İçeriğe Yönlendir

Kira Tespit Davası

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Hamit inan
Erdem Doğan yazdı:

kanuna uygun

Kanun tefe Tüfe ile alıp enflasyon ile vermeyi keserse bu seçenekte çözüm olabilir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Erhan Doruk yazdı:

Evi bir yakınınıza satıp tahliyesini isteyebilirsiniz, sonra evi geri üzerinize alırsınız.

Bu durumda evden çıkan kiracı, yalan dolanla beni evden çıkardı diye dava açmaz mı?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ersev Kaya yazdı:

Bu durumda evden çıkan kiracı, yalan dolanla beni evden çıkardı diye dava açmaz mı?

açar ve 1 senelik kira bedeli kadar tazminat isteyebilir. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Evi sat tekrar al falan kaç para tapu harcı biliyor musunuz :) hem de 2 kere satış var. Rayiçler bile çok yüksek. 

ayrıca rayiç bedelden satışlarda maliye takibine takılırsak eyvah eyvah

@Cem Işık abi sormak istediğim davayı kazanınca benim avukatın vekalet ücretini yine ben mi yoksa karşı taraf mı ödüyor. Onu merak ettim

Cem Işık yazdı:

açar ve 1 senelik kira bedeli kadar tazminat isteyebilir. 

Akrabama sattım. İçinde 1 ay ikamet etti. Sonra çıktı bana geri sattı. Paraya ihtiyacı oldu derim. Çok kanıtlanacak bir mevzu değil gibi ama. 

Hamit inan yazdı:

Kanun tefe Tüfe ile alıp enflasyon ile vermeyi keserse bu seçenekte çözüm olabilir :)

devlet enflasyonu düzgün tayin etse bu sorun kalmayacak aslında. 

ama diğer taraftan piyasa var. Ben orayı aldığımda kira 1 liraydı. Gerçek enflasyon 3 katı. 3 lira oldu diyemeyiz. Çünkü muhit değerlendi. Kiralar gerçekte 5 lira. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Cem Işık abi sormak istediğim davayı kazanınca benim avukatın vekalet ücretini yine ben mi yoksa karşı taraf mı ödüyor. Onu merak ettim

Davanın başında 5-10 neyse anlaşıyorsun, ödeme yapıyorsun (bir kısmı peşin,kalanı dava sonunda gibi anlaşılabilir bir ihtimal) avukat işe başlıyor. Dava sonunda kalan kısmı da alıyor. ayrıca karşı taraftan ekstra bir vekalet ücreti daha alıyor. Hatta karar icraya koyarsa 2-3 bin de icradan alıyor. tamamı avukata kalır bu paraların tümü.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

ayrıca karşı taraftan ekstra bir vekalet ücreti daha alıyor.

Tamamdır. Burayı soruyordum. Teşekkürler.

konudan bağımsız olarak, davayı kaybedersek

- avukatıma başta anlaştığımız ücret

- benim avukatın vekalet ücreti

- karşı avukatın vekalet ücreti

- dosya ve bilirkişi vb masraflar

- icra masrafları 

bunların hepsi benden mi çıkar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cem Işık yazdı:

Hocam, baronun belirlediği 2 ayrı tarife var, biri asgari tarife (bunun altında kalmayın) der, diğeri tavsiye niteliğinde tarife. Asgari nispeten düşüktür, tavsiye olan daha yüksektir. 

Mahkemeler,  "isterseniz arabulucuya gidebilirsiniz" diyor sadece, zorunlu değil, ihtiyari bu hususta arabuluculuk. 

Evet öyle hatırlıyorum babamdan. Ama resmi tarife ise bambaşkaydı. hala öyle mi? 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

..

ama diğer taraftan piyasa var. Ben orayı aldığımda kira 1 liraydı. Gerçek enflasyon 3 katı. 3 lira oldu diyemeyiz. Çünkü muhit değerlendi. Kiralar gerçekte 5 lira. 

Tersi de olabilir. Ev eskidi vs vs. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Evet öyle hatırlıyorum babamdan. Ama resmi tarife ise bambaşkaydı. hala öyle mi? 

Tersi de olabilir. Ev eskidi vs vs. 

var mı öyle bir yer :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

var mı öyle bir yer :) 

Olacak...

Şimdinin görkemli blokları 10 sene sonra gözden düşer. ataşehir vs

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tamamdır. Burayı soruyordum. Teşekkürler.

konudan bağımsız olarak, davayı kaybedersek

- benim avukatın vekalet ücreti

- karşı avukatın vekalet ücreti

- dosya ve bilirkişi vb masraflar

- icra masrafları 

bunların hepsi benden mi çıkar?

-  karşı avukatın vekalet ücreti(karşı taraf avukat ile takip ederse) ayrıca karşı taraf davanın reddi kararından doğan vekalet ücretini icraya koyarsa o icra ve icra vekalet ücreti.

-  dosya ve bilirkişi vb masraflar

Bu 3 kalem üstüne kalır ,başka masraf olmaz. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Resmi tarife (asgari) düşük abi epey. Tavsiye niteliğinde olan tuzludur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

-  karşı avukatın vekalet ücreti(karşı taraf avukat ile takip ederse) ayrıca karşı taraf davanın reddi kararından doğan vekalet ücretini icraya koyarsa o icra ve icra vekalet ücreti.

-  dosya ve bilirkişi vb masraflar

Bu 3 kalem üstüne kalır ,başka masraf olmaz. 

Resmi tarife (asgari) düşük abi epey. Tavsiye niteliğinde olan tuzludur.

benim avukatın vekalet ücreti? Kaybeden avukat vekalet ücreti almıyor mu?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kiracıyı sebepsiz çıkarmak için 10 sene gerekli. Yoksa çıkartamayız

Sebebin var işte. Sebepsiz yere elbette çıkaramassın. Hiç amerikan filmi izlemedinmi. İhtarnamede sebebinide belirtecek bir ton şey yazıp göndereceksin. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Sebebin var işte. Sebepsiz yere elbette çıkaramassın. Hiç amerikan filmi izlemedinmi. İhtarnamede sebebinide belirtecek bir ton şey yazıp göndereceksin. 

amerikan filminden spolier yazıp göndersek olur mu 😁

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

benim avukatın vekalet ücreti? Kaybeden avukat vekalet ücreti almıyor mu?

sen başta peşin ( yada  yarısı şimdi yarısı iş bitiminde) şeklinde anlaştığın işte. başka ücret yok dava reddi halinde avukata .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

amerikan filminden spolier yazıp göndersek olur mu 😁

Orası amerika. Burda kanunlar senden yana olmaz. Yani haklısın. İnternette baya bir okudum. Bu kiracı kanunu tekrardan ele alınıp bir güzel baştan sona günümüze uyarlanmalı. Burda kişi kendine menfaati doğrultusunda art niyetli olarakda kullanabiliyor. Ne demek, adamın parası pul olmuş sen hala cüzi miktar kira ödeyeceğim diye ısrar ediyorsun. Bir hakkaniyet ölçüsü olması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"avukatımı istiyorum!"  repliği vardır ya çok gülmüşümdür her zaman.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Adam yargıca itiraz ediyorum diye hönkürüyor. Ben bikere şahit gittim on kere gittim de 1 diyelim (ölümlü iş kazası) daha koridorda odacı haşladı.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Memlekette hak aramak için bile önden bi kredi çekmek gerekiyor neredeyse artık

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benim ev sahibi emlakçıyı aradan çıkardı kendim satacam artık hiçbir emlakçı gelmicek diye döndü bana dün niye anlamadım . insan gibi gelse deseki kira bu paraydı ama acayip bişe oldu orta yolu bulamazmıyız oturup konuşacam ama hala insan olamadı istediğini dürüstçe hala söyleyemedi  ayın 1 inde %25 zam yapıp yatıracam  

benim kiracıda %25 yapıp bana yatırır  bu iş zor çözülür

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Gök yazdı:

benim ev sahibi emlakçıyı aradan çıkardı kendim satacam artık hiçbir emlakçı gelmicek diye döndü bana dün niye anlamadım . insan gibi gelse deseki kira bu paraydı ama acayip bişe oldu orta yolu bulamazmıyız oturup konuşacam ama hala insan olamadı istediğini dürüstçe hala söyleyemedi  ayın 1 inde %25 zam yapıp yatıracam  

benim kiracıda %25 yapıp bana yatırır  bu iş zor çözülür

Evi görmeye gelecek olan alıcılara evi göstermeyeceğinden korkmuştur. Emlakçı gelmeyecek ben geleceğim tamam mı diyor. Kapıyı açmazsan dava açmak zorunda kalırım çok uğraşırım çok zamanımı alır diyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Nihat Palolu yazdı:

Evi görmeye gelecek olan alıcılara evi göstermeyeceğinden korkmuştur. Emlakçı gelmeyecek ben geleceğim tamam mı diyor. Kapıyı açmazsan dava açmak zorunda kalırım çok uğraşırım çok zamanımı alır diyor.

emlakçısı 13 14 kişi getirdi hepsine gösterdim milletten kapora almış dolandırmaya kalmış bide ben iyi niyetimle elimden geleni yaptım 

mahkeme canı istiyorsa hemen gitsin farketmez 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

nedir güncel kira oranı? kiracı çıksa kaça gider? arada uçurum çok gibi,kiracıyla konuşup ortada buluşabileceğiniz rakamda devam edin eğer kiracıdan memnunsanız,maceraya gerek yok(avukat,noter,mahkeme,zaman,masraf,prosedürler offf), bu devirde düzgün kiracı bulmakta mesele,anormal ekonomik şartlardayız herkesin işi zor Allah kolaylık versin...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Bozkurt yazdı:

nedir güncel kira oranı? kiracı çıksa kaça gider? arada uçurum çok gibi,kiracıyla konuşup ortada buluşabileceğiniz rakamda devam edin eğer kiracıdan memnunsanız,maceraya gerek yok(avukat,noter,mahkeme,zaman,masraf,prosedürler offf), bu devirde düzgün kiracı bulmakta mesele,anormal ekonomik şartlardayız herkesin işi zor Allah kolaylık versin...

kiracım iyi hoş, yasal haklarını da biliyor. Ben zaten ödemelerimi zamanında aldığım için piyasanın altında bir rakama evet derim. 

fakat, anlaşamama durumunda sözde kalmamamız lazım. Yoksa iş işten geçer. Seneye kalır. 

Sözleşme yenilene tarihi dolmadan 2 ay önce kira artış isteğinde bulunacağım. Bu istediğimi

- gelecek senenin enflasyon oranını biraz tahmin ederek 

- son 1 senedeki artışları göz önünde bulundurarak

- sorunsuz kira ödemelerinden memnuniyetim 

çevçevesinde değerlendireceğim. Eğer anlaşamazsak hemen avukata gidip tespit davası açacağım. Çünkü sözleşmeden 30 gün açmazsam kararda çıkan rakam 1 sonraki seneye kalır. 

davayı kazanacağım. Vekalet ücreti, bilirkişi ücreti, dosya ücreti ve aradaki tüm kira artışlarını ödemezde icraya vereceğim. Bunları da ona söyleyeceğim ki davadan önce doğru ücrette anlaşalım. 

@Cem Işık abi örnek sözleşmeleri bulmak, piyasa rayiç değerlerini bulmak ve kanıt olarak mahkemeye sunmak avukatın işidir değil mi?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Cem Işık abi örnek sözleşmeleri bulmak, piyasa rayiç değerlerini bulmak ve kanıt olarak mahkemeye sunmak avukatın işidir değil mi?

Sarı siteden bir iki ilan bulup eklenir (avukat bulur) , mahkeme ise iski igdaş vs oralardan da emsal kira sözleşmesi istiyor davada. Bilirkişi hepsini gözönüne alıp rakam çıkartıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rüzgar Atay
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kiracım iyi hoş, yasal haklarını da biliyor. Ben zaten ödemelerimi zamanında aldığım için piyasanın altında bir rakama evet derim. 

fakat, anlaşamama durumunda sözde kalmamamız lazım. Yoksa iş işten geçer. Seneye kalır. 

Sözleşme yenilene tarihi dolmadan 2 ay önce kira artış isteğinde bulunacağım. Bu istediğimi

- gelecek senenin enflasyon oranını biraz tahmin ederek 

- son 1 senedeki artışları göz önünde bulundurarak

- sorunsuz kira ödemelerinden memnuniyetim 

çevçevesinde değerlendireceğim. Eğer anlaşamazsak hemen avukata gidip tespit davası açacağım. Çünkü sözleşmeden 30 gün açmazsam kararda çıkan rakam 1 sonraki seneye kalır. 

davayı kazanacağım. Vekalet ücreti, bilirkişi ücreti, dosya ücreti ve aradaki tüm kira artışlarını ödemezde icraya vereceğim. Bunları da ona söyleyeceğim ki davadan önce doğru ücrette anlaşalım. 

önce noterden kiranın şu kadar olmasına diye bir ihtar göndermeniz lazım .

bu işler iki ucu keskin bıçak . kiracınız  vergilerinizi vermiyorsunuz diye maliyeye şikayet de edebilir.  bu işlerin suhuletle çözülmesi lazım diye düşünüyorum . çünkü iş mahkemeye girince kazanan olmuyor .  mesela ev sahibim elden de para alıyordu ben aslında 7 bine oturuyorum diyebilir  . bunlar hep oluyor yani.  yeni girenler 7 bine oturuyorsa mevcut kiracıya 5-6 gibi bişey deseniz uygun olur sanki . bir süre sonra maaşlara zam gelmezse bu kiralar patlayacak zaten .  10 bin alan adama 6 bin kira dediğinde  o adam evsiz kalamayacağına göre . bir süre sonra borç takmaya başlayacak.

tarihinde Rüzgar Atay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...