İçeriğe Yönlendir

Accent far içine ledlerin montajı

Halil Şahin1679652584

Recommended Posts

Ledleri nasıl birleştirdiniz... ? Görsek iyi oalcak gibi..

Mehmet abi Fatih büyük bir olasılıkla ledleri seri yerine paralel yaptı.Toplamda dirençten sonra 8.7 volt filan olmalı biliyorsun.Hem direnç ısınıyor hemde ledlerde 2.9 volt..Tek olasılık paralel bağlantı burada.Kalkıpta ledlerin 1.3 volt'ta yanması pek mümkün değil bence.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Mehmet abi Fatih büyük bir olasılıkla ledleri seri yerine paralel yaptı.Toplamda dirençten sonra 8.7 volt filan olmalı biliyorsun.Hem direnç ısınıyor hemde ledlerde 2.9 volt..Tek olasılık paralel bağlantı burada.Kalkıpta ledlerin 1.3 volt'ta yanması pek mümkün değil bence.

ben halil abi :blush:)) 1.3 v la ledlerin cok zayıf yanması gerekmezmiydi?ledler gayet iyi yanıyor ama bilemiyorum.paralel mi seri mi?pbu sekilde olmasının araca veya ledlerde bir sıkıntı olur mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ledler gayet iyi yanıyor ama bilemiyorum.paralel mi seri mi?pbu sekilde olmasının araca veya ledlerde bir sıkıntı olur mu?

Evet, paralel de çok iyi yanarlar.. :blush:

Yukarda verdiğim şema seri bağlama şeması... Bunun gibimi bağladığız..

Yani; ledin eksi bacağı diğer ledin + bacağı olmalı bu şekilde 3 led birbirine bağlanmalıydı...

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Evet, paralel de çok iyi yanarlar.. :blush:

Yukarda verdiğim şema seri bağlama şeması... Bunun gibimi bağladığız..

Yani; ledin eksi bacağı diğer ledin + bacağı olmalı bu şekilde 3 led birbirine bağlanmalıydı...

hayır mehmet abi bu sekilde baglamadım

bir ledin - bacağı diğer ledin - bacağına + bacağı + bacağına olacak sekilde 3 erli grupladım her grubun + ucuna 1 adet 220 ohm direnç bagladım en sonunda 7812 regüle bagladım.yani bir far için 5 adet 220ohm direnç,1 adet 7812 regüle,15 adet superflux led kullandım..benim bu bağlantımda bir sıkıntı olur mu?tamamen yanlış mı bagladım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)
hayır mehmet abi bu sekilde baglamadım

bir ledin - bacağı diğer ledin - bacağına + bacağı + bacağına olacak sekilde 3 erli grupladım her grubun + ucuna 1 adet 220 ohm direnç bagladım en sonunda 7812 regüle bagladım.yani bir far için 5 adet 220ohm direnç,1 adet 7812 regüle,15 adet superflux led kullandım..benim bu bağlantımda bir sıkıntı olur mu?tamamen yanlış mı bagladım..

Bu şekilde kaç led bağladığının pek önemi yok çünkü paralel bağlamışsın... Bu bağlantıda kullanman gereken direnç minimum 440 ohm olmalıdır.. 1 kohm tavsiye ederim..

Bu halde iken ledlerin çok kısa sürede bozulacaktır...

Sonuç; Bu bağlantı yanlış... düzeltmeli ve seri hale getirmeli yada direnci büyütmelisin..

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)
Bu şekilde kaç led bağladığının pek önemi yok çünkü paralel bağlamışsın... Bu bağlantıda kullanman gereken direnç minimum 440 ohm olmalıdır.. 1 kohm tavsiye ederim..

Bu halde iken ledlerin çok kısa sürede bozulacaktır...

Sonuç; Bu bağlantı yanlış... düzeltmeli ve seri hale getirmeli yada direnci büyütmelisin..

tamam abi en kısa sürede düzeltiyorum.dirençi büyütmem daha kolay olacak cunku seri baglamam için farı tekrar acmam gerekecek..direncleri büyütmek daha kolay cunku onlar dışarda...araca baglamıştım ama parkları iptal edeyim..peki suan kadar ledlerime herhangi bir şey olmuş mudur?

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tamam abi en kısa sürede düzeltiyorum.dirençi büyütmem daha kolay olacak cunku seri baglamam için farı tekrar acmam gerekecek..direncleri büyütmek daha kolay cunku onlar dışarda...araca baglamıştım ama parkları iptal edeyim..peki suan kadar ledlerime herhangi bir şey olmuş mudur?

1 watlık direnç al bari.. Çünkü bu sefer dirence binecek tüm yük...

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
1 watt al sen..

tesekkurler abi bilmiyorum kaç watt ama burda 470 ohm direnç var 470 ohm olur mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu bağlantı zaten yanlış... risk alma.. sökmesi takması kolay yerler değil çalıştığımız yerler..

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Bu bağlantı zaten yanlış... risk alma.. sökmesi takması koaly yerler değil çalıştığımız yerler..

evet abi bu gun baktım olmayacak kabloları soktüm attım.farı tekarar acmak istemiyorum şimdilik parkları iptal ettim.ancak sizden bir ricam var siz ta basından beri parkları sinyallere bagla sinyaller yanarken parklar sönsün sinyal sönunca tekrar parklar yansın gibi bir şeyden bahsetmiştiniz peki bunu nasıl yapabilirim detaylı anlatabilir misin?parkları ya sinyallere baglayacağım yada şerit ledlerden alıp çakma audi farları gibi yapacağım far dışından serit led cekeceğim ama su sinyallere baglama işinide denemek istiyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şimdi tam hatırlamıyorum ama bu uygulama forumda var...

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Şimdi tam hatırlamıyorum ama bu uygulama forumda var...

teşekkur ederim mehmet abi tüm yardımların için

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Bence en baştan düzgünce yapın.

2003 yılında Lagunaya led yaparken kullandığım devre aşağıda. Bir anda karmaşık gelmesin sadece park ledlerine bakın resimde.

Devrenin özeti.

5 volt regülatör kullanmışım. önüne 20 ohm direnç koyup. bu direncede 15 adet beyaz ledin tamamını paralel bağlamışım.

Bu şekilde sadece 1 adet regülatör ve 1 adet dirençle 15 adet ledi yakmak mümkün. Hem paralel yapmanın avantajları vardır. Örneğin bazen ledler bozulunca akımıda kesebiliyor. bir led bozulunca seri bağlı hepsi birden sönebiliyor. paralel olursa tüm ledler kendinden sorumlu olur.

Hem bu devrenin en güzel açıklaması bu şekilde en azından 5 sene sorunsuz yandılar. Halende evde aydınlatma olsun diye arada bir kaç işte kullanmak için tamamını aynı anda yakıyorum hiçbirinde sorun yok.

post-5-1261045292_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Bağseven

Ahmet abi.Devreni begendım.Yalnız neden 4 tane 7805 kullandın?Normalde 78XX serileri 1Amper kadar akıma kadar dayanabiliyor.Dolaysıyla biri park biride sinyal için olmak üzere 2 tane 7805 te kullanabilirdin.

Birde ordaki 10ve 20ohmluk dirençler şu minik çeyrek wattlık dirençlerden mi?

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

bu paralel baglantı mı düzelttim 3erli seri bagladım ancak benim kendi salaklığım yüzünden suan iki ledimi yakmış bulunmaktayım :):D ve farı tekrar acmak zor geliyor bir muddet bu sekilde duracak anlaşılan.. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Ah be kardeşim.Sen yine 2 tane led yakmışsın.Benim yaktıgım ledin haddi hesabı yok.Buna ilaveten bi adet ölçü aletini bozdum.3-4 tane 40x40 cm pleksiglassım boşa gitti.Bu işler böyle.Yaka yaka ögrenirsin:)

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

tekrar merhaba,

yakında yeniden farlara mercek takacağım.far yükseklik motoru falan ekleyeceğim.sizlerden isteğim bana park için fikir vermeniz.farın resimlerini aşağıda..daha önce selçuk abinin önerisi vardı resimlerde sarı nokta ile belirlediğim yerlere led döşeyeceğim ancak v şeklinde mi olmalı yoksa selcuk abinin dediği gibi mi?

resimler..

orjinal hali

makethumbt.th.jpg

selçuk abin önerisi

86532253.th.jpg

buda benim yeni fikrim:

29414768.th.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Dümdüz veya köşeli veya dik olmasın da nasıl olursa olsun :) Led sayısı 6 'dan fazla olmasın sırıtıyor.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Dümdüz veya köşeli veya dik olmasın da nasıl olursa olsun :) Led sayısı 6 'dan fazla olmasın sırıtıyor.

tesekkurler selcuk abi..senin fikrin daha güzel ta ilk baslangıcta yapacaktım ama yerlerini kesmiştim ozaman geç kalmıştık yani..neyse bu sefer böyle yapacağım..sıcak beyaz mantar led kullanayım diyorum.led sayısıda en fazla 6 olur tahminimce eger v şeklinde yaparsam 5 veya 6 diğer şekilde ise 3 led kullanırım herhalde :)

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

selçuk abi nasıl bir led kullanayım mantar led mi yoksa 5mmlik led mi yoksa serit led mi?şerit led biraz zor gibi ama aolur diyorsan bir deneyeyim.dediğin yerlerden delik açarak yapacağım bu işi..şerit ledi üzerine yapıştıramam yani cama dayanıyor o kısım boşluk yok yani..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şerit led bence daha kolay uygulanır. Bağlantısıyla falan uğraşmazsın.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Şerit led bence daha kolay uygulanır. Bağlantısıyla falan uğraşmazsın.

kolay uygulanması önemli değil abi alıştım artık öenmli olan estetik dursun :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...