İçeriğe Yönlendir

TAG

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Cem Işık

10 gün önce bir haber vardı yolcu taksiye biniyor, taksi şöförünün kafasına kaldırım taşı vuruyordu.. arabaya binen yolcunun dürüst namuslu olduğunu nasıl anlayacağız? Ya da kadın yolcu bindi, beni taciz etti demeyeceğinin garantisi var mı? Ben de yardımlaşma taraftarıyım ama bu tip çekinceler olunca kafada, insan 2 kere düşünüyor..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Cem Bey'e katiliyorum. Bu tip bir sürece girmek isteyen sürücüler, ister istemez bazi önlemler almak zorunda kalacaklar. En azindan arac icini sürekli kaydeden bir kamera gerekecektir. Ilk mesajda uygulama detaylarinda "karsilikli puanlama" görmedim mesela. Sürücüden ya da yolcudan memnun kalmayanlar, bunu nasil bildirecek ve bu bildirim uygulama üzerinden sonraki kisilere nasil iletilecek?

Bir de sirket araclari ile ek kazanc elde etmeyi hedefleyen sürücülerin kendilerine is icin kullanim amacli verilmis bu araclari, bu sekilde hizmete sunma imkanlari olacak mi? Cünkü büyük sehirlerde trafikteki bircok arac genelde filolardan kiralanmis sirket araclari oluyor. Yani evet, bu sirket araclari kisisel amacli da kullanilabiliyor belki ama ticari olarak kullanim konusu bir soru isareti olusturuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Yenigün yazdı:

Cem Bey'e katiliyorum. Bu tip bir sürece girmek isteyen sürücüler, ister istemez bazi önlemler almak zorunda kalacaklar. En azindan arac icini sürekli kaydeden bir kamera gerekecektir. Ilk mesajda uygulama detaylarinda "karsilikli puanlama" görmedim mesela. Sürücüden ya da yolcudan memnun kalmayanlar, bunu nasil bildirecek ve bu bildirim uygulama üzerinden sonraki kisilere nasil iletilecek?

Bir de sirket araclari ile ek kazanc elde etmeyi hedefleyen sürücülerin kendilerine is icin kullanim amacli verilmis bu araclari, bu sekilde hizmete sunma imkanlari olacak mi? Cünkü büyük sehirlerde trafikteki bircok arac genelde filolardan kiralanmis sirket araclari oluyor. Yani evet, bu sirket araclari kisisel amacli da kullanilabiliyor belki ama ticari olarak kullanim konusu bir soru isareti olusturuyor.

ride-sharing ile  taksiciliğin farklı düşünülmesi lazım. adam 7/24 yolcu taşıyorsa o zaman patronu düşünsün bu adam ne iş yapıyor diye.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Münferit yerler de belki kullanılabilir diye düşünüyordum ama 

Son yıllarda o kadar kötü şeylerle karşılaşıyoruz ki

Şahsi düşüncem toplum bu tür hizmetleri kullanacak kadar gelişmiş ve güvenli değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu konunun çözülmesi için yasa teklifi verilebilir. Amerikada "uninsured motorists" diye bir kavram var ve sigorta firmalarından toplu kesilen fon bunu ödüyor. 

Arabaya yolcu alma konusunda hep bu gündeme getiriliyor evet gerçek mi gerçek ama bu çözülebilir. Sonuçta kazayı kimse isteyerek geçirmiyor. Bir masraf çıkarsa bu da elbette binen kişinin devletle ilgili sigorta ilişkisinden geçmeli. Çözülemeyecek bir sorun yok. Bunun sorun yapılmasını doğru bulmuyorum, istenirse bu çözülür.

Çözülemeyen şey ulaşımı ekmek kavgasına dönüştürüp tekelleşenler..

Bunlar vikipediadan görülen paylaşım şirketleri

ŞU DA VAR:

https://www.netsolutions.com/insights/best-ridesharing-apps/

BURA VAR:  https://www.ridester.com/list-of-ridesharing-companies/

Hocam istenirse bu memlekette herşey çözülür, herşey düzene girer. İş istemekte.

Biz daha tv programlarında; taharetlenirken içime su kaçsa orucum bozulur mu? Kayınım bana atladı, dayımdan hamile kaldım vs vs. toplumu yozlaştırıcı sapkın ilişkileri ve bunları yargılamak yerine şov programlarında yayınlamayı, siyasi ilkeleri bir kenara bırakıp, sokak ağzıyla dalaşan siyasileri, sokakta adam bıçaklayıp, sırf adam ölmedi diye tutuksuz yargılamaya müsait kanunlarımızı vs vs. liste uzar gider.

Memlekete kaç milyon mülteci girmiş, kimin kim olduğu belli değil, kime güvenip de arabamıza alacağız?

Arabaya geldi bir hanımefendi uygulama üzerinden, bindiniz gidiyorsunuz, şehrin kalabalık noktasında “imdat, kaçırıyorlar, taciz ediyor” diye bağırdı. Siz elinizdeki uygulamayı gösterip yalan diyene kadar şanslıysanız linç edilmekten polis kurtarır, polis kurtarsa da, elinizdeki delili gösterip suçsuzum diyeceğiniz mahkemeye kadar en az 1 ay hapis yatarsınız, savcılıkta ifade verirken savcı bıraksa, sosyal medyada toplum baskısıyla milletin gazını almak için gene yatırırlar.

Bu ortamda TAG ütopyadan bile uzak fikrimce nacizane.

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
gereksiz cümle temizliği
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ama başka şey dedi ki ben? Sigorta güvenlik kaza vs için yazmıştım

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Mehmet Göktürk yazdı:

:yahoo:Uykusuz zamanıma gelmiş, haklısın hocam sigorta çözülür. ✌️

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Uygulamayı kullanıp şoför olabilmek için ruhsat resmi isteniyor. Kimlik bilgin ile ruhsat eşleşmezse zaten onay vermiyor.

Başka araçlarla şoför olamıyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yolcusu olduğum araç kaza yaptı ve incindim diyelim hastahane kaydım var ise, 9 yıl 11 ay sonra manebi tazminat davası açıp ilk celsede de alabiliyorum ruhsat sahibinden

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

yolcusu olduğum araç kaza yaptı ve incindim diyelim hastahane kaydım var ise, 9 yıl 11 ay sonra manebi tazminat davası açıp ilk celsede de alabiliyorum ruhsat sahibinden

E işte kanunda düzenleme yaparsın alamazsın. 

Herşeyi düzenlemeye muktediriz. Bi KHK ya bakar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Bi KHK ya bakar. 

bakarız da göremeyebiliriz, her khk nı açıklanma zorunluluğu yok resmi gaztede

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Uber gibidir. Nitelik olarak korsandır. Taksi bulamazsam dakikalık araç kiralarım. Eskiden skati vardı motorcu gelip seni alıp istediğin yere götürüyordu. Onu çok kullandım mesela işe yarıyordu. Ama korsandı ve o da bitti. Bu da biter. Taksiciler Avrupa yakasında gerçek bir sorun. Anadolu yakasında ya da başka şehirlerde taksiciler ile ilgili kayda değer bir sorun yaşamdım. Ama korsanda yolcu olarak yakalanırsam bana da ceza yazılacağını bildiğim için kullanmam. Avrupa yakasındaki sorun nasıl çözülür? Taksileri belediye yada başka bir kurum satın alır. Maaşlı eğitimli şöförler istihdam eder. (Otobüslerde olduğu gibi) Sorun morun kalmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tufan Caliskan yazdı:

Uber gibidir. Nitelik olarak korsandır. Taksi bulamazsam dakikalık araç kiralarım. Eskiden skati vardı motorcu gelip seni alıp istediğin yere götürüyordu. Onu çok kullandım mesela işe yarıyordu. Ama korsandı ve o da bitti. Bu da biter. Taksiciler Avrupa yakasında gerçek bir sorun. Anadolu yakasında ya da başka şehirlerde taksiciler ile ilgili kayda değer bir sorun yaşamdım. Ama korsanda yolcu olarak yakalanırsam bana da ceza yazılacağını bildiğim için kullanmam. Avrupa yakasındaki sorun nasıl çözülür? Taksileri belediye yada başka bir kurum satın alır. Maaşlı eğitimli şöförler istihdam eder. (Otobüslerde olduğu gibi) Sorun morun kalmaz. 

korsan nedir? Köşebaşını tutmuş olan adamın olmayan şey korsandır… ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

korsan nedir? Köşebaşını tutmuş olan adamın olmayan şey korsandır… ;)

Köşebaşını tutan adam düzgün yapmazsa işini korsan gelir yapar mı demek istediniz hocam. 

Murat şimdi gelir yüzde 2.5 çok değil mi der :crazy:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Köşebaşını tutan adam düzgün yapmazsa işini korsan gelir yapar mı demek istediniz hocam. 

daha büyük düşün

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Yok.. altını olan kuralı koyar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Yok.. altını olan kuralı koyar.

altını var mı sayacağzı yoksa oturup sayacakmıyız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

altını var mı sayacağzı yoksa oturup sayacakmıyız?

Sayıyorsan yetersizdir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Sayıyorsan yetersizdir

tartarız?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...