İçeriğe Yönlendir

Otomatik Far Sensörü Projesi

Fatih Ömeroğlu1679652598

Recommended Posts

Fatih Ömeroğlu1679652598

Bu arada arkadaşlar benim kullandığım hem yağmur, hem far sensörü. İkisi bir arada. Far sensörü bence gayet kullanışlı uzundur kullanıyorum. Özellikle geceleri devre dışı bile bıraksanız güvenlik için en azından parkları açık tutuyor. Sistem direk aktif başlıyor. Karanlığı gördüğünde yanar. Far butonunu çevirdiğiniz anda manuel müdahale edildiği için devre dışı kalır butondan ne yaptıysanız o şekilde kalır.

Gelelim yağmur sensörü olayına aslında çok faydalı bir özellik. Bir çoğu sebebini yazmış zaten. Ama açıkçası bende istediğim gibi stabil çalışmadı. Arabalardaki Orjinal yağmur sensörü gibi değil. Bazen cam kuruyor çalışmaya devam ediyor vs.. Onun yerine Su itici flim uygulayın silecekleri hiç çalıştırmaya bile gerek kalmıyor :) yağan yağmur toz gibi dağılıp gidiyor. Yağmur sensöründen çok daha etkili ve uygun maliyetli. Bir uygulama yaklaşık 1 sene yada 20000km gidiyor.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

jHnyczo.jpg

Devredeki mantık ve çalışma şekli bu şekilde. :)

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.En kısa sürede devreyi test edicem.Fakat bir hususu anlamadım.Akü(Sabit voltaj demişsiniz).Bu - kutup mu yoksa + kutup mu?O zaman devrenin + sını kontaktan alıcam.- kısmını aracın herhangi bir noktasından park ve kısaları far anahtarından tespit edip bağlıcam.Yanında kalanları tahminimce + 12v bağlıcam doğru mudur?

İyi günler dilerim.

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Samet Daş

. Onun yerine Su itici flim uygulayın silecekleri hiç çalıştırmaya bile gerek kalmıyor :) yağan yağmur toz gibi dağılıp gidiyor. Yağmur sensöründen çok daha etkili ve uygun maliyetli. Bir uygulama yaklaşık 1 sene yada 20000km gidiyor.

Ben uyguladım kalitesiz oluşundan mı yoksa özelliği mi bilmem lakin camda kalan su damla damla kuruduğunda leke yapıyor. Camlar çok çabuk kirleniyor. Sensör olmasına rağmen uyguladım videodaki sonuç çıkmadı.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.En kısa sürede devreyi test edicem.Fakat bir hususu anlamadım.Akü(Sabit voltaj demişsiniz).Bu - kutup mu yoksa + kutup mu?O zaman devrenin + sını kontaktan alıcam.- kısmını aracın herhangi bir noktasından park ve kısaları far anahtarından tespit edip bağlıcam.Yanında kalanları tahminimce + 12v bağlıcam doğru mudur?

İyi günler dilerim.

Aslında özellikle kutup belirtmedim, çünkü sizin araçtaki anahtarın tetiklediği voltajı bilmiyorum. Anahtarların park ve farlar için tetiklediği voltaj neyse, akü sabit voltaj değeri o kutup olacak.

Devreyi kontak ile çalıştıracaksınız, bu doğru da, devamında söylediklerinizi anlamadım. Ve anladığım kadarıyla elektrik bilginiz fazla yok. Tavsiyem, yaptığınız devreyi ve de gerekirse benim çizdiğim şemayı bir oto elektrikçisine götür, taksın aracınıza. Çünkü araç elektriği deneme yanılmaya gelmez...

Hayırlı günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Aslında özellikle kutup belirtmedim, çünkü sizin araçtaki anahtarın tetiklediği voltajı bilmiyorum. Anahtarların park ve farlar için tetiklediği voltaj neyse, akü sabit voltaj değeri o kutup olacak.

Devreyi kontak ile çalıştıracaksınız, bu doğru da, devamında söylediklerinizi anlamadım. Ve anladığım kadarıyla elektrik bilginiz fazla yok. Tavsiyem, yaptığınız devreyi ve de gerekirse benim çizdiğim şemayı bir oto elektrikçisine götür, taksın aracınıza. Çünkü araç elektriği deneme yanılmaya gelmez...

Hayırlı günler dilerim.

Tam olarak ne demek istedeğimi anlatamamışım.Ama çalışma prensibini sayesinizde anladım.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Ömeroğlu1679652598

Benim araçta yağmur sensörü silecek kolu otomatik konuma getirdiğimde aktif oluyor,silecek kapalı ise sensör de devre dışı kalıyor...

Bu da videosu

http://www.youtube.com/watch?v=fQ6_o1HEKrE

Çalışması çok hassas ve başarılı Mahmut. Benimki de böyle olsa sürekli aktif kullanırdım ama universal olanlar bu kadar başarılı değil. Cama kum tanesi yada toz toprak geldiğinde bile çalışıyor. Yazın açık bırakınca başlıyor sapıtmaya. Bilmiyorum orjinallerinde de toz ve kum tanesini algılıyormu.

Universal olanlarda elektromanyetik sensör var bu sensör yakınına gelen her cismi algılayıp tetikletiyor. Camına kuş çarpıp yapışsa onu bile temizleyecek şekilde dizayn etmiş sevgili çinliler :D

Orjinallerde ise göz var diye biliyorum ve bu gözler camdaki ışık kırılmasına göre tetikliyor. Bundan dolayıda daha stabil çalışıyor.

Çıkış derken neyi kasdettiniz bilmiyorum ama devrede çıkış diye birşey söz konusu değil. Devrenin amacı girişlerden enerjiyi verdiğinizde "parklar" ve "kısa farlar" yazan rölelerin ldr'yi kontrol eden pot ayar miktarınca açık kalmasını sağlamak. Röleler verici değil, sürücüdürler. Yani iki uç arasını açıp kapatırlar sadece. Şemada da basitçe şöyle tarif edebilirim.

DUBvLTr.jpg

jHnyczo.jpg

Devredeki mantık ve çalışma şekli bu şekilde. :)

Ellerine sağlık resmen far sensörünü baştan aşşağı çizmişsin :) Tebrik ediyorum. Aslında mantık ve devre olarak far sensörüde yağmur sensörüde basit sayılır. Ama bunu otomobil için uyarlanıp, pazarlama konumuna gelince iyi para ediyor malum yeni teknoloji.
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Bilmiyorum orjinallerinde de toz ve kum tanesini algılıyormu.

Sudan başka bir şey çalıştırmıyor. Cam yağmurdan sonra kirli, puslu kalır ya, öyleyken bile su olmadıkça çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Devreyi çalıştırmayı başardım.Sadece baştan beri eksiğim ben iki adet park iki adet kısa için çıkış veriyor sanmıştım.Muhammed Andı Bey hatamı söyledi ve farkına vardım.Boş vakit bulunca montajını yapıcam.Ldr yı aracın neresine konumlandırsam daha verimli çalışır?İyi günler.

Yorum bağlantısı
Fatih Ömeroğlu1679652598

Ldr yı aracın neresine konumlandırsam daha verimli çalışır?İyi günler.

Ön cam. Yani fabrikalar nereyi tercih ediyorsa oraya koyman daha verimli olur.
Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

post-5749-0-84858900-1358956553_thumb.jp

Şeması buydu.

Yapım aşamalarından görseller :D

post-5749-0-12756300-1358956560_thumb.jp

post-5749-0-30750300-1358956566_thumb.jp

post-5749-0-79002600-1358956570_thumb.jp

post-5749-0-93316600-1358956576_thumb.jp

post-5749-0-82914200-1358956581_thumb.jp

post-5749-0-19673500-1358956586_thumb.jp

post-5749-0-07845000-1358956591_thumb.jp

post-5749-0-12931000-1358956596_thumb.jp

post-5749-0-04816500-1358956600_thumb.jp

Sığmadı.Devamını diğer mesajla eklicem.

post-5749-0-42545600-1358956767_thumb.jp

post-5749-0-01774800-1358956773_thumb.jp

post-5749-0-22958400-1358956777_thumb.jp

post-5749-0-51713200-1358956782_thumb.jp

Evde test ederken ufak çaplı video çektim.Birazdan eklerim.İyi günler.

Buda araba testi;

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Osman Tanrıkulu

iyi günler.sitede sizin far ve yağmur sensörü projenizi gördüm maliyeti 300 tl yazmışsınız.eğer yaparım derseniz ben o fiyata size aracıma taktırmak istiyorum aracım toyota auris 2008 model manuel vites 1.6 motor.iyi günler ilgilenirseniz veya yönlendirirseniz sevinirim.bana mail atın.

numaram +905419058731

e-mail adresim:osmntnrkl@gmail.com

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Alaattin Cantürk

projenizi yapıp bizleri aydınlattığınız için teşekkürler. mazda 6 aracıma aynı bu sistemden aldım. lakin kullanım şemasında orange kabloyu far ve park röle tetiklerine bağlayın lakin follow me home özelliği çalışmaz diyor, sizde kırmızı kabloyu direk 12 voltta bağlamışsınız. zaten bizim sistemde follow me home özelliği çalışmadı. birde yağmur sensörünü çalıştıramadık, şemaya göre bağladık ama bir sonuç elde edemedik, yağmur sensörü soketindeki kahverengi kablo kafamızı karıştırdı. bu konuda yardımcı olurmusunuz?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erkan Yalçın1679652635

Merhaba arkadaşlar. Emeğinize sağlık. Bu far ve yağmur sensörünü Astra j Aracıma uygulamak istiyorum, uygulama aşamasında bana yardımcı olurmusunuz. Sensör far anahtarının çalışma şekliyle birebir aynımidir. Sipariş versem problem yaşaryaşamıyim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ya şu konuya cevap yazarken "MESAJIN TAMAMINI ALINTI YAPMAK" ne oluyor anlam veremiyorum...! :angry:

Düzelttim :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Serdar Aydogan
(düzenlendi)

far ve yamur sensoru montaji hakkinda bana yardimci olabilecek arkadas var mi çinden aldim bir turlu baglayamdim opel combo 2010 model aracim aydogan_serdar@hotmail.com

tarihinde serdar aydogan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...