İçeriğe Yönlendir

Bıçak Yapımı

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Yıllar önce, birkaçtane yaptım. Isıtmayı, dovmeyi, ısıl işlemi, eğelemeyi can sıkıntısına karşı bir silah olarak kullanıyordum. Sonra ağaç ile uğraşmayı onun kokusunu.

Elime eski bir çelik parçası geçti. Eski bir bıçak. Muhtemelen sertleştirme yapıldığından eğeden önce bir hamlaştırdım.

Önce yapmayı planladığım şablonu biraz zorlayarakta olsa çizdim. JetTaşı Avuçiçi taşlama denilen alet ile kabasını kestim. Sonra aldım elime eğeyi.

1 haftadır eğeliyorum.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Kurban önü başladım ki, meraklılar her sordugunda "tosun kesecez ona hazırlık" diyorum. Yoksa "manyağa bak" göz süzmeleri hep azmimden çalıyor.

• Beğen 3
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Şimdiden eline sağlık bende bir kaynakçı olarak severim böle işleri yapmış olduğum birkaç tanede var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Uğraşmak üretmek güzeldir el emeği göz nuru olması paha biçilemez. o göz süzenler üretmiyen, üretemeyen kişiler. işi bitirdikten sonra bunu ben yaptım diye bilmek gibisi yok 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

3mm lik bir çelik(zayıf kalacak farkındayım). Scandi ağız yapmayı planlıyorum.

Ağız açma işlemi hesaplaması için

http://bicagim.com/acihesapla.php

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Takip ediyorum Hocam. Başına gelenlerden dolayı üzüldüm ayrıca.

Bu adamlar bu işte çok iyi. Ben daha ilkel çağdayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çark alsana bi tane ya 

band zımpara daha mantıklı abi. Ama amacım hemen yapayım çıksın ortaya değil. Kaçış noktam. Yavaş yavaş. Hata yapa yapa, ruh olsun içinde. Yoksa gider alırım birtane gerber.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benim araçtan el yapımı kocaman bir pala çıkmıştı. Nasıl bir çelikten yapıp nasıl su vermişse iye zımpara falan etki etmiyordu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

History kanalında "Ateşten Doğan" diye bir program var. Keyifle izliyorum, onu hatırlattı. Böyle bir hobiniz olduğuna göre siz de izliyorsunuzdur muhakkak.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Rıdvan Ergün yazdı:

History kanalında "Ateşten Doğan" diye bir program var. Keyifle izliyorum, onu hatırlattı. Böyle bir hobiniz olduğuna göre siz de izliyorsunuzdur muhakkak.  

Severek izliyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

How it’s made, today..

Kurban bıçakları nasıl yapılır bir göz atıyoruz. Burası Eskişehir’in küçük bir ilçesi, bıçak ustası Muhittin usta güne erken saatte başlıyor. Geri dönüştürülmüş çelikler önceden ısıtılmış fırınlarda 4 saat bekletildikten sonra… Şimdi kısa bir ara..

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Fatih Evcin yazdı:

Kolay gelsin, sap için düşünce nasıl

Aklımda birkaç ağaç var ama bu ağaç seçme isini yillarin marangozu olan abime atmayı planlıyorum.

Gül Ağacı, yılan ağacı, kök ceviz vb olabilir.

Bir akıl da diyorki, ruhu olsun gezdiğin dag tepeden bulduğum parçalar ile epox dök

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Aklımda birkaç ağaç var ama bu ağaç seçme isini yillarin marangozu olan abime atmayı planlıyorum.

Gül Ağacı, yılan ağacı, kök ceviz vb olabilir.

Bir akıl da diyorki, ruhu olsun gezdiğin dag tepeden bulduğum parçalar ile epox dök

bir arkadaşım mavi epoxili bir şeyler yaptı bana pek hoş gelmedi , belki renkli olduğu içindir .) parçalı ceviz kabza yada çatlaklara renksiz epoxi güzel olur ama  🤩

şunlarda varmış hazır : https://www.bicakmalzemesi.com/Kizil-pelesenk2

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

20220701_192145.jpg.26269bd18742cae48c843a68a5c59eb4.jpg

20220701_194639.jpg

20220701_192147.jpg

Sanırım sap kısmının kaba işini hallettim. Yavaş yavaş namlu tarafına geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bugün Türküleri açtım ve namlu sırtını hallettim.

m4nkkp6.jpg j73xuf2.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayatta girmezdim böyle bir işe.. 

Maşallah.. 

Yakardım babamın körüğünü, ısıtırdım, büyük keskide şekil verirdim, sonra açardım büyük çarkı :) 

En son da yine körükle ısıtır, daldırırdım yanık yağa..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Silindir şeklinde eğem yoktu, aldım. Daire şeklindeki yerlerin temizliğini ve kesme ağız sonlanmasını düzelttim. (Kırmızı işaretli yerler)

Kesici ağız (Sarı çizgi) açacağım şekil. Delikler (Saptaki sarı daireler) ve yapmayı planladığım sap(Mavi çizgili bölgeler)

hvsax7s.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Araya sarı liner koyacağım ve kabzayı gül ağacından yapmayı deneyeceğim.

mosmor-1024x768w.JPG

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Agız açmaya başladım. Bu kısmın zor olduğunu hatırladım. Sabit bir açıyla açmam lazım ama eski hatalar yüzünden düzeltemeyeceğim yerler olacak gibi. Bıçakcıyım dyiyen adamın açtığı ağıza küfür ede ede ağız açıyorum.

4xbxg5v.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Muhittin Kaplan yazdı:

Agız açmaya başladım. Bu kısmın zor olduğunu hatırladım. Sabit bir açıyla açmam lazım ama eski hatalar yüzünden düzeltemeyeceğim yerler olacak gibi. Bıçakcıyım dyiyen adamın açtığı ağıza küfür ede ede ağız açıyorum.

4xbxg5v.jpg

çekmece rayı mı o gördüğüm ? :) Sap kısmını halledip ağız açma aşamasına geçsek daha iyi olmaz mı, sağa sola çarpma düşme riskine karşı diyorum..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...