İçeriğe Yönlendir

Sigortalardan Deprem Hasarı Nasıl Alınır

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Hepimizi etkileyen, bilim adamlarını bile hayretlere düşüren şiddetli ve devam eden bir deprem yaşadık. 

İnşallah Hatay'dan yurdumuzu terk etmiştir.

Tekrar hepimize geçmiş olsun, ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve dayanma gücü diliyorum.

Önceliğimiz can tabi ki ama mal da canın yongası derler. 

Bu başlıkta depremden maddi zarar görenlerin ve sigortaları olanların nasıl müracaat edeceği ve nasıl hasar ödemesi alacağı hakkında bilgi vereceğim. 

Öncelikle Dask'la başlamak istiyorum. 

Evinizde hasarınız var ise ve bir dask poliçeniz var ise; 125 numaralı dask hattını arayarak hasar dosyası açtırabilirsiniz. 

Ayrıca Dask web sayfasından https://dask.gov.tr/tr/hasar-ihbari hasar ihbarında bulunabilirsiniz. 

İhbar sonrasında size bir dosya numarası verilecektir. 

Daha sonra dosyaya bir eksper atanır ve eksper gelip hasarı görüp tespit yapıp raporlar ve ödeme süreci başlar. 

Daskın limitleri bellidir ve poliçenizde yazan sigorta bedeli maksimum ödenecek rakamdır. 

Evinizdeki hasar dask limitini aşıyorsa ve özel bir sigortanız varsa,acentenize veya sigorta şirketinize ulaşarak özel sigortanızdan da ayrıca dosya açtırmanız gerekir. Süreç dask süreci ile aynıdır, bir hasar dosyası açılır, eksper atanır, eksper tespit yapıp raporlar ve ödeme süreci başlar. 

Eviniz az veya ağır hasar almışsa yıkılmış veya yıkılmamış olsun, hasarı deprem sebebiyle almışsa dask ve varsa özel sigortanızca hasarları ödenir. 

Ancak; dask sadece binaya ödeme yapar, eşyalarınızı kapsamaz.

Özel sigorta işi daha karışık; teminat limiti yeterli ve doğru girilmiş mi, deprem teminatı verilmiş mi, eşyalar dahil edilmiş mi, bina dahil edilmiş mi, bunlara muafiyet verilmiş mi gibi bir çok etkene bakmak gerekir.

Bu günlerde farklı bir sorun ile karşılaşabiliriz.. Bu da riskli binaların durumudur.

Bölgede deprem olmadan bina incelenip riskli görülmüş ve yıkım kararı verilmiş binalara dask ve özel sigortalar ödeme yapmaz. 

Sigortacılık mantığında hasar ödenmesi için riskin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. 

Poliçelerini kontrol edebilmek için şu linklerdeki paylaşımlarım yol gösterici olacaktır. 

• Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evinizdeki hasar dask limitini aşıyorsa ve özel bir sigortanız varsa,acentenize veya sigorta şirketinize ulaşarak özel sigortanızdan da ayrıca dosya açtırmanız gerekir. Süreç dask süreci ile aynıdır, bir hasar dosyası açılır, eksper atanır, eksper tespit yapıp raporlar ve ödeme süreci başlar. 

bu hesaplamalar yapılırken evin konumundan dolayı piyasa değeri değil, inşaat maliyet değeri hesaplanıyor sanırım . konut sigortasında da m2 başına değerler belli

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bu hesaplamalar yapılırken evin konumundan dolayı piyasa değeri değil, inşaat maliyet değeri hesaplanıyor sanırım . konut sigortasında da m2 başına değerler belli

Link eklediğim konuda detaylı bilgi olduğu için bu konuya değinmemiştim. 

Dask şu an metrekare başına maksimum 3015 lira gibi bir bedel belirliyor. 
Poliçe 2022 Kasımdan önce yapılmış ise bu bedel metrekare başına 1500 lira 

Diğer poliçeleri yaparken ben metrekare başına minimum 8000 lira civarında hesaplıyorum. Binanın durumuna göre bu bedeli yükseltiyorum. 
zaten şu an 6250 lira altını şirketim kabul etmiyor. 
Ayrıca şu an yıllık %65 enflasyon endeksli yapıyorum. Yani günlük %0,178 oranında artıyor bu bedel.  

Bina sigortalarında hasar ödemesi bina üretim maliyetine göre yapılır. 
Ev Tekirdağın bir köyünde de olsa, boğazda villa da olsa üretim maliyeti aynı olduğu için ödenecek hasar değişmez.

Çünkü, arsası yerinde kalacaktır, konumu sabittir.  
Araba perti gibi değildir. Hasar ödenir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Aslında inşaat yapım maliyetleri bölgeye göre değişiyor Mehmet abi. Onu da sanırım m2 rakamını yüksek girerek telafi edebiliriz. Örneğin balıkesirde 150 m2 daire maliyeti ile ayvalıktaki çok farklı. Araziden bağımsız olarak da farklı. Bize en yakın mıcır ocağı 75 km, en yakın çimento fabrikası 90 km mesafede. Beton m3 rakamları buna bağlı olarak ciddi şekilde artıyor. Aynı olay fayanstan lavaboya geçerli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen

Ev 120 m2 diyelim, dask yaptırırken 180 m2 diye belirttiğimizde  hasar anında geri ödeme yaparken 180 m2 üzerinden mi ödeme yapılıyor yoksa  gerçek m2 hesaplanıp öyle mi ödeme yapılıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Özgür Güzen yazdı:

Ev 120 m2 diyelim, dask yaptırırken 180 m2 diye belirttiğimizde  hasar anında geri ödeme yaparken 180 m2 üzerinden mi ödeme yapılıyor yoksa  gerçek m2 hesaplanıp öyle mi ödeme yapılıyor?

Buna aşkın sigorta deriz.. Olduğundan fazla göstermek işe yaramaz.. Doğrusu ne ise onun ödemesini alırsınız. 

Özel sigortalarda da durum böyledir. Olduğundan yüksek bedel girmek fayda sağlamaz. 

Eksik gösterince de aynı eksiklik oranında eksik ödeme yapılır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bina sigortalarında hasar ödemesi bina üretim maliyetine göre yapılır. 
Ev Tekirdağın bir köyünde de olsa, boğazda villa da olsa üretim maliyeti aynı olduğu için ödenecek hasar değişmez.

Çünkü, arsası yerinde kalacaktır, konumu sabittir.  
Araba perti gibi değildir. Hasar ödenir. 

Geçen yardım talep etmiştim, bu bilgiyi o gün ilk kez öğrendim. Bir çoğumuz bilmiyor muhtemelen. Teşekkürler abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Aslında inşaat yapım maliyetleri bölgeye göre değişiyor Mehmet abi. Onu da sanırım m2 rakamını yüksek girerek telafi edebiliriz. Örneğin balıkesirde 150 m2 daire maliyeti ile ayvalıktaki çok farklı. Araziden bağımsız olarak da farklı. Bize en yakın mıcır ocağı 75 km, en yakın çimento fabrikası 90 km mesafede. Beton m3 rakamları buna bağlı olarak ciddi şekilde artıyor. Aynı olay fayanstan lavaboya geçerli.

Ben genelde yüksek giriyorum. Ancak ödeme yapılırken mesafeleri dikkate alacakları mı, bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Allah göstermesin. Ama DASK ile beraber ev sigortası da yaptırmak lazım sanki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buna aşkın sigorta deriz.. Olduğundan fazla göstermek işe yaramaz.. Doğrusu ne ise onun ödemesini alırsınız. 

Özel sigortalarda da durum böyledir. Olduğundan yüksek bedel girmek fayda sağlamaz. 

Eksik gösterince de aynı eksiklik oranında eksik ödeme yapılır.. 

Net mi, brüt mü belirteceğiz peki? Tam olarak kaç m2 dir ev onu da bilmiyorum tapuda da yazmıyor. Yaklaşık bir değer söyleyip yaptıracağız sanırım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özgür Güzen yazdı:

Net mi, brüt mü belirteceğiz peki? Tam olarak kaç m2 dir ev onu da bilmiyorum tapuda da yazmıyor. Yaklaşık bir değer söyleyip yaptıracağız sanırım.

iş m2 de biraz karışıyor, toplam bina m2 üstünden hisse yazılıyor tapuda

Yorum bağlantısı
Ali Çanakçı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafik-kasko gibi. Konunun önemi daha da arttı.

Anlamak istediğim, konut sigortası dasktan eksik kalan kısmı+ev eşyası mı ödeyecek? Dask devamlı yaptırıyorum, bu sene konut yaptırmadım. Çünkü bu açıdan pek mantıklı gelmemişti.

Dask yapmadan, sadece konut sigortası yeterli mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Özgür Güzen yazdı:

Brüt mutlaka.. Çoğu yerde bu konuda hata yapılır. 

Brüt girilmelidir. 

Belediye emlak vergisi beyannamesine ulaşabilirseniz orada brüt alan kullanılır.

Yada yapı kullanma izin belgesini bulmanız gerekir. 

O da olmuyorsa, tahmini bir bedel girilecek :)

Çağlar Bayur yazdı:

iş m2 de biraz karışıyor, toplam bina m2 üstünden hisse yazılıyor tapuda

Tapuda yazan bina değil arsa metrekaresidir. yazan hisse de arsa hissesidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

işte orada işler karışıyor eski binalarda, yeni mevzuat ile yeni inşaat işine girince

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Çanakçı yazdı:

Trafik-kasko gibi. Konunun önemi daha da arttı.

Anlamak istediğim, konut sigortası dasktan eksik kalan kısmı+ev eşyası mı ödeyecek? Dask devamlı yaptırıyorum, bu sene konut yaptırmadım. Çünkü bu açıdan pek mantıklı gelmemişti.

Dask yapmadan, sadece konut sigortası yeterli mi?

Yetmez abi. Tek başına ikisi de yetmez.. 

Dask metrekaresine 3000 lira verir yetmez.. 

Konut sigortası dask bedeli kadar kısmı düşerek teminat verir. o da yetmez.. 

Yani net olarak : Eviniz 1 milyon ise dask bedeli 300 bin lira ise.. 

Bunun 300 bin lirasını dask 700 bin lirasını konut poliçesi ödeyecek.. 

Dask yaptırmazsanız konut sigortası daska ait kısmı düşerek öder yine 700 öder.. 

Eşya ayrıca.. Dask da eşyaya karışmaz, eşyayı konut sigortası ile koruyacağız. 

Çağlar Bayur yazdı:

işte orada işler karışıyor eski binalarda, yeni mevzuat ile yeni inşaat işine girince

Karışmayan neremiz var :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Brüt girilmelidir. 

Belediye emlak vergisi beyannamesine ulaşabilirseniz orada brüt alan kullanılır.

Ben net bildirmişim galiba abi. Her iki poliçede de 117 yazıyor. Belediyenin sayfasında 126,4 diyor. Zeyil mi gerekir yoksa Temmuzda mı şey yapalım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben net bildirmişim galiba abi. Her iki poliçede de 117 yazıyor. Belediyenin sayfasında 126,4 diyor. Zeyil mi gerekir yoksa Temmuzda mı şey yapalım?

Zeyil gerekir.. Her iki poliçeyi de düzeltmeliyiz.. 

Akşam yapalım. 

Ama net ile brüt arasındaki fark daha fazla olmalı.. 

Biraz daha kurcala 140 vardır o ev.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Zeyil gerekir.. Her iki poliçeyi de düzeltmeliyiz.. 

Akşam yapalım. 

Tapuyu da bulayım mı? Orada ne yazıyor acaba.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ama net ile brüt arasındaki fark daha fazla olmalı.. 

Biraz daha kurcala 140 vardır o ev.. 

Tapuyu bulayım en iyisi. Yanında oturma ruhsatı için bir sürü belge vardı. Bakayım onlara da.

Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Brüt girilmelidir. 

Emlak Vergisi Beyannamesini yeni almıştım, "Binanın Dıştan Dışa Yüzölçümü(Hisseli ise hisseye İsabet Eden Yüzölçümü)" 161,83m2 diye bir şey yazıyor.

Bir de Bina Arsasının Alanı/Oranı 1294,85m2/ 5.500 diye bir şey yazıyor. Benim daire kaç m2 oluyor şimdi :biggrin:

Açıkça niye yazmazlar anlamış değilim.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özgür Güzen yazdı:

Açıkça niye yazmazlar anlamış değilim.

bilmece gibi

Mehmet Ozyurek yazdı:

Karışmayan neremiz var

kira artış oranı, sabit. vesile ile çimento demir falan artış oranı neden sabitlenmez? çok mu zor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Tapuyu da bulayım mı? Orada ne yazıyor acaba.

Tapuyu bulayım en iyisi. Yanında oturma ruhsatı için bir sürü belge vardı. Bakayım onlara da.

Tapu işimize yaramaz.. 

Özgür Güzen yazdı:

Emlak Vergisi Beyannamesini yeni almıştım, "Binanın Dıştan Dışa Yüzölçümü(Hisseli ise hisseye İsabet Eden Yüzölçümü)" 161,83m2 diye bir şey yazıyor.

Kısaca 162 Metrekare oluyor dairen :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

bilmece gibi

kira artış oranı, sabit. vesile ile çimento demir falan artış oranı neden sabitlenmez? çok mu zor?

Elektriğe 2 ayda bir geçirip çimentoyu orana bağlamak da bize has olurdu. Yaparlar onu da yüzde 25 kira olayı gibi. Klinker kalitesiyle oynayan yamyamların işine bile gelir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bilmece gibi

Bir fiyat belirmele komisyonu kurulup böyle zamanlarda çalıştırılabilir. 

Ancak A şirketi ile B şirketi için aynı çalışmalı bu sistem.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Elektriğe 2 ayda bir geçirip çimentoyu orana bağlamak da bize has olurdu. Yaparlar onu da yüzde 25 kira olayı gibi. Klinker kalitesiyle oynayan yamyamların işine bile gelir.

yumurtaya sucuğa her ay 2 defa geçirip kira geliri ile almak ta bize ait bir mucize gibi , sır dolu işler bunlar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Peki araç konusunda durum nasıl? Kasko yapılırken tutarı azaltmak için doğal afet maddesini istemeyenler varmış sanırım. Bu durumda trafik sigortası ödüyor mu? Aynı şekilde kaskosuz sigortalı araçlar için ödeme yapılıyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...