İçeriğe Yönlendir

Airfryer (Sıcak Hava Fritözü)

Aytac Sakal
Çözüme git Aytac Sakal tarafından,

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Erhan Doruk yazdı:

Ankastre fırında da altta üstte rezistans var. Fan ise arkada. Farkı şu olabilir , fırında hava çıkışı yok , bunda var. Biz tepside yağsız parmak patates yapıyoruz. Baya güzel oluyor. 

bizdeki fırın şu, 50 lt. lik bu sınıftaki en büyük fırın, fanı açtığında patatesleri anında kızartıyor ve sarfiyatıda çok değil, elektrik fiyatları böyle olduğu halde...

fırında hava çıkışı var arkada yeride var...

arcelik-suf-5000-mgsi-50-lt-inox-midi-z.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Murat Sürmeli yazdı:

mikrodalga yok mu hocam?

Malesef o yok :) Dolayısı ile erken çıkartıyoruz buzluktakileri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çok gaza geldim, ama almayacağım air fryer. :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Aynı dert bendede vardı uzun araştırma sonucu amazon yurt dışı satışından tefal aldık yaklaşık 10 günde elimize ulaştı hemen test ve kullanmaya başladık gayet iyi başarılı açıkçası şimdiye kadar niye geciktik onuda bilmiyorum linki aşağıda.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07HSG9NN2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Mikro dalga gibi kansorojen bir etkisi var mı acaba ? Bir ara niyetlenmiştim , kimyacı bir arkadaş kansorejen bunlar dedi, araştırmadım bende bir daha :) 

Fırın kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Mikro dalga gibi kansorojen bir etkisi var mı acaba ? Bir ara niyetlenmiştim , kimyacı bir arkadaş kansorejen bunlar dedi, araştırmadım bende bir daha :) 

Fırın kullanıyoruz.

Hiç alakası yok bu arada. Mikrodalga fırın kaçağı vs olmadığı veya içindekini yakmadığın sürece zararsız :) 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Fırın kullanıyoruz.

Hocam affınıza sığınarak Mikrodalga kanserojen değil. Kanserojen yemeğin kendisinde olur ve genellikle haddinden fazla pişmiş her yemek kanserojendir.

Mikrodalga olsa olsa radyasyon yaydığı için tehlikeli olur bunu da Türkiye'de delinin biri çıkardı artık kim bilemiyoruz 40 akıllı arkasını toplayamadı. Günümüz Microwave teknolojisi kullanan elektrikli ısıtıcılarda 21 CFR 1030.10 standartını sağlaması şartı aranır. Bu standart mikrodalga fırının ömrü boyunca santimetre başına dışarı sızan kendinden 5 santim uzaklıktaki mikrodalga miktarını 5mW(Miliwatt) olarak sınırlar. Bu oran bir insana zarar verebilecek radyasyon miktarının çok çok altıdır. Hele ki araya mikrodalga ile 5 cm değil 50 cm mesafe koyarsanız bu mikrodalga oranı 1/100 oranında düşer.

Ayrıca yemeklerin veya yemekleri ısıtan teknolojinin zararlarını bize kimyacı değil Gıda mühendisi ve Fizikçi söyleyebilir. Demem o ki kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyelim. Evimde ikisi de var zaman sıkıntım çok olduğundan ikisini de zamandan ve efordan tasarruf etmek için kullanıyorum çok işe yarıyorlar. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

5 6 aydır kullanıyoruz, artıları da var eksileri de. bizdeki Philips hd5650 olması lazım. öncelikle bizim mutfak küçük olduğu için, kızartma yapınca etraf batıyodu ve çok koku oluyodu. bu problem gitti. patates kızartmasındaki yağı ciddi oranda azaltıyo. yağ koymazsanız ya da az koyarsanız fırınlanmış gibi oluyo, biraz fazla koyarsanız bildiğiniz tavada kızartma gibi. fazla dediğim bile bayağı az yağ aslında. ekmek kek falan da yapıyo, bildiğiniz fanı çok kuvvetli olan bir fırın. elektrik tüketimi 2-3 kw olsa da yarım dakikada ısındığı için fırına göre bir avantajı da bu olabilir. 

dezavantajları ise, fiyatı ve temizliği olabilir. temizliği zor, alt kısmını elinizde ya da makinede yıkayabilirsiniz ancak rezistans ve fan olan üst kısma parmak yetişmiyo, tüm yağ vs. üst kısma yapışıp bir katman oluşturuyo. zamanla kötü koku ve duman oluşturuyo. limonla falan temizleniyo bir şekilde ama tamamen sökülüp temizlenmesini çok isterdim. bir daha alır mıydım, muhtemelen alırdım evet. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Hocam affınıza sığınarak Mikrodalga kanserojen değil. Kanserojen yemeğin kendisinde olur ve genellikle haddinden fazla pişmiş her yemek kanserojendir.

Mikrodalga olsa olsa radyasyon yaydığı için tehlikeli olur bunu da Türkiye'de delinin biri çıkardı artık kim bilemiyoruz 40 akıllı arkasını toplayamadı. Günümüz Microwave teknolojisi kullanan elektrikli ısıtıcılarda 21 CFR 1030.10 standartını sağlaması şartı aranır. Bu standart mikrodalga fırının ömrü boyunca santimetre başına dışarı sızan kendinden 5 santim uzaklıktaki mikrodalga miktarını 5mW(Miliwatt) olarak sınırlar. Bu oran bir insana zarar verebilecek radyasyon miktarının çok çok altıdır. Hele ki araya mikrodalga ile 5 cm değil 50 cm mesafe koyarsanız bu mikrodalga oranı 1/100 oranında düşer.

Ayrıca yemeklerin veya yemekleri ısıtan teknolojinin zararlarını bize kimyacı değil Gıda mühendisi ve Fizikçi söyleyebilir. Demem o ki kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyelim. Evimde ikisi de var zaman sıkıntım çok olduğundan ikisini de zamandan ve efordan tasarruf etmek için kullanıyorum çok işe yarıyorlar. 

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bizde de Xiaomi var.

Wi-fi'ya bağlanıyor telefonda da uygulaması var. İsterseniz telefondan çalıştırıp eve geldiğinizde ürünün hazır olmasını sağlayabiliyorsunuz. Hatta bir de Xiaomi robot süpürge var ikisi tek uygulamada kullanılıyor.

Patates kızartmasını gerçekten iyi yapıyor henüz kek vs denenmedi ama patlıcan falan yapıldı.

Bence başarılı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Alptuğ Özcan yazdı:

Bizde de Xiaomi var.

Wi-fi'ya bağlanıyor telefonda da uygulaması var. İsterseniz telefondan çalıştırıp eve geldiğinizde ürünün hazır olmasını sağlayabiliyorsunuz. Hatta bir de Xiaomi robot süpürge var ikisi tek uygulamada kullanılıyor.

Patates kızartmasını gerçekten iyi yapıyor henüz kek vs denenmedi ama patlıcan falan yapıldı.

Bence başarılı.

Yakın gelecekte konuşacağımız şey , sen sebzeleri kesip te mi atıyorsun ne kadar saçma benim makine buzdolabından alıp , yıkayıp , hazırlayıp , pişiriyor. Olacak😁 mantı bile yapan yeni modeller çıkacak. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Erhan Doruk yazdı:

Yakın gelecekte konuşacağımız şey , sen sebzeleri kesip te mi atıyorsun ne kadar saçma benim makine buzdolabından alıp , yıkayıp , hazırlayıp , pişiriyor. Olacak😁 mantı bile yapan yeni modeller çıkacak. 

Gelecek kaçınılmaz dediğiniz gibi olacak ama ne kadar yakın Allah bilir. Yaygınlaşması ayrı zaman alır

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Geçenlerde YUI marka aldık, enerji tüketimi çok düşük. patates kızartması, köfte, tavuk sote ve biber patlıcan közleme denedik çok başarılı oldu. önerim büyük ebatlı almak. küçük haznelilerden az kişilik yemek çıkıyor. YUI markasına bakın derim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Aytac Sakal

Yorumlardan ve satış miktarından çıkardığım sonuçla Xiaomi almaya verdim 3,5 lt bize yeter.Bugün Hanım Zincir Marketlerden birinde Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5 lt 2800 tl etiket ile görmüş fiyatta uygun geldi satın aldık.

IMG-20221021-WA0003.jpg

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Aytac Sakal yazdı:

Yorumlardan ve satış miktarından çıkardığım sonuçla Xiaomi almaya verdim 3,5 lt bize yeter.Bugün Hanım Zincir Marketlerden birinde Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5 lt 2800 tl etiket ile görmüş fiyatta uygun geldi satın aldık.

IMG-20221021-WA0003.jpg

Hayırlı olsun 

1 - 1,5 ay önce 2.000 TL'ye aldık biz de, fiyat iyi artmış

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alptuğ Özcan yazdı:

Hayırlı olsun 

1 - 1,5 ay önce 2.000 TL'ye aldık biz de, fiyat iyi artmış

Şimdi 3200 çekiyorlar gittikçe artıyor

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

bunu alayım mı?

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07HSG9NN2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

3k üzeri para vermek istemiyorum :)

Lt olarak iş görecek boyutta gibi. 

hızlıca migrosta bunu gördüm. 

https://www.migros.com.tr/elektronik/arzum-ar2062-g-airtasty-air-fryer-sicak-hava-fritoz-p-2535530

genel olarak 3k civarı önerilere açığım.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

Konu hakkında sonunda yorum yapabilirim.

Biz almadık almayı da düşünmüyorduk çünkü mutfakta yer kaplayacaktı ve biz 2 kişi + 2 çocuk porsiyonlar yetmeyeceği için fırın kullanmaya devam demiştik.

Ta ki kayınbirader yurtdışından gelirken hediye olarak Xiaomi airfryer getirene kadar.

Öncelikle ürünün turbo fırınla alakası yok arkadaşlar. Nasıl beceriyor bilmiyorum ama içinde kızaran şeyin suyunun buharlaşmasını engelliyor. Nasıl desem mesela biftek atıyorsan içine, içi sulu sulu kalıyor fırına attığım da kuruyordu. Köfte, patates kızartması, balık, somon, kabak kızartması vs. hepsini denedim. Hepsinde de başarılı buldum. Bizdeki Xiaomi Mi Smart Airfryer.

Kapasitesi yüksek olsaydı daha iyi olabilir ancak kapasite konusunda da bence bir yanılgı var bilemiyorum tabi. Bir airfryer'ın gerçekten büyük olabilmesi için dikine değil yanlamasına büyük olması lazım. Yani daha derin bir kap pek bir işe yaramıyor. Bendeki modelde ızgara var ve kabı 2 kat olarak kullanabiliyoruz.  Yani kap çok derin ben bunun içine bir sürü şeyi üst üste doldururum gibi bir şey çok söz konusu değil. Alırken buna dikkat  edin. He çift kaplı bir airfryer olsa daha iyi olur. Sağa patates sola köfte atarsın.

+Yönleri

+ Pratiklik

+ Daha az yağ

+ Daha az temizlik ihtiyacı

+ Daha güzel lezzetler

- Yönleri

- Düşük kapasite

- İleride oluşacak fan temizliği

- Hanımın her gün kızartma yapmaya başlaması. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben hala almadım. Mutfakta yer yok. 

Amazon.de den çok iyi fiyata bulmuştum, satıcı göndermedi. Almış olmak için alacaktım, öyle kaldı. Olan arkadaşlar övüyor ama yer sorunu bizde de var. Alırsam en az 6-7 lt olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Köksal Yılmaz yazdı:

Amazon.de den çok iyi fiyata bulmuştum, satıcı göndermedi. Almış olmak için alacaktım, öyle kaldı. Olan arkadaşlar övüyor ama yer sorunu bizde de var. Alırsam en az 6-7 lt olmalı.

6 litrelik 2500-4000 TL arasında güzel modeller var. Gerçekten fırın kullanımından kurtarıyor, tavsiye olunur. Bir de tabii damak tadı kısmı var :exc1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kaç kw yakıyor yemek başı? 

Ortalama 1Kw a iş biter. 
Bunun yanında yağdan yapılan tasarrufuda eklemek lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Biz balık, tavuk kanadı, köfte, patates vs yaptık, hepsinden memnun kaldık. Bizdeki ufak ama daha çok hızlı ve pratik olması hoşumuza gidiyor. Köfteyi çok güzel yapıyor, dışı çıtır, içi sulu kalıyor. 

Bir de stand mikser, her hafta çiğ köfte yapıyoruz. Çok kullanmayız diyordum ama kek, börek vs işini geçtim, çiğ köfte yapıyor olması bile yeterli benim için. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...