İçeriğe Yönlendir

VW Caddy/Touran bi-xenon montajı

Ahmet Tansel

Recommended Posts

Berat Önder
(düzenlendi)

Çarşamba en Geç perşembe Paylaşıcam arkadaşlar

mercekler ds2 valeo ampuller philips

tarihinde Berat Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Berat bey bu mercekler Bosch D2S :s Valeo olduğunu size kim söyledi :clever: merak ettim :unknw: Valeo nun D2S bi-xenon merceğini TR de bulmanız zor D1S bolca bulursunuz ona D2S uyar :good1: Ayrıca çakma H7 xenon ampul ile odak sorunu yaşarsınız...

Çarşamba en Geç perşembe Paylaşıcam arkadaşlar mercekler ds2 valeo ampuller philips
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berat Önder
Berat bey bu mercekler Bosch D2S :s Valeo olduğunu size kim söyledi :clever: merak ettim :unknw: Valeo nun D2S bi-xenon merceğini TR de bulmanız zor D1S bolca bulursunuz ona D2S uyar :good1: Ayrıca çakma H7 xenon ampul ile odak sorunu yaşarsınız...

Odak sorun olabilir Haklısınız

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Uzun far rolesi çıkışından, kısa far rolesi tetik ucuna bağlayacağınız bir adet 1N4007 bunu sağlayacak merak etmeyin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Berat bey sordugunuz sorulan verilen cevapların hepsi ve geniş anlatımlar ile mercek konularının çogunda mevcut.Konuları biraz didkleyebilirseniz gerçekten daha fazla tatmin edici bilğileri bulabilirsiniz. :good1::yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanılmıyorsam, bu focusun sigorta kutusu...

Yapılması gereken bunun benzeridir..

image023.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Berat Önder

Caddy bi xenon

Valeo d2s mercekler

55w 6000 kelvin xenon

Yurtdışından özel olarak getirdildi

Aracın orjinal farına yaptım kesme biçme asla ama asla yok direk oturtmalı

muayene geldimide 30 dakikalık bi sürecle eski farlara dönüş yapabiliyorum

Videolar;

post-6585-0-03656700-1370285631_thumb.jp

post-6585-0-28592400-1370285659_thumb.jp

post-6585-0-38884500-1370285686_thumb.jp

post-6585-0-46720300-1370285705_thumb.jp

post-6585-0-84200400-1370285723_thumb.jp

post-6585-0-61412100-1370285750_thumb.jp

post-6585-0-98427700-1370285760_thumb.jp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aykut Özoğlu

Merhabalar Arkadaşlar.Forumunuza yeni katıldım Ankaradan mehmet diye bi arkadaşın tavsiyesi ile.Bi konuda danışmak isteyecektim 2008 model caddy aracımın mercekli sislerine uygun xenon kit arıyorum ama çok fazla çeşit var bulamadım.Sislerde xenonun bi işe yaramdığını biliyorum arkadaşlar bi heves sadece ve geçiçi o yüzden çok pahalı birşey aramıyorum.

Sislerin tesisatı aracın orjinal tesisatından değilde ayrıca aküden çekildi sigortalı röleli.Birkaç sorum ve ricam olucaktı

Bu yeni çıkan slim balanslı (Küçük siyah balanslar) kitler iş görür mü? 50 ile 70 lira arasında satılıyor?

Yoksa yine eski kalın kasalı balanslardanmı almalıyım?

Tek istediğim güçlü ışık,mavi filan derdim yok

H11 6000k veya 8000k bi xenon kit arıyorum internetten.Burada yazmak forum kurallarına aykırı ise mesaj atabilirmisiniz arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhabalar Arkadaşlar.Forumunuza yeni katıldım Ankaradan mehmet diye bi arkadaşın tavsiyesi ile.Bi konuda danışmak isteyecektim 2008 model caddy aracımın mercekli sislerine uygun xenon kit arıyorum ama çok fazla çeşit var bulamadım.Sislerde xenonun bi işe yaramdığını biliyorum arkadaşlar bi heves sadece ve geçiçi o yüzden çok pahalı birşey aramıyorum.

Sislerin tesisatı aracın orjinal tesisatından değilde ayrıca aküden çekildi sigortalı röleli.Birkaç sorum ve ricam olucaktı

Bu yeni çıkan slim balanslı (Küçük siyah balanslar) kitler iş görür mü? 50 ile 70 lira arasında satılıyor?

Yoksa yine eski kalın kasalı balanslardanmı almalıyım?

Tek istediğim güçlü ışık,mavi filan derdim yok

H11 6000k veya 8000k bi xenon kit arıyorum internetten.Burada yazmak forum kurallarına aykırı ise mesaj atabilirmisiniz arkadaşlar?

İlgili konuyla birleştirildi. Forumumuzda H tipi xenon kitlerle ilgili konulara yer vermiyoruz. Zararlarını zaten biliyorsunuz, aracınızın orjinal sis lambalarını ve tesisatını heves yüzünden riske atmayın.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Güngör

Merhabalar konuyu hortlatıyorum :)

Caddy aracımız için Mercekli Touran Farlarından almayı düşünüyorum. Magneti Marelli ve Bosch olmak üzere bu farları Orjinal olarak üreten 2 firma var. Alacak olsam hangisini tercih etmeliyim?

Farların montajlanması sırasında soketler ile alakalı bir sorun yaşar mıyım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Güngör

Mercekli farlarım için xenon far düşünüyorum. Mercekten beyaz renk elde etmem için 6000k almam iyi midir?

Volkswagen araç için hangi kiti önerirsiniz? Mtec , space vs vs

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhabalar konuyu hortlatıyorum :)

Caddy aracımız için Mercekli Touran Farlarından almayı düşünüyorum. Magneti Marelli ve Bosch olmak üzere bu farları Orjinal olarak üreten 2 firma var. Alacak olsam hangisini tercih etmeliyim?

Farların montajlanması sırasında soketler ile alakalı bir sorun yaşar mıyım?

İkisi de aynı firmanın üretimidir. Eskiden Bosch vardı, daha sonra isim değiştirerek AL oldu ve MM grup şirketi oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Mercekli farlarım için xenon far düşünüyorum. Mercekten beyaz renk elde etmem için 6000k almam iyi midir?

Volkswagen araç için hangi kiti önerirsiniz? Mtec , space vs vs

H tipi xenon kitleri forumumuzda tartışmıyoruz. Beyaz renk için 4300K-5000K tercih etmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Güngör

H tipi xenon kitleri forumumuzda tartışmıyoruz. Beyaz renk için 4300K-5000K tercih etmelisiniz.

Anladım teşekkür ederim :) Ancak bi sorum daha olucak diğer caddy sayfasında da sordum. Touran mercekli farları için ampul olarak H7 olarak ta yazıyor. O nedenle sormuştum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Anladım teşekkür ederim :) Ancak bi sorum daha olucak diğer caddy sayfasında da sordum. Touran mercekli farları için ampul olarak H7 olarak ta yazıyor. O nedenle sormuştum.

Hangi kit arıza ışığını yakmaz vb. konulara girmiyoruz o nedenle belirttim. Mercekli de olsa H7 halojen far. Optiği xenona göre düzenlenmemiştir. İşinizi görür mü, evet görür. Ancak orjinal xenon far gibi olmasını beklemeyin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Emre Öğüt1679652655
On 24 Mayıs 2012 at 13:47, Ömer Madazlıoğlu yazdı:

Bu da geçen ay içerisinde yeni kasa Caddy araca yaptığımız ledli bi-xenon far:

Caddy'de sistem biraz daha uydurma oldu açıkcası. Bilindiği üzere yeni caddy ve yeni Touran'ın farları aynı ama sorun yeni Touran'ın Doğuş Otomotiv tarafından sipariş edilmemesi ve TR'ye getirilmemesi oldu.

Sonuçta farları temin ettik, planlama aşamasında farın konnektöründe hangi pinin neye tetik vermeye çalıştığını deneme yanılma ile bulmaya çalıştım ama sonuç pek iyi olmadı. Çünkü, yeni Touran farlarında hem uzun far hemde viraj farı BCM yerine aracın AFL sensörlerinden tetik alıyordu. Ama en azından ev ortamında yapılan denemelerde Ledler ve Kısa Farları yakmayı, haffa viraj farının pin numarasını AFL beynini dağıtmam sonucunda bulabildim.

Sonuç olarak acaba viraj farını halojen uzun olarak mı kullansak falan gibi gereksiz fikirlerin oluştuğu anda ne olursa olsun diyerek farı açtık, ama içerisinde AL firmasına ait, çift motorlu ve dişli sistemi ile çalışan bir Bi-Xenon mercek gördük, zaten biz o devreye (tahminimce 5V ile çalışıyor) 12V akım vererek çoktaan dişlileri döndüren motor bobinlerini yakmışız, bobinleri kömür rengi olarak görünce anladık.

Daha sonra aynı ebatta mercek arayışına girmemiz ve şansımızın da bize yardım etmesi sonucunda yeni A4 ile Touran farının mercek yapılarının, merceği fara sabitleyen plastik çerçevelerin vs. bire bir aynı olduğunu farkederek iki adet camı kırık A4 farından D3S mercekleri çıkarttık ve bu fara monte ettik.

Far kapatıldıktan sonra ise elektrik bağlantıları yapıldı, Caddy'e tüm sistem çalışsın diye Yeni Touran BCM'i takmayı planlamıştık, böylece AFL de çalışabilecekti ama bu gerçekleşemedi, araçlar çok farklı olduğundan ötürü sürgülü kapıları tanıtmadı vs.....

Sonuçta Caddy'nin orjinal merkez elektrik ünitesinde xenon desteği de olduğunu farkedince, uzunlar diyot yardımıyla bağlandı, Ledler ise orjinal gündüz farı kablolarına bağlandı ancak akım yeterli gelmeyince araya role konularak kontak ceryanı da alındı.

Caddy'de sisler statik dönüş farı olarak yandığından ötürü ise, farın içindeki halojen lambalar uzunlara destek olması amacıyla Bi-Xenon solenoidinden paralel alınarak bağlandı.

Kodlama yapıldı, ampul patlak ikazı sorunu olmadan sistem çalıştı. Tek sorun, AFL sistemi entegre edilemedi. Onun için farklı düşünceler var ama zaman sorunundan ötürü ertelenmiş durumda.

Sonuç:

Ampul patlak vs. ikaz yok:

Bu da video:

ben bu aracı trafikte görmüştüm kışın sahibiyle konuşmuştuk:) farlar almanyadan geldi demişti böyle bir farın maliyeti şuanda ne olur acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oktay Vurkun

Arkadaşlar ben bir süredir aracıma. UZUN-KISA takım olarak xenon taktırmayı düşünüyorum ancak aracımın far soket türünden tam olarak emin değilim. Aracım CADDY 2005 model 1.9 TDI

Çoğu yerde KISA FARLARIN H7 - UZUN FARLARIN ise H1 soket olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Farlarımın soket türü nedir ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
4 saat önce, oktay vurkun yazdı:

Arkadaşlar ben bir süredir aracıma. UZUN-KISA takım olarak xenon taktırmayı düşünüyorum ancak aracımın far soket türünden tam olarak emin değilim. Aracım CADDY 2005 model 1.9 TDI

Çoğu yerde KISA FARLARIN H7 - UZUN FARLARIN ise H1 soket olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Farlarımın soket türü nedir ?

H7/H1 doğru. Halojen farlar xenon için uygun değildirler, trafikte sürücüleri rahatsız eder, aydınlatmaya faydası yoktur, muayeneden geçemez. Bu nedenle en azından d tipi xenon mercek montajı yapılması daha uygun olacaktır. Bu konuda bolca örnek mevcut.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cemal kaşeli

Selam yeni katıldım aranızda formlarda okudum ama kafam karıştı pek anlayamadım beni aracı touran 2010 model mercekli far bi arkadaşım bana yrdmmcı oldu Philips 8000 K KİT olarak uyguladı önceleri farklı geldi ama ben daha iyi görüş için 4300 K tercih edilen sorum tüm d2s ler ve d4s ler uygun olurmu Marka olarak hangi ampül ile devam edeyim malum fiyatlar yüksek yada daha iyisi için ne yapmalıyım ve far kenarlarına gündüz farı yaptık kayan led felan ekte var yardım ederseniz sevinirim teşekkür ederim

8EB24DD5-96CA-4D30-9FBA-1BDD0D7CAB4F.jpeg

D0E95B6F-129F-4DF5-9905-CFF3C84953D6.jpeg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bi-xenon mercek ve d1s,d2s,d3s,d4s farketmez oem  xenon kit haricinde far üzerindeki merceğe bahsettiklerinizle hiç uğraşmayınız.

D2s D4s farklı xenon tipidir balastları uymaz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...