İçeriğe Yönlendir

Hyundai accent era gündüz farı hakkında

Cihan Taşpınar

Recommended Posts

Cihan Taşpınar

arkadaşlar herkese günaydın demek istiyorum bende yeni üye oldum sitenize ama daha önceden takip etmeye başlamıştım.çok değerli abiler ve kardeşler var burada, ve bilgi paylaşımı yardımlaşma çok güzel.biliyorum bu konu hakkında bir çok açılmış konu var ve hepsi çok bilgilendirici ama,

benim sorunum şu: ben kendi imkanlarımla evde her sağ ve solda 4er tane olacak şekilde power ledlerimi oluşturdum bütün kablolamayı, lehimlemeyi , gereken sürücüleri ve ledleri soğutmak için arkalarına büyük bir aliminyum profil kesip birleştirdim iyi kötü bir dış kap ayarlayıp güzelce kapattım resimlerini iş yerinden yazdığım için paylaşamıyorum en kısa sürede ekleyeceğim.yer olarakta araçta hazır bulunan sis lambalarının iç kısımlarındaki boşlukları düşünüyorum. ben kırsal kesimde yaşadığım için bir tane elektrikçi var burada oto üzerine.gereken kablolamayı yapması için ona gittim çocuk ben yapamam dedi.yapsa da parklardan bi kablo çekip olurmuş ama onu ben zaten yapıyorum benim istediğim sigorta kutusundan hat çekip araçla birlikte çalışıp sönmesi yani sizlerin yaptığı gibi. benim aracımda drl özelliği varmış sanırsam ama nasıl bağlayacağımı ekstra ne gerektiğini bilemedim.bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum işin bana göre zorunu yaptım ama araca zarar gelebileceği düşüncesinden dolayı el süremedim.

sabah sabah biraz kafa şişirdim kusura kalmayın şimdiden tşkkrlr:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Cihan bey merhaba aramıza hoş geldiniz :flowers: Era da drl yok bildiğim kadarı ile bu yüzden de drl modülü kullanmanız gerekiyor.Yaptığınız uygulamayı ve montaj yapmak istediğiniz bölgenin resimlerini ekler misiniz.Montaj ve gerekli bağlantılar için yardımcı oluruz merak etmeyin :good1:

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

çok teşekkürler hoş bulduk. :lol: ben aynı zamanda hyundai ile ile ilgili bir forumada üyeyim ve oradaki yönetici arkadaş bana bir şema göndermiş ve şemaya göre drl ünitesi var gözüküyordu ama ben arabamın sigorta kutusunu açtım baktım pek şemeya benzetemedim.daha sonra aracımın kitapçığından sigorta kutusu bölümünde drl gündüz farı özelliğinin var olduğu yazıyordu ve sigorta kutusunda yeri boştu bende gereken amperde bir sigorta taktım belki aktif olur diye ama değişen bir şey olmadı o şemaya bulursam ekleyeceğim

http://img547.imageshack.us/img547/8135/14042013230023.png

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

DRL alt yapısı varsa sadece sigorta kutusuna bağlantı yetmez araç menüsünden veya OBD soketinden bağlanarak aktif hale getirmek gerekir ...

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

anladım o uzun iş benim aracım team paket olduğu için menü yok sadece km sayacı var bilgi ekranında.akşama fotoları paylaşırım ve uygun bir çözüm buluruz inşaallah :flowers:

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar
(düzenlendi)

20130512190848.th.jpg

20130512190840.th.jpg

20130512201909.th.jpg

20130512201845.th.jpg

umarım fotolar gözüküyordur size.burada iyi kötü ledlerin bitmeye yakın halleri koymayı planladığım yerler sigorta kutusu ve kutu kapağında ki şemayı ekledim.bağlantı konusunda yardımlarınızı bekliyorum hayırlı geceler :)

tarihinde Cihan Taşpınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar
(düzenlendi)

arkadaşlar 1 w olan ledlerden kullandım.3*1 w driverı 2 ledi besleyecek şekilde bağlantısını yaptım yani her tarafda 2 şer led sürücü var lensler 45 derece olanlardan.ledleri pcbye lehimledim ve arkalarına 10 cm aliminym profil koydum ve evde yaklaşık 4 saat yanık bıraktım ısısını kontrol etmek için, çok az ılık hale gelmişti yani ısınma sorunum yok şimdilik benim için en zor olanı bu ledleri sudan tozdan koruyacak bir kap bulmak oldu. hoş onu da bulamadım kendim birşeyler uydurdum her tarafını bantladım dikkatli bakılmadığı sürece aşağıda da kaldığı için çok sırıtmıyor.tampona yerleştirmedim ledleri çünkü öyle bir zaman boşluğum olmadı hep akşam karanlığında iş dönüşü bir şeyler yapabildim.evet işlemlerim böyle işte :flowers:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Malesef araçta drl alt yapısı yok :unknw: ya drl modül kullanacaksınız -ki en sağlıklı olanı bu :good1: yada röle ile tetiklenecek 1.tetik kontak ACC ile çalışacak 2. tetik parklar açıldığında kapanacak...

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar
(düzenlendi)

abi kullanmam gereken rölenin tam isim ve özelliğini kaç bacaklı olması gerektiğini bana yazar mısın? ya da drl modülünü nereden temin edebilirim, bir de kontak acc den nasıl hat çekeceğimi bilmiyorum sigorta kutusuna mı müdahale edeceğim yoksa açıkta bir yerde bulunan bir kablodan mı tetik alacağım

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Elo gündüz fari rölesi 23 tl birde kargo ücreti ürünün sitesinde gündüz fari baglama şemasi var. Kendim elo röle şemasina bakarak kolayca bagladim

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

biraz önce elo telefonunu aradım konuştum mail yoluyla bana dönüş yapacaklarını söylediler bu ürünü incelemiştim daha önceden röleyi bağlamakta bir sıkıntı çekmeyeceğime eminim tek sıkıntım röleye kontakla tetiklenecek + elektriği nasıl ve nereden çekeceğim.sigorta kutusunun resmini eklemiştim oradan yola çıkarak bana bir tarif ederseniz çok memnun olurum :flowers:

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Elo firmasi yardimci oluyor. Onlara tekrar tesekkürler .Basit ben 2 saatte az bir bilgimle bagladim

Sigorta kutusundan alacaksin. Seyyar 12 v ampül yaptim sigorta kutusunda sirasiyla kontak kapali ve acik yaptim ve istedigim hatti bulunca kabloyu bagladim. o baglanti zaten röleye tetik

Ön sol farin soketindende parklarin kablosunu bulup diger tetik kablomu çektim.resimleri donanim haber

Focus bölümünde gündüz fari drl başliginda görebilirsin

Ben röleyi sol farin altina sakladim. Bütün kablolari orada topladim. Akünun arti kutup basina kablo bagladim araya 7.5am sigorta koyup saklayarak röleyi koydugum yere cektim sigorta kutusundan aldigim tetik kablosunuda ayni sekilde cektim

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

yücel bey verdiğiniz linkten uygulamanızı inceledim yakışmış güzel olmuş lakin ben sigortadan elektriği nasıl çekeceğimi anlamadım araya bir aparat mı gerekiyor kabloyu direk nereye bağlayacağım konusunu anlayamadım.buradaki oto elektrikçiye gittim ben bulaşmam servise git diyor o öyle söyleyince bende tedirgin oldum açıkçası.siz kontağa bağlı çalışan +kabloyu nasıl sigorta kutusunu bağladınız ben onu merak ediyorum.hani tam birleştirdiğiniz yerin bir fotosunu ekleyebilseniz çok makbul geçer onca şeyi yaptık belkide en kolay kısımda takıldım .yarın elo röleyi sipariş edeceğim onu da hallettik sayıyorum tek kalan kontağa bağlı bir + elektrik çıkışı. :unknw:

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Motor kaputunun altindaki sigorta kutusu ana sigortalar ve röleleri barindiriyor. Ben işimi kolaylaştirma için yaptigim test seyyar kablomun bir ucunu şaseye bagladim rölelerden birini söktüm . Yuvalara baktim kablomla + pozitifi buldum ama ona baglamayacaksin amacimiz + pozitifin kontak acildiginda söktügümüz rölenin hangi ucuna geçtigini bulmak diger yuvalardan birine test kablomu takıp üstünede söktügün röleyi yerine takıp amacima ulaşana kadar yani kontagi actigimda seyyar lambam yanana kadar kablonun yerini degistirdim ilk söktügümde bulamadim ikinci söktügüm röle de istedigimi yani kontak acikken araç calisirken akim var kapatinca yok buldum . Röleyi cikartip güzelceçekecegim kablomu soketin girdigi uca takip cikardigim röleyide yerine takarak sigorta kutusunda isim bitti

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

evet işte tamda istediğim takıldığım yeri açıklamışsınız çok teşekkür ediyorum size :flowers: bu + elektriği aldığınız röle normalde nereyi kontrol ediyor yani herhangi kontağa bağlı elektrik gelen röle uyuyor mu işimize ve rölelerin hepsine 12 v mu geliyor bilginiz var mı acaba.ben de öyle bir seyyar kablo yapacağım siz de paylaştığım sigorta kutusu ve şemasını inceleyip şu röle uygun diyebileceğiniz bir yer var mı

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Otomobiller 12 v var. deneyerek bence büyük mavi rölelerden birisi senin işini görür

Klima

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Mesajlari telefondan yaziyorum cümlelerim eksik ve anlamca devrik oluyorsa kusura bakmayin

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

ne kusuru yücel bey ben yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum herkes bildiğini paylaşıyor burası ve üyeler gerçekten çok iyi :flowers: ve samimi. ha bu arada elo gündüz rölesinin siparişini verdim 1 - 2 güne elime ulaşır her halde .yalnız bu röle farları yakınca kısık moda geçmiyor ledleri tamamen söndürüyor orjinaller de ışığınşiddti düşüyor ama yanmaya devam ediyor sizde durum nasıl bunun için bir işlem yaptınız mı yoksa sizde de komple sönüyor mu

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Parklar veya Farlar yandiginda günduz fari kapaniyor .bir özelligi var rölenin kontagi kapattiginda 10 sn. Acik kaliyor gece aydinlatma yapiyor

Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

anladım yücel bey röle bi gelsin onun bağlantısını yaptıktan sonra ledleri daha düşük güçte yanacak ikinci bir hat daha çekmeyi planlıyorum tabi o da marş ile birlikte çalışacak ve gece farları yakınca röleden gelen güç kesilince düşük voltaj vereceğim hat sayesinde kısıkta olsa ledler yine yanacak böyle bir şey düşünüyorum hayırlısı artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

arkadaşlar elo rölem bu akşam elime ulaştı yarın akşam da iş çıkışı montajını yapmaya çalışacağım.yalnız bir sorum olacaktı diyelim ki ben ledlerin sönmesini kısa farlara bağlayacağım yani kısaları yakınca ledlerim sönecek.rölenin farlara giden çıkışını kısa far hattının + sına bağlayacağım değil mi ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
arkadaşlar elo rölem bu akşam elime ulaştı yarın akşam da iş çıkışı montajını yapmaya çalışacağım.yalnız bir sorum olacaktı diyelim ki ben ledlerin sönmesini kısa farlara bağlayacağım yani kısaları yakınca ledlerim sönecek.rölenin farlara giden çıkışını kısa far hattının + sına bağlayacağım değil mi ?

DRL nin sönmesi için nereden tetik vermek istiyorsanız onun + sına bağlayacaksınız...

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

ne kusuru yücel bey ben yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum herkes bildiğini paylaşıyor burası ve üyeler gerçekten çok iyi :flowers: ve samimi. ha bu arada elo gündüz rölesinin siparişini verdim 1 - 2 güne elime ulaşır her halde .yalnız bu röle farları yakınca kısık moda geçmiyor ledleri tamamen söndürüyor orjinaller de ışığınşiddti düşüyor ama yanmaya devam ediyor sizde durum nasıl bunun için bir işlem yaptınız mı yoksa sizde de komple sönüyor mu

selam kardeşim..çalışman güzel ama kafama takılan ledlerin üzerini bantladığın sey bir muddet sonra bozulmaz mı?

elo g.far rölesi güzel..senin istediğin gündüz far modülü...bu şekilde google da aratırsan ilgili sitelerde bulabilirsin.. kolay gelsin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...