İçeriğe Yönlendir

Gözlük Camı Tamiri

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamir edilebilecek türde gözlük almıyorsunuz sonra tamir diyorsunuz... çerçeve yok ki bunda.. çöp olur.

Serkan Toker yazdı:

Maltepe pazarında envai çeşit gözlük var, en son tane 20 liraydı şimdi olsun olsun 50-75 aralığındadır. Ben oradan bir kaç kez aldım gözlük. Bazıları gerçekten çok kaliteli.. :)

Yalnız sorun çerçevede değil, camda :friends: 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Camları suyla buharla temizledikçe üstündeki kaplamalar zamanla eriyormuş. Gözlük tv ekran silmek şçin kullanılan sıvıdan kullanmak lazımmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Camları suyla buharla temizledikçe üstündeki kaplamalar zamanla eriyormuş. Gözlük tv ekran silmek şçin kullanılan sıvıdan kullanmak lazımmış

Adam gibi gözlük yapsınlar… kaplamasız düz cam en iyisi…

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Adam gibi gözlük yapsınlar… kaplamasız düz cam en iyisi…

Anti refle çok önemli hocam. Anti refle yoksa gözlük zulüm oluyor. Özellikle gece araç kullanmak eziyet oluyor. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Filtre ayrı bi şey. Hard organic bambaşka.

Hardorganic'in özelliği zor kırılması, daha ince olması. Camın yapısı ile alakalı.

Hard organik gözlüğümü rüzgarlı bir gecede binanın arka tarafında arabadan inince rüzgar sebebiyle düşürdüm. Aydınlatmalar da yanmıyordu. Yere düşme sesini ve rüzgarla yerde hareket ettiği sesi duyuyordum ama bulamadım. Bendeki el feneri çalışmayınca görevliden fener aldım. Ara ara rüzgardan hareket eden gözlüğün sesini duyuyordum ama bir türlü bulamadım. En son arabayı çevirip farları da yaktım ama binanın içinde bulamadım. Artık binanın içinde bulamayınca son çare garaj kapısından dışarı çıktım ve yolun karşısına baktım. Orada otların içinde buldum gözlüğü. Düştüğünde yere çarpan köşesi ezilmişti ama camlar sapasağlamdı. Kesinlikle en güzel cam. Hem ince, hem hafif hem de kırılmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Anti refle çok önemli hocam. Anti refle yoksa gözlük zulüm oluyor. Özellikle gece araç kullanmak eziyet oluyor. 

Saçma bence diyorum. Antireflektif kaplamalar dışardaki ışıklar nedeniyle sizin "görünüşün"  şık olmasını sağlar.  Görmenizin değil. 

En kalite cam plastik olmayan mineral zeiss cam olup kaplama felan olmayandır. Ben bu konularda çok hassasım. Gözüm de farkeder. Numaram yüksek.  En kaliteli görüntü normal düz camda olur. Şişedibi kalın high inex olmayanlarda görüntü daha iyidir. Ama cam ince olacak diye biraz kötü görüntüye razı oluyoruz.

Gözlükçülerle eskiden çok iyi anlaşırdık, profesyonel gözlükçüler siparişe dayalı iş yapmaya başladıktan sonra anlaşma felan kalmadı kavgaya dönüştü. Çoğu bilgisiz.

ABBE sayısı kaç bunun diyorsun bakıyor yüzüne.. "abi bu ithal seiko marka bunlarda öyle rakam yok. Size kampanyamızı anlatayım ben" diyor

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Trivex nisbeten iyidir ama mineral kadar değil:  https://www.zeiss.com/content/dam/Vision/Vision/en_us/PDF/ECP/zeiss-fsv-fact-sheets_418.pdf

ÖNEMLİ MAKALE:  https://www.2020mag.com/article/does-material-abbe-value-influence-your-patients-vision

Mesela

image.png.0353f18ae3f1f121637ecaeb09248bbd.png

Burada tercihim  1.5 umbramatic olur şu an alacak olsam en kalite görüntü ondadır. 1.7 clear mineral da fena sayılmaz.

Güzel kaynak: https://www.abdo.org.uk/wp-content/uploads/2019/11/ZEISS-Rx-Catalogue-2019-Online-UK_4_3_19.pdf

refractive index arttıkça aynı numaradaki cam incelir. abbe kötüleşir. gökkuşağı etkisi artar. ayrıca density ise camın ağırlığına karşılık gelir ama high index olunca cam incedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende epeydir gözlük kullanırım. Şu uzak yakın olup, camdan yapılan gözlük yok. Satıyorlar flexiglası deli paraya. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Bende epeydir gözlük kullanırım. Şu uzak yakın olup, camdan yapılan gözlük yok. Satıyorlar flexiglası deli paraya. 

eskiden kesikli yaparlardı. şimdi zeiss de var. mineral bifocal.

burdan bak: https://www.zeiss.com.tr/vision-care/daha-iyi-goerme-kesfi/calisma-hayati/progresif-goezluek-cami-kullanicilari-icin-mineral-goezluek-camlari-meraklilari-icin-goezluek-camlari.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizbizeyiz. Yazın denize uçtu. Bulamadım. Yeniden yaptırdım 8500 tl. İçim gitti. Ha nedir sabahtan akşama kadar takılı varlığı yokluğu belli değil ama illaki çiziliyor

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Bizbizeyiz. Yazın denize uçtu.

şurda 3 5 kişiyiz, yıllardır denize çıkarım gözlüğüm hiç uçmadı

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sürmeli yazdı:

Görme alanında değil gibi hocam, yakın gözlüğü sonuçta :) Kafa ve gözler genelde sabit, ekrana havyaya lehime vs bakıyorum 

yapışır, UV ile kürlenen reçinelerden lazım. bence var ama güneş yeterli değil kürlemek için. UV ışık lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Sani Gerşon yazdı:

Yalnız sorun çerçevede değil, camda :friends: 

Dediğim yerde gözlüğü komple satıyorlar, deniyorsun iyi görüyorsan alıyorsun.. 😀 Sadece çerçeve değil yani.. 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

şurda 3 5 kişiyiz, yıllardır denize çıkarım gözlüğüm hiç uçmadı

Şurada kaç yıldır 8 anektar ile motör tamiri yaparım hiç denizde kalmadım

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Şurada kaç yıldır 8 anektar ile motör tamiri yaparım hiç denizde kalmadım

Benim güneş gözlüğüm düştü denize. Derinlik maks 4 5 metredir. Bulamadım gitti. 2 seneyw yetecek dalış yapmışımdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gözlükle yüzerim sıkıntı çıkmaz. Kavga ve basketbol dışında gözlük vukuatım yoktur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İlkay Başaran yazdı:

Benim güneş gözlüğüm düştü denize. Derinlik maks 4 5 metredir. Bulamadım gitti. 2 seneyw yetecek dalış yapmışımdır.

Bendeki yosun olan bölgeye düştü ve çerçeve yok. 7 gün daldım

Mehmet Göktürk yazdı:

Gözlükle yüzerim sıkıntı çıkmaz. Kavga ve basketbol dışında gözlük vukuatım yoktur. 

Şezlong üstünden uçtu gitti şezlong ile birlikte

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Bendeki yosun olan bölgeye düştü ve çerçeve yok. 7 gün daldım

Şezlong üstünden uçtu gitti şezlong ile birlikte

Şezlong.......zenginlik böyle bişi olsa gerek..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Şezlong.......zenginlik böyle bişi olsa gerek..

Zenginlik buydu vaktinde. Ne lastik yakardık

5B663D95-E6C9-4F39-9727-2F52C2F3EA8B.jpeg

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Rolls royce radyal motor vardı arka bahçede. Onu çalıştırıyorduk pazar gğnleri hobi olarak. Tam gaza kalktı alet ufaklık değmiş. Uçtu bizim gözlük. :crazy:

52 litre 18 silindir

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Konu sahibinin müsadesiyle bir soru sorayım:

Gözlük reçetesinin (devlet desteğinden yararlanmak için) geçerlilik süresi kaç iş günü acaba? 4 mü 10 mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bekir Çelik yazdı:

Gözlük reçetesinin (devlet desteğinden yararlanmak için) geçerlilik süresi kaç iş günü acaba? 4 mü 10 mu?

Devlet desteği çerçeve dahil 75TL mi ne.

Takip etmeye değmez...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Sani Gerşon yazdı:

Takip etmeye değmez...

Tamamen Fransız olduğum konu hocam, anneme reçete edilmiş de, onun için sordum. Tamam teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bekir Çelik yazdı:

İlaçlar 4 gün  ama gözlük 7 gün diye kalmış aklımda. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı
Sani Gerşon yazdı:

Takip etmeye değmez...

Konuyu hortlatayım, camları yeni değiştirdim. 400 TL gibi bir rakama çıkmış devletin verdiği rakam. Güncelleme yapmışlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...