İçeriğe Yönlendir

Ayarlanamayan Xenon Far'a TÜV Onayı Yok

Misafir

Recommended Posts

İsmail Ayaz1679652578

Benim 2002 mondeoda da hem önde hem arkada sensör var..

Far yıkama işine ne diyorlar türtürkte ?

Bursa tüvde özellikle sordum Xenon varsa far yıkama istiyor Tüvtürk. Ama bu konuda bazı istasyonlarda biraz açıklık olabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

bende orjinal far yıkama var, bixenon mercek de var ama oto yükseklik ayarı yok. ben şimdi muayeneden kalacak mıyım? bence bu kanun yakında değişir... :)

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

bende orjinal far yıkama var, bixenon mercek de var ama oto yükseklik ayarı yok. ben şimdi muayeneden kalacak mıyım? bence bu kanun yakında değişir... :)

Far yıkama ile aradan sıyrılma şansınız var. Ama kesin değil. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Far yıkama ile aradan sıyrılma şansınız var. Ama kesin değil. :)

:nea: Malesef,Fatih kardeşimizin öyle bir şansı olmayabilir,önceki gün vizeye Megane Scenic Privilage aracı ile giden bir komşum otomatik far sensörü çalıştığı halde,far yıkaması bilinmeyen bir sebepten dolayı çalışmadığı için vizeden ağır kusur almış.Yani bu demek oluyor ki TüvTürk kusur tablosuna aynen uyuyor... :rtfm:

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Yakın bir ilçe de yapılan muyane de bir ekip 2 haftada bir gelip muayene işlemini gerçekleştirip gidiyorlarmış ben şansımı orada deneyeceğim malüm tüv türk bu konuda çok hassas :) Sızdırmazlıktan sonra muayene için oraya gideceğim bir bakalım şansımızı denemiş oluruz. Gerçi soketlerimiz hazır ama ona göre ampül daha gelmedi acelemde yok gerçi sadece LPG'yi ruhsata işletmek amaçlı muayene olucak. Tabi ki sızdırmazlık olayını ayarlayamazsam muayenede yok o sebepten böyle de gidiyo zaten

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tolga Tatlı

Mahmut bey, muayene için geçici olarak D2S xenon ampul yerine H7 halojen mi takalım diyorsunuz merceğe?

Tüvturk aydınlatma tertibatları/elektrik bölümünü dikkatli okuyacak olursak halojen freeform veya mercekli farların yükseklik ayarı için kusur aranmamış.Ağır kusurun belirtildiği madde gaz deşarjlı yani xenon aydınlatmaya sahip freeform veya mercekli farlar....

Ben buradan şu anlamı çıkarıyorum mercekli farlarımıza h serisi ampul takarsak sorun olmayacaktır ama dediğim gibi en yakın zamanda tüv e gidip bu işi çözücem...

Merhabalar , ben bu sebeple muayeneden kaldım. Ben orijinal farı alıp aracıma uyguladım. Ama yükseklik ayarı yoktu tabi. Şimdi D2S ampuller yerine h7 sarı ampul taksam sorun çıkar mı balastlar problem çıkarır mı?Nasıl yaparız yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Merhabalar , ben bu sebeple muayeneden kaldım. Ben orijinal farı alıp aracıma uyguladım. Ama yükseklik ayarı yoktu tabi. Şimdi D2S ampuller yerine h7 sarı ampul taksam sorun çıkar mı balastlar problem çıkarır mı?Nasıl yaparız yardımcı olursanız çok sevinirim.

D2S yerine Halojen H7 takınca balast kullanılmaz.. balast girişinden tesisattan gelen kabloları ayırıp, direk ampule bağlayacaksınız..

Balast devre dışı kalacak..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Can Hakan Temiz

D2S yerine Halojen H7 takınca balast kullanılmaz.. balast girişinden tesisattan gelen kabloları ayırıp, direk ampule bağlayacaksınız..Balast devre dışı kalacak..

Uzun far kablosu yine merceğin uzun motorunda kalacak değil mi ? Aynı d2s te oldupu gibi.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Daha önce bir kaç defa yaptım. :biggrin: Metal kısmı kenarlardan biraz keseceksiniz.Çıkıntı kısmı xenondaki gibi çentikli hale getireceksin aynı yönde oturacak.Tam verim alamasanda çizgi bozulmuyor.Odaklama ise idare eder.

Yorum bağlantısı
Can Hakan Temiz
Daha önce bir kaç defa yaptım. :biggrin: Metal kısmı kenarlardan biraz keseceksiniz.Çıkıntı kısmı xenondaki gibi çentikli hale getireceksin aynı yönde oturacak.Tam verim alamasanda çizgi bozulmuyor.Odaklama ise idare eder.
Olmaz. D2S ile aynı formu verin kenarlarına. Tam oturmalı D2S gibi
şimdi anladım .)
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

o kadar uğraşmaya gerek var mı? geçici olarak tuttursak sadece yansa yetmiyor mu? çizgi bozulursa bozulsun nasılolsa sadece 1 gün kullanılacak :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Valeo tutuyor ama diğerleri birazcık zor mecburen tıraş etmek gerekiyor. :lol:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bütün bunlarla uğraşmak yerine muayneye giderken farları söküp orjinal farı takmak daha kolay geliyor bana.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

Bütün bunlarla uğraşmak yerine muayneye giderken farları söküp orjinal farı takmak daha kolay geliyor bana.

aynen, nasılolsa bende ampul değiştirmek için tampon sökülüyor ben de tamponu indirmişken farları da değiştiriyorum...

bir de şimdiki farlarımda diyot var, uzun kısa birlikte yanıyor...halojen ampulü bağlayınca diyotu iptal mi etmemiz gerekiyor acaba?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

aynen, nasılolsa bende ampul değiştirmek için tampon sökülüyor ben de tamponu indirmişken farları da değiştiriyorum...

bir de şimdiki farlarımda diyot var, uzun kısa birlikte yanıyor...halojen ampulü bağlayınca diyotu iptal mi etmemiz gerekiyor acaba?

Orda bunun sorun olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...