İçeriğe Yönlendir

Otomatik Far Sensörü Projesi

Fatih Ömeroğlu1679652598

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Takılıyorum üstad. O kadarcık ta nazımız geçsin da. Ayrıca bu dediğini yapacak adam yoktur herhalde. Yapıyorsa arabaya da binmesin. İlk okulda öğretiyorlar sıcak çay doldurursanız soğuk bardağa çatlar diye. Onuda yapamıyorsa çatlasın camlar :unknw:

Eyvallah :thank_you2:

Askerlik yaptığımız dönemi hatırla bir sürü abuk sabuk kural ve kaide :learn2: uyulması gereken kurallar falan :stop: Sence espri olsun diye mi yazıldı o kurallar crazy.gifhohoho.gif

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Eyvallah :thank_you2:

Askerlik yaptığımız dönemi hatırla bir sürü abuk sabuk kural ve kaide :learn2: uyulması gereken kurallar falan :stop: Sence espri olsun diye mi yazıldı o kurallar crazy.gifhohoho.gif

O kuralları yazan adam beni duyuyorsa iyi dinlesin; Gerçekten mongolsun, sen kesin soğuk bardağa kaynar su döküyorsundur, araban var mı bilmiyorum ama olsa kesin cam suyunu sulandırmadan döküyorsundur, hatta benzinli arabana mazot koydurmak için ısrar etmişsindir. crazy.gif

Şimdi asıl konuya gelirsek; askerlik mantıksızlık birader karşılaştırmayalım. Far ve yağmur sensörü mantıklı bir şey ondan yanihohoho.gif

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Far ve yağmur sensörü mantıklı bir şey ondan yani...

Ben sürekli şehirler arası yolculuk yapıyorum aracımla ve çok çok işe yaradığını defalarca test ettim.Mesela yağmurlu bir havada seyahat ediyorsun cama kirli su sıçradı görüş sıfıra indi ve sen o an başka bir şeyle meşgulsün yada elin dolu,işte tamda burada sensör devreye giriyor ve olası bir kazayı önlemiş oluyor ;) nasıl güzel anlattım değil mi? :happy:

Yorum bağlantısı
Samet Daş

nasıl güzel anlattım değil mi? :happy:

Sende muallim havası var. Bu kadar iyi anlayamazdım. :clapping:

Geçenlerde bastıran yağmurda yolda seyreden araçlar bir anda hızlarını 20-30 a düşürürken yağmur sensörü sayesinde ben 60 tan düşmedim bile. Gerçekten faydalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mahmut çok güzel çalışıyor.. olması gereken bu... otomatik konumda çalışmalı..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
mahmut vosvosa olur mu bu yagmur sensörü?

Olur neden olmasın ama tosbağa da silecekler iki kademe yavaş ve hızlı hatta hatırladığım kadarı ile sileceklerde fasıla yoktu...

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

İnternette farklı araştırmalara başladım.(Otomatik far sensörü için)

post-5749-0-65903900-1358188127_thumb.jp

Bu devre acaba çalışıyor mu?Bulduğum sitedeki adam çalıştırmış.Sizlerden gelen önerilerle bende bu özelliği aracımıza eklemek istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Devre üzerinde uğraşıp yapmak tabi ki güzel ama hazır sensörlerin fiyatı 45-70TL uğraşmaya değer mi sence...

OTOMATIK-CYCLONE-FAR-SENSORU-KARGO-BEDAVA__72468716_0.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Koç

O konuda haklısınız fakat el emeği olsun istiyorum.En azından bunu ben yaptım demek istiyorum.Sadece montaj yapmaktan açıkcası keyif almamaya başladım.En ince ayrıntıyı hesaplayarak bir devre yapmak ve onu faliyete geçirmek en büyük amacım...

Madem okuyorum Gemi Elektroniği ve Haberleşmede madem Bulgaristan'da eğitim görücem aileme kendimi ispatlama amacım var.En azından bu çocuk bu konuda ufakta olsa birşeyler yapabiliyo densin istiyorum :unknw: Belki yanlış düşünüyor olabilirim.Bu konuda yardımlarınızı bekliyor olucam.İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

@Mahmut Akbulut

hocam link verebileceğiniz site var mı 45 - 70 tl olan sensörlerden

http://urun.gittigid...ensoru-56486775

burda bi ürün buldum ama fiyat çok farklı

Ali bey yanlış anlaşılma var galiba konumuz far sensörü :good1: sizin link verdiğiniz ürün yağmur sensörü :happy:

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/cenmax-otomatik-far-sensoru-gece-gorus-devresi-71452867 69 TL

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/otomatik-cyclone-far-sensoru-kargo-bedava-72468716 45 TL

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/cenmax-far-sensoru-gece-gorus-devresi-71888185 35 TL

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Ben sürekli şehirler arası yolculuk yapıyorum aracımla ve çok çok işe yaradığını defalarca test ettim.Mesela yağmurlu bir havada seyahat ediyorsun cama kirli su sıçradı görüş sıfıra indi ve sen o an başka bir şeyle meşgulsün yada elin dolu,işte tamda burada sensör devreye giriyor ve olası bir kazayı önlemiş oluyor ;):happy:

Şehirler arası yolculuk ediyorsun. Muhtemelen 90 ila 120 kmh arasında seyir halindesin. Ne ile meşgul oluyorsun o anlarda yahu, elin neden dolu? Şimdi okuyunca garibime gitti.crazy.gif

Yorum bağlantısı
Ali Fatih Kara

kusura bakmayın muhabbet yağmur sensöründen gidiyordu sonra arada Onur Koç bey in msjı nı atlayıp direk konuya dalınca bi yanlış anlaşılma oldu...

bende diyorum kendi kendime ne ara bu kadar ucuzladı bu yağmur sensörleri :)

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

Parçaları dün ihtibarı ile karaköyden satın aldım.Vakit bulunca devreyi plakete çizip vb işlemlerini yapıcam.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

Plakete çizdim çözeltiye attım.Güzelce yıkadım.Temizledim.Lehimlerini yaptım.Test ettikten sonra burada paylaşırım.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Cevap yazdım, gönderecektim ki, sorunu çözmüşsün sanırım, çünkü mesajını tekrar düzenlemişsin. Öyleyse kolay gelsin... :)

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

Cevap yazdım, gönderecektim ki, sorunu çözmüşsün sanırım, çünkü mesajını tekrar düzenlemişsin. Öyleyse kolay gelsin... :)

Çıkışlar + mi olucak - mi?Devreyi çalıştırmak istedim.+ çıkış bekliyordum.Ölçü aleti ile ölçtüğümde - çıkışlar gördüm.Bir anlık kablo teması oldu çıt diye sesler geldi.Hemen kaynaktan çektim.Tekrar bağladığımda ise bir sonuc göremedim.Neleri kontrol etmem gerekir?İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Çıkış derken neyi kasdettiniz bilmiyorum ama devrede çıkış diye birşey söz konusu değil. Devrenin amacı girişlerden enerjiyi verdiğinizde "parklar" ve "kısa farlar" yazan rölelerin ldr'yi kontrol eden pot ayar miktarınca açık kalmasını sağlamak. Röleler verici değil, sürücüdürler. Yani iki uç arasını açıp kapatırlar sadece. Şemada da basitçe şöyle tarif edebilirim.

DUBvLTr.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

Cevabınız için teşekkür ederim.2 adet park 2 adet kısa far için çıkış vermiyor mu?Devreye +12 v ve - yı verdim.Park kısımlarını ölçtüm sıfır çıktı.Kısa far çıkışlarını ölçtüm sıfır çıktı.Fakat yanmasını istediğim ampulun +sını bağlarsam -sını herhangi bir çıkışa değdirirsem değer görüyordum.Veya - sını değdirip +sını çıkışa değdirirsem değer görüyordum.Ama ışıkları kapatıp açmama rağmen ampulu bir türlü yakamadım.Rölelerden tetik seside geliyor ne yapmam gerekir?Nerede yanlış yapıyorum?İlginiz için teşekkür ederim.

Edit:Yaptığım devre çalışıyor fakat ben test edemiyorum.Nasıl test edebilirim?

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Beni anlamamışsınız. Değer almaya çalıştığınız yerler değer vermez, iletişim kapısı sunar size. :) İnşaallah şema olarak çizerim ilerleyen saatlerde, daha kolay anlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...