İçeriğe Yönlendir

Ev Konut Poliçelerinde Bina Bedelinin Doğru Girilmesi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bıyıklı da hata yapar belki, ne yapıldığnı bilin, poliçelerinizi inceleyin. :)

Bıyıklı hata yaparsa fark edip döner. Ben anlamam, bıyıklı yapar işlemi, ücretini söyler, eft geçerim, gerisine karışmam :) 

Mevcut iş düzeyimizi seviyorum, bana lazım olacak bir şeyse bıyıklı söylüyor. Bende merak edip araştırmıyorum, gerekli diyorsa gereklidir deyip yapıp geçiyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Mert Üçkaleler yazdı:

Bilemiyorum. sorgulayacak muhattapta yok. Ziraatten kredi çektiğimiz için Ts'den zorunlu olarak kesiyorlar. Keşke değiştirme imkanımız olsa.
Dask'a baktım 123.000 TL
Ev  değeri yaklaşık 3.5 Milyon.

Sıfırdan pimapen yaptırsan 120 bin tutar. Benim aklım almıyor bu dask işlerini :( 

Mert bey bende vakıfbanktan kredi ile ev aldım. İlk sene onlar yaptı dask ve sigortayı. Sonraki sene ben kendim yerelde arkadaşıma yaptırdım. Yani illaki kredi çektiğimiz bankadan yaptırmaya gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

dask da bildiğim kadarıyla bina yapım maliyetini ödüyor. Ama daskta sanırım sel uçak çarpması yangın gibi şeyler yok galiba. Doğru muyum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dask da bildiğim kadarıyla bina yapım maliyetini ödüyor. Ama daskta sanırım sel uçak çarpması yangın gibi şeyler yok galiba. Doğru muyum?

Doğru, diğer şirktlerin konut poliçeleri de bina için maliyeti ödüyor. 

Evet Dask'ta şunlar teminat dışındadır.. 

- Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve işyeri masrafları, mali sorumluluklar ve benzeri dolaylı zararlar, 
- Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri, 
- Ölüm dahil olmak üzere tüm bedeni zararlar, 
- Manevi tazminat talepleri, 
- Deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar, 
- Belirli bir deprem hadisesine bağlı olmaksızın binanın kendi kusur ve özellikleri nedeniyle zamanla oluşan zararlar.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Zincirkıran yazdı:

hocam aynı eve iki konut sigortası yapılıyo mu peki?

Teknik olarak yapılır,, bir denetim meknaizması yok bunda. Ancak bu uygun değildir. Şirketler bunu fark ederse ikisi de ödeme yapmaz ve olay sisbis kaydına kadar gider. 

Yapılmamalı. 

Mevcutta olanı doğru yaptırmak daha uygun olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Mehmet Ozyurek yazdı:

Saçma, sadece kredisini kurtaracak kadar poliçe yapmış işte.. 

Bina bedelini 160 bin lira göstermiş, bunun 120 binini dask ödeyecek demiş.. 40 bin lira deprem teminatı vermiş.. 

120 yi doğru tahmin etmişim bak  :)

Muhatap olmak zorunda. düzeltme imkanı da var. 

Düzeltemiyorlarsa siz doğrusunu yaptırın, onlar iptal etsin.. 

Ama neden ben düzelttirmek durumundayım bunu o saçma geliyor abi yanlışsam düzelt lütfen , misal olarak ;
Atıyorum araç kaskosu yaptırdım 15 Şubat 2023'de 5000 liraya. Aracım perte çıksa raiç bedeli verecek bugünün parasıyla 500 bin tl diyelim aracımın değeri . Bir sene sonra aynı poliçe içerisinde kalıcak şekilde aracım pert oldu piyasa değeri 1 milyon tl. bana yaklaşık  1 milyon ödeme yapacak mı yapacak.  Sen bunu yükseltmemişin diyecek mi demiyecek . E bu deprem sigortaları neden kendini güncellemiyor poliçe dönemi içerisinde ? Bizim arayıp yükselttirmemiz gerekiyor.

Fırat Önal yazdı:

Mert bey bende vakıfbanktan kredi ile ev aldım. İlk sene onlar yaptı dask ve sigortayı. Sonraki sene ben kendim yerelde arkadaşıma yaptırdım. Yani illaki kredi çektiğimiz bankadan yaptırmaya gerek yok.

Fırat bey peki o dekontları alıp bankaya mı gönderiyorsunuz. Ya da onlar yapmadan önce mi yaptırıyorsunuz onlar 2.ye yapamamış oluyor. Kredi hesabından otomatik olarak kesip eksiye düşürüyorlar çünkü. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Mehmet Ozyurek yazdı:

Teknik olarak yapılır,, bir denetim meknaizması yok bunda. Ancak bu uygun değildir. Şirketler bunu fark ederse ikisi de ödeme yapmaz ve olay sisbis kaydına kadar gider. 

Yapılmamalı. 

Mevcutta olanı doğru yaptırmak daha uygun olur. 

Peki ben şuan ki Dask ve Konut sigortamı Türkiye sigortadan iptal edip Allianz yaptırabilirmiyim abi yoksa poliçe yenileme döneminin mi gelmesini beklemem gerekir?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Mert Üçkaleler yazdı:

Fırat bey peki o dekontları alıp bankaya mı gönderiyorsunuz. Ya da onlar yapmadan önce mi yaptırıyorsunuz onlar 2.ye yapamamış oluyor. Kredi hesabından otomatik olarak kesip eksiye düşürüyorlar çünkü. 

Benim dask da sorun olmadı. Ama konut sigortasında şubeye gidip söylememe rağmen kredi hesabımdan sigorta fiyatı kadar para çektiler. Sonra dışarda yaptırdığım sigortanın belgesini götürünce hemen parayı iade ettiler.  Son güne bırakmayın. Birkaç gün önce yaptırıp şubenize bilgi verirseniz ve şubedeki kişi işini doğru yaparsa sıkıntısız oluyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mert Üçkaleler yazdı:

Öncelikle bankaya sigorta yapılmaması ve sigorta bedelinin hesaptan çekilmemesi için dilekçe yada talimat vermeniz gerekiyor. Yaptırmış olduğunuz Dask ve konut sigortası poliçelerini e-posta ile bitiş tarihinden birkaç gün önce gönderebilirsiniz.

Ben bu şekilde yapıyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Selam 

Her sene yaptırıyoruz konut ve dask sigortalarını fakat içeriklerini hiçbir zaman incelemiyoruz dediğiniz gibi.

benim poliçede ikamet değişikliği ile ilgili ksımda var  bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum. (140 metrekare dubleks)

1111111.JPG.913a9c4cb4081e3b7ae10172a5bf714a.JPG

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mert Üçkaleler yazdı:

Ama neden ben düzelttirmek durumundayım bunu o saçma geliyor abi yanlışsam düzelt lütfen , misal olarak ;
Atıyorum araç kaskosu yaptırdım 15 Şubat 2023'de 5000 liraya. Aracım perte çıksa raiç bedeli verecek bugünün parasıyla 500 bin tl diyelim aracımın değeri . Bir sene sonra aynı poliçe içerisinde kalıcak şekilde aracım pert oldu piyasa değeri 1 milyon tl. bana yaklaşık  1 milyon ödeme yapacak mı yapacak.  Sen bunu yükseltmemişin diyecek mi demiyecek . E bu deprem sigortaları neden kendini güncellemiyor poliçe dönemi içerisinde ? Bizim arayıp yükselttirmemiz gerekiyor.

Ev poliçeleri rayiç bedel şeklinde çalışmaz. çünkü maliyeti öder, aliyet ise çok fazla etkenden etkilenebiliyor. 

Poliçelerde standart bir enflasyon endeksi vardır. Bu oran geçen yılki poliçelerde görünen bir enflasyon olmadığı için % 10 seviyelerine kadar düşmüştü.. 

Şu an yaptığım poliçelerde % 65

Bugün doğru bedel ile polieçyi yaparsan ve poliçe vade sonuna kadar enflasyon %65 i geçmez ise sıkıntı yaşamaz ve güncelleme yapmak zorunda kalmazsın. 

Bu sorun enflasyonun ani zıplamasından kaynaklandı. 

Mert Üçkaleler yazdı:

Öncesinden doğru bedeller ile teklif alın, 

Bankanın poliçesi mantıklı gelir ise oradan devam edersiniz. Mantıklı gelmiyor ise sebebi ile bankaya izah edersiniz. Banka dışardan yaptırmanızı kabul eder ise Siz yaptırırsınız poliçeyi ve poliçeye de rehin alacaklı oalrak bankayı girersiniz. 

Banka bilgisi ve onayı dışında yaptırırsanız, acımasızca bir de onlar kafasına göre yapar ve hesabınızdan alır parayı. 

Mert Üçkaleler yazdı:

Peki ben şuan ki Dask ve Konut sigortamı Türkiye sigortadan iptal edip Allianz yaptırabilirmiyim abi yoksa poliçe yenileme döneminin mi gelmesini beklemem gerekir?

Dask iptal edilemez. diğerinin iptali mümkün. 

Ara dönemde zeyil ile güncelleme yaptırmak daha kolay. Poliçe bitimine bir ay kala yeni taktiğini belirle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Öncelikle bankaya sigorta yapılmaması ve sigorta bedelinin hesaptan çekilmemesi için dilekçe yada talimat vermeniz gerekiyor. Yaptırmış olduğunuz Dask ve konut sigortası poliçelerini e-posta ile bitiş tarihinden birkaç gün önce gönderebilirsiniz.

Ben bu şekilde yapıyorum.

Tabi kredi şartları da önemli, bazı bankalar sigortası bizden olursa şu oran, dışardan olursa bu oran gibi seçenekler sunabiliyor. 

Sigorta bankadan olacak şekilde onay vermişseniz yaparlar. iptal de etmezler. 

Bu konudaki asıl sorun banka personelinin sigortacılığı iyi bilmemesinden kaynaklanıyor. 

İşi bilmedikleri için riskleri bilmiyorlar, poliçeleri nelere teminat verir bilmiyorlar, bedeller nasıl girilmeli, metrekaresi nasıl girilmeli bilmiyorlar.. 

Hele hasarı hiç bilmiyorlar, çünkü asla muhatap değiller. Onlar kendi kredisini kurtaracak şekilde yapıp geçiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Ünsalan yazdı:

Selam 

Her sene yaptırıyoruz konut ve dask sigortalarını fakat içeriklerini hiçbir zaman incelemiyoruz dediğiniz gibi.

benim poliçede ikamet değişikliği ile ilgili ksımda var  bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum. (140 metrekare dubleks)

1111111.JPG.913a9c4cb4081e3b7ae10172a5bf714a.JPG

İçerikten ziyade bedelleriniz çok düşük. 

İkamet değişikliği teminatı muhtemelen zorunlu değişiklikleri kapsıyordur.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
Mehmet Ozyurek yazdı:

İçerikten ziyade bedelleriniz çok düşük. 

İkamet değişikliği teminatı muhtemelen zorunlu değişiklikleri kapsıyordur.. 

2021 yılına göre bu değerler daha artmış durumda.

hangi bedelleri arttırmamız gerekli bizim için daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Ünsalan yazdı:

2021 yılına göre bu değerler daha artmış durumda.

hangi bedelleri arttırmamız gerekli bizim için daha iyi olur.

Kaç metrekare burası ?

Dask ve yangın poliçeler ne zaman yapıldı. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaç metrekare burası ?

Dask ve yangın poliçeler ne zaman yapıldı. 

140 metrekare-17.12.2022 yapıldı ikiside.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Ünsalan yazdı:

140 metrekare-17.12.2022 yapıldı ikiside.

Öncelikle dask poliçenizde 140 metre yazıyor mu buna bakın. Yazmıyorsa düzelttirin. poliçeler brüt metrekareye göre yapılır. 140 metre brüt mü, bunu da teyit edin. 

Diğer poliçenizdeki 560,000 lira olan bedelini de şayet 140 metre doğru ise en az 1,100,000 liraya çıkarttırın. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tabi kredi şartları da önemli, bazı bankalar sigortası bizden olursa şu oran, dışardan olursa bu oran gibi seçenekler sunabiliyor. 

Bahsettiğiniz durumu araç kredisi kullanırken yaşamıştım. Kasko bankadan olursa 1,59 oran dışarıdan yapılacak olursa 1,71 orandı. Ama bankanın kasko için verdiği fiyat 6000 TL dışarıdan 3900 e yaptırmıştım.

Belirttiğiniz gibi Bankanın kredi sözleşmesini bilmek lazım.

Bankanın işi kredi vermektir, sigorta yapmak değil diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Bankanın işi kredi vermektir, sigorta yapmak değil diye düşünüyorum. 

Aynı görüşteyim.. 

Zaten çoğu personel işi gerçekten bilmiyor, hizmet almak gerekirse almak da imkansız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dask iptal edilemez. diğerinin iptali mümkün. 

Ara dönemde zeyil ile güncelleme yaptırmak daha kolay. Poliçe bitimine bir ay kala yeni taktiğini belirle. 

Taktik belli abi seninle görüşeceğiz :) 
Teşekkürler tüm bilgilendirmeler için ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mert Üçkaleler yazdı:

Taktik belli abi seninle görüşeceğiz :) 
Teşekkürler tüm bilgilendirmeler için ..

Memnuniyetle. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Çok saçma sapan poliçeler ulaşıyor bana 

Şu ana kadar bankadan yapılmış doğru bir poliçeye rastlayamadım. 

Bu örnekte güncel dask vedeli 300 bin lira

Ancak konut poliçesi de yapılmış ve bina bedeli olarak 165,000 lira girilmiş.

Eşya olarak 10 bin lira girilmiş.   
Karşılık olarak da 830 lira prim alınmış. 
Bu poliçedeki bina bedeli, dask teminatının da altında kalacağı için binaya hiç bir ödeme yapmayacak. 
Tamamen çöpe atılmış bir 830 lira. 

Ayrıca yine bu arkadaşımızın da dasktaki bina alanı da hatalı.  Brüt 140, net 120 metre olan dairenin daskı bankadan 100 metrekare olarak yapılmış.  
Poliçelerinizi inceleyin arkadaşlar. 

4D4072B0-CCE1-4F76-B273-F5CDE7368F63.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Emmi adana için konusuyorum özel konut poliçesi kesilemiyormus böyle bir durum var mi deprem probleminden dolayi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Emmi adana için konusuyorum özel konut poliçesi kesilemiyormus böyle bir durum var mi deprem probleminden dolayi

Doğru Celal, şu an için o bölge üretime kapalı. 

Çoğu şirket kasko bile yapmıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...