İçeriğe Yönlendir

Opel Astra H (2004-2009) Xenon Hakkında

Tanju Kurşunlu

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Cevaplar için teşekkürler

Peki sol farin kontağı actigimda 5 dk yakin yukarı aşağı hareket etmesi normal mi.kalibrasyon mu yapıyor?

Kontağı açtığında bi uyari lambası almiyorum

Evet kalibrasyon yapması normal. Sağda da aynı işlemin olması gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Cevaplar için teşekkürler

Peki sol farin kontağı actigimda 5 dk yakin yukarı aşağı hareket etmesi normal mi.kalibrasyon mu yapıyor?

Kontağı açtığında bi uyari lambası almiyorum

Kalibrasyon 3-5 saniye sürer 5 dakika olmaz bir problem var kalibrasyonda uyarı vermez . Araç ilk marşla beraber kalibrasyon yapar sonraki her aks hareketinde farı kalibre eder , yani yük ve yol durumuna göre farı kontrol eder...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

5 dk. yazısını görmemişim. Sensörde ya da beyninde bir sorun var galiba.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk1679652598

evet 5 dakika yapıyor.Hemde kontağı açar açmaz başlıyor yukarı aşağı oynamaya.

Aracı çalıştırmadığım halde far sürekli inip kalkıyor.Ama ufak ufak yapıyor,tamamen indirmiyor.

Ben AHL modülünden şüpheleniyorum,bunun için ilk olarak makinaya bağlatıp var mı bir hata kodu bakmak lazım.

işin ilginç tarafı araç bu şekilde muayeneye girdiği,kusursuz geçti !!!

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

işin ilginç tarafı araç bu şekilde muayeneye girdiği,kusursuz geçti !!!

Muayene teknisyeni gaz deşarjlı far gurubunda otomatik yükseklik motorunun çalışıp çalışmadığına bakar , sizinki de çalışıyor olduğu için dikkatli inceleme gereği duymamış olabilir...

Yorum bağlantısı
Emrah Altıngöller

Öncelikle herkese merhabalar.

Forumunuzda mevcut bu konu sayesinde Mercekli far geçisi hakkında çok fazla bilgiye ulaştım ve vakıf oldum öncelikle çok teşekkürler.

İşin ehli insanlara sormak istediğim bir kaç konu mevcut vakit ayırıp cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Aracım Astra h ve Hella marka Sıfır mercekli far alarak işe başlayacağım.

1.Çıkma balast, ateşleyici bulmak sıkıntı onun yerine muadil markalar (örnegin forza.) önerirmisin verimlilik nasıl olur.

2. Ampul olarak Philips 5000k düşünüyorum 4300'e göre lümen farkından dolayı çok üzülürmüyüm sizce. (Ampul orjinalliği konusu da sizden çok feyz aldım çok teşekkür ederim.)

3. Muhtelif balastlar ile çok fazla delme bozma işlemi gereklimi.

4.Farların pin farkında oluşan fazlalık 2 pin herhangi bir şekilde şasi alınması durumunda sıkıntı çıkartmıyor. Doğrumudur.

5. Bu balastlar ile arıza lambası yakmadığı söyleniyor. Arıza yaparsa en basit çözüm nedir sizde yada yaparmı.

İlgili husularda fikir ve görüşlerini bekliyorum.

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Öncelikle herkese merhabalar.

Forumunuzda mevcut bu konu sayesinde Mercekli far geçisi hakkında çok fazla bilgiye ulaştım ve vakıf oldum öncelikle çok teşekkürler.

İşin ehli insanlara sormak istediğim bir kaç konu mevcut vakit ayırıp cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Aracım Astra h ve Hella marka Sıfır mercekli far alarak işe başlayacağım.

1. Çıkma balast, ateşleyici bulmak sıkıntı onun yerine muadil markalar (örnegin forza.) önerirmisin verimlilik nasıl olur.

2. Ampul olarak Philips 5000k düşünüyorum 4300'e göre lümen farkından dolayı çok üzülürmüyüm sizce. (Ampul orjinalliği konusu da sizden çok feyz aldım çok teşekkür ederim.)

3. Muhtelif balastlar ile çok fazla delme bozma işlemi gereklimi.

4. Farların pin farkında oluşan fazlalık 2 pin herhangi bir şekilde şasi alınması durumunda sıkıntı çıkartmıyor. Doğrumudur.

5. Bu balastlar ile arıza lambası yakmadığı söyleniyor. Arıza yaparsa en basit çözüm nedir sizde yada yaparmı.

İlgili husularda fikir ve görüşlerini bekliyorum.

İyi forumlar.

Merhaba

1 - İyi olmaz. Farını mercekli olarak alıyorsan orjinal bağlantılarını kullanacak şekilde bir yol çizmen lazım. Oem balast ya da ampulün muadili diye bir şey yoktur, renginde ve dağılımında çok farkediyor. Çıkma bulmak zor değil internette falan bir sürü oluyor.

2 - 4300'den yukarısına çıktığında lümenden dolayı değil, renk ısısından dolayı görüş azalmaları başlar. Ama markalı 5000K ampul kullandığında bunun rahatsız edici olacağını düşünmüyorum. Gidip te çin malı 5000K ampul takarsan sonucu tahmin etmen zor değil. :) Kimse farının rengine bakmadığından azcık mavi görünsün diye para saçmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum.

3 - D2S balast kullanacaksın, muhtelif diye kastettiğin balastların ampule takıldığı duyda zaten sorunun olmaz ama onu far altına yerleştirmen zor, dışarıya bir yere takmak için yer ayarlaman gerekecek. TÜV muayenesinde çakma xenon gibi görüneceğinden baştan kaybedersin

4 - Bilmiyorum. Bu konuda daha önce yapan kişilerle temasa geçin yardımcı olabilirler, olmadı deneme yanılma ile zaten ortalama bir elektrikçi tespit eder.

5 - Oem dışında balast/ampul kullanırsan ne zaman ne olacağını bilmen/tahmin etmen mümkün değil. Yaşayıp göreceksin. Arıza lambası yanarsa sistemi kandırmayı deneyeceksin, ya da dediğim gibi işi baştan sağlam tutup oem ürünlerle gidiceksin. Daha önceki modifiyelerde genelde oem ürünler kullanılmış ve min. sorun yaşanmış.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Emrah Altıngöller

Selçuk bey bilgilendirmeleriiz için teşekkürler. Kuvvetle muhtemel bu haftasonu dönüşüm tamalanacak.

Sizlere bilgilendirmeleri yazıp ayrıca resimleri de atacağım. Verimlilik için oem balast kit ile dönüşüm yapılmış yada bi orjinal araç bulup kıyaslayacam.

Burada da paylaşımda bulunacağım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Türkkahraman

Astra H ın Merceği küçük felan diyen arkadaşlar.Geçen hafta sonradan orjinal bi-xenon aracımla yaptığım 2400 km lik yoldan sonra yağmurda siyah asfaltta philips 85122 CM ampüllere küfrettim.Kısalarda resmen ama resmen kördüm.İş olsun diye bir yakınıma almanyadan getirttiğim 100 euro verdiğim Osram d2s NightBreaker Unlimited sonrası gözlerimin önü açıldı.Katarakt ameliyatı olmuş gibiyim.Yanyana durduğum yeni kasa 5.20 nin ışığını örtüyor.O derece.

Merceğimiz kötü felan değil...

Yorum bağlantısı
Fatih Türkkahraman

Geçen yıl Astra H aracıma orjinal bi-xenon far uygulaması yaptım.İlk önce normal philips 85122 kullandım.İçerde kablonun biri ampul yayının altına sıkışmış arada bir uzunlar çalışmıyordu,arızayı tespit ettim düzelttim.2-3 Ay sonra philips 85122 + getirttim Almanyadan.Sahtemiydi bilmiyorum Sağ ampül ışık vermedi.Yada ilk çalıştırmamda patlamış gazını dışarı kaçırmışta olabilir bilmiyorum.Bende 85122CM taktım...Fakat sağ mercek duvara ışığı diğeriyle çok çok hafif daha az iletiyordu vede direk yada yandan merceğe bakınca hafif mat,buzlu camdan geçiyormuş gibi gözüküyordu.Ampülden olduğunu düşündüm.Almanyadan Osram Night Breaker Unlimited sipariş ettim.Yeni ampüllerlede sorun devam etti.Farı gene söküp ampül çanağını parmağıma bez dolayıp sildim ama sorun düzelmedi.Merceği silmek aklıma gelmedi.Belkide bi-xenon perdesi nedeniyle temizleyemezdim zaten....

Acaba merceğe o eski çalışmayan ampülün gazı felanmı bulaştı,yada ilk ampülde kısa devre yapan kablodan çıkan bir dumanmı,yada bazan far camında gölge şeklinde buğu beliriyor,mercek iç kısmında buğu olabilirmi,öyle ise ısınınca uçması gerekmezmi.

Karşıdan belli olmuyor ama 1 metre aracın yanında yanlarda bakınca sinirimi bozuyor 450 TL ye yeni far aldıracak bana...

(Bu arada Osram Night Breaker Unlimited dehşet derecede kuvvetli aydınlatıyor,ama sarımtırak)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Astra H xenon farları gayet iyi ve osram ampuller ile daha iyi sonuç veriyor. Ben bunu hella'nın osram ile çalışmasına bağlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Türkkahraman

Her iki farın merceğini yakın plan çekip ekleyebilir misiniz...

6ynrtk.jpg

2lbddaw.jpg

15i7oyf.jpg

xgh1zp.jpg

1. ve 3. Resim Mat olan..Genelde eski model araçlar bu şekilde hatta daha fazla mat oluyor

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Megane' nin valeo projektörlerinde aynı sorunla bende karşılaştım. Iki projektör de puslu durumdaydı hatta sol taraf sanki hiç aydınlatmıyor sadece sağ tarafı kullanıyor gibiydi. Sonra kapağı çıktığı için sol farı açtım. Açmışkende projektörü temizleyim dedim. Durumu baya kötüydü hem çanağında hem de lensinde puslanma vardı. Lensdeki pus alkollu bezle silince geçti. Inanılmaz fark var :o şimdi sağ taraf hiç yanmıyor gibi geliyor.:D

Yorum bağlantısı
Fatih Türkkahraman

Tamponlarım Boyanacak yakında.Sökülmüşken merceği arka kapaktan elverdiğince silmeye çalışayım bakalım...Sonuçta cam bu,iç dokusunun matlaşması mümkün değil,içten yada dıştan temizlenir....Ama kısa sürede böyle olması şaşırtıcı.Belkide ampüle yağlı ellerle felan dokunduk onun isi sindi,kimbilir..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Gani Özen

Herkese merhabalar.

Uzun zamandır araçsız kaldıktan sonra yeni aracım ile tekrar aranızda olduğum için mutluyum. :)

Yeni aracım 2005 model Astra GTC 2.0 turbo. Araç orjinalinden bixenonlu donanıma sahip fakat şöyle bir sıkıntım var.

Bilindiği gibi araç d2s ampul tipi kullandığından dolayı kısa huzmeli farlar kapalı iken selektör halojen ampullerle sağlanmakta. Farlar açıkken hem bixenon perdeleri açılıyor hemde halojenler destek olarak yanıyor.

Bu olay gerçekleşirken birincı sıkıntım halojen ampuller hem renk olarak sırıtıyor hemde önden bakıldığında çok yavaş yanıp sönme gerçekleştirdiği için bixenon efektini tam olarak yansımasına engel oluyor.

Aynı sorunu arkadaşıma ait olan 2011 Ford Mondeo Selective donanımlı araçtada yaşıyoruz ve bu görüntüden kurtulmak istiyoruz. Aklıma ilk gelen şey ışık gücü çok fazla olmasada gündüz selektör kullanmayan tipler olarak halojen olan H7 ampullerin yerine ledli yada cree ledli H7 ampullerden takıp ışık gücüne çok dikkat etmeden hızlı ve zenonlarla birlikte yanıp sönmesini sağlamak.

Bu şekilde uygulama yapsak bize artısı ve eksisi ne olur yada yapılabilecek başka uygulama var sa aklımıza gelmeyen siz tecrubeli arkadaşlarımızdan yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

+ değeri olmaz.- degeri kış şartlarında bu sevilmeyen hor görülen :p ampul renk tonunun kesinlikle faydasından yoksun kalmanız olacaktır.

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
(düzenlendi)

Merhaba, aynı durumu bende yaşadım. Öncelikle farlar açıkken halojenlerin fişini çıkarın projektörden uzun ve sellektör çalışıyor mu? Bende hata durumuna geçip projektörde çalışmıyordu. Eğer çalışıyorsa bir röle ile halledilebilir. Yada h1 için led takılabilir ama yine senkronize olmayacak çünkü bu seferde led daha hızlı yanıp sönecek;)

Ayrıca Oktay abinin dediği gibi kötü hava koşullarında renk tonu açısından halojen ampul daha avantajlı.

Ben ne yaptım peki?

H1 led ampul siparişi verdim Türkiye semalarına yaklaşmıştır sanırım uçak:)

(Uzun yolda pek kullanmam uzun fara pek ihtiyacım yok o yüzden)

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gani Özen

Renkten dolayı görüş farkı sıkıntısı olacağını biliyorum fakat istanbul gibi biyerde sehir içi trafiğinde kullanılan aracın uzun fara ihtiyacı neredeyse yok gibi bir şey kullandığımı hatırlamıyorum bile inanın.

Esas kullanılacak olan selektör oda bu şekilde çok keyifsiz. 100 Km de 15 Lt den fazla tüketen bir araçla da uzun yol çokta makul gelmiyor zaten :) çok ihtiyaç olursa bagajda duracak halojenleri takar çıkarız yollara diye düşünüyorum. :)

Röle olayıda aslında mantıklı fakat bu seferde xenonlar yanarken yapılan selektörde sadece perde açılarak çıkacak ışık miktarı yeterli olurmu? Led halojen kadar olmasada illaki destekleyecektir bir miktar projektörleri.

Almak istediğim ampuller aşağıdaki linkteki ampuller sizce işimi çözermi? Bu ledlerin aydınlatma gücü halojene göre çokmu düşük. İhtiyaçlarım ortada öle deli gibi uzun farlara ihtiyacım yok sizce ne yapmalıyım.

http://www.hepsiburada.com/liste/modacar-h7-cob-ledli-kar-beyazi-far-ampulu-018839/productDetails.aspx?productId=otm018839&categoryId=20024645&SKU=OTM018839

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

@Mehmet Gani Özen

Röle nedir konusunda Ender Karaaslan' ın videolu incelemelerine bir göz atın. Linkdeki ürün park lambası olmaktan başka işe yaramaz boşuna para harcamayın. :) 2-3 haftada gelsin beklerim diyorsan aliexpressten çok daha güçlü ledler sipariş edebilirsin.

@Volkan Durmuş

Ampuller ulaşsın video çekip paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gani Özen

@Mehmet Gani Özen

Röle nedir konusunda Ender Karaaslan' ın videolu incelemelerine bir göz atın. Linkdeki ürün park lambası olmaktan başka işe yaramaz boşuna para harcamayın. :) 2-3 haftada gelsin beklerim diyorsan aliexpressten çok daha güçlü ledler sipariş edebilirsin.

@Volkan Durmuş

Ampuller ulaşsın video çekip paylaşacağım.

Röle kullanımı hakkında bilgim var teşekkür ederim önerileriniz için.

Bu hafta sonu amarikan park modülünü bağlamak için tampon ve farları söktüm piyasadaki ayrarlı modüllerden kullandım çokta güzel oldu.

Fakat hazır sökmüşken röle kullanımını denemek amaçlı uzun far halojen ampullerini söküp kullandım. Kelimenin tam anlamıyla patladık :)

Evet selektör kullanımı çok güzel oldu çok seri selektör yapıyor bixenon yanında yanan halojenler iptal olunca hız çok daha belirgin fakat arıza uyarı veriyor araç bilgisayarı doğal olarak onu geçtim tek tuşla iptal oluyor ekranda.

sanırım bixenon selenoidleri isinmasın diye tasarlanmış bişi olduğunu düşünerek selektör yaparken sorun yok ama uzun huzmeli farları yakınca selenoid 4-5 sn civarı acık kalıp sonra kapatıyor kendini doğal olarak bixenonun uzun far olarak kullanma ihtimali sıfır oldu.

Sonuçta ya oem sistemi kullanmaya devam edip bukadarına razı olmak var yada tamamen farı dağıtıp merceklerde değişikliğe gidip D1s ampul ve balastlarla istediğimi uygulamak var.

Sizce mantıklı olurmu oem farı dağıtıp olan merceklerin yerine yeni nesil bir mercek uygulamak kolay olurmu bu arada farlar temizlik için mecburi açılacak. Forumda bu farı açan birileri illaki vardır kolaymı zormu açmak tecrubeli arkadaşlar var ise bilgi istiyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Uzun farı sürekli açık tutmak yasal düzenlemelere aykırı. Selektörde sorun yaşamıyorsan, arıza uyarısını da dikkate almıyorsan o şekilde kullanman sanki daha uygun.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Kural

Balast ömrü diye birşey var mıdır? Benim balastlarım 2-2,5 senelik henüz. bir sıkıntı da yok şimdilik. yeniler isem gen4 ya da gen 3 farkeder mi? Benimkiler Dönüşüm setinden normal D2S için uyarlandı.

post-6636-0-00365200-1417520609_thumb.gi

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Balast ömrü diye birşey var mıdır? Benim balastlarım 2-2,5 senelik henüz. bir sıkıntı da yok şimdilik. yeniler isem gen4 ya da gen 3 farkeder mi? Benimkiler Dönüşüm setinden normal D2S için uyarlandı.

Ömrü olmayan bir şey var mı ? :) Bozulursa G3 balast alıp direk takarsın çevirici falan istemez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...