İçeriğe Yönlendir

Led sinyalli ve eşik aydınlatmalı yan aynalar

Çağrı Sucu

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

arkadaşlar aynı projeye ben de girmek üzereyim. evet yapılan işlemler güzel, ayrıca tavan lambasının kendinden veya sigortasından da aynalara elektrik alınabilir fakat aynaların içine sürekli su gireceğinden su izolasyonunu nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Ben power led lenslerini würth cam silikonu ve enjektör kullanarak izole ediyorum :good1:

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

yok onu anladım da silikonu enjektörle mi sıkıyorsun? ben genelde silikon tabancasıyla yaparım da.. enjektöre kalın gelmiyor mu?

:D

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

yok onu anladım da silikonu enjektörle mi sıkıyorsun? ben genelde silikon tabancasıyla yaparım da.. enjektöre kalın gelmiyor mu?

:D

Evet enjektörle sıkıyorum,çokta kolay oluyor,farklı uygulamalar için iğne kısmına ince hortum takıp istediğim yere ulaşıyor ve silikonluyorum ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

Ben power led lenslerini würth cam silikonu ve enjektör kullanarak izole ediyorum :good1:

bu cam silikon nasıl birşey netten örnek verebilirmisin abi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
bu cam silikon nasıl birşey netten örnek verebilirmisin abi :biggrin:

Çağrı kardeşim katalog ürün kodu bu kartuş şeklinde satılıyor,normal silikonlar gibi plastik değilde alüminyum gövdeli.

00890 023 401

H-CAM YAPISTIRMA MACUN CLASSIC PLUS BM

00890-023-401-500x500.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

ooo iyi paraymış :biggrin:

çok soru soruyorum ama nasıl bir yapısı var abi şeffaf veya renkli gibi. pleksiyi ayna kapağına sabitleyebilirmiyim bununla sağlamlığı nasıldır?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

ooo iyi paraymış :biggrin:

çok soru soruyorum ama nasıl bir yapısı var abi şeffaf veya renkli gibi. pleksiyi ayna kapağına sabitleyebilirmiyim bununla sağlamlığı nasıldır?

Mat siyah renktedir,akıcı değildir,kurumadan şekil verilebilir,çok elastiktir,son derece iyi yapışma sağlar,yapıştırdığın parçaları bir daha birbirinden ayıramazsın ona göre...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağrı Sucu

silikonu aldım abi. altında kutu kolaların açma halkasından var :biggrin: ne için yapmışlar anlamadım. kutunun çapı küçük ama normal silikon tabancasıyla arkadan sıkıştırarak kullanılıyor sanırım. senin kullanımından anladığım kadarıyla ihtiyacım olan kadar enjektöre aktarıp daha sonra hava almaması için ucunu iyi kapatmam lazım sanırım. inşallah içi kurumaz :) ucuz birşeyde değil 1 kutuyu 40 liraya aldım.

sen power led lensini bununla yalıttığını yazmıştın, bu silikonla lensi aynaya yapıştırıp, ledi de lense yapıştırabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağrı Sucu

başka işlerden dolayı konuda uzun zamandır ilerleme yoktu.

geçenlerde pleksiyi ayna üzerine yerleştirdim. tam olana kadar paylaşmayacaktım ama dayanamadım :)

fotoğraf makinasının pili bitmiş, detaylar tam belli olmasa da telefonla olduğu kadar bikaç foto çektim.

060720121254.jpg

060720121255.jpg

060720121256.jpg

060720121257.jpg

ben bu pleksi bükme işinden umutluydum, hatta aynadan kestiğim parçayı da kullanıp macundan kalıp bile yaptım,

pleksi eriyince bu kalıba koyup şekillendirdim ama deliğe göre olmadı.

Kalıp:

060720121259.jpg

baktım olmuyor sıcak pleksiyi direk ayna kapağının üstüne koydum :biggrin:

az biraz hata olsada yinede yerine göre oldu. köşelerini kesip yuvaya yerleştirdim.

şuanda yüzeyi zımparalayıp aynanın hatlarına göre yuvarlatıyorum. ancak bu şekilde biraz zor olacak.

bu işin aynısını yapmak isteyen olursa yada bana sipariş veren olursa pleksiyi lazer kesim veya cnc'de kestirip hazırlamayı düşünüyorum.

böylece sağ-sol ayna simetrisi de tam olacaktır.

şimdilik bu şekilde ilerlemeye devam :)

Mahmut abi silikonla ilgili biraz daha detay verebilirmisin, nasıl uyguluyorsun?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Çağrı kardeşim aslında bu iş için şefvaf şırınga epoxide çok uygun,çokta sağlam olur aynı zamanda silikona yakın sızdırmazlıkta sağlar.Ben cam silikon uygulamasını eczaneden aldığım büyük enjektörlerle yapıyorum,sağa sola bulaştırmadan ve istediğim miktarda sıkabiliyorum,ince işlerde çok kolaylık sağlıyor,tavsiye ederim :good1:

Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

Çağrı kardeşim aslında bu iş için şefvaf şırınga epoxide çok uygun,çokta sağlam olur aynı zamanda silikona yakın sızdırmazlıkta sağlar.Ben cam silikon uygulamasını eczaneden aldığım büyük enjektörlerle yapıyorum,sağa sola bulaştırmadan ve istediğim miktarda sıkabiliyorum,ince işlerde çok kolaylık sağlıyor,tavsiye ederim :good1:

epoksi de aklımda aslında, arkadaşım model uçaklarla uğraşıyor, uçağı düşürünce epoksiyle yapıştırdığı yerde yapışkan ayrılmamış sürdüğü parçayı kökten kopartmıştı :biggrin:

epoksi sürülen yerin etrafında japon gibi plastiği yakıp leke bırakıyor mu?

silikonu normal silikon gibi tabancasına yerleştirip, onun ucundan enjektöre aktaracağım yani. peki silikonun artan kısmı kurumadan sağlam kalır mı?

pleksiye şekil vermede en kolay yol;

plexi uygulanacak yüzeye konulur ve ısı tabancasıyla eşit olarak ısıtılır akışkanlık gösterdiği taktirde çekilir ve köşelerden eğim verilerek şekile adepte edilir

ilk resimdeki şekil güzeldi zımpara ile şekil verilip güzel birşey çıkarılabilirdi?

bende ısı tabancası yok, aslında garaj olsa her türlü alet edevatı dizmek istiyorum :biggrin:

ilk fotoğraftaki de iyi olmuştu ama yeterince bükülmemişti, zımparadan sonra bir kenar misal 1 cm eninde olacaktı, diğer köşe 0,5cm o yüzden yeniden şekillendirdim.

deneme yanılmayla hataları görüp uğraştıkça daha iyi sonuçlar çıkıyor :)

birde benim asıl merak ettiğim konu pleksi zaman içinde bir değişim gösteriyor mu, renginde sararma, güneş altında kalınca yumuşama vs. gibi

Yorum bağlantısı
Ahmet Acar1679652598

ledlerin boncuk boncuk gözükmesini engellemek için reflektör kullanmak zorunda kalacağım sanırım? :(

pleksinin bir kenarını 180'den 2000'e kadar zımparaladım, cam gibi oldu, arkasını gösteriyor şimdide :) arka yüzünü de zımparalasam tamamen saydam olacak nerdeyse.

anlaşılan ya bu boncuk boncuk görüntüye razı olacağım yada reflektör bulacağım

(üstteki zımparalı, alttaki eski yüzey)

IMG_1311.jpg

ledlerin boncuk boncuk gözükmesini engellemek için reflektör kullanmak zorunda kalacağım sanırım? :(

pleksinin bir kenarını 180'den 2000'e kadar zımparaladım, cam gibi oldu, arkasını gösteriyor şimdide :) arka yüzünü de zımparalasam tamamen saydam olacak nerdeyse.

anlaşılan ya bu boncuk boncuk görüntüye razı olacağım yada reflektör bulacağım

(üstteki zımparalı, alttaki eski yüzey)

IMG_1311.jpg

Bu pleksiyi ve çeşitlerini nerden bulabiliriz acaba

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Bu pleksiyi ve çeşitlerini nerden bulabiliriz acaba

Reklam ve tabelacılarda bulabilirsiniz :good1:

+ epoksi sürülen yerin etrafında japon gibi plastiği yakıp leke bırakıyor mu?

silikonu normal silikon gibi tabancasına yerleştirip, onun ucundan enjektöre aktaracağım yani. peki silikonun artan kısmı kurumadan sağlam kalır mı?

+ bende ısı tabancası yok, aslında garaj olsa her türlü alet edevatı dizmek istiyorum :biggrin:

ilk fotoğraftaki de iyi olmuştu ama yeterince bükülmemişti, zımparadan sonra bir kenar misal 1 cm eninde olacaktı, diğer köşe 0,5cm o yüzden yeniden şekillendirdim.

deneme yanılmayla hataları görüp uğraştıkça daha iyi sonuçlar çıkıyor :)

+ birde benim asıl merak ettiğim konu pleksi zaman içinde bir değişim gösteriyor mu, renginde sararma, güneş altında kalınca yumuşama vs. gibi

- Epoksiyi dikkatli kullanırsan sorun olmaz,benim plexi haricinde farklı materyallerin üzerinde çalışmalarım oldu iz bırakma veya deformasyon yaşamadım.Dikkat etmen gereken bir husus daha var,epoksi saydam yüzeylerde tam mukavemet gösteremeyebilir,plekside kullanacağın bölgeyi zımparalamayı unutma.Silikonda kullanacağın miktarı göz kararı ayarlayıp şırıngaya sık böylece silikon israfını önlemiş olursun,ben genelde şırıngayı attığım için kuruyup kurumadığına bakmadım... :happy:

- Fön makinası bu tarz küçük işlerde yeterli olur... :good1:

- Freeform farlarda ve stoplarda UV den korumak için özel vernik atılıyor,senin uygulamada kısa vadede sorun çıkacağını sanmıyorum... :unknw:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

dış yüzeye vernik konusunda şunun gibi bir ürün iş görür mü acaba?

http://www.filliboya...4/#!prettyPhoto

plexiyi ısıttıktan sonra tekrar aynı ısıya marus bırakırsanız eski haline dönmek ister plexiyi birnevi lastik gibi düşünün biz sadece ısıtıp genliğini arttırıp şekil veriyoruz aynı ısıya yaklaştığı anda geri eski haline dönmek ister bunu farı yaptıkdan sonra çok iyi anladım :)

sararma solma olacağını sanmıyorum bizim ofisin tabelası da plexi içi ledli şuana kadar bişey olmadı ( 2 sene oldu ) ve hep güneşin anlında

bende kendimi bildiğim için 5 adet plaka almıştım bunlardan 3 tanesi deneme yanılma ile karpuz gibi çatladı :D

evet pleksi tekrar erime sıcaklığına gelince eski şekline dönüyor, ben bu şekli verene kadar 3-4 sefer fırında ısıttım bu pleksiyi :D

birazda bu sebepten dolayı ince pleksi şeridi şekillendirmektense pleksiyi yuvarlatılmış halde kesmek daha iyi olacak bencede.

ama yinede dışarıda pleksi eriyip eski haline gelecek kadar ısınmaz sanırım, fırında 150-200 derece sıcaklıkta yumuşamıştı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
dış yüzeye vernik konusunda şunun gibi bir ürün iş görür mü acaba? http://www.filliboya...4/#!prettyPhoto

Linkteki vernik senin işine yaramaz çünkü boyalı yüzeylerde kullanım için yapılmış...

Bu vernik plexi üzerinde çizik gideriyor,parlatıyor ve koruma sağlıyor.Fiyatı 45 TL

A15 1-STEP ALLROUND POLİSH Çok Yönlü Polisaj Pastası – Çizik ve Hare Giderme, Yüksek Parlaklık ve Koruma

20120527-0811-a15.jpg

Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu
(düzenlendi)

değişik ürünmüş hem pasta hem koruyucu cila ilk defa gördüm :biggrin: sadece bu çeşit koruma iş görecekse bende wax var onu uygulasam da olur ozaman

birde şimdi aklıma geldi, ben önceki mesajlardan birinde kalan silikonun kurumasını sorarken şırıngada kalanı değil, asıl kutuyu sormuştum abi :biggrin:

tarihinde Çağrı Sucu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

değişik ürünmüş hem pasta hem koruyucu cila ilk defa gördüm :biggrin: sadece bu çeşit koruma iş görecekse bende wax var onu uygulasam da olur ozaman

birde şimdi aklıma geldi, ben önceki mesajlardan birinde kalan silikonun kurumasını sorarken şırıngada kalanı değil, asıl kutuyu sormuştum abi :biggrin:

Wax ta olabilir... :unknw:

Cam silikonu satın aldığında yanında kapaklı uclardan veriyorlar,bir dahaki kullanıma kadar bu kapaklı uc kurumayı önlüyor.Silikonu alırken son kullanma tarihine iyi bak raf ömrü 1 yıldır,sende açıp kullandıktan sonra en fazla 8-10 ay saklayabilirsin ;)

Yorum bağlantısı
Muhammed Çiçekli

Benimde projem devam ediyor malzemeleri topladım sayılır yanlız 3w power led için driver bir türlü bulamadım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Benimde projem devam ediyor malzemeleri topladım sayılır yanlız 3w power led için driver bir türlü bulamadım.

Kaç tane 3W power ledi bir arada kullanacaksın ?

Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

benimkinde kapak çıkmadı ya :biggrin: sadece silikonu şekilli çıkaracak bir uç var. birkere açtıktan sonra öyle kalacak.

kutunun altında konservelerinki gibi bir kapak var, içinde de birşey ses yapıyor ama ne var bilmiyorum:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

benimkinde kapak çıkmadı ya :biggrin: sadece silikonu şekilli çıkaracak bir uç var. birkere açtıktan sonra öyle kalacak.

kutunun altında konservelerinki gibi bir kapak var, içinde de birşey ses yapıyor ama ne var bilmiyorum:)

Nalburlarda satılıyor kapaklı uç onlardan alabilirsin.Silikonu kullanacağın zaman o kapağı konserve açar gibi açacaksın ve normal silikonlar gibi tabancaya yerleştireceksin,ses geldiğini söylediğin şeyler minik silicagel tanecikleri rutubeti önlemek için... :good1:

Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

tmm teşekkürler abi. o kapak olayını da öğrendiğim iyi oldu, daha önce yarım silikonlar hep kuruyup çöpe gitmişti :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...