İçeriğe Yönlendir

VW Transporter T5 (2003-2015) Bi-Xenon Mercekli Far

Tolga Yurtdaş

Recommended Posts

Oktay Toker

Sabırla yaptın.Eline sağlık.

Bu fara bu son karar verdiğiniz ve sabitlediğiniz mercek kapagından başkası yakışmıyor.Bende çok test yapmıştım.Arkadaşımız iyi günlerde kullansın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal1679652606

Aynen dediğin gibi başkası tam oturmuyor. Aslında far sahibi Mercedesin şu yassı kapaklarından istiyordu. Bunu takınca dedim iyi ki o kapaktan bulamadık :) Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray
On 13.04.2007 at 09:49, Selçuk Keleş yazdı:

Tabii ki bunun tek nedeni var : optik. Caravelle'nin halojen farı standart H7 ampule göre dizayn edilmiş, optik yansımaları kırılmaları vs.

Taktığın ampul mavi yansa bile reflektör yüzeyinde kırılmalar olduğundan bazı renkler açığa çıkmış. Küçük bir ihtimal olsa da kullandığın 5000K ampulde odak mesafesi düzgün ayarlanmamış ve sapma oluşmuş olabilir.

birde AC DC ballastın renk farklılıklarına neden olduğuna dair videolar var youtube de. çinliden alındıysa ne tip bvallast olduğu da anlaşılamayabiliyor.

geçen gün sis farları için h11 xenonlar almıştım, ton farkları oldu farklı set çin işi ballastlarda mesela.

reflektörlü farlarda özellikle gün ışığına yakın renk teki HID ampulleri fecaat oluyor zaten. Yakınlar pembe uzaklar mavi gibi oluyor mesela.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On ‎14‎.‎02‎.‎2016 at 00:07, Coşku Arşiray yazdı:

birde AC DC ballastın renk farklılıklarına neden olduğuna dair videolar var youtube de. çinliden alındıysa ne tip bvallast olduğu da anlaşılamayabiliyor.

geçen gün sis farları için h11 xenonlar almıştım, ton farkları oldu farklı set çin işi ballastlarda mesela.

reflektörlü farlarda özellikle gün ışığına yakın renk teki HID ampulleri fecaat oluyor zaten. Yakınlar pembe uzaklar mavi gibi oluyor mesela.

Bu dedğin oem balastlarda olan bişey değil değil mi ? Çinlilerden alınan malzemede kimin eli kimin cebinde belli değil zaten :)

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray

çinlilerde de oluyor artık. adamlar teknoloji değiştirmişler demekki. hatta öyle ki ben buradan bir dükkandan aldım farklı renk ısısına sebep olan ballastları.  o küçük olanlardan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Balast voltajı Ac olarak 1000 volt aralıklarında çıkar.Bu voltaj renk değişimi için değil xenon gazı ateşlemesi için gerekli.Aklıma yatan bir şey değil ki bu voltaj xenon gazına renk versin.Teknoloji ilede alakalı değil ama voltaj aralığı xenon gazı içindeki renk veren kimyasal ne aralıkta voltaja gerek duyuyorsa balasttıda o voltajlarda çalışır düşüncesindeyim.Balast xenon voltaj çıkışı hangi renk için gerekli voltaj değeri var ise ona göre stabil çalışacak şekilde yapılmıştır.Yani iş benim mantığıma göre çinlilerin ürettikleri her renge hakim bir xenon gazı ile yapılmış xenon ampulde bitiyor.

Aynı mantık ile çalışan florasant lambalar nasılsa bunun mantığıda aynı.

Oem bir balastta bu renkli xenonlar çalıştırılsa sonuç olarak hangi renk elde edilebilir merak ediyorum.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...