İçeriğe Yönlendir

Kira Tespit Davası

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar 6 yıllık bir kiracım var. Konut. Sorunsuz şekilde ödemesini yapıyor. Biz de hep tefe tüfe oranlarını geçmeden zam yapmıştık kiraya. 

şimdi evi yeniden kiraya versem, şu an kiracımın ödediği rakamın 2,5-3 katına hemen verebiliyorum. İstetenler var. 

ben kira tespit davası açmak istiyorum. Birkaç sorum olacak. Bilenler cevap verirse çok sevinirim

1- kira tespit davası öncesi kiracıya yazılı şekilde kira artışı ihtarnamesi göndermeli miyim? Ve göndereceksem bunu gönderme yolu nedir?

2- kira tespit davası açmak için avukatla anlaşma yapıyorum. Avukatın benden direkt isteyeceği paranın ödemesi her koşulda bana mı ait oluyor? Davayı kazansak bile?

3- davayı açmak için mahkemenin istediği harç dosya vb masrafları ben ödeyeceğim sanırım. Bu da soru

4- davayı kazandıktan sonra, davayı açarken ödediğim masraflar, sonrasında bilirkişi masrafları, benim avukatın vekalet ücreti vb ücretleri kim ödüyor? 

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tansu kiracıyla görüştün mü bu durumu. Tespit davası açmaya gerek kalmadan belki orta yolu bulursunuz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir İlter yazdı:

Tansu kiracıyla görüştün mü bu durumu. Tespit davası açmaya gerek kalmadan belki orta yolu bulursunuz. 

istediğim rakamı vermiyor. Ben zaten eski kiracı ve sorun yaşamadığım birisi olduğu için güncel kiralardan biraz daha aşağıda bir rakam istedim. Ama yok diyor

evden çık ben oturacağım tarzı şeyler de yapmak istemiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

sat evi başka al boşuna ömrünü çürütme 

O da seçenek bakıyoruz

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

5.sene rayic deger e göre kira güncellenir zaten. Bundan bahset. Yine olumsuz ise dava aciyorum de. Gecen yilin kira farkini da faizi ile ödemek durumunda kalirsin de. 

Ev sahibi olmak kiraci olmaktan daha zor. Bu isin de bir standarti yok. Hep bir anlasmazlik. Bu isi online olarak cozecek bir sistem lazim. Her sene sistem kirayi belirleyecek, kiraci ödemeyi gönderecek. Muhattap olmadan, kanuna uygun cozulecek. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arkadaşlar 6 yıllık bir kiracım var. Konut. Sorunsuz şekilde ödemesini yapıyor. Biz de hep tefe tüfe oranlarını geçmeden zam yapmıştık kiraya. 

şimdi evi yeniden kiraya versem, şu an kiracımın ödediği rakamın 2,5-3 katına hemen verebiliyorum. İstetenler var. 

ben kira tespit davası açmak istiyorum. Birkaç sorum olacak. Bilenler cevap verirse çok sevinirim

1- kira tespit davası öncesi kiracıya yazılı şekilde kira artışı ihtarnamesi göndermeli miyim? Ve göndereceksem bunu gönderme yolu nedir?

2- kira tespit davası açmak için avukatla anlaşma yapıyorum. Avukatın benden direkt isteyeceği paranın ödemesi her koşulda bana mı ait oluyor? Davayı kazansak bile?

3- davayı açmak için mahkemenin istediği harç dosya vb masrafları ben ödeyeceğim sanırım. Bu da soru

4- davayı kazandıktan sonra, davayı açarken ödediğim masraflar, sonrasında bilirkişi masrafları, benim avukatın vekalet ücreti vb ücretleri kim ödüyor? 

teşekkürler

1- Noter vasıtasıyla gönderilmesi iyi olur, prosedür icabı kira dönemi bitmeden (en az ) 1 ay önce kiracının elinde olmalıdır.

2-Avukat dava takibi için para ister (vekalet ücreti ve dava harçları vs) Davayı kim kazanırsa kazansın o vekalet ücreti avukatındır. Hatta avukatla misal 8 bin liraya anlaştınız diyelim, davayı kazanırsa karşı taraftan ek bir vekalet ücreti daha kazanır avukat. (5-6 bin gibi) o rakam da avukatındır. 

3-Harç vs dava açmak için başta davacı tarafından peşin yatırılır mahkemeye.

4-Dava sonrasında yatırdığınız harçları masrafları vs davayı kaybeden taraf öder. Avukata ödediğiniz avukatlık ücreti hariç tabi. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Dava açacağınızı belirtip fazladan para ödeyeceğine ikna edebilirsiniz aslında.. Emsal kararlar gösterilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Almancının biri Alanyada ev almış garibim. Evinde 2 senedir biri oturuyor. Ne kira sözleşmesi var nede kira alıyormuş. Adam 7 aydır hukuk savaşı veriyor ama evden çıkaramadı. Malesef yargımız okadar ağır çalışıyorki bilemessin. Yaşaman lazım. Yalnız sosyal medya yargısı f16 dan bile hızlı çalışıyor. Mahkemeye gitsen gidilir. Ne zaman sonuçlanacak bu? Kiracınla sözleşmeni yenileme. Noterden ihtarname gönder, sözleşme bittiğinde evi boşaltması için. İhtarnameyede tüm korkutucu şeyleri yazdır :) Milletimiz mühürlü pullu evraklardan korkar ama senin kapısına dayanmandan korkmaz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Cem Işık son maddede, kazandığım davada çıkan avukatlık vekalet ücretini de mahkeme masraflarıyla birlikte karşı taraftan mı alıyor benim avukatım abi?

@Fatih Sarıkaya sözleşme eski. Her yıl ilk kira ödemesinde otomatik yenileniyor. Kiracıyı sebepsiz çıkarmak için 10 sene gerekli. Yoksa çıkartamayız

@Erdem Doğan eskileri alamıyoruz. Sözleşme otomatik yenilenmeden 1 ay önce açarsam davayı, en iyi ihtimalle sözleşme başında kira yeni fiyatına geliyor. 

diyelim sözleşme 1 ocak 2022’de yenileniyor. Ben 1 ekim 2021’de davayı açıyorum. Mahkeme 15 ay sürüyor. Sonuçlanınca 1 ocak 2022’den beri tüm kiraları mı etkiliyor yoksa sonuçlandığı andan sonraki ilk sözleşme yenilenme tarihini mi içeriyor bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

@Cem Işık kira tespit davalarında arabuluculuk var mı? Eğer varsa Tansu belki o noktada orta yolu bulursunuz 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Noter aracılığıyla talebinizi gönderip bekleyin. Evrak ulaşınca işin ciddiyetini anlayacaktır. Bazen insanlar bunu bekliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Cem Işık son maddede, kazandığım davada çıkan avukatlık vekalet ücretini de mahkeme masraflarıyla birlikte karşı taraftan mı alıyor benim avukatım abi?

@Fatih Sarıkaya sözleşme eski. Her yıl ilk kira ödemesinde otomatik yenileniyor. Kiracıyı sebepsiz çıkarmak için 10 sene gerekli. Yoksa çıkartamayız

@Erdem Doğan eskileri alamıyoruz. Sözleşme otomatik yenilenmeden 1 ay önce açarsam davayı, en iyi ihtimalle sözleşme başında kira yeni fiyatına geliyor. 

diyelim sözleşme 1 ocak 2022’de yenileniyor. Ben 1 ekim 2021’de davayı açıyorum. Mahkeme 15 ay sürüyor. Sonuçlanınca 1 ocak 2022’den beri tüm kiraları mı etkiliyor yoksa sonuçlandığı andan sonraki ilk sözleşme yenilenme tarihini mi içeriyor bilmiyorum

Forumda benzer bir örnek vardı. Ev sahibi avukat aracılığı ile dava etmiş. Kiracının banka hesabına bloke konulmuş ve geriye dönük birkaç yıllık kira farkını, dava masrafını vs. ödemek zorunda kalmıştı. Gerekçe ise kiracının tefe/tüfe oranından az zam yapmasıydı. 5.sene rayiç değere göre kira artışı bilinen ve resmi bir uygulama. Bu artış yapılmadığı için dava açıp 5.seneden itibaren farkı alabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Türkiye'nin sorunu "baro" tanımlı ücretlerle "resmi" ücretlerin farklı olması tabi avukatların aldıklarının da şehre göre davaya göre kişiye göre farklı olması. Bu düzenlenmediği için karşı taraftan alınan ücret resmi avukatlık ücreti. Baro ücreti bunun üstünde. Ben böyle biliyorum. Bazen kasaba türü yerlerde sadece resmi ücrete çalışmak zorunda kalınırdı. Davacının meteliği yok zaten. gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir İlter yazdı:

@Cem Işık kira tespit davalarında arabuluculuk var mı? Eğer varsa Tansu belki o noktada orta yolu bulursunuz 

Kira olaylarında mahkeme arabulucuya yönlendirmiyor abi. Bakan zorunlu hale getireceğiz demişti ama en son ne oldu bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Ali Gök yazdı:

sat evi başka al boşuna ömrünü çürütme 

Al-sat tapu harcı ve devir masrafları, zaman kaybı vb cabası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Emrah Altun yazdı:

Al-sat tapu harcı ve devir masrafları, zaman kaybı vb cabası.

2 sene sürecek mahkeme hiçbiri daha masraflı değil bence 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kazandığın davada çıkan ekstra vekalet ücretini de avukat alır. 

Dava, dava tarihinden itibaren tüm kiraları belirleyecektir. Yani bugün dava açarsan bugünden sonrakilerin de farkını ödemesi gerekecek.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ali Gök yazdı:

2 sene sürecek mahkeme hiçbiri daha masraflı değil bence 

5 KG kıyma parasına kiralık eviniz var mı ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Göktürk yazdı:

Türkiye'nin sorunu "baro" tanımlı ücretlerle "resmi" ücretlerin farklı olması tabi avukatların aldıklarının da şehre göre davaya göre kişiye göre farklı olması. Bu düzenlenmediği için karşı taraftan alınan ücret resmi avukatlık ücreti. Baro ücreti bunun üstünde. Ben böyle biliyorum. Bazen kasaba türü yerlerde sadece resmi ücrete çalışmak zorunda kalınırdı. Davacının meteliği yok zaten. gibi...

Hocam, baronun belirlediği 2 ayrı tarife var, biri asgari tarife (bunun altında kalmayın) der, diğeri tavsiye niteliğinde tarife. Asgari nispeten düşüktür, tavsiye olan daha yüksektir. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kira olaylarında mahkeme arabulucuya yönlendirmiyor abi. Bakan zorunlu hale getireceğiz demişti ama en son ne oldu bilmiyorum. 

Mahkemeler,  "isterseniz arabulucuya gidebilirsiniz" diyor sadece, zorunlu değil, ihtiyari bu hususta arabuluculuk. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

5 KG kıyma parasına kiralık eviniz var mı ?

var benimki işte  ama sanırım artık 4.5 kilo kıyma ediyor git al kiracıdan :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

evi satarsanız , Kanun gereğince yeni mülk sahibi, eğer kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa, tapu devri yapıldıktan sonra bir ay içinde kiracıya ihtarname göndermelidir. İhtarname gönderildikten sonra eğer kira sözleşmesinin bitimi 6 aydan uzun süreli ise kiracı 6 ay içinde evi boşaltmalıdır.

Evi bir yakınınıza satıp tahliyesini isteyebilirsiniz, sonra evi geri üzerinize alırsınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...