İçeriğe Yönlendir

Her Sene Tekrarlayan Krank Sorunu Hk. MK3

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder
(düzenlendi)

Herkese Merhabalar,

Aracım Ford Mondeo 2006 2.0 TDCi Otomatik Ghia. Geçtiğimiz Nisan ayında arabamdan gelen ses ile ilgili bir konu açmış, İstanbul'daki servislerin motora girmek istediklerini ve aracımı Ankara Öner Oto Tuncay Usta'ya gönderek krank kasnağı değişimiyle motorda sorun olmadığını söylediğim bir konu açmıştım. Evet aracımın tüm sesi krank kasnağı değişince bitti.

Ancak aradan 7 ay geçti, yine aynı yerden ses gelmeye başladı. Bu kadar kısa sürede krank yine gitmez düşüncesiyle başka şeyler düşünmeye başlayarak arabayı kullanmaya devam ettim. Geçtiğimiz hafta içinde arabanın ışıkları da düşük yanmaya başlayınca iyice yine krank düşüncesi aklıma gelmeye başladı. Hatta 4 gün önce bir yere giderken lastik yanık kokusu da gelince kranktan emin oldum. "İlk krank gittiğinde de aynı koku gelmiş, akü ışığı yanmıştı, arabayı stop ettiğimde tekrar çalışmamıştı."

Ben İstanbul'da yaşıyorum, burada düzgün bir usta bir türlü bulamadım. Tuncay ustamı aradım, kendisi bana "bu sefer orijinal taktır abi" dedi. Orijinal krank kasnağının Dayco marka olduğunu öğrendim, Ankara'da bir parçacıda buldum, kendisi Tuncay ustayı da tanırmış, bana "gergi setini de değiştir abi sorunu kökten çöz" dedi, bu söylemini Tuncay ustaya da aktardım, o da "abi kökten çözmüş olursun hem orijinal kasnak hem de gergi setini değiştirince" dedi.

Ben de 2400 TL'ye orijinal Krank kasnağı ve 2500 TL'ye gergi seti almaya karar verdim. Sanırım v kayışı da o gergi setinin içinde geliyor. Burada da tahmini 500 TL ye bunları taktırırım.

Siz değerli Ford Mondeo uzmanlarına sorum, sizce doğru kararı vermiş miyim veya başka yorumlarınız nelerdir acaba?

Herkese iyi günler.

Yukarıda bahsettiğim önceki sorun için:

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/310103-mondeo-3-20-tdci-otomatik-usta-tercihi-ile-faciadan-kurtuluş/

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
Aracı yazmayı unutmuşum.
Yorum bağlantısı
Mücahit Erdem

Işıklar düşük yanmaya başladı demişsiniz, şarj dinamosunu kontrol ettirdiniz mi

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Mücahit Erdem yazdı:

Işıklar düşük yanmaya başladı demişsiniz, şarj dinamosunu kontrol ettirdiniz mi

onu nasıl kontrol edebilirim ki, mesela bir çalıştırdığımda gayet canlı yanıyordu, yolda giderken azaldı.

Mert Gülkokan yazdı:

değiştikten sonra olmuş mu olmamış mı demenin bir anlamı kalmıyor

usta ve yedek parçacı bunu tavsiye ettikten sonra iyi olmuştur diye düşünüyorum

en azından yan sanayi takınca uzun süre dayanmadığını görmüş oldunuz

henüz değişiklik yapılmadı, bugün parça siparişini vereceğim.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Özgün Önder yazdı:

onu nasıl kontrol edebilirim ki, mesela bir çalıştırdığımda gayet canlı yanıyordu, yolda giderken azaldı.

Oto elektrikçileri ölçer.

İkinci bir ustadan görüş almakta fayda görüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mücahit Erdem
Özgün Önder yazdı:

henüz değişiklik yapılmadı, bugün parça siparişini vereceğim.

MK3 de şarj dinamosu ile ilgili arızaları çok görüyorum gruplarda. İyi bir elektrikci de kontrol ettirmeniz de fayda var. Eğer arızalı ise orjinal sıfır taktırmalisiniz, tamiri düzen tutmuyor diyorlar

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

haklısınız da normalde şarj ile problemi yok arabanın, zaten gelen ses tamamen pat pat pat, diye tam krankın oradan geliyor, şarj dinamosu öyle ses yapar mı bilmiyorum. ayrıca kayışın yanık kokusu da geldiğini belirtmiştim.

Yorum bağlantısı
Mücahit Erdem
Özgün Önder yazdı:

haklısınız da normalde şarj ile problemi yok arabanın, zaten gelen ses tamamen pat pat pat, diye tam krankın oradan geliyor, şarj dinamosu öyle ses yapar mı bilmiyorum. ayrıca kayışın yanık kokusu da geldiğini belirtmiştim.

Sesi ve kokuyu bilemem ama ışıkların kısık yanma sebebi şarj ile alakalı olabilir 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Mücahit Erdem yazdı:

Sesi ve kokuyu bilemem ama ışıkların kısık yanma sebebi şarj ile alakalı olabilir 

işte krank düzgün çalışmadığı için bu probleme sebep oluyor diye düşünüyorum, daha önce de başıma geldiği için biraz tecrübeli sayılabilirim :)

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Direksiyon pompası kitliyordur belki ona baktırdınız mı 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Behlül Baş yazdı:

Direksiyon pompası kitliyordur belki ona baktırdınız mı 

neyi kitliyordur?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Özgün Önder yazdı:

Ben İstanbul'da yaşıyorum, burada düzgün bir usta bir türlü bulamadım.

Osman usta ile tanıştınız mı?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Normal her sene tekrar etmesi. Çünkü krank kasnağı bozuldukça krank kasnağı takıyor ustalar. Kasnağın bozulmasına neyin sebep verdiğine bakmıyorlar.

Klima kompresörü de bozuyor olabilir. Bir arkadaşım en son sıfır klima kompresörü, sıfır kasnak, sıfır gergi alarak sorunu çözdü.

Sadace krank kasnağı değil oranın gergi, kayış, bilya vs. komple set olarak değişmesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Sani Gerşon yazdı:

Osman usta ile tanıştınız mı?

Tanıştım ancak yukarıda belirttiğim konuda maalesef büyük sıkıntı yaşadım.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Normal her sene tekrar etmesi. Çünkü krank kasnağı bozuldukça krank kasnağı takıyor ustalar. Kasnağın bozulmasına neyin sebep verdiğine bakmıyorlar.

Klima kompresörü de bozuyor olabilir. Bir arkadaşım en son sıfır klima kompresörü, sıfır kasnak, sıfır gergi alarak sorunu çözdü.

Sadace krank kasnağı değil oranın gergi, kayış, bilya vs. komple set olarak değişmesi lazım. 

ben de bundan dolayı orijinal kasnak ve gergi seti aldım. gergiyi de değiştireceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Özgün Önder yazdı:

neyi kitliyordur?

Direksiyon pompası yağsız kalıp kalıp bozulmuş olabilir bu da krank kasnağını zorluyordur o yüzden bozuyor olabilir ki başka bir arkadaş da klima kompresörü demiş o da olabilir sonuçta hepsi kranktan tahrik alıyor 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
(düzenlendi)

cumartesi günü snr marka gergi seti ve dayco marka krank kasnağını taktırdım, araba saat gibi çalışmaya başladı. eski krank kasnağını çıkartınca gördüğümüz manzara faciaydı, krank kasnağı neredeyse kopmak üzereydi, Tuncay Usta ile telefondan koyduğumuz teşhis ve tedavi tamamen doğru çıktı. :)

ayrıca tesadüfen parça ararken konuştuğum ve Tuncay Usta ile Ford'da beraber çalıştıklarını öğrendiğim, bana bu parçaları sağlayan Özkan Usta'da mondeo'yu bilen, yardımcı olan birisiymiş. Kendisini de tavsiye ederim. Ali Özkan Otomotif Ford Yedek Parça. O da Ankara Şaşmaz'da.

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...