İçeriğe Yönlendir

Araç Anahtarını Avm'de Kaybettim

Tevfik Işık

Recommended Posts

Tevfik Işık
(düzenlendi)

Merhaba arkadaslar...

Arefe gunu aracimin anahtarimi evime yakin olan bir avm'de kaybettim. Aracim kaskolu. Yedek anahtari alip araci oturdugum sitenin onune park ettim. Bayram boyunca avmye gidip anahtar teslim edildi mi diye sordum. Sonuc olumsuz. Nasil bir yol izlemem gerekir. Polis karakoluna gidip tutanak vs tutturmam gerekli mi?  Avm nin evime yakin olmasi korkutuyor beni. Kotu niyetli birinin eline gecmesi durumunda ufak birkac sokak gezmesiyle aracimi acip calabilir. Ben de akuyu sokup eve cikardim onlem olarak.

Kod degisimi mi yapiliyor yoksa komple kilit degisimi mi?

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Karakola gidip tutanak tutturun. Yeni bir anahtar yaptırıp kayıp anahtarı araç beyninden sildirin.

Benim 2 farklı arbanın anahtarları aynı anda çalınmıştı, baya sıkıntılı olmuştu.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Nihat Palolu yazdı:

Karakola gidip tutanak tutturun. Yeni bir anahtar yaptırıp kayıp anahtarı araç beyninden sildirin.

Benim 2 farklı arbanın anahtarları aynı anda çalınmıştı, baya sıkıntılı olmuştu.

Hocam yetkili serviste mi yaptirdiniz yoksa disarida herhangi bir kilitciye mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kod değişimi yetkili serviste yapılıyor. Ancak sanırım bazı profesyonel çilingirler de yapmaya başladı. Konu vw olunca 10 yaşındaki çocuk bile beyine müdahele edebilir hale geldi korkmadan.

Belki @Servet Aydın bilir. Yoksa @Erdem Dertsiz kesin bilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tevfik Işık yazdı:

Hocam yetkili serviste mi yaptirdiniz yoksa disarida herhangi bir kilitciye mi?

Dışarıda yaptırdım yetkili servis çok pahalıydı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Kaskom 3000₺ ye kadar olan kismini karsiliyormus. Yetkili serviste ne kadar tutar acaba? Ustune 1000₺ 2000₺ verebilirim.

Ya da kilitciler daha uyguna yapiyorsa ustune fark vermeden herhangi bir kilitcide kaskodan yapilabilir mi yine?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Benim Audi'nin anahtarı 5000 TL idi geçenlerde, sizinki de o civardadır muhtemelen.

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

hasarsızlığı bozmayacaksa kullanın bozacaksa çok daha düşük fiyata anahtarcılarda halledebilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Anahtarcıdan da yaptıracak olsanız bence önce polisle tutanak tutun. İleri zamanda bir iş olur, başınız ağrımasın. Geçmiş olsun

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yetkili servise giderseniz iki seçeneğiniz var. 1 adet anahtar satınalmak veya tüm kilit yuvalarını değiştirtmek. Tek anahtarı fark ödemeden alırsınız, kaskonuz öder. Kilit sistemini de artık kaskonuz ne kadarını öderse. Üstünü siz ödersiniz.

Kaskoyu kullanırsanız uzun vadede o masrafı sizden alır. En güzeli dışarıda anahtar yaptırmak. Orijinalde 3 anahtarınız varsa ve biri kaybolduysa birşey yapmanıza gerek yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Bursada unlu bir kiltciyle gorustum. Kaybolan anahtarin kodunu arac beyninden sileriz dedi ve 100₺ talep etti. 

Yeni anahtar icin ise 2016 modellerin bazilarina yapamiyoruz dedi. 

Muhtemelen yetkili serviste kaskodan dosya actirip yaptiracagim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hasarsızlık bozulur.  
Sakın ellemeyin kaskoyu.  
Sigortadan serviste yaptıralım derseniz, Zaten 3000 yetmeyecek. 
Bir anahtarcıda yaptırın. Eskiyi silerler.  

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Aracınızın kapı kolunda anahtar girişi varsa kumanda ile degil de anahtar ile de açabilir kapıları.

Anahtari beyinden sildirirseniz çalıştıramaz ancak kapıları açıp girebilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Servisten dosya açtırdığınızda çalıntı durumundan dolayı bütün kilit sistemi değişecektir. Kaskonuzdaki teminat yeterli gelmez. 
Eski anhatarı beyinden sildirin. Kapıyı açar (mekanik kilit ile) ama aracı çalıştırmaz. Kapıyı açmak anahtar olmasada zor değil zaten. Bence riskin büyük kısmı aracı çalıştırma kısmı. 
Bizimkilerde vagcom ile siliniyor anahtar kolayca. İmmo şifresini de çözüp (elinizde anahtar olmak şartıyla) yeni anahtarı kolayca kopyalabiliyoruz. Sizinkinde de çok farklı değil bildiğim kadarıyla. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
Tevfik Işık yazdı:

Bursada unlu bir kiltciyle gorustum.

Tevfik bey geçmiş olsun.

Beşyol da bulunan kilitçi Ali konunun uzmanı. Orası ile mi görüşmeden karar vermeyin derim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Mustafa Erkan yazdı:

Tevfik bey geçmiş olsun.

Beşyol da bulunan kilitçi Ali konunun uzmanı. Orası ile mi görüşmeden karar vermeyin derim. 

Orayi da duydum. Ben k.sanayide bulunan kayapali kilit ile goeustum. Kilitci ali yi de arayayim bakalim. Tesekkurler..

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben olsam dışarıda bir anahtarcıda cepten yeni bir anahtar yaptırır eskiyi de beyinden sildiririm (öncesinde kaç tane tanımlı anahtar varsa silebilirler). Avm de kaybolan anahtarla benim arabama ulaşması zaten çok uzak bir ihtimal iken, sadece kapıları açabilme (uzak) ihtimalini göze alırdım. Zaten kayıp anahtar beyinden silinince, o anahtarın sizin aracın anahtarı olduğunu anlamak imkansız gib bir şey olur. Tek tek sokaklardaki tüm VWlerin kapılarını manuel olarak açmaya çalışmak gerekir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Önder Özcan yazdı:

Ben olsam dışarıda bir anahtarcıda cepten yeni bir anahtar yaptırır eskiyi de beyinden sildiririm (öncesinde kaç tane tanımlı anahtar varsa silebilirler). Avm de kaybolan anahtarla benim arabama ulaşması zaten çok uzak bir ihtimal iken, sadece kapıları açabilme (uzak) ihtimalini göze alırdım. Zaten kayıp anahtar beyinden silinince, o anahtarın sizin aracın anahtarı olduğunu anlamak imkansız gib bir şey olur. Tek tek sokaklardaki tüm VWlerin kapılarını manuel olarak açmaya çalışmak gerekir.

Muhtemelen dediginiz gibi yapacagim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Olayi sonuçlandirdim bugun. Bursada bilinen bir kilitciye gittim. Kaybolan anahtarini arac beyninden sildiler. Sonra da bire bir orjinal anahtarlik ile yedek anahtar yaptilar. 700₺ maliyeti oldu bana.

Fikirlerini beyan eden tum arkadaslarima tesekkur ediyorum...

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Öner Kurukuz yazdı:

Aracınızın kapı kolunda anahtar girişi varsa kumanda ile degil de anahtar ile de açabilir kapıları.

Anahtari beyinden sildirirseniz çalıştıramaz ancak kapıları açıp girebilir.

Mustafa Arıkan yazdı:

Servisten dosya açtırdığınızda çalıntı durumundan dolayı bütün kilit sistemi değişecektir. Kaskonuzdaki teminat yeterli gelmez. 
Eski anhatarı beyinden sildirin. Kapıyı açar (mekanik kilit ile) ama aracı çalıştırmaz. Kapıyı açmak anahtar olmasada zor değil zaten. Bence riskin büyük kısmı aracı çalıştırma kısmı. 
Bizimkilerde vagcom ile siliniyor anahtar kolayca. İmmo şifresini de çözüp (elinizde anahtar olmak şartıyla) yeni anahtarı kolayca kopyalabiliyoruz. Sizinkinde de çok farklı değil bildiğim kadarıyla. 

Kumanda aracın beyninden silinirse, anahtarı tek tek deneyerek aracı bulmak kolay bir iş değil. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Rıdvan Ergün yazdı:

Kumanda aracın beyninden silinirse, anahtarı tek tek deneyerek aracı bulmak kolay bir iş değil. 

Emin değilim ama benim bildiğim olay şu:

Beyinden silinen anahtar kodları aracin immobilisier kaydını siliyor. Merkezi kilit kodunu silmiyor. Yani kumandadan da kapıları açabilir, ancak marş bastığında immo sifre soracak ve anahtardaki cevap artık silindiği için araç tekrar stop edecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...