkları yanacak göstergede kalmadı hepsi led ekran oldu. Işıkları yanmasa hiç bir şey görünmeyecek. Bu işin çaresi sağ koltuk emniyet kemeri ikazı gibi gece hareket eden aracın farları kapalı konumdaysa ikaz verecek..

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Valla burda bazı araçların ışıkları o kadar beyaz o kadar parlak o kadar ayarsız ki tavşan gibi bakakalıyoruz. Geçen birini uyardım ama uyardığıma uyaracağıma pişman oldum kapa kapa ört dedim 😒

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Doğan Arşiray

aga bu nedir... cok feci

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Doğan Arşiray yazdı:

aga bu nedir... cok feci

Kabus gibi tarifi yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sebeple far ayarı hep en iyi olmalı. 
Ayrıca bu gibi durumlar için mercekli olmayan freeform farlar avantajlı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Koray Demir yazdı:

Aynı kazayı babam yaşamış yıl 88 galiba, ben çok küçüktüm. Araç Ford Taunus, hiç frene basamadan traktör romörküne girmiş arkadan. Kemerler takılıymış. Allah'tan ölen olmadı..

Evde alındaki dikişlerle yattığını hatırlıyorum..

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Halojen olsa ve eğer tırda reflektör varsa ki muhtemelen vardır o kadar eşek değildir. Bir şekilde kurtarabilirdi ama bu sefer de mesafe tayini yapacak zaman bulamazdı. Olabildiğince uzun yolda uzunlar açık giderim bu yüzden. Ne olur ne olmaz. Video bayağı eski bu arada. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağrı Alaf yazdı:

Halojen olsa ve eğer tırda reflektör varsa ki muhtemelen vardır o kadar eşek değildir. Bir şekilde kurtarabilirdi ama bu sefer de mesafe tayini yapacak zaman bulamazdı. Olabildiğince uzun yolda uzunlar açık giderim bu yüzden. Ne olur ne olmaz. Video bayağı eski bu arada. 

Eğer öndeki araçta hiç ışık yanmıyor ve reflektör yoksa, karşıdan gelen araba geçer geçmez bir duvar gibi önünüzde beliriveriyor. Kaderin zamanlaması diyelim. Denk gelirseniz, Allah korusun, halojen falan pek kurtarmıyor. Ama karşıdan araç geldiğinde yarım saniyeliğine de olsa uzunlarla yolu kontrol ederim.

Dahası karşıdakinin göremeyeceği bir durum oluşmaması için de asla karşının gözünü alacak far yakmamaya çalışırım. Baba tecrübesi bize de öğretti zamanında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

sıkıntı yok, farlar kapatılamıyor bende, gündüz ledleri hep açıktır zaten, hava karardımı farlar direk açılır, kapatma diye birşey yok, ancak sen park konumuna alırsan farlar kapanıyor onuda zaten normalde yapmayız, yeni araçların hepsi böyle değilmi acaba? far kolunda Off konumu zaten yok...

IMG-20210401-WA0017.jpg

Not: Gece uzun yolda karşıdan gelen yoksa hep uzunlar açıktır, gelen olursada anlık selektörle önümde birşey varmı diye bakarım, zaten hızımda 100 ü geçmez gece, hatta 90 ı geçmem pek, görüş azaldıkça şüphe arttıkça hız düşer.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Eğer öndeki araçta hiç ışık yanmıyor ve reflektör yoksa, karşıdan gelen araba geçer geçmez bir duvar gibi önünüzde beliriveriyor. Kaderin zamanlaması diyelim. Denk gelirseniz, Allah korusun, halojen falan pek kurtarmıyor. Ama karşıdan araç geldiğinde yarım saniyeliğine de olsa uzunlarla yolu kontrol ederim.

Dahası karşıdakinin göremeyeceği bir durum oluşmaması için de asla karşının gözünü alacak far yakmamaya çalışırım. Baba tecrübesi bize de öğretti zamanında.

Mantıklı, ben de sizden öğrendim bunu şu an. Keşke bu Audi'nin Matrix'leri regülasyon dahilinde zorunlu olsa. Parası olan yaşıyor bu senaryoda o zaman. Kademeli yolu kesen bir teknoloji olmadıktan sonra ölüm kaçınılmaz gibi. Babanız adına da çok üzgünüm abi geçmiş olsun, umarım bir şey kalmamıştır kazadan.

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağrı Alaf yazdı:

Mantıklı, ben de sizden öğrendim bunu şu an. Keşke bu Audi'nin Matrix'leri regülasyon dahilinde zorunlu olsa. Parası olan yaşıyor bu senaryoda o zaman. Kademeli yolu kesen bir teknoloji olmadıktan sonra ölüm kaçınılmaz gibi. Babanız adına da çok üzgünüm abi geçmiş olsun, umarım bir şey kalmamıştır kazadan.

Şükür pek iz kalmamış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Şükür pek iz kalmamış.

dönemin ön camları taş gibiydi, kafaya betona çarpar gibi, şimdikilere kafa atınca hamura kafa atılmış gibi oluyor içten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

dönemin ön camları taş gibiydi, kafaya betona çarpar gibi, şimdikilere kafa atınca hamura kafa atılmış gibi oluyor içten

Daha geçen büyük amcam kör kaldı broadway camı yüzünden. Ön cam parçalanıp gözüne giriyor. Tek sıkıntı sert olması olsa keşke. Film yok arasında. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Hava yastığı açılmıyor muymuş o markalarda

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hava yastığı açılmıyor muymuş o markalarda

product_content_gallery_2022-03-24_15-00

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

Takla anında cam tavan komple araçtan ayrılıp gidiyor tepe açık bu da sanki güvenlik zaafiyeti oluşturuyor gibi gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Emre Şimşek yazdı:

Aynı kazayı babam yaşamış yıl 88 galiba, ben çok küçüktüm. Araç Ford Taunus, hiç frene basamadan traktör romörküne girmiş arkadan. Kemerler takılıymış. Allah'tan ölen olmadı..

Evde alındaki dikişlerle yattığını hatırlıyorum..

1988'de kemer takıyorsa çok akıllı bir insanmış. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Demir yazdı:

Takla anında cam tavan komple araçtan ayrılıp gidiyor tepe açık bu da sanki güvenlik zaafiyeti oluşturuyor gibi gözüküyor.

sunroof patlıyor da cam tavan ne olur düşünmeli, tavandan çıkabilmek için iyi de sürüklenirse kötü onların cam yapısı yan cam gibi mi ön cam gibi mi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

sunroof patlıyor da cam tavan ne olur düşünmeli, tavandan çıkabilmek için iyi de sürüklenirse kötü onların cam yapısı yan cam gibi mi ön cam gibi mi

kaza testlerinde 50-60km hızlarda ön köşeden vuruşlarda bile cam kırılmıyor. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

Tuzla buz olmuştu bizimki mermer düşünce.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçen sene gece 23.00 civarı Altınolukta eve giderken Çanakkale istikametinden gelen bir araç arkamda belirdi, gündüz farları yanıyordu. Işıkta yan yana denk geldik ve uyardım. Farlarınız yanmıyor açın diye. Sürücü kadındı, kimbilir ne kadar zamandır öyle  geliyor. Hep aydınlatma olduğu için fark etmemişti herhalde.Benim farlar hep auto konumunda duruyor, ama her araçta bu donanım olmayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Bakış yazdı:

Tuzla buz olmuştu bizimki mermer düşünce.

benim gözümün önünde megane devirlmişti cam tavan üzerind,e sürüklendi de hiçbirşey olmadı tavana.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

image.png.f90dbcd24275889e41e5df565e7f9968.png

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

Bacanak citroen c4 ile takla attı, hızı da yüksekmiş. Araç ters sürüklenmiş. Cam tavandan camlar koluna batmıştı, iki ameliyatla çok az iz kaldı. 

Araç müşterinin, yüksek hızda sesten şikayet var. Bacanak da teste çıkıyor, lastik yarılmış. Çöp kamyonu görmüş, adamlar bacanağı arabadan çıkarıp 112'yi aramışlar. 112'deki "sakın yaralıyı araçtan çıkarmayın" deyince korkmuşlar, bacanağı tekrar arabaya koymuşlar. Çok şükür az hasarla atlattı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...