İçeriğe Yönlendir

Telefon Danışma - Liste Uzun Kafa Karışık

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan

Merhaba herkese,

Hanıma yeni telefon alacağım. Fiyatlar güncellenmeden(!) biran önce almak istiyorum.

Başlıkta da dediğim gibi liste  uzun.

İlk yola çıktığımda limit 5000-6000 arasıydı ama şuan 5000-7000 arası olarak değişti.

Aklımda 1-2 marka belirleyip(Redmi 10 ve Oppo A55) Mediamarkt'a telefonları yakından görmek için gittim.

Telefonları incelerken elemanlardan bir tanesiyle konuşurken TECNO diye bir markanın telefonları hakkında da bilgi verdi. Belirlemiş olduğunuz markaların telefonların özelliklerinden çok daha iyi özellikleri var bu marka telefonların dedi(haksız da değilmiş ilk göze çarpan RAM oldu benim baktıklarım 4Gb  TECNO'nun 8Gb ram'i varmış). Türkiye pazarında yeni sayılır(2020'de girmiş bu arada), şikayet oranı çok az falan dedi. 1-2 model önerdi. Orda kafam karıştı. Ben markayı araştırmaya gidiyorum deyip çıktım mağazadan :D 

İnternetten araştırdım, youtube videoları izledim ve son olarak aşağıdaki linkte bulunan liste çıktı ortaya.

Not : Fiyatına bakarak listenin en sonunda M32 var. 

Tecno marka telefon tecrübesi olan veya çevresinde kullanan şikayeti veya memnuniyeti olanların yorumlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mediamarkt gibi yerlerde satis temsilcileri en cok prim verenin telefonunu överler. Diger telefonlari yerden yere vururlar. Bence paranizin yettigi kadar iyi bir marka alın. Telefon sadece ram ve cpu değil.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Eylülde hanıma Redmi Note 11 aldım kendisi memnun herhangi bir şikayeti yok Teknoloji mağazalarından başka yerlerde daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Önceki telefonu Redmi 9 ondan aldım ve şimdi ben kullanıyorum gerçekten çok yavaş bir telefon.Benim birde iş telefonum var A 30 kesinlikle Redmi 9 dan daha hızlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Android telefonlarda donanımdan önce yazılım desteği ve optimiszasyon çok önemli. Kağıt üzerinde aynı özelliklere sahip iki telefon farklı çalışabilir. Optimizasyon da detaylı mühendislik gerektirdiği için her markanın uzmanlığı yok. Yeni kurulan adı fazla bilinmeyen üreticiler montajı yapıp içine ham androidi koyup satıyorlar. Sonra yazılım kaynaklı bin türlü dert ile uğraşıyorsunuz.

Ben 6200tl iken Samsung A52 aldım. Hiç samsungcu olmasam da sırf yazılım kaynaklı sorunlar çabuk çözülür deyip aldım. Eskisi gibi giriş ve orta segmentte güvenilir marka model pek kalmadı. Gerçi bizim bütçemiz de artık kalmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Mediamarkt gibi yerlerde satis temsilcileri en cok prim verenin telefonunu överler. Diger telefonlari yerden yere vururlar. Bence paranizin yettigi kadar iyi bir marka alın. Telefon sadece ram ve cpu değil.

Bunu bildiğim için almadan çıktım zaten adam Tecno'yu söylemeseydi aklımda olanlardan birini almak için gitmiştim.

Dün gece 3'e kadar araştırdım

Sadece Ram CPU değil demişsiniz? Mesela ne gibi

İki model üzerinde yoğunlaştım gibi.

1- Realme 8 

image.png.8c536ab0e33927a8fe00a017600e1a25.png

image.png.c97a71fbc849bb44dcc99d5786b64dbc.png

2- Xiaomi Note 11

image.png.c32d2c5bd9b77715e080dc87e854e046.png

Ram image.png.f53ab113635bca9225b208e0821fc638.png

Aytac Sakal yazdı:

Eylülde hanıma Redmi Note 11 aldım kendisi memnun herhangi bir şikayeti yok Teknoloji mağazalarından başka yerlerde daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Önceki telefonu Redmi 9 ondan aldım ve şimdi ben kullanıyorum gerçekten çok yavaş bir telefon.Benim birde iş telefonum var A 30 kesinlikle Redmi 9 dan daha hızlı.

Ben de hanıma alacağım kullanım şekli belli zaten, sosyal medya uygulamaları, Alışveriş uygulamaları vs. yoğunluklu kullanıyo. Oyun oynayan şuan için yok(kız daha 4 yaşında)

Bu telefonların hiç birisi muhtemelen bu kullanım tarzında zorlanmayacaktır ama benim amacım mümkün olduğu zaman uzun zaman kullanabileceği bir telefon almak.

2 sene sonra kasmaya,hata vermeye başlamasın.

Süleyman Can yazdı:

Android telefonlarda donanımdan önce yazılım desteği ve optimiszasyon çok önemli. Kağıt üzerinde aynı özelliklere sahip iki telefon farklı çalışabilir. Optimizasyon da detaylı mühendislik gerektirdiği için her markanın uzmanlığı yok. Yeni kurulan adı fazla bilinmeyen üreticiler montajı yapıp içine ham androidi koyup satıyorlar. Sonra yazılım kaynaklı bin türlü dert ile uğraşıyorsunuz.

Ben 6200tl iken Samsung A52 aldım. Hiç samsungcu olmasam da sırf yazılım kaynaklı sorunlar çabuk çözülür deyip aldım. Eskisi gibi giriş ve orta segmentte güvenilir marka model pek kalmadı. Gerçi bizim bütçemiz de artık kalmadı. 

Valla hanıma 2014'de Note 3 almıştık hala onu kullanıyor. Ama artık uygulamalar desteğini çekmeye başladı Android desteğinden ziyade. Alışveriş uygulamaları atıyo, instagram açılmıyo, bankacılık uygulamaları desteğini keseceğine dair bildirim gönderdi. Ziyadesiyse kullandı artık telefonu. Uygulamalar desteğini kesmese hala kullanmaya devam edilirdi. Bir problemi yok.

Bu sefer Samsung değil de başka marka alayım diyorum

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Tecno marka telefonun sar değeri diğerlerine göre çok yüksek duruyor.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Burak Tokcan yazdı:

Tecno marka telefonun sar değeri diğerlerine göre çok yüksek duruyor.

Evet benimde dikkatimi çekti bazı modellerin neredeyse 3 katı

Enes Ayan yazdı:

Redmi Note 10s 6-128 biraz daha çıkabilirse note 10 pro öneririm.

Kafa karışmaya deva m ediyo :s 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Hanımın eski telefonu samsung a7 2017 idi yıllardır sorunsuz işimi gördü. Pil değişimi gündeme gelince içini açtırmam yeni samsung alalım dedi samsung m32 aldık işlem tamam. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

benim amacım mümkün olduğu zaman uzun zaman kullanabileceği bir telefon almak.

Samsung çok kullandım , kullandık.Biz sadece konuşmak ve internet için kullanıyoruz sorun yaşamadık dayanıklı telefonlar.Son 2 telefon Redmi ve 9 üçüncü yıla girmek üzere ne kadar dayanır göreceğiz yanlız çoktan kasmaya başladı.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Alptuğ bey kimseye tavsiyede bulunmam. Herkesin zevki ve parası farklı farklı. Sadece başımdan geçen yaşadığm olayı aktarıyorum.

Yaklaşik 1 yıl kadar önce, biri oğluma, biri kendime 2 adet sıfır faturalı Samsung M12 telefon aldım. Eve geldim oglumun telefonunu açtık sorun yok, benim telefonu açtık ses açma tuşu takılı kalıyor. Kafasına göre sesi açıp kapıyor garip garip şeyler yapıyor. Epey moralim bozuldu. Hemen kutusuna koyup Samsung servise gittim. Durumu inceleyip, imza karşılığı kutuyu benden teslim aldilar. Aradan 3 gün geçti Istanbuldan arandım. Telefondaki ses ; Beyefendi telefonunuzu inceledik fakat size üzücü bir haberimiz var. Telefonunuzdan malesef Samsung Türkiye stoklarında bulunmadığından, kanun gereği bir üst model olan M22 modelini ūcretsiz olarak gönderiyoruz. Lütfen kabul edin. 

Samsung un garantisi efsanedir. Bozulunca kaybolan distribütörlü telefonlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Eğer uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız snapdragon qualcomm  5G destekli işlemciler ve 8gb rami olanlar dışında bakmazdım, yukarıda arkadaşların bahsettiği yazılım desteği de önemli bunların yanında, kolay gelsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Butce yukselirse A33e bakin derim. Guzel telefon ve hafizasi yukseltilebiliyor. 5G desteği de mevcut

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Alptuğ Özcan yazdı:

3 yıl sonra tecno num ekranı kırılınca bulabilecek misin obu düşünmen lazım. Bence macera aramaya gerek yok , mi , samsung , oppo , huawei fiyat/ özellik bakımından avantajlı bir modelini almanı öneririm. Mi note serisi telefonlardan herkes memnun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Alptuğ Özcan yazdı:

Sadece Ram CPU değil demişsiniz? Mesela ne gibi

Kamerası, Dokunmatik hassasiyeti, ses kalitesi, çekim gücü, ekran cozunurlugu, kasası, yazılım desteği gibi gibi...

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Aytac Sakal yazdı:

Samsung çok kullandım , kullandık.Biz sadece konuşmak ve internet için kullanıyoruz sorun yaşamadık dayanıklı telefonlar.Son 2 telefon Redmi ve 9 üçüncü yıla girmek üzere ne kadar dayanır göreceğiz yanlız çoktan kasmaya başladı.

Ben İphone kullanıyorum ve Samsung'u hiç sevmiyorum hanım da tam tersi yıllardır Samsung kullanıyor o da İphone'u hiç sevmez.

Bu piyasada zaten İphone'a verilen paraya yazık diyorum. Elimdeki telefona(6s) bir şey olmasın diye gözüm gibi bakıyorum. Ha parayı bulduk sana İphone alacak desem yine kabul etmez :) 

Anneme yaklaşık 3 sene önce Redmi Note 8 almıştım. Alındığı günden beri sorunsuz sıkıntısız kullanıyor. Hiç bir sorun yaşamadı

Mustafa Erkan yazdı:

Alptuğ bey kimseye tavsiyede bulunmam. Herkesin zevki ve parası farklı farklı. Sadece başımdan geçen yaşadığm olayı aktarıyorum.

Yaklaşik 1 yıl kadar önce, biri oğluma, biri kendime 2 adet sıfır faturalı Samsung M12 telefon aldım. Eve geldim oglumun telefonunu açtık sorun yok, benim telefonu açtık ses açma tuşu takılı kalıyor. Kafasına göre sesi açıp kapıyor garip garip şeyler yapıyor. Epey moralim bozuldu. Hemen kutusuna koyup Samsung servise gittim. Durumu inceleyip, imza karşılığı kutuyu benden teslim aldilar. Aradan 3 gün geçti Istanbuldan arandım. Telefondaki ses ; Beyefendi telefonunuzu inceledik fakat size üzücü bir haberimiz var. Telefonunuzdan malesef Samsung Türkiye stoklarında bulunmadığından, kanun gereği bir üst model olan M22 modelini ūcretsiz olarak gönderiyoruz. Lütfen kabul edin. 

Samsung un garantisi efsanedir. Bozulunca kaybolan distribütörlü telefonlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. 

Paylaşım için teşekkürler Mustafa Bey, amacım tecrübeleri dinlemek zaten.

2014 yılında Note 3 ü aldık. Alındığından bu güne kadar kılıfsız hiç kullanmadı. Garantisinin bitmesine 1 ay kala dikkatsizlik sonucu cep hizasından ekranın üstüne gelecek şekilde düştü. Ekrandaki pixsellerde tam tabiri nedir bilmiyorum ama mürekkep akması diyesim geliyor o tarzda renk değişimleri olmaya başladı(mor renkler vs hızla yayıldı) ve ekran görünmez hale gelmeye başladı. Hemen servise götürdük tabi. Garanti kontrolü yapıldı ve telefonun ekranını ücretsiz bir şekilde değiştirmişlerdi. O konuda memnun kalmıştık. Samsung'a kötü demiyorum ama şehsen ısınamadım ben.

Garanti konusunda Xiaomi veya Realme nasıldır bilmiyorum hem şahsen kullanmadığım için hem de 3 senedir annemden bir şikayet duymadığım için(Redmi Note 8 kullanıyor)

Tecno marka telefon almaktan da vazgeçtim sanırım

Mustafa Yanar yazdı:

Eğer uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız snapdragon qualcomm  5G destekli işlemciler ve 8gb rami olanlar dışında bakmazdım, yukarıda arkadaşların bahsettiği yazılım desteği de önemli bunların yanında, kolay gelsin.

Yukarıda paylaştığım listede yer alan telefonların hiç birisinin 5G desteği yok :D 

Mümkün olduğu kadar Ram yüksek olanlara bakıyorum ama almaya yakın hissettiklerim 6Gb ram'li 

Sağolun telefon alırken bile karar vermek zor valla. Tonla seçenek var

Baha Kanberoğlu yazdı:

Butce yukselirse A33e bakin derim. Guzel telefon ve hafizasi yukseltilebiliyor. 5G desteği de mevcut

A serisi Samsung' istemiyor. İş yerindeki bir arkadaşında varmış çok sorun yaşamış ve aralarında konuştuklarına göre A serileri genelde sorunlu denmiş.

Erhan Doruk yazdı:

3 yıl sonra tecno num ekranı kırılınca bulabilecek misin obu düşünmen lazım. Bence macera aramaya gerek yok , mi , samsung , oppo , huawei fiyat/ özellik bakımından avantajlı bir modelini almanı öneririm. Mi note serisi telefonlardan herkes memnun. 

Tecno markadan iyice uzaklaştım artık.

Yukarda da yazdığım gibi annem yaklaşık 3 senedir Redmi Note 8 kullanıyor. Gayet memnun hiç şikayetini duymadım.

Almaya yakın olduğum telefonlar listedeki telefonlar arasında

Realme 8

Redmi Note 11 (6gb/128gb olan versiyonu)

Redmi Note 10s (sonradan dahil oldu listeye)

Samsung'da olsa iyi olur belki ama limitin biraz üstünde kalıyo

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kamerası, Dokunmatik hassasiyeti, ses kalitesi, çekim gücü, ekran cozunurlugu, kasası, yazılım desteği gibi gibi...

Optimum cihazı bulmaya çalışıyorum işte hocam bakalım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Kısa

Eğer garantisi olsun şartı yoksa yurtdışı bir one plus 9 alınabilir. Özellikleri Mi 11T ile aynı sayılır, işlemcisi Sd888. 8 ram, 128 hafıza. kayıt ve güncelleme sorunu yok. 7500 TL civarı.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben çocuğa Redmi 8 aldım 4-5 ay önce. Çok memnunuz, hızlı, kasması yok. Kamerası da fiyatına göre güzel.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Herkesin düşüncesi farklıdır, ben de bu konuda bir çoğundan farklı düşünüyorum.

7500-8000 tl'ye giriş ya da orta segment bir telefon almak yerine temiz ikinci el bir amiral gemisi tercih ediyorum. Bu gune kadar kendime, babama, eşime, oğluma, ablama hep ikinci el aldım, çok şükür sorun yaşamadım.

Şu an snapdragon lu Samsung Galaxy S20FE kullanıyorum. 6gb ramli ve128 gb olan model. İşlemci olsun, kamerası olsun bataryası olsun hepsi çok iyi. Sonuçta amiral gemisi.

2022 model sıfır clio almak yerine 2020 model ikinci el mercedes almak olarak düşünün.

Dediğim gibi, tercih meselesi. Herkes ikinci ele sıcak bakmıyor. Ancak o paralara alacağınız bir S20Fe, konuda bahsettiğiniz tüm telefonlardan iki gömlek üstün.

Yorum bağlantısı
İlke Demir

2000 yılından beri her seferinde farklı marka kullanmışımdır. Denemediğim marka (ios hariç) neredeyse yok. Sonunda eski yoldaşımda karar kıldım ve ikinci kez samsung aldım, memnunum. İkinci memnun olduğum telefon ise motorola idi. Kullananlar iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

8gb ramli 128gb hafızalı 11 pro derim ancak hafif de olsa bütçeyi aşabilir. Kasım fırsatlarında uygundu fiyatı... 10 pro da olabilir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...