İçeriğe Yönlendir

Clio 4 Motor/Radyatör Suyu Eksikliği

Celal YÜCEL

Recommended Posts

Cem Işık

Aynı olay ilk bakım sonrası benim aracımda da oldu, 16.000 km’de iken. Servise gittim sordum, plastik maşrapa ile 1 bardak kadar musluk suyu ekledi usta. Bi daha olursa bakarız dediler. 97.000 km’deyim, daha hiç eksilmedi suyu. İçiniz rahat edecek ise servise gösterin tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Aynı olay ilk bakım sonrası benim aracımda da oldu, 16.000 km’de iken. Servise gittim sordum, plastik maşrapa ile 1 bardak kadar musluk suyu ekledi usta. Bi daha olursa bakarız dediler. 97.000 km’deyim, daha hiç eksilmedi suyu. İçiniz rahat edecek ise servise gösterin tabi

istanbul suları akla zarar şekilde kireçli. 1-2 kere su kaynattığım kaplarda belli ediyor kendini. Servis musluk suyu nasıl koyar, ilginç gerçekten

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

istanbul suları akla zarar şekilde kireçli. 1-2 kere su kaynattığım kaplarda belli ediyor kendini. Servis musluk suyu nasıl koyar, ilginç gerçekten

Servis daha neler yapıyor da, göz görmeyince gönül katlanıyor :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bence üzerini uygun antifrizle tamamlayıp gözlemleyin. Yine eksilirse o zaman servise danışırsınız. Ve elinizde veri olur: "Eksikti tamamladım tekrar eksildi"

Servise şu haliyle gitseniz tek yapacağı üzerini tamamlayıp "kontrol edin eksilirse gelin bakalım" demek olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Önder Özcan yazdı:

Servise şu haliyle gitseniz tek yapacağı üzerini tamamlayıp "kontrol edin eksilirse gelin bakalım" demek olacak.

Ama kayıt altına girmiş olacak. Şimdi elle eklenirse veri olmaz.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Alt tarafı antifriz ekliyoruz ya. Tekrar eksilirse alınır kayıt altına? Ne fark eder :) 

Antifriz eklemek mecburi yetkili servislik bir işlem değil. Garantiyi de etkileyecek bir şey değil. Tercih.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Önder Özcan yazdı:

Alt tarafı antifriz ekliyoruz ya. Tekrar eksilirse alınır kayıt altına? Ne fark eder :) 

Antifriz eklemek mecburi yetkili servislik bir işlem değil. Garantiyi de etkileyecek bir şey değil. Tercih.

Buradaki kayıt altında olmasının sebebi, kaçırıyorsa geriye dönük yok mok deme şanslarını eliyoruz.

Yoksa tabii ki, ekle suyu devam et :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kaçırıyorsa en geç 15-30 gün arasında aynı yere düşer zaten. O zaman da gidilebilir.

Bence zaten eksik tamamlanırsa tekrarlamayacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL

Mesajlarınızı tek tek yanıtlayamadım, ilginiz için hepinize teşekkür ediyorum.
Bu sabah randevu almadan servise gittim ve atölyenin önüne çektim aracı. Karşılamada ki hanımefendiye durumu kısaca aktarıp yardım rica ettim. Kırmadılar, atölyede yetkili kişiye yönledirdi ve teknik personel eşliğinde araca baktık. Detaylarından bahsettim ve kronik bir sorun olup olmadığı konusunda konuştuk. Motoru ışıkla gözlemleyerek tahliye tapalarına ve birkaç yerine kaçak var mı diye baktı kontrol etti. Herhangi bir sorun olmadığını ve bu araçlarda su eksiltme konusunda şikayet almadıklarını belirtti. Baktığımız esnada motor soğukken olan seviyenin biraz daha üzerinde görünüyordu. Daha önce ki bakımda tamamlanıp tamamlanmadığını sorduğunda ise, gerek görülmediğini söylediler dedim. Normalde yeni araçlarda belirli bir seviyede kayıp olabileceğini söyledi. Bir de motor soğukken yukarıda ifade ettiğiniz gibi hortumlarda genleşme nedeni ile biraz da az göründüğünü aktardı. Motor soğukken min. seviyesine yaklaştı ise tamamlanmasının gerektiğini söyledi. Bunun haricinde korkulacak bir şey olmadığını ifade etti. Aynı antifiriz ile tamamladık ve tekrar bir eksilme yaşanmayacağını yine de takip etmemi beklenmedik bir durumda servise gelmemi söyledi. 

Açıkcası çok rahat ve kendinden emin şekilde tekrar eksilme olmayacağını söyledi. Servis için kayıt almadılar, herhangi bir ücrette ödemedim. Kullandığımız malzeme görseli bu şekilde.

IMG_7562.JPG

IMG_7568.JPG

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu 0,9 motorda su eksiltme sorunu yaşayan çok kişi varmış. google'da aratırsanız çekilmiş onlarca video da var. kimisi termostat contası sorunlu demiş. kimisi onu da değiştirdim ama çözüm olmadı demiş. biraz da kabullenme var sanırım. su ekleme ile devam ediyorlar benim anladığım. 

Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
(düzenlendi)

Videoların hepsini izledim daha önce, yorumlarıda okudum. Ancak çok fazla detay veren var. Termostat konusu hala aklımda, araç yeni olduğu için henüz bu kısımda sorun yaratmamış olabilir diye düşünmek istiyorum. Bu contanın olduğu bölgelere detaylı şekilde baktık hiçbir kaçak yok. Kaçak şeklinde olur mu su eksiltmesinin nedeni ondanda emin değilim, inşallah tekrarlamaz. Contayı ilerleyen zamanlarda kontrol ettirmek gerekli olabilir. Ya da bu parçada iyileştirme yapmış olmalarını ümit ediyorum.

tarihinde Celal YÜCEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Celal YÜCEL yazdı:

Videoların hepsini izledim daha önce, yorumlarıda okudum. Ancak çok fazla detay veren var. Termostat konusu hala aklımda, araç yeni olduğu için henüz bu kısımda sorun yaratmamış olabilir diye düşünmek istiyorum. Bu contanın olduğu bölgelere detaylı şekilde baktık hiçbir kaçak yok. Kaçak şeklinde olur mu su eksiltmesinin nedeni ondanda emin değilim, inşallah tekrarlamaz.

kaçak şeklinde olursa bence rengi belli ederdi. Gerçi biraz sarı turuncu gibi ama belli olurdu. Video yorumlarında suyun buharlaşma ile kaçtığı yazmış. Ama ben ihtimal vermedim. Çünkü dışarısı soğuk. Yoğunlaşır. Buhar olarak sızıntı mantıklı değil zaten. Düdüklü tencere mi bu. Kaldıki buhar olarak öyle bi kaçak olsa çok hızlı olur eksilme. 

videoda servisin basınç testi yaptığını ama olumsuz sonuç çıkmadığı söylenmiş. 

ben yine motor içinde olduğunu düşünüyorum. Mesela aracı sıkıştırarak kullansanız kısa sürede daha fazla kaçak var mı acaba diye test edilebilir. Ya da çok düşük devirlerde kullanınca eksilme çok azaldı denebilir gibi testler yapılabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaçak şeklinde olursa bence rengi belli ederdi. Gerçi biraz sarı turuncu gibi ama belli olurdu. Video yorumlarında suyun buharlaşma ile kaçtığı yazmış. Ama ben ihtimal vermedim. Çünkü dışarısı soğuk. Yoğunlaşır. Buhar olarak sızıntı mantıklı değil zaten. Düdüklü tencere mi bu. Kaldıki buhar olarak öyle bi kaçak olsa çok hızlı olur eksilme. 

videoda servisin basınç testi yaptığını ama olumsuz sonuç çıkmadığı söylenmiş. 

ben yine motor içinde olduğunu düşünüyorum. Mesela aracı sıkıştırarak kullansanız kısa sürede daha fazla kaçak var mı acaba diye test edilebilir. Ya da çok düşük devirlerde kullanınca eksilme çok azaldı denebilir gibi testler yapılabilir. 

Kaçak gibi bir sızıntı yoktu evet buharlaşma varsa işimiz daha zor olabilir. Birkaç gün içerisinde yaklaşık 1000km yol gideceğim. Bu süre zarfında gidiş ve geliş için ayrı ayrı kontrol etme fırsatı bulur ve detayları sizlerede aktarırım inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Celal YÜCEL

Suyu tamamladıktan sonra 3000 km yol yaptım ve herhangi bir eksiltme sorunu yaşamadım. Eski mesajlarıma bakarken gelişmeyi yazacağımı ifade etmiştim ve gecikmelide olsa 4 ay sonra cevabını yazayım istedim. 
Kazasız, keyifli sürüşler dilerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...