İçeriğe Yönlendir

TOGG Konusu

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Siparişlerin Şubat 2023 gibi kabul edilip teslimatın Mart 2023 gibi yapılması planlanan Togg 'akılı cihazın' satışları planlandığı gibi gitmedi. Önce Cumhurbaşkanı onayı ile satılacağı söylenen araçların, NFT alınıp çekilişe katılarak en şanslı 2023 kişiye satılacağı şeklinde açıklanmıştı. Ancak Togg resmi twitter hesabından yaptığı açıklama ile yaşanan deprem felaketini gerekçe göstererek çekiliş ve teslimatın Ekim 2023 tarihine ertelendiğini duyurdu. 

Bu açıklama yapıldığında işin arka planında bazı mağduriyetler yaşandığında ortaya çıktı. Şöyle ki NFT satın alıp çekilişe katılabilmeniz için AVAX adı verilen bir kripto para ile bu satın alımı yapmanız gerekiyor. Satın alınabilen paketler sırasıyla 500,400,300,150 . Pek tabi 500'lük nadir paket adı verilen NFT satın alındığında çekilişten sizin adınızın çıkma ihtimali daha fazla oluyor. Peki 500 avax ne kadar? Açıklamanın yapıldığı tarihte 1 avax= 20 Dolar olarak belirlenmiş. Yani siz bir adet nadir paket olan 500'lük aldığınızda 10000$ ödüyorsunuz. Bu da yaklaşık 200.000TL ye tekabül ediyor. Ne kadar fazla nft satın alırsanız o kadar şansınız artıyor. Şayet çekiliş size çıkmazsa NFT satılıp tekrar paraya çevrilebiliyor.

Peki her şey anlatıldığı gibi mi gerçekleşiyor? Tabii ki hayır. 8 Mart 2023 tarihinde yapılan resmi açıklama ile birlikte siparişlerin ertelendiği bilgisi 1 avax'ın değerini bir anda 20 dolardan 15 dolara çekiyor. Sadece 1 adet 500'lük paketten alan bir kişinin zararı -87.500tl oluyor. Akabinde sosyal medya togg mağdurları isimli sayfalar kurulup zararın temin edilmesini istiyorlar. https://www.facebook.com/groups/579134460935329

Konuyu özetlemek gerekirse iş şu noktaya doğru gidiyor: https://twitter.com/dunyadanfinans/status/1461026529002106888/photo/1

Bir de şu video akıllara geliyor: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben şunu anlamadım 500 avax karşılığında bize sadece çekiliş hakkı mı satılıyor? Çekilişte bana çıkmazsa para nereye gidiyor? Olur da bana çıktı diyelim, arabayı almak için ekstra bir para daha mı ödüyorum. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ben şunu anlamadım 500 avax karşılığında bize sadece çekiliş hakkı mı satılıyor? Çekilişte bana çıkmazsa para nereye gidiyor? Olur da bana çıktı diyelim, arabayı almak için ekstra bir para daha mı ödüyorum. 

Çekiliş hakkı kazanıyorsunuz, çıkmazsa nft yine sizde kalıyor satıp paraya çeviriyorsunuz. Şayet çıkarsa hem araç satın alma hakkı kazanıyorsunuz hem nft elinizde kalıyor. Araç ücreti sabit onu zaten ödüyorsunuz. :biggrin:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Süleyman Can yazdı:

Çekiliş hakkı kazanıyorsunuz, çıkmazsa nft yine sizde kalıyor satıp paraya çeviriyorsunuz. Şayet çıkarsa hem araç satın alma hakkı kazanıyorsunuz hem nft elinizde kalıyor. Araç ücreti sabit onu zaten ödüyorsunuz. :biggrin:

Elimizdeki NFT yi nabıyoruz sonra, kim alır. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

WhatsApp' dan yazıyorum :biggrin:.

• Teşekkür 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Sonraki çekilişe katılmak isteyenlere satılıyor. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yaşananlara bir şey demiyorum da, hesapta hata var. Rakamlar söylendiği gibiyse 20 dolarlık kripto para 15 dolara düştüyse, 500 lük pakette zarar 2500 dolar yani kabaca 50.000 tl olur.

(anlatılanlarda gözümden kaçan bir nokta yoksa)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Türk Lirası ile niye alamıyoruz?  Cidden bunun cevabı varmı acaba...

Ne bileyim illa paranızı güvenli bi coine yatıracaksanız iban vereyim size doğancoin satalım mesela. bende yamuk olmaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Önder Özcan yazdı:

Yaşananlara bir şey demiyorum da, hesapta hata var. Rakamlar söylendiği gibiyse 20 dolarlık kripto para 15 dolara düştüyse, 500 lük pakette zarar 2500 dolar yani kabaca 50.000 tl olur.

(anlatılanlarda gözümden kaçan bir nokta yoksa)

kripto avax saniyelik değiştiği için ne hata var ne de yok denebilir, 1 saniye sonra avax  0.1 olusa cümbüş var. nadir nft zamanlarındayız

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

kripto avax saniyelik değiştiği için ne hata var ne de yok denebilir, 1 saniye sonra avax  0.1 olusa cümbüş var. nadir nft zamanlarındayız

o zaman teselli ödülü olarak plastik bir maket TOGG araba alır, vuvv uvv vıııjj daaat daat diyerek eve döneriz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

Türk Lirası ile niye alamıyoruz?  Cidden bunun cevabı varmı acaba...

Ne bileyim illa paranızı güvenli bi coine yatıracaksanız iban vereyim size doğancoin satalım mesela. bende yamuk olmaz.

bu satın alım sıra numarası çekilişi için ön kripto satışı, velevki şanslı kişi isen, akıllı cihaz alımı için sonra  tl yatırırsın vesile ile akıllı cihaz diye çıkartıp bir cep telefonu verirlerse hukuki durum ne olur ben onu merak ediyorum.

Doğan Arşiray yazdı:

TOGG araba

araba kelimesi resmen hiçbr yerde kullanılmadı

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

akıllı cihazmı? bir elektrikli otomobil değilmi? hani kırmızı ve mavi prototipleri var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

akıllı cihazmı? bir elektrikli otomobil değilmi? hani kırmızı ve mavi prototipleri var.

bilemem şirketten açıklamaları ben yazmıyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Süreci bilmiyordum ve aciklama sonrasi ilk defa ögrenmis oldum. Yani bir TOGG icin siraya girebilmek icin ve öncelik kazanabilmek icin NFT almak lazim, bunun icin de oncelikle birine ait, farkli piyasalarda islem goren ve fiyati degisken bir coin mi almam gerekiyor? Piyasaya ciktigi zaman yaklasik 5 dolar olan ve bir zamanlar sanirim 140 dolarlara kadar cikan bir coin degil mi bu? Mesela neden Avax? Avax ile Togg'un arasinda baglanti nedir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Çanakçı

Bu alış veriş Türkiye'de olmayacak mı?

Bu şirket Türk değil mi?

Türk Lirasına ne oldu? Kaçırdığım bir felakete mi uğradı?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Araba pardon akıllı cihaz yerli ve milli ama Türk parasıyla alamıyosun. Garip.

• Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

coinle çekiliş kusura bakmayında :D

araç onay kurumlarından onay alabildimi, son durum nedir? onay yoksa zaten satışta olamaz bildiğim kadarıyla, satışı bırak üretim bile  yapamazlar...

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Doğan Arşiray yazdı:

o zaman teselli ödülü olarak plastik bir maket TOGG araba alır, vuvv uvv vıııjj daaat daat diyerek eve döneriz.

O vuvv sesi çıkaran arabanın markası da benden olsun "Leğen Slx"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Çağlar Bayur yazdı:

Senin dediğin başka bir şey. 2 saniye sonra da 40 usd olabilir. Ben açıkça yazılan rakamlardan bahsediyorum. 5 dolar kayıpla 500 avax 2500 dolar kaybeder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu ticaret örneğini başka yerde duysam, sakın ha dolandırıcılığa benziyor derim.  Bu nedir ya hu, bilmiyordum bu çekiliş işini. Ne saçmalıktır bu. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

İşin diğer enteresan noktası bu işlere kalkışanlar anadolu irfanı değil zira onlar ekmek arası yeşil soğan ile halinden memnunlar. Bu mağdur olduk diyen insanlar, akıllı cihazı köylü kurnazlığı ile satın alıp sarı siteye herkese nasip olmaz başlığı ile koyup fahiş fiyatla satmayı planlayanlar. Yerli ve millilik ile işleri olsa TRY ile bedeli ne ise ödeyip alırlardı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Bu togg başka togg sanırsam
Ekleme: Ufak bir araştırma sonrası. Meğer arabayı yapmışlar satmışlarda şarj istasyonlarında zart zurt yerlerde ödemeyi dijital para üzerinden yapacaklarmış. VAYYY ANAM VAYYYY. Duygulandım

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

100.yıl özel seri için çekiliş yapılması anlarım ama neden NFT, Coin bilmem ne ile? Araç bedelinin tamamını yada bir kısmını ödeyenler arasında yapılamıyor mu çekiliş?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı

• Macit Aliyev
  • Yeni Oluştur...