İçeriğe Yönlendir

Hasar Dosyasına İtiraz

Semih Çolu

Recommended Posts

Semih Çolu

Merhabalar.

Bir süre önce geçirdiğim kazaya dair bir konu açmıştım. Bugün hasar dosyası neticelendi ve yarın ödeme yapılacak kasko tarafından (karşı tarafın sigortasına %100 rücu var)

aracımda kaporta bölgesinde değişen tek şey sol arka kapı.

Sol marşpiyel arka kapının oradan gelen darbe sonucu kapı altında ki kısımdan bükülmüştü. Sol arka çamurluk, yine arka kapıya yakın bölgede göçmüştü.

arka çamurlukta ki göçük çok büyük değildi ki bu yüzden düzeltildi ve boyandı.

araç içinde ise sol perde, önde ki iki emniyet kemeri ve koltuk airbagi değiştirildi. tavan iç döşemesi sol perde airbagin patlaması yüzünden tamir edildi, değiştirmediler.

olay kaba taslak bu şekilde. 
parça fiyatları totalde 45.000 Tl tutarken, işçilik bedeline 40.000 Tl yazılmış.

ve görebileceğiniz üzere kaporta bölümünde tek değişen, iki göçük düzeltme ve bir parça boya var.

iç kısımda ki duruma da değindim.

işçilik bedelini çok şişirdiklerini düşünüyorum, buna itiraz edebilir miyim? Ödeme kasko firması tarafından yarın yapılacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Semih Çolu yazdı:

işçilik bedelini çok şişirdiklerini düşünüyorum,

dayanağınız nedir?

Semih Çolu yazdı:

buna itiraz edebilir miyim?

sebebi nedir?

Semih Çolu yazdı:

. tavan iç döşemesi sol perde airbagin patlaması yüzünden tamir edildi, değiştirmediler.

ben olsam işi gücü bırakır bu tamiratı mahkemeye taşırdım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Semih Çolu yazdı:

tavan iç döşemesi sol perde airbagin patlaması yüzünden tamir edildi, değiştirmediler.

Bunu yetkili servis mi yaptı? Kasko onayladı mı bu durumu?

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Bu konudan bir şey çıkmaz kasko şirketleri yedek parça ve işçilik için kıran kırana servislerle pazarlık ediyorlar. Geçmiş olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)

Benim aracımın da faturası çıktı Cumartesi günü. 80bin TL parça,  25bin TL indirimli olarak montaj ve boya işçiliği (toplamda yaklaşık 42 saat civarı ) yazılmış. Servislerin çoğu işçiliği saatlik yazdığı için ve elle onarım varsa yazan rakamlara itirazınız sonuçsuz kalacaktır. Siz airbag onarımına itiraz edin. Diğerlerinden elinize pek bir şey geçmeyecektir. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Deniz Kom yazdı:

Siz airbag onarımına itiraz edin.

Ben airbag değil tavan döşemesi tamir edildi diye anlıyorum o kısmı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzkan Erışık yazdı:

böyle ise çok iyi sorun kalmıyor o zaman

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir daha kasko pahalı derseniz bu konunun linkini atacağım size :)

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Semih Çolu yazdı:

değişen tek şey sol arka kapı.

araç içinde ise sol perde, önde ki iki emniyet kemeri ve koltuk airbagi değiştirildi. 

Bu parçalar 45 binden fazla tutabilir. 

40 bin işçilik biraz fazla geldi bana.

Bu rakamlara nerden ulaştınız.  

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Oğuzkan Erışık yazdı:

Siz belirtince tekrar okudum, cidden öyle görünüyor. Artık hangi kafayla baktıysam ilk seferde :)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sanki faturalandırmada vergi ve kasko kapsamına göre düzenleme yapılmış olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Çolu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

dayanağınız nedir?

sebebi nedir?

ben olsam işi gücü bırakır bu tamiratı mahkemeye taşırdım

Hocam airbagler değişti. Tavan iç döşemesi tamir edildi sadece. Bu sorun olmaz diye tahmin ediyorum?  

dayanağınız nedir diye sormuşsunuz, somut bir dayanak sunamayız ki zaten bu tablo da. Sonuçta işçilik için tekel bir fiyat tablosu yok.

ancak vicdanen de olsa içime sinmedi;

tavan iç döşeme tamiratı,

Kapı değişimi,

Bir çamurluk düzelt/boya (ki çamurluğun sadece kapı bölümüne yakın küçük bir kısmı göçtü)

marşpiyel düzelt/boya. Aynı şekilde hemen kapı altına müdahale edildi. Görselleri özel olarak paylaşabilsem daha net olurdu her şey.

airbag, kemer orijinal parça ile değişti burada işçiliğe düşen payın az olduğunu düşünüyorum.

tamirci değilim emeğe gölge düşürmek istemem. Ama bu tablo da görünen o ki, kasko karşının sigortaya rücu etme bilinciyle çok müdahale etmemiş işçiliğe.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hocam her parçanın, hangi işçiliğe kaç para biçtiler vs. Tüm faturaları bana iletiliyor kasko firmasından. Yani parça fiyatlarından vs eminim.

tarihinde Semih Çolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Çolu

Hatta şöyle bir iki işçilik fiyatlandırması koyayım: 

TAVAN DÖŞEMESİ ONARIM S.K: 8,000.00

ÖN KAPI SOL ONARIM: 2,500.00 (kapıda ki hasar ektedir. bu fiyatlandırma gerçekten mantıklıysa bir şey diyemiyorum.)

image.png.271a3d18e0eeca920cf7641c6c47f1a9.png

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Semih Çolu yazdı:

Hatta şöyle bir iki işçilik fiyatlandırması koyayım: 

TAVAN DÖŞEMESİ ONARIM S.K: 8,000.00

ÖN KAPI SOL ONARIM: 2,500.00 (kapıda ki hasar ektedir. bu fiyatlandırma gerçekten mantıklıysa bir şey diyemiyorum.)

image.png.271a3d18e0eeca920cf7641c6c47f1a9.png

3 sene önce Jetta'nın şişen tavanını sanayide yaptırmıştık. O zaman 800 TL almışlardı. 8000'in içinde iç döşemenin sökülmesi, tamiri, üzerine yeni döşeme ve montajı filanda varsa olmaz diyemem. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hasarı görmeden yorumlama zor.. 

Ben nereyi onardıklarını da anlamış değilim.. 

40 bin işçilik rakamı,  iskonto öncesi rakam oablir mi ? Size ulaşan nihai fatura mı ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

foto olsa daha rahat youm yapılabilir tabii, diğer yanda eksper,ve o  eksperin kontrol eksperi ve piyasadaki ilgili markaya ait kabul görmüş bir işçilik listesi de vardır, rakamlar aşağı yukarı bellidir  sigrota servisle sıkı da pazarlık yapıar , fatura ondan sonra çıkar. servis:şunu yazdım hadi öde demez yani.

vesile ile rakamların sayı tarafı hızla yükseliyor, bir sonraki ay aynı hasar 85 yerine 115 te olabilir yani. ocak ayında tereyağı almıştımi henüz bitmedi , şimdiden %25 civarı artmış aynı yağ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

vergi kapsamı derken?

Bazı kalemlerde (plastik aksam gibi ) vergi %18 ancak bazı kalemlerde (hizmet alımını kapsayan) vergilerde adını hatırlamadığım bir isimde kesinti oluyor. Dolayısıyla ödemeyi yapan taraf toplamda daha az ödeme yapıyor. Hizmet alımı yaptığımız bir kurulumda ilk fatura 1.050 milyon TL çıkmıştı. Ancak bazı kalemlerde vergi muafiyetleri çıkınca muhasebe 970 bin civarı bir ödeme yaptı. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

İtiraz etmek için taraf olmak lazım.  Tam anlayamadım,  ödeme kime yapılıyor.  Rücu ise sanırım size ödeme yapılmaz. Konu  artık 2 sigorta şirketi arasındadır. siz müdahil olamazsınız.  Karşı taraf da  öyle incelemeden ,pat diye rücu kabul etmez . Birbiriyle mahkemelik olan çok sigorta şirketi var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

Bazı kalemlerde (plastik aksam gibi ) vergi %18 ancak bazı kalemlerde (hizmet alımını kapsayan) vergilerde adını hatırlamadığım bir isimde kesinti oluyor. Dolayısıyla ödemeyi yapan taraf toplamda daha az ödeme yapıyor. Hizmet alımı yaptığımız bir kurulumda ilk fatura 1.050 milyon TL çıkmıştı. Ancak bazı kalemlerde vergi muafiyetleri çıkınca muhasebe 970 bin civarı bir ödeme yaptı. 

hasar faturasında farklı bir kdv olacağını sanmam otomotivde

Yorum bağlantısı
Semih Çolu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hasarı görmeden yorumlama zor.. 

Ben nereyi onardıklarını da anlamış değilim.. 

40 bin işçilik rakamı,  iskonto öncesi rakam oablir mi ? Size ulaşan nihai fatura mı ? 

Nihai fatura hocam. Total hasar kaydı 85.000 küsür ₺

tarihinde Semih Çolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Semih Çolu yazdı:

Nihai fatura hocam. Total hasar kaydı 85.000 küsür ₺

Haşmet abinin de dediği gibi bu durumda yapacak pek bir şey yok. 

Suistimal şüpheniz varsa kendi sigorta şirketinize talep açabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 airbag açılmış benim anladığım, dışta da kaporta hasarı var, audi için 85 bin hasar faturası oldukça makul geldi bana

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

2 airbag açılmış benim anladığım, dışta da kaporta hasarı var, audi için 85 bin hasar faturası oldukça makul geldi bana

85 normal, Hatta çok normal.. 

Parça az işçilik çok geldi bana. 

65+20 olsa mesela hiç ses çıkarmazdım ben. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

komple trim işçiliği var anladığım kadarı ile, kaporta tamiri de eklersek, bir de audi yani

Yorum bağlantısı
Semih Çolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

85 normal, Hatta çok normal.. 

Parça az işçilik çok geldi bana. 

65+20 olsa mesela hiç ses çıkarmazdım ben. 

Benzer şeyi düşünüyordum. Parça ve işçilik aynı fiyat çıktı neredeyse. Aracın tamir gören kaporta kısımlarını iletebilirim özelden, hasar kaydı beklentinin çok üstünde çıkınca belki de gereksiz bir evham yapıyorumdur, sizler daha iyi bilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...