İçeriğe Yönlendir

Eski PSU'lardan ev tipi güç kaynağı yapımı

Ahmet Kasapoğlu

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu

Dün boş vaktim vardı sürekli olarak evde kablo karmaşasıyla kullandığım adaptör ve eski güç kaynaklarının hepsinden kurtulup düzgün işe yarar birşey yapıyım dedim.

Forumdada daha önce bu şekilde sorun yaşayanlar görmüştüm. Xenon kitinizi denemek, mercek modifiyesi yaparken xenonu çalıştırmak, halojen ampullerin kontrolü gibi durumlar için çok güçlü pahalı adaptörlere ihtiyaç vardır. Bunun yerine eski çöpe atılmayı bekleyen ordan burdan çıkmış pentium 1 hatta 386cpu lu bir bilgisayar bulursanız bedavaya güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Arayıp uğraşan biri olursa yardımcı olabilir diye foruma eklemek istedim.

Öncelikle PC güç kaynakları 2 tiptedir.

Eski tipte olan AT tip dediklerimizde açma kapama için büyük bir düğme vardır. Bu psularda kırmızı sarı mavi beyaz siyah 5 renk kablo bulunur. voltaj değerleri aşağıdaki gibidir.

Kırmızı +5V

Sarı +12V

Siyah Ground yani eksi

Beyaz -5V

Mavi -12V

Yeni tip olan ATX güç kaynaklarında ise bunlara ek olarak yeşil mor gri turuncu renkte fazladan 4 kablo daha vardır.

Turuncu + 3,3V değerine sahiptir. Beyaz ledleri denemek için çok güzel bir kaynaktır.

Mor kablo güç kaynağı kapalı dahi olsa +5V değere sahiptir. (bilgisayar kapalı iken usb den çalışan cihazların çalışmasını sağlar, Bizim işimize yaramaz kesip atabilirsiniz çünkü akımı çok düşüktür.)

Gri PSU nun voltaj kontrolünü yapması için kullandığı mesaj kablosudur bu da işimize yaramaz mor kablo gibi bunuda kesip atabilirsiniz.

Yeşil kablo ise yukarıda bahsettiğim eski tip psu larda bulunan açma kapama düğmesi yenilerde olmadığı için konmuş bir kablodur. Yeni tip PSU lar fişe taktğınızda çalışmaz. Yeşil kabloyu herhangi bir siyah kablo ile birleştirdiğinizde açılırlar.

Resimlere geçmeden eklemek istediğim bir not daha var. Bazı güç kaynakları +5V yani kırmızı kablo hattında bir yük görmezlerse açılmazlar. Bu sebeple işi garantiye almak için 5V kablosuna bir ampul bağlayabilirsiniz.

Zaten yaptığımız güç kaynağının açık olup olmadığını gösteren bir gösterge olması gerektiğini düşünürsek en ideali benim yaptığım gibi 2 adet kırmızı ledi seri olarak bağlayın. direk olarak direnç falan kullanmadan +5V kablosu olan kırmızı kablodan besleyin.

Pek yakışıklı birşey olmadı ama çok çok rahatlık sağladı bana. Sürekli xenon kit kontrolü yada çıkma ampullerde high power ledlerde test falan yaptığım için büyük kolaylık sağladı.

psu01nl7.jpg

psu02wg9.jpg

psu03xy3.jpg

psu04ik7.jpg

psu05yk2.jpg

psu06tf2.jpg

Resimde büyük olarak görünen vida eksi. Diğerlerinin değerlerini altına yazdım.

-5 ve -12 ne işimize yarar diye düşünenler olabilir. Mesela kabloları +5 ve -5 ten alırsanız 10 volt elde etmiş olursunuz. +5 ve -12 kullanırsanız 7 volt. +12 ve -12 kullanırsanız 24volt elde edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzel çalışma...

Tebrikler...

Bir regüle devresi ile değişik voltajlar alınabilirmi bundan... ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
(düzenlendi)
Güzel çalışma...

Tebrikler...

Bir regüle devresi ile değişik voltajlar alınabilirmi bundan... ?

aslında ilk başta o şekilde yapmayı düşündüm.

7805 12 08 regülatörleri monte edip direk 12v kablosundan besleyerek fakat regülatörlerin akım değerleri sınırlı. o sebeple vazgeçtim.

ama düşük akım gerektiren uygulamalarda kullanılıcaksa tabiki regulatörler ilave edilip başka değerlerde alınablir.

ancak led falan çalıştırılır regülatörlerle.

Ben eski tip psu kullandım bunda gördüğünüz gibi turuncu 3.3v çıkışı yok.

ona rağmen eksi 12 ve 5 kabloları kullanılarak

5v 7v 12v 17v 24v

bu değerler alınabiliyor. Bunlarda gayet yeterli bana. Eğer psu yeni tip olur birde 3.3 kablosu olursa o zaman çok daha fazla değer alınır

1,7v 3,3v 5v 7v 8,7v 12v 17v 24v

bunlar alınabilir.

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Demir1679652583

Bence elektronikteki en büyük gelişme.....Ufacık kutudan 500-600-700 w güç almak. Düşünüyorum da biz ölmüşüz yahu ne o koca koca trafo koy 100 w al... Ey gidi günler..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Şahin1679652584

ahmet bey bende iki adet p3 kasadan cıkma psu var ancak bu biraz karışık dediğiniz kablolar yok mesela turuncu kablodan 3-4 adet var beyaz kablodan yok..amper değerleride biraz düşük gibi 12 1.5 A diyor üzerinde bana yeterli olur mu?turuncu kablolar kaç v olabilir?bende ölçüm cihazı yok da...

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Bilgisayar power supplylerinin bir yuzunde bilgi etiketleri olur. Ve bu etiketlerin uzerinde kablo renklerine gore voltaj ve amper degerleri yazar.

+12v icin 1.5a olayinda bir gariplik var. Cunku mumkun degil 1.5a gibi dusuk bir deger olmasi. Bilgisayardaki asil gucu ceken urunlerin cogu +12 volttur. Bende eski slim p3 kasalarda kullanilan 150w'lik mini power var, onda dahi +12v 4,6a. Siz sanirim -12v'un amper degerini okumussunuz. Ve eger ki -12v 1.5a yaziyorsa, bu yazilan deger de gercekse; elinizde harika bir power var demektir. Cunku genelde -12v 0,3-0,8a arasi olur.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Bilgisayar power supplylerinin bir yuzunde bilgi etiketleri olur. Ve bu etiketlerin uzerinde kablo renklerine gore voltaj ve amper degerleri yazar.

+12v icin 1.5a olayinda bir gariplik var. Cunku mumkun degil 1.5a gibi dusuk bir deger olmasi. Bilgisayardaki asil gucu ceken urunlerin cogu +12 volttur. Bende eski slim p3 kasalarda kullanilan 150w'lik mini power var, onda dahi +12v 4,6a. Siz sanirim -12v'un amper degerini okumussunuz. Ve eger ki -12v 1.5a yaziyorsa, bu yazilan deger de gercekse; elinizde harika bir power var demektir. Cunku genelde -12v 0,3-0,8a arasi olur.

:D gercekten +12 v 1.5A yazıyor powerin kenarında..p3 slim power kasa. total 95w yazıyor turuncu rankli kablo 3.3v muş içini söküğnce anladım ama bu amper değerleri ampül çalıştımak için,xenon çalıştırmak için yeterli mi?

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
(düzenlendi)

Max. guc 95w ise +12v 1,5a normaldir oyleyse. Sizdeki benim powerdan da kucukmus.! :D Ve saniyorum xenonu kaldirmaz. Cunku 12v 1,5a kabaca 15-20w guc demektir ki; xenon 35w ile calisiyor bildiginiz gibi.Bir de bunun anlik ama cok daha yuksek ilk calisma gucu var... Halojen deseniz daha da yuksek; 55w. Powerin asiri yuk korumasi varsa herseye ragmen deneyebilirsiniz yine de. Kaldirmazsa enerjiyi keser cok cok.

tarihinde plusbil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Max. guc 95w ise +12v 1,5a normaldir oyleyse. Sizdeki benim powerdan da kucukmus.! :D Ve saniyorum xenonu kaldirmaz. Cunku 12v 1,5a kabaca 15-20w guc demektir ki; xenon 35w ile calisiyor bildiginiz gibi.Bir de bunun anlik ama cok daha yuksek ilk calisma gucu var... Halojen deseniz daha da yuksek; 55w. Powerin asiri yuk korumasi varsa herseye ragmen deneyebilirsiniz yine de. Kaldirmazsa enerjiyi keser cok cok.

peki bu watt değeri yüksek olursa ne olur?

bendeki powerde anladığım kadarıyla en fazla 18w 12*1,5=18watt ama kafama takıldı ahmet beyin yaptı çalışmada 12v 8A gözüküyor ozaman oda 12*8=96watt ediyor yani ahmet bey deneme yaparken 96w güçmü veriyoır xenonlara :)

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
(düzenlendi)

Guc konusunda veren degil alandir onemli olan. Veren alanin istegini karsiladigi surece sorun cikmaz, ama karsilayamazsa ya yanar ya da korumasi varsa durur. Yani power cikisi ne olursa olsun, xenon ihtiyaci kadarini alir. Burada powerin guclu olmasi demek; karsiki cihaza o gucu mutlaka verecek demek degil, kendisinden en fazla istenilebilecek guc odur demektir yani. Su deposu ve hortum gibi. Power su deposudur. Alacaginiz suyun miktariniysa hortum belirler.

tarihinde plusbil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Guc konusunda veren degil alandir onemli olan. Veren alanin istegini karsiladigi surece sorun cikmaz, ama karsilayamazsa ya yanar ya da korumasi varsa durur. Yani power cikisi ne olursa olsun, xenon ihtiyaci kadarini alir. Burada powerin guclu olmasi demek; karsiki cihaza o gucu mutlaka verecek demek degil, kendisinden en fazla istenilebilecek guc odur demektir yani. Su deposu ve hortum gibi. Power su deposudur. Alacaginiz suyun miktariniysa hortum belirler.

anladım teşekkurler

ozaman bu power benim pek işime yaramayacak çünkü yakında mercek modifiyesi yapıcam aküyüde eve getirmek zor geliyor bunun gibi bişi yapıcam mecburen baska psulara... :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Balastın ısınmada çektiği yüksek akımı da göz önünde bulundurarak en az 12V 8A 'ya ihtiyaç var.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Balastın ısınmada çektiği yüksek akımı da göz önünde bulundurarak en az 12V 8A 'ya ihtiyaç var.

:) bilmiyorum ama suan normal halojen ampülü çalıştırıyor sanırım xenonuda çalıştırır..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Turgay Tuna

Birç ok forum takip ediyorum türkiyeden ve yurt dışından ancak bu forum kadar yenilikçisi yok olmadık şeylerden olmadık işler ancak bu forumdan çıkıyor. Emek veren uğraşan herkese çok çok saygılar arkadaşlar. Bende denemek istiyorum yen gelen xenon kitim için bir güç kaynağı başlayınca bir kaç sorum olur ozaman yardımlarınız rica ederim. Görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Oktay Toker

yeni nesil power supply larda en az 2 tane bagımsız 12volt ve minumum 16 amper seviyesi sunan devresi bulunmaktadır.5 volt 3.3 volt çıkışlarındada yüksek degerde amper verebililiyorlar.en az 350watt yazan ve özellikle 220 girişinde trafo ile filtrelendirilmiş çıkış voltajları için kullanılan trafolarında görüntülerine bakarak büyük olan power supply tercih etmenizi öneriyorum.bagımsız 12volt ile aynı anda iki farklı aynı parçayı çalıştırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
yeni nesil power supply larda en az 2 tane bagımsız 12volt ve minumum 16 amper seviyesi sunan devresi bulunmaktadır.5 volt 3.3 volt çıkışlarındada yüksek degerde amper verebililiyorlar.en az 350watt yazan ve özellikle 220 girişinde trafo ile filtrelendirilmiş çıkış voltajları için kullanılan trafolarında görüntülerine bakarak büyük olan power supply tercih etmenizi öneriyorum.bagımsız 12volt ile aynı anda iki farklı aynı parçayı çalıştırabilirsiniz.

soylemis oldugunuz sey yeni nesillikten ote, marka psular icin gecerlidir. FSP, AOpen, Tagan, Asus kasalarda kullanilan Elan Vital vb. gibi markalar... ki zaten bu markalarda dusuk guc bulmaniz da neredeyse imkansiz. ancak durum su ki; bu saydigim ve benzeri markalar oldukca pahali urunlerdir. bu baglamda bu urunler ya ticari amacla alinip kullanilmali yahut konunun ozu olan eski psulardan bu islem kapasiteye gore tekil olarak yapilmalidir. cunku bireysel kullanici icin basit bir xenon testine, bu ozellikte ve marka psu alinmaya kalkilirsa neredeyse bir takim xenon donusum kiti parasi vermek gibi bir maliyet soz konusudur ki; bana gore degmez...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bilgisayarın arkasına 12 ve 5 volt için çıkış yapmıştım... Acil uygulamalar için adaptör kullanmıyorum... :D

Yorum bağlantısı
Ben bilgisayarın arkasına 12 ve 5 volt için çıkış yapmıştım... Acil uygulamalar için adaptör kullanmıyorum... :D

Harikasın....... :D Xenon denerken bilgisayardan görebiliyonmu xenonun kaç kelvin olduğunu :p

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Harikasın....... :D Xenon denerken bilgisayardan görebiliyonmu xenonun kaç kelvin olduğunu :p

tabiii görmez mi.. :D:p:D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben yapmadım ama... Sen kesin yapmışsındır. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi

Ben bilgisayarın arkasına 12 ve 5 volt için çıkış yapmıştım... Acil uygulamalar için adaptör kullanmıyorum... ;)

bana 12v kaynağı lazım xenon balastı çalıştırmak için :) evdeki eski kasayı yakmadan en kolay yoldan bunu nasıl yapabilirim ? kasa içindeki fan fablosu ile cam yıkama motorunu sıkıntısız çalıştırmışlığım var da 12 v miydi hatırlamıyorum birde xenon akımına dayanır mı misal :p hurda bi power supply bulana kadar 3-4 defa kullanmalık işim var.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Powerı makineden sök yahut bilgisayardaki cihazlara bağlı olan tüm soketleri çıkar. Sarı ve siyahtan birer hat al balast için. Sarı +12, Siyah Şase bu arada. Sonra da anakarttan söktüğün büyük soketteki yeşil ile siyahlardan herhangi birini birbirine temas ettir. Yeşil ile siyahlardan herhangi biri temas ettiğinde power çalışmaya başlar, teması kopardığında durur.

IkHu1Xv.jpg

psu_kablolar.gif

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

power supply yi bu gün denedim evdeki halojen ampul ile :) dedim yeni bi tane daha alayım ama bu gün baktım çeşit çeşit var. balastı çalıştırmak için amper değeri önemli mi o kadar evdeli 12v 6 amper miş almaya gittikerimde fiyatına göre amperler değişiyor. balastın amperine göre bir şey almak lazım sanırım balastların bi kısmı 10amper gibi geldi

http://images.gasgoo.com/MiMgIzU5NDk5MjEwMA--/auto-part-hid-xenon-ballast-for-alfa-romeo-156.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...