İçeriğe Yönlendir

Araç Değer Kaybı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Araç değer kaybı; trafik kazası sonucunda hasar alan ve bu hasar nedeniyle onarım, bakım, tadilat vb. işlemlerden geçen bir aracın onarıldıktan sonraki süreçte ikinci el piyasasında hasarsız emsallerine göre değer kaybetmesidir. 
Bu kaza karşılıklı yani en az iki aracın karıştığı bir kaza ise ve bu kazada kısmen de olsa kusurumuz bulunmuyorsa, oluşan değer kaybına sebep olan taraf, bu kaybı telafi etmek zorundadır. Mevcut yasalarımız da bunu desteklemektedir. 
Yine mevcut yasalarımıza göre, araçlara yapılan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Trafik Sigorta Poliçesi” kusurlu olunduğu durumlarda diğer araca verilen maddi zararları ödediği gibi, oluşan değer kayıplarını da limitler dahilinde ödemektedir. 
Hesaplama yapılırken belirli kriterler vardır:
Aracınızın marka ve modeli
Aracınızın üretim tarihi
Aracınızın trafiğe çıkış tarihi
Aracınızın kaza anındaki kilometresi
Aracınızın kaza tarihi itibariyle muadillerinin ikinci el piyasasındaki rayiç değeri
Aracınızın hasar geçmişi ve niteliği
Aracınızın boyanan / değişen parça sayıları  

Aracıın hasarından dolayı oluşan tramer kaydı değerlendirilerek hesaplama yapılır. 

Konu hakkındaki bazı önemli noktaları şu şekilde özetleyebiliriz. 
Hasar alan parça, daha önce de hasar almış ve onarılmış bir parça ise değer kaybı hesabına dahil edilemez.
Kazada en az iki araç bulunmalı ve % 100 kusurlu olunmamalıdır. % 25 dahi kusursuz olsanız değer kaybı talep edeblirsiniz. 
Araç onarılmış ve hasar dosyası kapatılmış olmalıdır. 
Yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştaki araç için talepte bulunulabilir. 
Kilometre sınırı bulunmamaktadır. 

Araç satılmış olsa bile 2 yıl içinde talep edilebiliyor.

Bunlar dışında, Hasar farkı olayı vardır, 

Aracınızda kasko yoksa ve karşı tarafın trafik sigortasından hasarınız yapılmış ise, muhtemelen yan sanayi parça gönderilmiş ve takılmıştır. Bu durumda parçanın orijinal ve yan sanayi parça arasındaki fark talep edilebilir. 

Bir diğer husus kazanç kaybıdır : Bu da ticari çalışan araçlar için talep edilebilecek olan gelirin ıspatlanması şartı ile çalışılamayan günler için talep edilebilen bir tazminattır.

Mağduriyetlerde de benzer talepler söz konusu olabilmektedir. Aracı onarım için bıraktınız ve aracınız sanayide yada serviste iken bu süre zarfında araç kiralamak zorunda kaldığınız durumlarda bunların bedellerini de karşı taraftan veya sigorta şirketinden talep edebilme hakkınız vardır.  

Her kazada haklı olacağız diye bir durum yok, kusurlu da olabiliriz. Kazada kusurlu isek başımıza neler gelebilir sorusuna da cevap niteliği taşıyacağını düşünüyorum.. 

Akılınıza takılan sorular var ise, cevap bulabilirim. 
Değer kaybı alınabilecek bir kazanız var ise elimden geldiğince yardımcı olabilirim. 

• Beğen 8
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Macit Aliyev yazdı:

Plastik parçalar, far ve stoplar değer kaybına girer mi?

Konunun geçmiş seyri epey değişikliğe uğradı.. 

Son durum şu

Araç 5 yaşından küçükçe, tramere yansıyan rakam 7000 liranın üstünde ise, bu kaza bu aracın ilk kazası ve sadece plastik parça hasarı ise değer kaybı alabiliyorsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hasar alan parça, daha önce de hasar almış ve onarılmış bir parça ise değer kaybı hesabına dahil edilemez.

Eskiden boyalı olan bir parçada değişim ihtiyacı oluştu ise nasıl bir yol izleniyor.

Değişen parça olduğunda değer kaybı daha yüksek oluyor neticede.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Eskiden boyalı olan bir parçada değişim ihtiyacı oluştu ise nasıl bir yol izleniyor.

Değişen parça olduğunda değer kaybı daha yüksek oluyor neticede.

Değişen ve boyanan parçalar ayrı değerlendiriliyor. Talepte bulunulabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilanlarda ben hiç şu miktar değer kaybı aldım bu hesap ile ilan fiyatım budur cümlesi görmedim

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

ilanlarda ben hiç şu miktar değer kaybı aldım bu hesap ile ilan fiyatım budur cümlesi görmedim

Berberinin sözünü dinlesene abi, senin ilanlarla falan ne işin var :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Berberinin sözünü dinlesene abi, senin ilanlarla falan ne işin var :D 

ilanlara bakıp sonra arabayı berberden alıom zaten başka ne işim olur berberle felan

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

dimi.. :bye:

düz traş 150 tl buna boya röfle eklenirse pehhhh

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Bu değer kaybı muhabbeti kalkmadan, sanırım sigorta fiyatlarının bu kadar yükselmesi normal karşılanacak...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hakan Yavaş yazdı:

Bu değer kaybı muhabbeti kalkmadan, sanırım sigorta fiyatlarının bu kadar yükselmesi normal karşılanacak...

Daha benim yazmadığım o kadar çok şey var ki sigortalardan talep edilen.. :)

Parmağı çizilen hastaneye rapor almaya koşuyor. 

Baktım piyasa düzene girmiyor. O zaman biz piyasaya girelim.. Ne hakkımız varsa alalım.. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Çağlar Bayur yazdı:

düz traş 150 tl buna boya röfle eklenirse pehhhh

Bıyık roflesi var mı sizin berberde :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sürmeli yazdı:

Bıyık roflesi var mı sizin berberde :)

illa ki vardır ben jiletçiyim

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Diyelim ki karşı taraf %100 kusurlu. Ancak hasar kaydı oluşmaması için karşı tarafla anlaşıldı ve sigortadan değil de kendi cebinden yaptırdı. Bu durumda da değer kaybı istenebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Burak Tokcan yazdı:

Diyelim ki karşı taraf %100 kusurlu. Ancak hasar kaydı oluşmaması için karşı tarafla anlaşıldı ve sigortadan değil de kendi cebinden yaptırdı. Bu durumda da değer kaybı istenebiliyor mu?

Karşı tarafın cebinden isteyebilirsiniz değer kaybını. Sigorta karşılamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Tokcan yazdı:

lokantaya girip hesabı ödeyip çorbayı içmeden çıkan varsa olur bu da

Macit Aliyev yazdı:

Karşı tarafın cebinden isteyebilirsiniz değer kaybını. Sigorta karşılamaz.

isteyenin ispatı nasıl olacak?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Burak Tokcan yazdı:

Bu durumda değer kaybını da karşı tarafından kendinden istemen gerekir. Sigorta, dahil olmadığı bir hasar için değer kaybı ödemez. 

Çağlar Bayur yazdı:

Çorba 30 lira ama biz günlük 50 kuruş alıyoruz. Bir gün acıkırsan her çorbacıda ücretsiz çorban hazır :)

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Çağlar Bayur yazdı:

isteyenin ispatı nasıl olacak?

Öyle cevaba böyle soru sorulur mu? :D tabiki böyle bir şey söz konusu değil. Karşı taraftan isteyebilir ama tabiki o da vermez.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir gün acıkırsan her çorbacıda ücretsiz çorban hazır

önce garson onaylayacak ama, bakalım karnın aç mı, senmi acıktın yoksa aslen acıkmamış ta olabilir misin diye sual edecek, sonra sen ezogelin içme en iyisi domates çorbası

Mehmet Ozyurek yazdı:

Çorba 30 lira ama biz günlük 50 kuruş alıyoruz.

bazısına çorba değil döner tatlı menüsü ısmarlarken ondan da 50 kr alıyor ama

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bazısına çorba değil döner tatlı menüsü ısmarlarken ondan da 50 kr alıyor ama

Döner de var bizde, doyma garantili olsun dersen 60 kuruş ödüyorsun.. 

O bazılarının anlaşmalı olduğu çorbacılarda domates çorbası bile bulamazsın.

Çoğu lokanta girişte soruyor, hangi şirketten doyacaksın diye. Sağlam bir şirkette değilsen. yemek kalmadı canım diyorlar.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Mehmet abi değer kaybını alabilmek için illaki aracı hukuk bürosu vs mi lazım yoksa internetten falan mı başvuruluyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

obez filodan al 60 kuruşu bana 40 yap o ne olacak

Alıyoruz alıyoruz merak etme :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cemal Demirezen yazdı:

Mehmet abi değer kaybını alabilmek için illaki aracı hukuk bürosu vs mi lazım yoksa internetten falan mı başvuruluyor?

İnternetten başvuru yok.. O şekilde reklar geliyor sosyal medyadan ama.. amaçları genellikle kart yada para dolandırıcılığı.. 

Hukuk bürosu olmak zorunda değil. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...