İçeriğe Yönlendir

Yeniden Lastik Mevzusu (Kışlık Seçimi)

Deniz Kom

Recommended Posts

Önceki konularımda çıkan ortak sonuç 185/55/16 yerine daha kolay bulunabilen ve göreceli olarak daha uygun fiyatlı olan 195/55/16 lastik kullanabileceğim şeklinde olmuştu. Eski araçlarımda da tecrübe ettiğim Nokian markasında bu ölçüleri bulabiliyorum ve lastik başına bulduğum fiyat ise Runflat için 1984TL. Bu rakam Lassa Snoways 4 için 1400 lira Continental TS 860 için 1900 lira iken Petlas 1160 lira, taksi ve ticarilerde yaygın olarak gördüğüm Kormoran 1100 lira, Dayton ve Dunlop lastiklerde ise 1250 lira gibi fiyatlar var. Arabayı karda kışta mecburen çıkartıyorum. 3 yıldır kullandığım ve memnun olduğum Nokian ile devam etmek için paraya kıymak mı mantıklı yoksa diğer uygun alternatiflerde de dikkate alınması önerilen ürünler var mıdır?

Buzlanma ve soğuk dönemlerde İstanbul rampaları yanı sıra Gebze ve Darıca rampalarında kullanıyorum. Bazen de görevlendirmelerle kar dönemlerinde Bolu ve Ankara'ya da araçla gitmem gerekiyor. 

Şimdiden teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Kendi aracımda babamın ablamın iş yerinin 3 aracında snoways 4 var. Her aracı kullanıyorum. Mükemmel değil elbetta ama güzel bir lastik. Etrafımda da 2 kişiye aldırdım aynı lastiği beğenmeyen olmadı. Ne kadar ekmek o kadar köfte bu işler hepimiz biliyoruz. Maddi durum iyiyse en iyisi alınmalı. Ama beni yolda bırakmasın 3 4 yıl güzelce kullanayım az da dikkat ederim diyorsanız ki karda her türlü dikkat etmemiz gerekiyor, lassa alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık yazdı:

Kendi aracımda babamın ablamın iş yerinin 3 aracında snoways 4 var. Her aracı kullanıyorum. Mükemmel değil elbetta ama güzel bir lastik. Etrafımda da 2 kişiye aldırdım aynı lastiği beğenmeyen olmadı. Ne kadar ekmek o kadar köfte bu işler hepimiz biliyoruz. Maddi durum iyiyse en iyisi alınmalı. Ama beni yolda bırakmasın 3 4 yıl güzelce kullanayım az da dikkat ederim diyorsanız ki karda her türlü dikkat etmemiz gerekiyor, lassa alabilirsiniz.

Aslına bakarsanız pabuçtan parayı esirgemem ama şu sıralar bir takıma 8bin vermek çok can yakıyor. Ata binerken nalı çakmak çok önemli.

Ben özellikle kış sezonunda çok dikkatli kullanırım, zaten hanım da hep sağ koltukta :D . Kış sezonunda korkum sağdan soldan fırlayan mayınvari arabalara karşı ani manevralar yapabilmek. Nokian bunu güvenle yapmamı sağlıyordu. Sesli bir lastikti ama güvende hissettim. Lassa 2. alternatif olarak listemde oldu hep. Ama o lastiği son zamanlarda hiç deneyimleyemedim. Eskiden çok kaydığını biliyorum. O zamandan beri de korkuyorum. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Deniz Kom yazdı:

Aslına bakarsanız pabuçtan parayı esirgemem ama şu sıralar bir takıma 8bin vermek çok can yakıyor. Ata binerken nalı çakmak çok önemli.

Ben özellikle kış sezonunda çok dikkatli kullanırım, zaten hanım da hep sağ koltukta :D . Kış sezonunda korkum sağdan soldan fırlayan mayınvari arabalara karşı ani manevralar yapabilmek. Nokian bunu güvenle yapmamı sağlıyordu. Sesli bir lastikti ama güvende hissettim. Lassa 2. alternatif olarak listemde oldu hep. Ama o lastiği son zamanlarda hiç deneyimleyemedim. Eskiden çok kaydığını biliyorum. O zamandan beri de korkuyorum. 

Bahsettiğiniz eskiler 2 3 modeller. 4 onların çok üzerinde bir lastik. Aynı desene sahip bridgestone var. Lassadan bir tık daha iyidir aynı fabrikada üretiliyor. Onu da inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca lastik kadar araba da önemli. Kışlığımı megane 2 varken aldım. Bu kış fluence de kullandım. Meganda bulduğum performansı bulamadım. Lastik aynı olmasına rağmen. Ağırlıkları da hemen hemen aynı arabaların. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bahsettiğiniz eskiler 2 3 modeller. 4 onların çok üzerinde bir lastik. Aynı desene sahip bridgestone var. Lassadan bir tık daha iyidir aynı fabrikada üretiliyor. Onu da inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca lastik kadar araba da önemli. Kışlığımı megane 2 varken aldım. Bu kış fluence de kullandım. Meganda bulduğum performansı bulamadım. Lastik aynı olmasına rağmen. Ağırlıkları da hemen hemen aynı arabaların. 

Snoways 4 kullanıcısını Snoways 3 kadar memnun etmedi l. Hatta forumda kullanan var Lastikçi onermemesine rağmen almış yanlış hatırlamıyorsam @Doğan Arşiray idi.

Ben alternatif olarak Nexen öneriyorum. 

225 45 17 Conti TS 860 hakkında yorumum ıslak ve kuruda çok iyi karda Lassa Snoways 3 kadar memnun etmedi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bridgestone Lm005 kullanıyorum, çok memnunum. Kış performansı yanında ıslak performansı da çok iyi. Ama gel gör ki fiyatlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

Snoways 4 kullanıcısını Snoways 3 kadar memnun etmedi l. Hatta forumda kullanan var Lastikçi onermemesine rağmen almış yanlış hatırlamıyorsam @Doğan Arşiray idi.

Ben alternatif olarak Nexen öneriyorum. 

225 45 17 Conti TS 860 hakkında yorumum ıslak ve kuruda çok iyi karda Lassa Snoways 3 kadar memnun etmedi.

Yazarken senin geleceğini tahmin ettim 😃 ben gerçekten memnunum ama parası kadar. 

207de dunlop un traktör lastiğine benzeyen bir lastik kullanmıştım. 5.yılında olmasına rağmen yoğun kar olan dik bir rampayı patinaja düşmeden çıkmıştım. Çok sesli bir lastikti. Sıfırı olsa gözüm kapalı alırım. Ama ıslakta mükemmel kayıyordu. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Yanlış hatırlamıyorsam 3 sezondur snoways 4 kullanıyorum. Ben memnunum bir sıkıntısını yaşamadım.

Fiyatlar çok yüksek. F/P ürün almak bütçe dostu olacaktır.

İmkan varsa zaten fazla konuşmaya gerek yok

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Kışın karda buzda şehirler arası gidip gelen biri olarak en son kacilacak şey lastik parası derim. Bir kazayı önler farkı 10 kez çıkarır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

snowways4 berbat bir lastik. tutunmuyor karda.

çin malı catchforce, catchpower, windforce vs markalı olanları alabilirsiniz. iş yerinde iki minibüste 2 sene deneyip sonra c180 e aldım. çok başarılı buldum.

https://www.akakce.com/lastik/en-ucuz-windforce-225-45r17-94hxl-snowpower-ec71-kis-2020-fiyati,1562664622.html

gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

1- Goodyear Ultragrip

2- Michelin CC

Karda deneyimlediğim en iyi lastikler. Gy ile karda yokuş aşağı-yukarı rahat rahat gidip geliyorum harika bir kışlık lastik yapmışlar. Michelin de aynı tek fark yüksek hızda gelen ses bir tık daha az Michelinde. 

Lastikte ucuza, basite kaçmayın. Mümkün mertebe alabildiğiniz en iyi lastiği alıp taktırın, yaşanmışlıklarla tecrübe edilmiştir. Ucuz etin suyu çok kara oluyor çok.

Doğan Arşiray yazdı:

catchforce, catchpower, windforce

Çin malı ürünler kalite olarak ayrılıyor birbirinden sizin kullandığınız ürün iyiymiş. Şu üç marka muhtemelen aynı fabrikanın farklı kalite ürünleridir diye beni bir düşündürmedi değil. :) Bakmak lazım bi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar yazdı:

1- Goodyear Ultragrip

2- Michelin CC

Karda deneyimlediğim en iyi lastikler. Gy ile karda yokuş aşağı-yukarı rahat rahat gidip geliyorum harika bir kışlık lastik yapmışlar. Michelin de aynı tek fark yüksek hızda gelen ses bir tık daha az Michelinde. 

Lastikte ucuza, basite kaçmayın. Mümkün mertebe alabildiğiniz en iyi lastiği alıp taktırın, yaşanmışlıklarla tecrübe edilmiştir. Ucuz etin suyu çok kara oluyor çok.

Çin malı ürünler kalite olarak ayrılıyor birbirinden sizin kullandığınız ürün iyiymiş. Şu üç marka muhtemelen aynı fabrikanın farklı kalite ürünleridir diye beni bir düşündürmedi değil. :) Bakmak lazım bi

Ben 1 sezon (17 bin km) GY lastik kullandım ve illallah ettim. Gerçi benimkiler yazlıktı. Bu kadar hızlı aşınan, kayan bir lastik daha görmedim. 1 taneyi stepneyi tazelemekte kullanıp diğer 3 taneyi lastikçiye değişim parası yerine hibe ettim. 

Mert Gülkokan yazdı:

lassa snoway 4 gayet iyidir kış lastiğinde markaya çok takılmaya gerek yok öncesinde de 7 sene petlas kullandım yine sorun yaşamadım

Doğan Arşiray yazdı:

snowways4 berbat bir lastik. tutunmuyor karda.

çin malı catchforce, catchpower, windforce vs markalı olanları alabilirsiniz. iş yerinde iki minibüste 2 sene deneyip sonra c180 e aldım. çok başarılı buldum.

https://www.akakce.com/lastik/en-ucuz-windforce-225-45r17-94hxl-snowpower-ec71-kis-2020-fiyati,1562664622.html

gibi.

işte lassa ile ilgili aklımı karıştıran kısır döngü :D

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

snowways yerine, iceways alınabilir. derin karda daha iyi. kalın dişleri var ama gürültülü.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mahmut Yıldız yazdı:

Bridgestone Lm005 kullanıyorum, çok memnunum. Kış performansı yanında ıslak performansı da çok iyi. Ama gel gör ki fiyatlar.

Geçen sene aldım, evin önünde 30 derecelik karlı rampayı çıkamadım. Denemek için gireyim dedim normal sürüş şeklini bozmadan bir iki kere denedim ama çıkmadı araç sonra işim var diye düz yoldan devam ettim. Bu sene dikkatli bir şekilde deneyeceğim aynı yerde. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Macit Aliyev yazdı:

Geçen sene aldım, evin önünde 30 derecelik karlı rampayı çıkamadım. Denemek için gireyim dedim normal sürüş şeklini bozmadan bir iki kere denedim ama çıkmadı araç sonra işim var diye düz yoldan devam ettim. Bu sene dikkatli bir şekilde deneyeceğim aynı yerde. 

Bu senenin kışı çok oldu, kar da epey yağdı. Ben bu sene hafta içi her gün 70 km yol yaptım. Hiç tedirgin etmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Ben Laufenn markalı kış lasitğinden çok memnun kaldım berlingo da. Berlingo ağır bir araç, ön tarafı ağır olduğu için evin önünden arkadan itişli araba ile çıkamadığım yere tek seferde tırmanabiliyordum.

https://www.trendyol.com/laufenn/215-65r16-98h-i-fit-lw31-suv-kis-lastigi-2022-uretim-p-335101387

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu senenin kışı çok oldu, kar da epey yağdı. Ben bu sene hafta içi her gün 70 km yol yaptım. Hiç tedirgin etmedi. 

Yolda beni de tedirgin etmedi hiç. Sadece o yokuş kafama takıldı. Bu sene dikkatli bir şekilde deneyeceğim aynı yerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yazarken senin geleceğini tahmin ettim 😃 ben gerçekten memnunum ama parası kadar. 

207de dunlop un traktör lastiğine benzeyen bir lastik kullanmıştım. 5.yılında olmasına rağmen yoğun kar olan dik bir rampayı patinaja düşmeden çıkmıştım. Çok sesli bir lastikti. Sıfırı olsa gözüm kapalı alırım. Ama ıslakta mükemmel kayıyordu. 

Duplop winter ice 02 olması lazım dediğiniz lastik. Van'da 2 kış kullandım. Nerelere çıktım o lastikle bir bilseniz. Ama sesli dediğiniz gibi. Kış ve yaz lastiklerimin tamamını laufene çevirdim. Hem kışlık hem de yazlık gayet memnunum. Fiyatı neredeyse petlasla aynı ama test sonuçları iyi lastiklere yakın. Bi araştırın derim.

Araştırın derken konu sahibine söyledim tabi ama siz de araştırabilirsiniz😊

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Duplop winter ice 02 olması lazım dediğiniz lastik. Van'da 2 kış kullandım. Nerelere çıktım o lastikle bir bilseniz. Ama sesli dediğiniz gibi. Kış ve yaz lastiklerimin tamamını laufene çevirdim. Hem kışlık hem de yazlık gayet memnunum. Fiyatı neredeyse petlasla aynı ama test sonuçları iyi lastiklere yakın. Bi araştırın derim.

Araştırın derken konu sahibine söyledim tabi ama siz de araştırabilirsiniz😊

Aynen o lastik 😊 çamurda da çok iyi iş yapıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bayon’a 205-55-16 kışlık olarak Continental TS860 aldım. F/p olarak en mantıklı seçenekti. Kendi aracımda da Nokian WR D4 kullanıyorum, çok memnunum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...