İçeriğe Yönlendir

Ayarlanamayan Xenon Far'a TÜV Onayı Yok

Misafir

Recommended Posts

Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Evet millet ilk kim yapacak otomatik eğimi ?..... bakmayın bana öyle :)

Siz zaten yapmadınız mı? Bizim önce far yıkama yapmamız lazım. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Tofaş far yıkama sistemi bu iş için biçilmiş kaftan.

Geçen çöpe attığım körük sensörünü arıyorum. Bulabilirsem daha basit ne yapabiliriz'e yönelelim..

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

O da yakışmaz ki. :(

Bence en uygunu araç rengine boyanmış cam fıskiyesi olur. Tabiki tampon ve fardakı ışık çıkış noktasının yeri buna uygunsa. :)

Ekleme: Far yıkama dediğin, şöyle bir dışarı çıkacak; tükürüp geri kaçacak, değil mi? :lol:

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Tipo ve tempra araçların far yıkama sistemi çok güzel hem basit hem ucuz ama tampon içine doğru açılı girdiği için montajı zor...

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Tipo ve tempra araçların far yıkama sistemi çok güzel hem basit hem ucuz ama tampon içine doğru açılı girdiği için montajı zor...

Açılı olması nasıl oluyor? Anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Açılı olması nasıl oluyor? Anlayamadım.

Turgut bu fıskiyelerin boyu yaklaşık 10-12cm ve tampondan içeri doğru 45' açı ile girip çıkıyor...

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

peki bu bmw e20 erin kini kullansak olmaz mı bana cok kibar geldi kendileri ama :wub: ..bilemiyorum yeterli gelir mi ki? hatta ben getzlerdeki kullanılan çift çıkışlı su motorlarından takıp çıkışlardan birini cama birinide far yıkamaya baglamayı düşünüyorum ama basınc yeterli gelir mi ki?getzlerde bir cıkış cama bir cıkısda arka cama giden bir motor bulunuyor..

Geçen çöpe attığım körük sensörünü arıyorum. Bulabilirsem daha basit ne yapabiliriz'e yönelelim..

abi benimde aklıma geldi ama hem montajı zor hemde cok kibar olmayacak..özellikle tipolardaki sistemde tam köşeye denk gelmek zorunda..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

peki bu bmw e20 erin kini kullansak olmaz mı bana cok kibar geldi kendileri ama :wub: ..bilemiyorum yeterli gelir mi ki? hatta ben getzlerdeki kullanılan çift çıkışlı su motorlarından takıp çıkışlardan birini cama birinide far yıkamaya baglamayı düşünüyorum ama basınc yeterli gelir mi ki?getzlerde bir cıkış cama bir cıkısda arka cama giden bir motor bulunuyor..

abi benimde aklıma geldi ama hem montajı zor hemde cok kibar olmayacak..özellikle tipolardaki sistemde tam köşeye denk gelmek zorunda..

Ben getz kullanıyorum düşündüğün şeyi getz fıskiye motoru ile yapamazsın su basıncı farı yıkamak için yeterli olmaz. :unknw:

Tofaş-şahin,doğan far yıkama sistemi farklı

Fiyat-tempra,tipo far yıkama sistemi farklıdır...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Şimdi bizim yaptıgımız bi-xenon farlar muayneden geçmeyecekmi :( Enson yaptırdıgım muaynede hafif kusur bile yazmamışlardı...

Ayrıca otomatik far yükseklik ayarı olup olmadıgını nasıl anlayacaklar muayne yapılan alan düm düz :)

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Ayarlanamayan Xenon Far'a TÜV Onayı Yok

TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan 'xenon far'lı araçların ağır kusurlu kabul edileceğini açıkladı.

Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan ''xenon far''lara sahip araçların ''ağır kusurlu'' kabul edileceği ve muayeneden geçemeyeceği bildirildi.

TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, yaptığı açıklamada, xenon (gaz deşarjlı) farların daha iyi görebilmek için gün ışığına yakın bir ışık veren aydınlatma sistemi olduğunu söyledi.

Bazı araçların, fabrika çıkışından itibaren bu tür farlara sahip olduğunu anlatan Özcan, bu araçlarda far yükseklik ayarlayıcısı olduğu için muayenede herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağını ifade etti.

Fabrika çıkışlı xenon farlara sahip araçlarda, hareket halindeki sallantıya ya da yüke göre karşı yönden gelen sürücülerin rahatsız olmaması için otomatik çalışan far yükseklik ayarlayıcısının bulunduğunu anlatan Özcan, şöyle konuştu:

''Yükseklik ayarlayıcısı sayesinde araç aşağı yukarı salındıkça ya da yük nedeniyle arka aksının aşağı, ön aksının yukarı doğru yönlenmesi durumunda ışığın devamlı aşağıda tutulması sağlanır. Ancak orijinal olmayan ve daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu durum, karşı yönden gelen sürücülerin görüşünü engellediği için tehlike oluşturuyor.

Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edilerek trafikte kullanımının uygun olup olmadığına bakılan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında bu durum, 15 Ocak tarihine kadar hafif kusur olarak muayene raporuna yansımaktaydı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından trafik güvenliği açısında tehlike yaratması nedeniyle gerekli değişiklik yapıldı. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan xenon farlara sahip araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilerek artık muayeneden geçemeyecektir.''

Özcan, araçlarında otomatik far yükseklik ayarlayıcısı olmayan sürücülerin sıkıntı yaşamamak için muayene istasyonlarına gelmeden önce gerekli önlemleri almasını istediklerini kaydetti.

Kaynak : http://www.haber7.com/haber/20120201/Ayarlanamayan-xenon-fara-TUV-yok.php

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)

Ben getz kullanıyorum düşündüğün şeyi getz fıskiye motoru ile yapamazsın su basıncı farı yıkamak için yeterli olmaz. :unknw:

Tofaş-şahin,doğan far yıkama sistemi farklı

Fiyat-tempra,tipo far yıkama sistemi farklıdır...

bilemiyorum ama asıl işi yapan fıskıyeler değil mi?tahminim çıkışlardan biri daha kuvvetli olmalı arkaya gidecek basıncla ön cama giden basınc farklı olması gerekmez mi?

tarihinde Halil Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Tofaş'ın fıskiyeye laf söyleyenler Crv'nin'kini görün. Boynuz gibi mübarekler :)

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

Tofaş'ın fıskiyeye laf söyleyenler Crv'nin'kini görün. Boynuz gibi mübarekler :)

:biggrin: onlara bişi diyemiyoruz zaten :D:D

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

bilemiyorum ama asıl işi yapan fıskıyeler değil mi?tahminim çıkışlardan biri daha kuvvetli olmalı arkaya gidecek basıncla ön cama giden basınc farklı olması gerekmez mi?

Evet doğru,işi yapan fıskiye ama cam fıskiyesinin su çıkış delikleri küçük çaplıdır suyu basınçlandırır,far yıkama fıskiye çıkış delikleri büyük çaplıdır ve sen cam suyu motoruna uygulama yaparsan su basınç kazanmaz.Far yıkama motoru cam yıkama motorunun yaklaşık iki katı büyüklükte ve kuvvettedir... :boredom:

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Bunca emek karşıdaki sürücülerin gözlerini almasın diye, ancak otomatik seviye ayarı olmadığından farı sökmeden muayeneden geçemeyeceğiz. Ama çakma xenonlar ampul değiştirip kolayca geçecek. Sizce bir yanlışlık yok mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Sonradan fark ettim 2-3 mesaj arasında geçmiş. Ama bence gayet önemli bir konu.

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Bektaş bey, benim mercekte sıkıntı yok bilgisayarlı far ayarına girdim, ancak yeni uygulamada otomatik yükseklik ayarı olmayan araç ağır kusur olacakmış deniyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bunca emek karşıdaki sürücülerin gözlerini almasın diye, ancak otomatik seviye ayarı olmadığından farı sökmeden muayeneden geçemeyeceğiz. Ama çakma xenonlar ampul değiştirip kolayca geçecek. Sizce bir yanlışlık yok mu?

Vizeyi en az hasarla atlatmanın yolu xenon ampulleri ve balastları söküp halojen ampul montajı yapmak olacak gibi.Ama en yakın zamanda tüvturk e gidip bunu soruşturacam... :unsure2:

Bektaş bey, benim mercekte sıkıntı yok bilgisayarlı far ayarına girdim, ancak yeni uygulamada otomatik yükseklik ayarı olmayan araç ağır kusur olacakmış deniyor.

Hiç olmayanlar için öyle bir madde yok yanlış görmüş olmayasınız.... :unknw:

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Mahmut bey, muayene için geçici olarak D2S xenon ampul yerine H7 halojen mi takalım diyorsunuz merceğe?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Mahmut bey, muayene için geçici olarak D2S xenon ampul yerine H7 halojen mi takalım diyorsunuz merceğe?

Tüvturk aydınlatma tertibatları/elektrik bölümünü dikkatli okuyacak olursak halojen freeform veya mercekli farların yükseklik ayarı için kusur aranmamış.Ağır kusurun belirtildiği madde gaz deşarjlı yani xenon aydınlatmaya sahip freeform veya mercekli farlar....

Ben buradan şu anlamı çıkarıyorum mercekli farlarımıza h serisi ampul takarsak sorun olmayacaktır ama dediğim gibi en yakın zamanda tüv e gidip bu işi çözücem...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

ben okudum mahmut sıkıntı yok far ayarını bilgisayarlı biryerde yaptır ve olması gerekenden az aşşağı indirmelerini söyleki ne olur ne olmaz :) bu şekilde geçecektir ne az nede ağır kusurlu şekilde

+1 bencede olması gereken bu ama halojen olması şartı ile...

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Tüvturk aydınlatma tertibatları/elektrik bölümünü dikkatli okuyacak olursak halojen freeform veya mercekli farların yükseklik ayarı için kusur aranmamış.Ağır kusurun belirtildiği madde gaz deşarjlı yani xenon aydınlatmaya sahip freeform veya mercekli farlar....

Ben buradan şu anlamı çıkarıyorum mercekli farlarımıza h serisi ampul takarsak sorun olmayacaktır ama dediğim gibi en yakın zamanda tüv e gidip bu işi çözücem...

Benimde 15 gün kaldı muayeneye bodozlama girmek istemiyorum.

+1 bencede olması gereken bu ama halojen olması şartı ile...

D2S merceğe halojen takınca ayar tutar mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Benimde 15 gün kaldı muayeneye bodozlama girmek istemiyorum.

D2S merceğe halojen takınca ayar tutar mı?

Odaklanmada çok büyük farklar olmuyor en azından vizeden geçersiniz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...