İçeriğe Yönlendir

Kira Tespit Davası

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Rüzgar Atay yazdı:

önce noterden kiranın şu kadar olmasına diye bir ihtar göndermeniz lazım .

bu işler iki ucu keskin bıçak . kiracınız  vergilerinizi vermiyorsunuz diye maliyeye şikayet de edebilir.  bu işlerin suhuletle çözülmesi lazım diye düşünüyorum . çünkü iş mahkemeye girince kazanan olmuyor .  mesela ev sahibim elden de para alıyordu ben aslında 7 bine oturuyorum diyebilir  . bunlar hep oluyor yani.  yeni girenler 7 bine oturuyorsa mevcut kiracıya 5-6 gibi bişey deseniz uygun olur sanki . bir süre sonra maaşlara zam gelmezse bu kiralar patlayacak zaten .  10 bin alan adama 6 bin kira dediğinde  o adam evsiz kalamayacağına göre . bir süre sonra borç takmaya başlayacak.

zaten belirtmiştim. Kira artırma ihtarnamesi göndereceğim. Eşimle maaşlı çalışanız. Evin emlak ve kira vergilerini de ödüyoruz. İstediği şikayeti yapabilir :) 

insanlar artan kiralarda zorlanacak. Bunun bilincindeyim. Hatta kira takacaklar. O yüzden kiraya vereceğim rakımın altında teklif götüreceğim. 

Yorum bağlantısı

keşke senin kadar mantıklı konuşarak orta yol bulabileceğim bir ev sahibim olsaydı kiracının yerinde olsam anlaşırdım

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

keşke senin kadar mantıklı konuşarak orta yol bulabileceğim bir ev sahibim olsaydı kiracının yerinde olsam anlaşırdım

(2023 için kiracımdan isteyeceğim rakam) < (2022’de yeni kiracı girse alacak olduğum rakam)

Şu üstteki iki rakam arasında %20 fark var. Arapla afganla uğraşamam. Umarım anlaşırız. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bi fikrim geldi. 

kiracım piyasanın yarısı kadar kira ile evimizde kiracı. Bugüne kadar piyasada deli gibi artan kira fiyatlarını gözardı ederek normal seyrinde zam yaptık. 

evi satmak istiyorum. İçinde kiracı olunca satılmıyor. Çok zor. Kiracı çıkmam, şu haklarım var, alıcının ilk evi mi falan diyor. 7 sene oldu. Hatta taşınma yardımı bile teklif ettim. 

iyi niyeti bırakıyorum. Kirayı piyasa ile aynı yapacağım. Kira tespit davası açmak yerine kiracıma “piyasa şartlarını gözeterek kirayı şu kadar yaptım” diye yazı göndersem.  O da eksik ödese kanunen çıkarma hakkım oluyor mu? Davayı ben açmakla uğraşacağıma o uğraşsın. Ki uğraşamaz. Piyasada fiyat belli. Eksik öderse O da ayrı bi dava mı olur benim için

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yoksa tüfe’deb fazla zam yapamam mı? Daha fazlası için tespit davası şart mı?

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi fikrim geldi. 

kiracım piyasanın yarısı kadar kira ile evimizde kiracı. Bugüne kadar piyasada deli gibi artan kira fiyatlarını gözardı ederek normal seyrinde zam yaptık. 

evi satmak istiyorum. İçinde kiracı olunca satılmıyor. Çok zor. Kiracı çıkmam, şu haklarım var, alıcının ilk evi mi falan diyor. 7 sene oldu. Hatta taşınma yardımı bile teklif ettim. 

iyi niyeti bırakıyorum. Kirayı piyasa ile aynı yapacağım. Kira tespit davası açmak yerine kiracıma “piyasa şartlarını gözeterek kirayı şu kadar yaptım” diye yazı göndersem.  O da eksik ödese kanunen çıkarma hakkım oluyor mu? Davayı ben açmakla uğraşacağıma o uğraşsın. Ki uğraşamaz. Piyasada fiyat belli. Eksik öderse O da ayrı bi dava mı olur benim için

Bildiğim ev sahibinin 5.yılın sonunda kira değerleme hakkı var.

10.yıl sonunda da çıkarma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi fikrim geldi. 

Tutmaz bu fikir. Sen kira kontratı oranında ve şu 2 dönem ancak %25 zam yapabiliyorsun. %25 ile 7bin oluyorsa misal, 20 bin yaptım eksik ödedin diyemezsin özetle :) 

sözleşmeye göre dahi eksik öderse icraya başvurup 1 ay süre verirsin, o sürede de ödemezse dava açarsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi fikrim geldi. 

kiracın eve çöktü bitti o iş 7+4 sene bekleyecenn

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Tutmaz bu fikir. Sen kira kontratı oranında ve şu 2 dönem ancak %25 zam yapabiliyorsun. %25 ile 7bin oluyorsa misal, 20 bin yaptım eksik ödedin diyemezsin özetle :) 

sözleşmeye göre dahi eksik öderse icraya başvurup 1 ay süre verirsin, o sürede de ödemezse dava açarsın. 

7.senesinde. %25 yasal zam ama herkes biliyorki tespit davası açma hakkımız var. O yüzden %25’i hiç baz almadık. 

o zaman yeni dönemden önce teklif göndereceğim. Kabul etmezse tespit davası açacağım yeni sözleşme dönemi başlamadan. Ancak böyle yani. 

Çağlar Bayur yazdı:

kiracın eve çöktü bitti o iş 7+4 sene bekleyecenn

ne 7+4’ü

1+10+1

çok fena

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya

Şimdi 5.yılın dolmasına minumum 1 ay kala ihtar göndermeliyiz onu anladım, diyelim ki ihtara rağmen anlaşamadık, dava yoluna gideceğim, dava açılıp sonuçlana kadar geçen yıllık artışlar o sürede tefe-tüfe oranına mı göre devam eder?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benim istanbuldaki evi sattığım adam evi kiraya verecem ben kendim ucuza oturoyorum benide çıkaramaz ev sahibi emekli bi öğretmen 3 4 sene böyle oturup kredsini bitirince kendim geçerim demişti. hey gidi dünya kimin kime dişi geçerse

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Berke Kaya yazdı:

Şimdi 5.yılın dolmasına minumum 1 ay kala ihtar göndermeliyiz onu anladım, diyelim ki ihtara rağmen anlaşamadık, dava yoluna gideceğim, dava açılıp sonuçlana kadar geçen yıllık artışlar o sürede tefe-tüfe oranına mı göre devam eder?

%25 olayı devam ederse o oranda, iptal edilirse sözleşmedeki oranda artış yapılacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Berke Kaya yazdı:

yeni sözleşme süresi başlamadan bildirim ve davayı açmanız gerekir zaten biliyorsunuz. 

Zammı %25’ten fazla yapamazsınız ama tespit dava açma hakkınız olduğu için bu şekilde kiracıyla anlaşma yoluna gidebilirsiniz. 

ama dikkatli olmak lazım. %50 artırmada anlaşırsınız. Adam %25 zamlı öder. Süreler de geçer. Hak iddia edemezsiniz. Nasılsa zam en fazla %25 olabiliyor. 

bence garanti olsun diye tespit davasını açın. Enflasyon çıkarken kiracı, düşerken mal sahibine yarar. Şimdiden tespit davası ile yeni kirayı belirleyin. Hem kiracı farklı şeylere başvurmasın hem piyasa rayiçi olan hakkını alın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...