İçeriğe Yönlendir

VW Golf 4'e (1997-2004) xenon, angel eye ve mercek

İlter Kahraman

Recommended Posts

Selçuk Keleş
arkadaşlar uzuuunn bi ara yoktum forum sayfasında işden güçten.:good1: aracımın farlarını bitirdim fakat sağ farım çıkma olduğu için baya içi tozluymuş ilker beyden bir adet bosch mercek aldım taktım

farım 0 gibi oldu :const: gece yolculuğu yaptım fakat elim yanlışlık ile şu parçasına deymiş ve sol faırm böyle sağ farım böyle

hangisinin yoldaki kalitesi daha kaliteli olur..?? birde 4300 k ampule dönüş yapıcam hangi marka öneriyorsunuz 4300 mü almalıyım 4150 mi ?? birde arkadaşlar şöyle bir durum daha var

uzun farlarımda 6000k monza kit var onu caddy aracıma takıcam mercek ile. uzun farlar reflektörlü sarı ampul takmak istemiyorum mavi çin malı ampulde takmak istemiyorum merak ettiğim uzun ampulleri söktöüğümde sadece selenoidlere bağlı olduğunda arıza ışıkları yanıyor. diyot ile kısa fara bağladığımda uzunları sellektör için yani gene arıza ışığı yanarmı araya kondansatör koymalımıyım.? önerileriniz varmı yoksa kısa farı açtığımda uzunları kapatacak bir role varmı çok soru sordum kusra bakmayın uzun bir ara oldu çünki cevaplarınızı acilen bekliyorum teşekkürler..

Soldaki desen doğru olanı. Yaya ve trafik işaretlerini daha iyi görmeni sağlar.

Standart D2S'lerin hepsi de 4150-4300 arasıdır, 4300 ayrı 4150 ayrı değil, tolerans payı o. Uzun fara mutlaka ampul takmalısın, moda defilesine çıkmıyosun, güvenliğin önemli.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Şu an güncel olan konu burası olduğu için buradan soruyorum kusuruma bakmayın. Bu led türünün isimlendirmesi nedir. Power, sms vs..

16507647.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

evet arkadaşlar yeni bir haber de benden... nihayet pasif olan far yıkama sistemimi çalıştırmayı başardım. 2 yıldır çalışmıyordu. ilk olarak sigortası atmıştı onu değiştirdim çalışmadı, ardından fıskiyesinin biri bozuktu uzun uğraşlarım sonucu yeni fıskiye buldum (hella marka ve çok zor bulunuyor) gene çalışmadı ve meğerse deponun içinde takılı olan motoru yanmış sipariş verdik 3 gün içinde o motor geldi taktım ve çalışıyor. şu an için depodan damlatma sorunu var az az su eksiltiyor inşallah onu da hallederim ve kurtulurum.

post-3331-1285229912_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
evet arkadaşlar yeni bir haber de benden... nihayet pasif olan far yıkama sistemimi çalıştırmayı başardım. 2 yıldır çalışmıyordu. ilk olarak sigortası atmıştı onu değiştirdim çalışmadı, ardından fıskiyesinin biri bozuktu uzun uğraşlarım sonucu yeni fıskiye buldum (hella marka ve çok zor bulunuyor) gene çalışmadı ve meğerse deponun içinde takılı olan motoru yanmış sipariş verdik 3 gün içinde o motor geldi taktım ve çalışıyor. şu an için depodan damlatma sorunu var az az su eksiltiyor inşallah onu da hallederim ve kurtulurum.

Basit bir sorun kolayca tamir edebilirsiniz. Güle güle kullan.

Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

iyi günlerde kullan fatih, iyi olmuş çok faydası oluyor :good1:

benimde soldaki damlatıp duruyor sanırım benimde değiştirmem gerekecek

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583
iyi günlerde kullan fatih, iyi olmuş çok faydası oluyor :good1:

benimde soldaki damlatıp duruyor sanırım benimde değiştirmem gerekecek

teşekkür ederim Özgürcüğüm. ben geçenlerde senin adına yedek parçacıya sormuştum elimizdeki son fıskiyeyi de sana vermiştik ama sipariş verirsen 2-3 güne gelir demişlerdi. ben şöför tarafını 55e almıştım daha fazla verme. görüşürüz.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
Şu an güncel olan konu burası olduğu için buradan soruyorum kusuruma bakmayın. Bu led türünün isimlendirmesi nedir. Power, sms vs..

smd şerit led.power led degil ve şeritliside olmuyor.çin malı power led diye satılanlarda var ama piyasamızda görmedim.şu an için en iyi şerit ledde smd5050 serisinden olanlar sonrasındaki bu resimdeki led geliyor.ışık şiddeti gayet iyi resimdekiler kaliteli cinsten.ama drençlerini okuyamadım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih Özbaş1679652583

eğer H7 xenon u merceğe çeviriyorsan H7 bi-halojen mercek tavsiye ederim. selektörü daha güzel olur.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Eren bey merhaba hoşgeldiniz :flowers:

Bende Fatih arkadaşıma katılıyorum,H7 Hella bi-halojen mercek montajı yaparsanız çok daha sağlıklı olur ayrıca link verdiğiniz Valeo megan merceğinin hem kesilme çizgisi güzel değildir hemde boyutları hella kadardır.Mercek kapağını reflektör ve farın iç yapısına göre almalısınız...

Son olarak foruma ad ve soyadla kayıt mecburiyeti vardır,bir sonraki mesajınızda soyadınızıda belirtirseniz moderatörümüz gereğini yapacaktır...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Konu ilgili eski konuyla birleştirildi. Ad ve soyadınızı bildirir misiniz lütfen ?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Evren Marangoz

İyi günler, sitenize yeni üye oldum herkese merhabalar ismim Evren İstanbul da ikamet etmekteyim bir konuda bilgi almak istiyordum forumu araştırdım fakat ya ben bulamadım yada sorumun cevabını net olarak alacak bir konuya rastlamadım.

Bir vw golf 4 (1998-2004.5) kullanıcısı olarak valeo 6g balastları bir mercekli far yardımıyla aracıma monte edersem ki mercekler d1s mercekleri aracımın elektrik tesisatı ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?Bahsi geçen balastlar vw golf 5 golf 6 scirocco gibi araçların orjinal fabikasyon balastları.Aracımın kendi xenon balastlı far takımı birkaç sene önce parçalandığı ve servisin zamanında 1200+ gibi bi rakam söylemesi üzerine standart halojen golf 4 farlarına geçiş yaptığımdan beri pek memnun diilim.

Ayrıca bu balastlar bi-xenon sistemine de uygun sanırım netten araştırdığım kadarıyla.( sensörsüz olacak sensörler fiyat olarak biraz pahalıya maloluyor)Uygun bi xenon mercekle bi-xenon olarak kullanabilirmiyim tesisat açısından.

Şimdiden herkese yardımları için teşekkür ederim. balastların parça kodu 7701208945

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Evren bey merhaba hoşgeldiniz :flowers:

Benim anladığım :

* Oem mercekli farınız vardı ama parçalandı ve şuan halojen far kullanıyorsunuz...

* Balast olarak Valeo 6G kullanacaksınız...

Bildiğim kadarı ile Golf IV 2004 te yeni kasaya geçti ve GTI modelinde mercekli far kullandı.Onun öncesinde Golf IV te mercekli far var mıydı?Varsa neden kendi balastı yerine Gof V in balastını kullanmak istiyorsunuz?

* OEM xenon balastlar tüm araç tesisatlarına uyar sorunsuz çalışır...

Yazdıklarınızı anlamakta zorlandım cümleleri biraz daha dikkatli kullanabilirseniz size daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.Anlayışla karşılayacağınızı umut ediyorum...

Yorum bağlantısı
Evren Marangoz

Mahmut Bey cevabınız ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Golf 4 Gti lar ülkemize 1999 yılında geldiğinde opsiyonel olarak 1.8t lerde mercekli hella farlar vardı Golf 4 R32 üzerinde olan farlar.Benimkiler balastlar dahil parçalandı bende arkadaşımdan bir takım çıkma valeo 6g balast alacağım eğer bu işe uygunlarsa ve kendisinde bir takım d1s mercekte var fakat bixenon merceği yok eğer elektrik sistemim ile alakalı bir sorun olmayacaksa bir takım bixenon far merceği alıp elimdeki eski FK markalı mercekli farlara bixenon mercek takıp kullanmak eğer bixenon sıkıntılı bir durumsa röle vs. standart d1s yada d2s ampulleriyle kullanmak istiyorum umarım derdimi anlatabilmişimdir tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Tamam Evren bey anladım,peki farınız D1S mercek ve ampul için yeterli boşluğa sahip mi?Eğer sıkıntı yok ise Valeo 6G balastları uygulama yapacağınız farda kullanabilirsiniz aracınızda arıza ışığı yanmayacağı için röle veya vs. şeylere ihtiyacınız olmayacak.

2 tip Valeo 6G balast var sizdeki hangisi?

Kullanılan araçlar : OPEL 62 35 488· GM 93 186 542· Renault 7701208945· BMW 63117180050· AUDI – SEAT – VW 4L0 907 391· Audi Q7· Seat Altea· Seat Toledo III· Seat Exeo· Seat Ibiza V· Seat Leon II· VW Eos· VW Passat· VW Phaeton· VW Scirocco· BMW E87 1er 1· ALFA ROMEO MITO· Opel Signum· Opel Vectra C· Citroen C4 C5 6224L8 6224.L8· Peugeot 3008 5008 6224L8· Renault Espace IV· Renault Laguna II· Renault Laguna III· Renault Megane II· Renault Scenic III· Volvo XC90 2002· Jeep Cherokee 2007

8260857857.jpg

AUDI 3D0907391B

AUDI 8E0907391A

BMW 63126938561

CITRO 6224F9

OPEL 6237219

SEAT 3D0907157

SEAT 3D0907391B

VAUXHALL 13128287

VW 3D0907391B

valeo_88794_1201_ea4.jpg

Yapılmış bir örnek

IMG_1580.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

golf IV ün farları gerekli tadilatlarla bi-xenon merceğe uyarlanabiliyor fakat farın arka kısmı için özel bir kapak yaptırmak gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

golf IV ün farları gerekli tadilatlarla bi-xenon merceğe uyarlanabiliyor fakat farın arka kısmı için özel bir kapak yaptırmak gerekiyor...

+1 :good1:

IMG_1587.jpg

IMG_1582.jpg

IMG_0470.jpg

IMG_1554.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Fatih Kara

üstadlar konu dışı ama bişey sormak istiyorum... bi arkadaşın golf 5 galiba yuvarlak kasa aracının bagajına led takarken kısa devre sonucu sigorta gitti...

bu sigorta kutusu nerde acaba bilen var mı? golf cü arkadaşlar dan ?

araç içi lambalar dahil gitti...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Motor bölümünde akü yanında olan ana sigorta kutusu.Kapıyı açınca konsolun solunda kapıya bakan tarafta olanda sigorta kutusu ise lambalar-iç aydınlatma-çakmak vs. için...

VolkswagenGolfMK5MKVFuseLayoutBox1.jpg

sicherungen.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

iç aydınlatmanın 5A olması lazım. basit bir problem...

Ben daha önce üstteki yöntemi dondurma kutusuyla denemiştim fakat farın arkası aküye deydiği için yapamadım. fiberciye kalıp çıkarttırıp kapak yaptırdım.

Mahmut kardeşim bir de aks körüğü yöntemini anlatır mısın? ben onu tam olarak anlayamadım :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Golf 4'de benim bildiğim bosch'un mercekli farı var. Hatta küçücük merceğiyle performans gösteremediğinden herkes şikayetçi.

Hella'nın oem golf IV xenon farı olduğunu ilk defa duyuyorum. İlla son çıkan balastı kullanmanız gerekmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Golf MKIV mercek çalışmasını burada paylaşmamışım.Uzun hüzme power led,Power led sinyal,gündüz farı konusu linktedir.

http://www.geceucusu.com/topic/5807-golf-4-power-led-uzun-fargunduz-farisinyal/

Yeni nesil Hella bi-xenon mercek D1s Gen 5 balast ve Mercedes mercek kapağı kullanıldı.

İlk başta mercek kapagını grı yapmıştım ama güzndüz farını takınca fena sırıttı siyaha çevirdim.

Farlarımızın bitmiş hali.

Buda araca takıldıktan sonraki bi-xenon ve uzun hüzmenin duvar görüntüsü.Maalesef sağ far uzun hüzme açısı biraz geniş oldu.

Kısa far duvar resmimiz.

Sis farlarıda takıldı ve duvar resmi.

Tampon sonrası görünüm.

nazar.gifnazar.gif

Fatih en kısa sürede uzunların duvarda ve karanlık bir yolda videosu çekmen lazım.Bu akşam fena çakıyordu.Led uzunlar bi-xenondan daha önce şimşeklerini salıyor.Sonrada bi-xenon patlayınca peşpeşe şimşek görüntüsü oluşuyor bu farkettin mi?

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

14522814_10154517949985675.jpg

14732388.jpg

DSCF3003.jpg

DSCF3005.jpg

DSCF3008.jpg

DSCF3009.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Eren Kahya

Arkadaşlar herkese merhaba,Siteyi uzun süredir takip ediyordum sizden gerçekten öğreneceğim çok şey var :)

Aracım Golf IV ve elimde mercek montajı için ayırdıgım Fk marka kısa H7 uzunda H1 halojen kullanan far mevcut.

farları aracın üzerine hiç takmadım çünki merceklerinin verimsiz oldugundan eminim merceklerı far arkasında tadilat yapmadan birebir uyacak bir h7 mercekler değiştirmem mümkünmü?elimde h7 6000k ampül ve balastlar var bunları kullanmak istiyorum

post-6970-0-87726400-1385500757_thumb.jp

başka bir konuda arkadaşlar fk farlardan çıkan merceklerının standardının olmadıgını yazmış (ebat olarak) bana önerebileceğiniz mercek marka ve modeli varmı?burda amacım maliyeti minimum seviyede tutarak mercekli bir fara sahip olmak.

çıkma ürünler hakkında bilgisi olan arkadaşlar bana gerekli malzemeleri ve maliyeti ne olur yazabılırmı

son olarak bunun yerine bi-xenon olayına girsem muhtemelen arka kapagı kesmem gerekecek

d2s mercek+ampul haricinde ihtiyacım olan parça olacakmı ? balastları kullanabilirim diye düşündüm ve bunun maliyeti ucuz yollu fakat free form farları aratmayacak şekilde ne kadarı bulur?

şimdiden herkese teşekkürler inşallah böyle bi görüntü elde ederim

post-6970-0-63251800-1385500818_thumb.pn

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

kablo cevirici + sarf malzeme (silikon vs ) aklıma gelen sımdılık bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Kahya

Arkadaslar h7 mercek yerine d2s mercek + ampul alip kendi balastlarimi kullanabilirmiyim yoksa cevirici yada farkli bir kablo gerekiyormu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...