İçeriğe Yönlendir

Sinyal, stop, geri vites, park ledlerinde arıza uyarı ışığını önleme

Sercan Keklik

Recommended Posts

Sercan Keklik
(düzenlendi)

Selamlar, Yeni aldığım bir araçta çok farklı bir işlemle karşı karşıya geldim. Park ampülü olarak P21W kullanılmış ve ampüle Gündüzleri gündüz farı olarak 21W gönderilerek, DRL olarak kullanılması sağlanmış. Farları yaktığımızda ise bu ampüle 5W giderek park ampülü olarak kullanılması saglanıyor. Bu ampülü LED ampüle çevirmek istediğimizde ise Can Bus arızası ile karşı karşıya geliyoruz. Bunun için Direnç koyup işlemi sürdüren arkadaşlar var. 25W 47 Ohm, 50W 10 Ohm gibi iki direnç koyup baglayanlar Can Bus problemi almadan kullanmışlar. Zira ne kadar sağlıklı bu iş karar veremedim. Sizlerin tecrübelerine ve fikirlerine ihtiyacım var sevgilerimle..

alfa-romeo-mito-headlight.jpg

tarihinde Sercan Keklik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

abi sistem çift flamen :) 2 tane gerekli benim focusa taktığımdan birde 5w için takmak gerek focusun üstündekine bakar haber ederim ama ohm araçdan araca değişiyor tutturmak bazen mümkün olmuyor

W araçtan araça fark ettiği için 50W 10ohm kullanın dedim garanti olsun diye.Aslında 21W-5W ampulü paralel bağlasa daha kolay olur ampul iyi izole edilir ve sabitlenirse uzun süre sorunsuz çalışır...

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

kötü bi haberim var :))

Ampül W21 modelinden çıktı çift duylu olarak. İşler biraz daha zorlaştı sanırım :) Bu ebatta doğru dürüst LED ampül hemde çift duylu epey zor olucak..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ampül W21 modelinden çıktı çift duylu olarak. İşler biraz daha zorlaştı sanırım :) Bu ebatta doğru dürüst LED ampül hemde çift duylu epey zor olucak..

Sercan çift duylu led ampul nette çok kolay bulabileceğiniz bir ürün,SMD 5050 olanı bauhaus ta bile var çifti 41,75 TL...

post-4834-0-39436800-1324628386.jpg

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

Sercan çift duylu led ampul nette çok kolay bulabileceğiniz bir ürün,SMD 5050 olanı bauhaus ta bile var çifti 41,75 TL...

post-4834-0-39436800-1324628386.jpg

Mahmut abi, w21 olarak yok bütün gün aradım :)

ca-re_w21-5w.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir

Sercan, yaşıyon mu sen :)

Led ampülü hallettinmi direnç ile nokta atışı yapılır. Hangi ampül kaç watt ise ona göre çekilen akım hesaplanıp, gücü, omajı tayin edilecek, gerekli bağlantı ile sonuç alınacak.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Mahmut Akbulut

maslak ve bostancı oto sanai star klips de her ürün bulunuyor mahmut abi + kartal otomasyondada gördüm gibi... bi bakayım sitesine ama star klipsde 100de 100 hemde NoName in arka sokağında... :fiuw:

Doğrudur kardeşim hiç gitmedim star klipse kısmet olmadı bir türlü :unknw:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bence tampon ızgarasına led'li bir gündüz farı tak, bununla uğraşmak anlamsız.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fatih Özbaş1679652583

arkadaşlar herkese iyi akşamlar. 2009 model skoda octavia aracımıza hazır SMD 5050 ledlerden oluşan turuncu sinyal ampulü taktım ve arıza lambası yaktı tabi normal olarak. paralel ampul bağladım fakat bir türlü arıza lambasını söndüremedim.

arıza lambası yanarken flaşör hızlı hızlı çakıyor içeriden fakat dışarı çıkınca arka sinyal ve ayna sinyali normal yanıyor ve aynı zamanda yol bilgisayarı ekranında yazıyor. bu arıza lambası neden yanıyordur? düşük değil de fazla akım çektiği için mi? bu işten nasıl kurtulabilirim? şimdi eski haline çevirdim,düzeldi... teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Yani skodanın mühendisleri burda ulusa şöyle seslenmiş:

"Bak kardeşim bu sinyal ampülünü değiştirip led ampül takarsan led ampül az akım çektigi için arıza lambası yanar.Ampül+fazla sayıdan oluşan led takarsan fazla akım çekildigi için arıza lambası yine yanar ve bu nedenle paralel ampül baglasanda işe yaramaz."

Bana göre burda uygulanabilecek en iyi çözüm yolu ise öncelikle paralel ampülü baglıcaksın ve o paralel ampül boşta bi yerde gizli kalacak..

Sonra da led sinyal ampülünü direk baglamak yerine röle ile sürceksın.Sinyal verince hem orjinal ampülün yanıcak hem de sonradan ekledigin röle çekicek.Röle kontak uçlarına da direk aküden elektrik çekiceksin.Sinyal esnasında röle çekicek ve röleye direk aküden gelen elektrik led ampüle akıcak..İşte bu durumda arıza lambası yanmaması lazım..Dezavantajı ise gereksiz yere paralel ampülün boşta yanıyor olmasıdır.

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

xenon kit montajı gibi yani... ama o zaman da ilerde parkları, uzunları ledlediğimde her yerde arap saçı gibi kablo ve röle olacak... araya paralel direnç atsak yetmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Araya atacagın paralel direnç için ledlerin çektigi akımı iyi bilmen lazım..

Örnegin orjinal ampül 1.75 amper akım çekiyorsa led+direnç toplamınında çekecegi akım 1.75amper olmalı...Eger bu degerleri dogru hesap edip ona göre baglantı yaparsan röle koymana gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

üstad mail attım sana,bana telden bir msj at numaralarım silindi.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
İbrahimcan Gökalp1679652618

Merhaba arkadaslar eniştemde Opel astra h var camlar flimli oldugu için geri vites ısıgı yetersiz geliyor. tampon alt kısımlarına bi drl led takalım dedik ama ondan once normal duylu ucunda led olan stop ampulunu denedik geriye taktı ve sol arka stop hatası verdi. Bunu nasıl hallederiz. Stoplarda ampul olcak haricen onlardan bi kablo cekip asaya Lensli DLR led takıcam beyaz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhaba arkadaslar eniştemde Opel astra h var camlar flimli oldugu için geri vites ısıgı yetersiz geliyor. tampon alt kısımlarına bi drl led takalım dedik ama ondan once normal duylu ucunda led olan stop ampulunu denedik geriye taktı ve sol arka stop hatası verdi. Bunu nasıl hallederiz. Stoplarda ampul olcak haricen onlardan bi kablo cekip asaya Lensli DLR led takıcam beyaz.

İkiden fazla geri vites lambası kullanılması yasaktır. Stoptaki orjinal ampulleri yenileri ile değiştirip denediniz mi, daha parlak yanacağından görüntüde sorun olmayabilir. Ayrıca stoplarda film varsa sinyal-stop gibi lambaların daha zayıf görünme sorunu olması lazım, ki bu çok daha büyük güvenlik riski oluşturur.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Arif Aydın
(düzenlendi)

Bende sinyallere led bağladım ama ampullerden biri patlakmış gibi çok hızlı yanıyor 50w 6ohm alaminyum direnç kullanmış herkes ama ben 50w 5.6 ohm buldum sisteme bir zararı olurmu bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim. Bu arada ampul tipi w21w 7440

tarihinde Mehmet Arif Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Arif Aydın
10 ohm 50 watt civarı kullanın sinyallerde. 5.6 ohm da olur ama çok çok iyi soğutulmalı
aldığım direnç üzerinde soğutucu var tam olarak zararı ne olur peki? 6 ohm ile 5.6 arasında çok uçuk bir fark varmıdır?
Yorum bağlantısı
Mehmet Arif Aydın

Çok fazla ısınır hem sisteme hemde bulunduğu yere zarar verir...

Bugün 50w 5.6 ohm olan direnci bağlayıp denedim 2-3 dakika kadar yaktım direnç ısındı ama çok aşırı el değmeyecek kadar ısınmadı. pazartesi 10 ohm olanını alıp deneyeceğim onda da aynı ısınma olayı olurmu? veya bu olayı atlatmak için daha sağlıklı başka bir yöntem varmıdır önereceğiniz? forumda araştırdım herkes farklı bişey denemiş.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

En sağlıklı çözüm 50W 10 ohm alüminyum direnç , bunun püf noktası ise direncin alt kısmının şaseye temasını sağlamak...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...