İçeriğe Yönlendir

VW Jetta 5 (2005-2010) xenon far ve mercek montajı

Hakan Demirel1679652575

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

anladım.bi-xenon olunca uzun far kısmı boşta kalacak. :D kırmızı led yerine şunu yap.bence hem akıllıca olur hemde işe yarar bir mod olur.kırmızı hoş duruyor sevdim ama çok gereksiz ve abartı kaçıyor.bence uğraşma.o merceği gündüz farı niyetine kullan.8000k 10000k soğuk beyaz 5 watt 300lümen power led tak.osramda mevcut.her markadada var.yada 10watt al ama invertör gerekecek ama halledersin.bu şekilde harkulade olacaktır.merceğin arka kısmı aliminyum zaten soğutucu niyetine kullan odağa göre ledi bu defa vida ile sabitle.bence harika olacak. :D ve farklı bir gündüz farı olacak. :)

illa kırmızıda dersen mercekte yer müsait onuda takarsın ama takma. :i-ih:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

ilan 2007 tarihli.ben linkler verdim.ordan araştır.hesaplı olanlar var. :) zaten 5 tane 1 watt power led 500lümen yapıyor.senin avantajın mercek olacak o yüzden 10watt ciddi olarak fazla gelebilir.şuda var mercek 600 lümeni nasıl verecek.kırmızının ışık boyu dahas ğüçlü.beyazın zayıftır.kırılması çok olur.servet üstadın 30watt power led denemesi vardı onu incele. :D

http://www.geceucusu.com/index.php?showtop...amp;#entry34170

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
abi 20w 30w ve hatta 100w olan ledler var ama abartıya kaçıyorlar 5 w led yeterli olucaktır ama 10w istiyor gönlüm :D

he he he bunu yazacağını çok iyi biliyordum.o linkleri inceleyipte neler olduğunu görünce bazı değerler saçma gibi geliyor. :D:i-ih:

ben seçenekleri yazdım üstadım.karar sana ait.uyğulama sonucunda güzel iş olacağına eminim.uzun merceğine gündüz farı. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Şimdi 4-5 saat mercekleri test eder, foruma uğramaz :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fx 35 daha güzel gibi duruyor. Uzunları daha toplu.Bir video'da color mode vardı. Çanak ile mercek arasına pul koyup mesafeyi uzatıyordu. O işlem color mode için yeterlimi.Aslında gerçek gözle yol performansını görmek daha iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bentley merceklerinin clear lens olduğu ışığından belli. Işığın içinde damarlar var ve daha parlak.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bentley'in ışığı daha iyi görünüyor. Fresnel lens gördüğüm kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bizim çektiklerimiz ve nette çekilen birçok duvar ışık deseni veya yol resmi var.

Bunlar bence sadece ışık deseni hakkında doğru bilgi veriyor. Işık miktarı ve aydınlatma performansı hakkında pek faydalı olmuyor.

Neden derseniz? Makineler resim çekerken ışık miktarına göre karartma veya aydınlatma yapıyor. Mesela bir hella ışığı çekerken orta kısım güçlü olduğu için fotoğraf makinesi ışığı azaltıyor ve diğer bölgeler karanlık çıkıyor.

Bazı resimlerde ise her yer çok iyi aydınlanmış çıkıyor. Şşte onlar ışığı iyi dağıtan mercekler ama ışık miktarını fotodan anlayamayız. Eğer aynı fotoda ortaya toplu bir ışık tutulursa o aydınlık olan bölgeler kararacaktır.

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572
(düzenlendi)

Tam olarak doğru tespit yapmışsınız Ayhan Bey.

Netteki resimler okadar yanıltıcı oluyorki,bugün Bektaş Beyin aldığı 6 merceğinde kesilme çizgileri okadar net değil,hatta bana göre oldukca flu.Ama resimlerde şu anda çok net duruyor.Kesinlikle tercih sebebi.

Kaldıki aydınlatma alanı, aydınlatma miktarı da çekilen makinelere göre değişkenlik gösteriyor,yanıltıcı oluyor.Kişiye göre en doğruyu ancak canlı gözle görerek karar verebilirsiniz.

tarihinde ?lker Kemal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Aslında fotoğraf makinelerinin çoğunda ışık ayarı var. LCD ekranda görüntüye bakarak ışık ayarını değiştirip gerçeğe en yakınını elde etmek mümkün. Artık telefonlarda bile o ayar var. Bende daha önce n73 vardı, onda vardı. Şimdi E71 var onda da var. Ayar standartta 0 da oluyor, isterseniz ışık miktarını -2 +2 aralığında ayarlıyabiliyorsunuz.Mesela şimdi hemen telefon ile resim çektim.1. resim hiç ayar yapmadan çektiğim resim ama ışık miktarının ekranda gerçekle alakasız olduğunu görüyordum ve öyle çıktı.2. resimde ise ışık miktarını gözümle gördüğüm gerçek görüntüye göre ayarladım ve %95 aynı görüntüyü yakaladım.17012011468.jpg17012011469.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

ISO yu değiştirmene gerek yok. Pozlama ile ıso ayrı .Pozlama telafisi ayarı yapacaksın. Gündüz veya gece farketmez. Makinenin algıladığı ışığı arttırıp azaltmaya yarar. Makineler genelde ışığı doğru algılayamaz. Özellikle böyle aydınlatma fotoları çekiminde. Pozlama telafisi ayarı yapmassan asla gerçek görüntüyü alamassın. Hangi makine olursa olsun.

Burda da anlatmışlar.

http://www.fotokritik.com/forum/45438

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genel uyarı;

Önde kırmızı ışık hem yasak hem tehlikelidir.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bektaş eğer led önünde mercek olacaksa 10 watın üzerine çıkmana gerek yok.kontrolü güçleşir.Düşük wattlı yüksek lümenli ledleri tercih et.

bunları kullanıyorum ve çok iyi ışık şiddetleri.montajında çok kolay olacak.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Starex'de 3 watt tek led mercek arkasından fazlası ile belli oluyorduki linkteki gibi kaliteli değildi. Ayrıca mercekte iyi odaklama yaparsan uzun far gibi göz bile alırsın.Bu nedenle tam nokta olarak odaklama yapmayasın :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bende far merceği kullanmıştım.Ciddiyim tam odaklama yapma.Linkteki lede çıplak gözle 5 metre uzaktan bak tavşana dönersin.Birde mercekle aman gözlerden ırak..

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Yok 1 watt az. 5-8 watt arası yap.

3 watt tek chip led

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

iki ampülü birbirlerine seri bağla olsun bitsin.kontağı açınca direk yansın parklar yanınca hatta ki seri röle çekip enerjiyi kessin

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Elinize sağlık. Montaj güzel olmuş.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
servet abi ondan vazgeçtim :/ 2. bir merceğin odağıyla falan uğraşacak halim kalmadı o yüzden şunu düşünüyorum.;

h7 ampul uzun hüzmede takılı olucak ama ben uzunlarda sadece bi-xenon u kullanıcam.

uzunlardaki h7 ampule daha az voltaj yada amper vererek onu az yakmak istiyorum aynen q7 ve a6 lardaki gibi ve yeni golf 6 daki gibi olmasını istiyorum bunu nasıl yapabiliriz?

benim aklımda 12v to 9v yada 6 volt olan regülelerden kullanmak ama bu 78xx seri olmıyacak varmı bildiğin bir metot ?

fotoları eklemeyi unutmuşum.

bektaş uzunlar için aynı seyı bende düşünüyorum yapabilirsen haber verirmisin

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
çözümü buldum ama arayış içindeyim 24v 55w h7 ampul ve kontağa bağlı role sistem. parklar gene aynı kalıcak olduğu yerde.

hay yaşa 24volt ampulü yazacaktım sen bulmuşsun zaten. :)

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)
çözümü buldum ama arayış içindeyim 24v 55w h7 ampul ve kontağa bağlı role sistem. parklar gene aynı kalıcak olduğu yerde.

buna sağlam bir çözüm bulup denemek lazım 21w kullanıyorlar onlar sanırım ona göre ayarlama yapmak lazım ...

birde mustafa'yla konuşalım bir sensor le sadece gunduzleri otomatik olarak yansın geceleri kapansın kontaga baglansın nasıl olur?

tarihinde An?l Berke Kavraal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
ahmet kasapoğlu sağolsun :) öyle bir konuyu tartışıyorduk napsak diye en sonunda dedi hep yanıkmı kalacak sellektörde yapacakmı 24v ampul denesene dedi onu kullanıcam.

fakat şimdi 24v 70w ben 12v vericem 35w gibi birşey yanıcak milletin gözünü alırmı ?

önüne şapka kullan kısa farlardaki gibi.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
o işide hallettim :)benim uzun reflektöründe hem 5w dipsiz hemde h7 var ben parklar açılınca gece h7 sönsün diye şöyle yapıcamh7 nin bir bacağına artı diğerine eksi.5w dipsizin artısınıda h7 nin eksi bacağınah7 hep açık olucak fakat gece 5w dipsiz yanınca h7 ye 2 tane artı gidicek ve kısa devre olarak ampul sönücek tabiki diyotlarımızı unutmuyoruz ben h7 nin bacağına bir tane diyot koyucam oda zaten voltajı düşürüyor 28 29w gibi birşey yanıcak.ben böyle yapıcam diyot koyucam ki kısa devre olup kablolar ısınmasın yanmasındenerim oktay abi eğer çok ciddi göz alırsa diyot koyarım bitane bi nevze düşürür olmadı şağka koyarım elimde 15 20 tane vw armalı şapka var :)

diod yerine servet üstadımın dediği gibi seri bağla ampulün direnci yükseleceği için dioddan daha iyi olur bence.20watt değerine çok rahat ulaşır diye düşünüyorum.ampulde seri diod sağlıklı olmaz bence.çok ısınır.25amper köprü diod denemem oldu oldukca iyi ısıya ulaşıyordu.deneyerek ışık gücüne bakmak gerekiyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...