İçeriğe Yönlendir

Farın dışına şerit led montajı

Hakan Arıbaş

Recommended Posts

Hakan Arıbaş

O LED'leri biliyorum, hatta elime alıp incelemiştim (Ümraniye'de FastElektronik). Esnekliği çok kısıtlı, eğer benim arabadaki gibi eğimli (yay çizen) bir farınız varsa hiç almayın, ancak eski Şahin/Doğan farları gibi düz farınız varsa olabilir. O LED'ler SMD değil, standart LED'lerden ve kalınlığı benim aldığım gibi 2mm değil, çok daha fazla; yani far-tampon arası için uygun değil (arabadan arabaya değişir ama genel olarak demek istedim)

Yorum bağlantısı
Yasin Öcal

bilgiler için tesekkürler sparhawkisme, ben farin içine yerleştircem ve far kaşı yapcam üst tarafa bana kısa lazim zaten kesecem hatta, belki ısıtılarak bir miktar esnetilebilir değil mi? ama dayanıklılığı nasil yani bi bozulursa tekrar farin içini açmamız gerekecek

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
bilgiler için tesekkürler sparhawkisme, ben farin içine yerleştircem ve far kaşı yapcam üst tarafa bana kısa lazim zaten kesecem hatta, belki ısıtılarak bir miktar esnetilebilir değil mi? ama dayanıklılığı nasil yani bi bozulursa tekrar farin içini açmamız gerekecek

Merhaba. Sorduğunuz svs marka şerit pek öyle esneyecek bir yapıda değil. Eğer farın içine koyacaksanız 24cm, 48cm, 72cm,.. (24'ün katlari şekilde) uzunluğunda olan şeffaf pvc olanlardan alın? Bunlar hem çok esnek hem de nispeten ucuz, en güzel yani ise çok kolay bulunabilir olmaları :-)

Yorum bağlantısı
Misafir
Seyrantepe'de otosanayiden aldım

Evet SMD LED ancak şu ana kadar gördüğüm en küçük ve parlak SMD'lerden!

Ekteki resimde LED-şeritin kesitten görüntüsünü çizmeye çalışım, umarım anlaşılır olmuştur

Farın içine değil, far-ile-tampon arasına monte ettim

Şeritin alt tarafı yapışkan bantlı, böylece farın altına monte etmek kolay oldu

Şşin zor yanı bu iş için tamponu ve farı komple sökme kısmıydı

Elektrik doğrudan parklardan alındı ama sanırım o kısımda bir hata yaptım:

Sadece parklar açık --> Sağ LED OK, sol LED OK

Kısa (Park + Kısa) --> Sağ LED OK, sol LED yanmıyor

Uzun (Park + Kısa + Uzun) --> Sağ LED yanmıyor, sol LED yanmıyor

Park Selektör (Park + Uzun) --> Sağ LED yanmıyor, sol LED OK

Voltmetre ile far kablolarına baktım ama yanlış yapmışım bir yerlerde demekki, henüz tekrar bakmaya fırsatım olmadı

Ledlerin eksi bağlkantısı yanlış.Ledlerin eksi bağlantısı düzeltilince sorun kalkacaktır.

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
Ledlerin eksi bağlkantısı yanlış.Ledlerin eksi bağlantısı düzeltilince sorun kalkacaktır.

Ben de şasi bağlantısından şüphelendim aynen sizin gibi. Ancak işin içinden çıkmayınca tanıdık bir oto elektrikçisine gittim. Usta "Fransız arabalarında çift şasi vardır, sen sadece kahverengi kablodan tek şasi yapmışsın, o yüzden problem çıkmış" dedi ve problemi düzeltti. Şu anda sorun yok, canavar gibi yanıyorlar :-)

Gece çektiğim iki fotoğrafı ekte bulabilirsiniz arkadaşlar. Benim W5W/T10 parklar zaten 9-LED'li ampül olduğu için onları çıkarmadım, parkları açınca hem yeni taktığım LED şerit

ler hem de standart parklar yanıyor.

post-3226-1238733239_thumb.jpg

post-3226-1238733247_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
onlardan nerde bulcam daha dpğrusu bi ismi var mi? bir yerde svs marka smd led şerit buldum ama görüntü olarak pek smd lede benzemiyo bi inceleyebilirmisiniz?

http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=7518

http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=7462

Şlk linkteki LED gayet sert bir şerit, esneme imkanı çok kısıtlı. Praktiker'lerde falan var bu LED'lerden. LED'leri çok minik, metal gibi?

Şkinci linkte ise isim verilmemiş ama sanki svs'nin led'lerinden sanki? Ürün açıklamasında silikon kaplı yazıyor ama ilandaki resimde silikon kaplı değil..

Yorum bağlantısı
Yasin Öcal

zaten marka olarak svs.. alttaki için smd led yazmışlar ama acikcasi bende pek güvenemedim o yüzden sordum ayrıca led araları bana cok uzun geldi yani iki led arasi 1.6 cm imiş bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
zaten marka olarak svs.. alttaki için smd led yazmışlar ama acikcasi bende pek güvenemedim o yüzden sordum ayrıca led araları bana cok uzun geldi yani iki led arasi 1.6 cm imiş bu normal mi?

Benim kullandığım LED-şeritte LED'lerin aralıkları yaklaşık 2cm :-)

Yorum bağlantısı
Murat Şen
(düzenlendi)

herşey güzel maşallah tek sorun bu kasa lagunayı sewmiyorum :uuuw:

tarihinde samsunlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Öcal
(düzenlendi)

post-2925-1239814925_thumb.jpgsparhawkisme ben size sorduğum ledlerden aldim resimde belli olmuyo ama üzeri slikon kapli ve oldukca hoş görünüyo yalniz henüz ışığını bilmiyorum görüş ve önerileriniz varsa yazarmısınız? aldiğim ledin linki aşağida

http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=7462

tarihinde 23korg23 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ya ben bu mavi beyaz renkli şeritleri görmekten sıkıldım artık. Geçenlerde bir özel halk otobüsü de 90 derece kırılan şerit dizdirmişti böğk dedim artık.

Yok mu daha sarı beyaz led şerit kullanacak bir cesur modifiyeci ? :)

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş

Merhaba. Bu led'leri nerede ve nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz? Ben illaki far ve tampon arasına sıkıştırmak istediğim için o led şeritten aldım. Eğer farın içini açıp taktırmayı düşünseydim kesinlikle sizin aldığınız gibi birşey alırdım. Yani demek istediğim aldığınız led şeritin iyi ya da kötü olması büyük oranda sizin kullanım yerinize bağlı?

Yorum bağlantısı
Yasin Öcal

farin içinden kaş yapmayı düşünüyorum, üzerindeki silikonu çıkardım ledlerin üzerini bantlayıp komple siyaha boyadim sonra üzerin e sprey vernik sıktım ve bu şekilde ikiye bölüp takcam

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hakan Arıbaş

LED'lerde değişiklik yaptım, önceden far ile tampon arasında iken son durumda farların üstünde LED'ler :-)

post-3226-1241550851_thumb.jpg

post-3226-1241550918_thumb.jpg

post-3226-1241551055_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
LED'lerde değişiklik yaptım, önceden far ile tampon arasında iken son durumda farların üstünde LED'ler :-)

Senin aracın farını inceledimde ledleri yapıştırdığın yere farı açıpta içten yapsan ledlerin taneli aydınlatması kaybolup,daha güzel görünür.Sanki tek bir tane led ama boylu boyunca yanıyor gibi olur.Tabi far söküldüğünde şerit ledi önden aşağı indirirken şimdiki gibi keskin hatlı yapmassın.Audi'ye dikkat et.Daha yumuşak hatlı olması görünümü zenginleştiriyor..

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş

Sanırım bir dahaki denemen doğrudan LED'leri farın içine koymak şeklinde olacak :-) Farın içine koyunca en uygun yer farın ön camına yakın tabana dizmek gibi gözüküyor..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Farın üstünde daha güzel duruyor altta hiçbir araçta güzel durmuyor şeritler. Böyle daha iyi olmuş, bu kadar uzun ve kıvrımlı olmayıp 15 cm uzunluğunda dış tarafta olsa daha şık dururdu.

Senin aracın farını inceledimde ledleri yapıştırdığın yere farı açıpta içten yapsan ledlerin taneli aydınlatması kaybolup,daha güzel görünür.Sanki tek bir tane led ama boylu boyunca yanıyor gibi olur.Tabi far söküldüğünde şerit ledi önden aşağı indirirken şimdiki gibi keskin hatlı yapmassın.Audi'ye dikkat et.Daha yumuşak hatlı olması görünümü zenginleştiriyor..
Farın içinde de olsa yine tane tane görüncektir ?
Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş

Farın dışında olunca aydınlatma/görüntü dışında başka sıkıntılar oluyor. Mesela arabayı her yıkatışımda mutlaka üstüne basa basa uyarmam gerekiyor "aman sakın şu farlardaki şerit şeklindeki ışıkllara doğrudan su tutmayın!" dememe rağmen arada kaçaklar oluyor. LED'Şn kendi yapışkanı fena değil ama LED'e hafif bir eğim verince 1 hafta kadar sonra o eğimli yerden hafif hafif atmaya başlıyor yapışkan bant :-( Yani bir dahaki sefere farın içine koyarım herhalde demememin sebebi şekilden çok gereklilik nedeniyleydi aslında; far içinde daha sağlıklı.

Tek sorun farın içini açmakta. Daha önce böyle bir deneyimim olmadığı için bu işi kendim yapmayayım diyorum. Bahçelievler'de bir yeri tavsiye etti arkadaşlar. Adam farın içini açıp LED'i yerleştiriyor ve farı tekrar uygun şekilde (silikon, vb) kapatıyor ve su/buhar almaya karşıda garanti veriyor. Sanırım o arkadaşı ziyaret edeceğim yakın zamanda.

Aklımda mercek olayı da var ama ondan çok emin değilim. Mercek konusunda bildiklerimin pek çoğunu sayenizde bu forum'dan öğrendim arkadaşlar; teşekkürler :-) Arabamın daha 2.5 sene garantisi var, mercek/LED derken garanti konusu endişelendiriyor. Diğer bir konu da mercek montajınan sonra farların "çakma" durması riski de var; bunun geri dönüşü far değişimi dışında yok gibi. Mercek montajından sonda arabanın içinden yapılan far yükseklik ayarı hala yapılabilir mi henüz onu da bilmiyorum; yapılamazsa kötü..

Konu LED'ti ama birazcık dışına çıktım :-)

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş

Bugün Bahçelievler'deki yere gittim. Benim arabaya mercek montajı yapamayacağını çünkü yeterli yer olmadığını söyledi usta. Merçeği bir şekilde taksam bile çerçeve/kapak takamayacağım için hiç hoş gözükmez dedi :-(

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Arıbaş

Far LED olayında 3.denememi yaptım. Bu seferki LED'ler şu ana kadar kullandıklarımdan çok daha büyük ve parlak SMD olanlardan. Gün içinde öğlen bile yandığında kendilerini belli ediyorlar :-)

Ekteki fotoğrafların hepsini gündüz çektim. Ilk iki fotoğraf öğleden önce gölgede, son fotoğraf ile tam öğlen güneşi altında çekildi; gece nasıl göründüğünü artık siz hesap edin ;-)

post-3226-1242591444_thumb.jpg

post-3226-1242591499_thumb.jpg

post-3226-1242591552_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...