İçeriğe Yönlendir

Led çubuk - angel halka çalışmaları

Okan Zengin

Recommended Posts

Oktay Toker

Led çubuk seçimin,uygulayacağın şekil ledin ne olacağını belirlesede her şekilde power led kullanılması ışık gücü açısından dereceli bir yapı olmayacağı için şart.

Derecesi olan yani lens tarzı bir yapı kullanılacaksa 5630 fazlasıyla yeterli olabilir.

Park ışığı gibi otantik havalarda çok hamojen görünebilen ışıkta 5630 ve pleksi çubuk arkasına erleşimi yeterli.Uzak mesafeden görünmesi için lens yapısı şart.

Konu içinde sorularının hepsine cevaplar aslında mevcut.Gündüz farı olacaksa power led ve lens bir yapı olmadan olmaz.Park tarzı işlem olacaksa minnacık mantar ledleri yada flux ledi kart üzerine diz ve şekilli şekilde montajla fazlasıyla pleksi arkasına bile kafidir.

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Led çubuk seçimin,uygulayacağın şekil ledin ne olacağını belirlesede her şekilde power led kullanılması ışık gücü açısından dereceli bir yapı olmayacağı için şart.

Derecesi olan yani lens tarzı bir yapı kullanılacaksa 5630 fazlasıyla yeterli olabilir.

Park ışığı gibi otantik havalarda çok hamojen görünebilen ışıkta 5630 ve pleksi çubuk arkasına erleşimi yeterli.Uzak mesafeden görünmesi için lens yapısı şart.

Konu içinde sorularının hepsine cevaplar aslında mevcut.Gündüz farı olacaksa power led ve lens bir yapı olmadan olmaz.Park tarzı işlem olacaksa minnacık mantar ledleri yada flux ledi kart üzerine diz ve şekilli şekilde montajla fazlasıyla pleksi arkasına bile kafidir.

abi birçok bilgi var yazılarda ama sonuç yok gibi,

resimdeki farlar gibi çubuk, gerçek gündüz farı için hangi power led ve soğutucu devre lazım, tek led mi çift mi kullanılmalı, far tasarımını şekillendirmede önemli rol oynayacak benim için,

ya da tamamn farklı birşey yapıp kapatacağım.

benim aradığım uzun ömür ve kalite. hangisi daha sağlıklı olacaksa ona yöneleceğim

2016-2017-Y-l-v260-Mercedes-Benz-VITO-I-in-LED-Kafa-Lambas-tam-led-k.jpg

Car-Styling-for-Peugeot-3008-5008-Headlights-2016-Peugeot-LED-Headlight-DRL-Lens-Double-Beam-H7.jpg_220x220.jpg

P8100023-1-950x566.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Maalesef elde yapılmaya çalışılan araştırmalara yönelik sonucu  paylaşılmış çalışma az geliyor.Lakin paylaşımlara verilecek her cevapta baştan beri okudugunu düşünüyorum birbirinin aynı olmaktan ileri geçemez hepsinde kullanılacak parçalar ve ledlerin beyanı aynı değişmez.Kalite uzun ömür sizin seçiminizi belirleyen unsur.

Eklediğin Resimlerdeki 2 farklı yapı mevcut.

Çubuk olanlarda en az 5 watt power ledler gerekiyor ve hali ile bu çubuklar orijinal ise.elde yapma pleksi çubuklarda kesitler olmayacağından veya yapılsada netlik veremeyeceğinden  tek noktadan ışık verilerek performans almanız çok çok zor.Ayrıca bu ledler için sogutucu çok önemli.

5656.jpg

Reflektörlü yapı yeni 5008 farı sanırım emin değilim kademeli reflektör var içine en az 150ma ve 40 ar lümen verebilebilen ledler kafi.5630 serilerinde mevcut lakin hazır olanı bulmak zor.Toplamdaki derece açılarına göre en az 200 lümen ışığı verebilmesi kafi buda fazlasıyla verebilir.

5752.jpg

Uzun ömür ve kalite için orijinal farlardan çıkma yapı kullanman ilk seçenek yada istediğin yapıya uyacak şekilde reflektör veya lens kullanarak 1 er watt lık ledler de kullanırsan kafi.Led sürücüsü kullanmak led ömrü için ideal seçim olur.Sogutucu dizaynı tamamen kullanacağın lede ve yapıdaki alana baglı olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Örnek bir çalışma.Arkadaşımız pleksiye cnc de sanırım açısal bölümler şeklinde kesitler yaptırarak her bölüme power led yerleşimi,tavsiye üzerine ledleri lens ile destekleyerek gayet ideal ışık elde etti.Sanada fikir verecektir.

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
(düzenlendi)
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Örnek bir çalışma.Arkadaşımız pleksiye cnc de sanırım açısal bölümler şeklinde kesitler yaptırarak her bölüme power led yerleşimi,tavsiye üzerine ledleri lens ile destekleyerek gayet ideal ışık elde etti.Sanada fikir verecektir.

tamam abi, ben aradığımı buldum, daha doğrusu sen vesile oldun, bu konuyu biliyorum aslında okumuştum, ama o zaman kafada başka şeyler vardı ve bu gözle bakmamıştım, şimdi taşlar yerinde.

benim uygulama yapacağım yer daha düz bi alan, pleksi kesimi daha kolay olacak o halde. (arkadaşı yaptığı şekilde kademeli yapmak daha mı iyidir, düz olmasını sakıncası var mı?)

anladığım kadarıyla gerekli malzemeler;

en az 1-1,5 cm kalınlıkta pleksi, 1w power led (dizayna göre adet belirlenecek), led için lens (arkadaş 60 derece kullanmış, doğru mudur, gündüz farları 25-30 derece diye hatırlıyorum), led arkasına soğutucu, elektronik devre, sabır, para, zaman, bir de Oktay abi. :D

o zaman gelsin mi sorular ,
kullanılan ledler çift renk mi yoksa amber ve beyaz ayrı mı?

bir de noktasal ışığı minimumda tutmak için nasıl bir  yol izlenmeli, ledler arası kaç cm olmalı,

kullanılan plekside şöyle birşey yapsak sıkıntı olur mu? ledin takıldığı kısım diyelim ki 1,5 cm, ön taraf daha ince olabilir mi? yine pleksinin ön tarafı parlak mı olmalı, hafif buzlu mu yoksa bunda da dikey ya da enine çizgiler faydalı olur mu?

ben o lenslerin pleksi ile birlik kullanılacağını bilmiyordum, o yüzden karın ağrısı çektim.

abi yine yoracağım seni hakkını helal et.

tarihinde Yasir Çatalsakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Farın araç üzerindeki derece açısı na paralel olarak merceğin açısını bulup plekside o açılarda led yerleşim alanını kestirmen iyi olur.

Lens ışığın uzaga gitmesi için gerekli,60 derece olması kullanılan pleksideki geniş led yerleşim alanından dolayı iyi seçilmiş,hemde uzaktan ideal görünecek şekildede faydası oluyor.Amaç pleksişde noktasal ışık ne kadar az olursa ve iyi dagilırsa hamojen görünür.

Lens sadece ışığın uzaga yansıtmak amacı ile tavsiye olunur.Ayrıca ledin tepe ışığıı lens ile daha kaliteli derece verdirilir.:good1:

Ledin yerleşim aralıklaraı ne kadar kısa olursa ışık o kadar uzaktan bütün görünür.Bu sizin karanız olur.Lakin lensli kullanırsanız hemde sık olursa buda daha iyi olur.

Sarı beyaz sinyalde olacaksa yada ameikan park tarzıda ekleyecekseniz ona göre değişir.

Buzlu pleksi kendinden ise sorun olmaz,elle buzlu hale getirilecekse tavsiye etmem.

Bahsettiğin incelik kalınlık hesabı vesaire ,ledlerin aralıkları, her şekilde tamamen size baglıdır.Hangisi siz tatmin edici şekilde ışık veriyorsa ona göre uygulamaya geçmeniz iyi olur. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Bünyamin Baş

Sizler bu çubukların şekillerini nasıl değiştiriyorsunuz  yada alternetif olarak yerlerine ne kullanıyorsunuz ? Varmı tafsiye edebileceğiniz bir yöntem yada başka bir yol ?

D8BB18A0-1F0C-4A72-BE1A-D3230423C6BB.png

66A834D8-34DC-4233-BA7A-9062D429F1F7.png

FD262B99-5F41-47F9-A5C2-E8EBF6ED4A2F.png

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Orijinal çubuklarda şekil değişimi asla mümkün değil dersem yalan olmaz.

Yerlerinede egimleri vesaireden dolayı bir başka parça bulmakta çok zor.En iyi yol zorda olsa aynısından bulmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...