İçeriğe Yönlendir

Xenon - Bi-Xenon mercek seçimi - öneriler

Zeki Dinç

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Corolla far içi camın üstten çok egimli gelmesinden dolayı sıkıntılı haldedir.Arka kısımda zaten bir haricen kapak uygulaması yapılmalı.Bundan dolayı yeni tip Hella bi-xenon mercek boyut olarak en ideal bi-xenon mercektir.

Fakat merceği örtecek şapka seçiminiz çok önemli unsur.Corolla sedan far için sanırım güzel bir çalışma konusunda yanılmıyorsam  mevcuttu.

Sırrı arkadaşımızın kullandığı İntemo yapısı gereği Önü çıkkın kalır ve mutlaka plastik kısımları tıraşlanmalı.Bunu yapmanız zor değil lakin dikkatli olmak gerekiyor.Yapabilirseniz İntemo sellektörde son derece güzeldir.

Lens değişimini ben tavsiye etmesemde yapılınca memnun kalınıyor diye okuduğum için bu seçim kullanıcıya kalıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

27 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Sırrı arkadaşımızın kullandığı İntemo yapısı gereği Önü çıkkın kalır ve mutlaka plastik kısımları tıraşlanmalı.Bunu yapmanız zor değil lakin dikkatli olmak gerekiyor.Yapabilirseniz İntemo sellektörde son derece güzeldir.

Lens değişimini ben tavsiye etmesemde yapılınca memnun kalınıyor diye okuduğum için bu seçim kullanıcıya kalıyor.

valla oktay hocam ; benimkisi , evde onca malzemenin içinde can sıkıntısından , oturdum uğraştım , ama gerçekten güzel oldu.Biz adanalıların bir sözü vardır , cıncık gibi oldu.

tabi araç 2007-2010 corolla sedan ise , farın ön camı dikkat edilmez ise mercek ayarına müsaade etmeyebiliyor , çok önde kalırsa cama değebiliyor , daha önceki aracım corolla idi , hatta yaptığım uygulamayı paylaşmıştım , sitede olması lazım.

Yorum bağlantısı
Hasan Nazif Çetin

Tavsiyeleriniz için çok teşekür ediyorum benim kafamda  Fx-r 3.0 var bunla aynı eşdeğerde etki alabileceğim bir mercek varmıdır soğuk iken flas gibi patlamasına gerek yok gündüzleri çok sellektör atmam zaten bide bu 3.0 corolla farın içine sığarmı 2003-2006 kasa teşekürler

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Fx merceğin uzunluğu 15cm civarı fakat gövde genişliği oldukça geniş olan versiyon.Montajda hesaplamayı iyi yapabilirseniz takabilirsiniz.Üst mesajda dediğim gibi, mercek şapkası unsuru önemli.

Flash patlaması öncelikle balast ile alakalı bir durum.Merceğin perde yapısı ve reflektör derece açısı buna 2.sırada etken durum.

Konudaki çalışmada eski Hella bi-xenon takılmış.Sizde fx merceği takabilirsiniz diyeceğim fakat dediğim gibi merceğin gövde genişliği olduğu için tasın dibine doğru yerleşimi engelleme ihtimali var.Gördüğüm olasılıklar bunlar.Far büyük duruyor fakat eksi yönlerinide gördüğüm kadarı ile yazmaya çalıştım.Lakin niyetinizden vazgeçmeyin.Güzel bir çalışma bekliyoruz.

http://www.geceucusu.com/topic/1066-corolla-ae12-sedan-xenon-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm%C3%BC/?page=1

Elimde Toyota farına yapılmış çift mercek montaj resmi olarak bu var.Lakin aynı far değil ama far modeline çok yakın bir toyota modeli.Sanırım fikir verecektir.

dsc10000.jpg

img3392i.jpg

img3433m.jpg

img3446w.jpg

Yorum bağlantısı
Hasan Çancılar

merhaba arkadaşlar sizden bir konuda yardımınızı istiyorum. geçenlerde aracımın farı söndü. farda sonradan yapılma mercek vardı ve şimdi o sönen ampulden hiçbiryerde bulamıyorum. forumu incelerken benim merceklerin çin malı olduğunu öğrendim ve ampulleride zor bulunuyormuş. dipsiz xenon olarak bahsetmiş arkadaşlar. bu ampulleri nerden nasıl bulabilirim internette varmıdır yardımcı olursanız çok sevinirim. ben çok aradım ama bulamadım. Galiba bulamazsam mercekleri yada farları değiştirmem gerekecek.

20160701_120021.jpg

20160701_120004.jpg

20160701_120012.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Bana bir çok farklı arkadaşımız arayıp bu tarzda xenon bulamıyoruz diye sormuşlardı.Zaten kullanmadığım ve araştırmam olmadığı için vede Ben resim olmayınca da anlayamamıştım.Böyle bir kılıfta piyasada h serisi için üretilen bir xenon ampul olmadığı için bulamazsınız.Bu aldığınız sadece o mercek için üretilmiş.Aklıma gelen h1 olan xenonun kılıfının kenarları iyice tıraşlanacak ve buraya takılacak.

Balastları kontrol ettiniz mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Çancılar

Balastların kontrolünün yaptık problem yok. Bu ampule en yakın H4 ampulleri buldum. H4 ün bobin kısmı sökülüp içinden cıkarılabilir ve dediğiniz gibi traşlayabilirsek olma ihtimali var ama tabi o da kesin değil. bu şekilde orjinal bulabilirsem tabikide çok iyi olur. yoksa her yolu deneyeceğiz. yapacak başka bişey kalmıyo.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Elime geçen bazı h1 xenonların kılıf kısımlarıda çıkanlar var.Yapıştırma yada geçmeli tipte olanlardan bulabilirsin.Bence arama,vakit harcama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

G serisi xenon ampulü bu , TR de bulamayabilirsiniz , aliexpress te bol miktarda var ...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Gokhan Akdemir

İyi akşamlar herkese. Hella intemo hangi araçların hangi modellerinde kullanılıyor bilen varmı ? Skoda audi volkswagen deniyor ancak hangi modelleri onu merak ediyorum. Kesilme çizgisi aydınlatması vs nasıl bilgi verebilirmisiniz ? Varsa fotoğrafta çok iyi olur :lol: teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Gokhan Akdemir
19 dakika önce, Sırrı Polat yazdı:

skoda octavia , skoda superb , audi a3 , wv tiguan

duvar resmi 

https://www.hidplanet.com/forums/filedata/fetch?id=1281186&d=1388178516

çizgiler için video

Teşekkür ederim çok hızlı bir cevap oldu :) bmw 5 serisi (f10) mercekleri ile kıyaslarsak uzunları dışında bir fark yok sanırım. Kesilme çizgisi ve lens olarak aynı mı sizce ?

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

f10 bmw lerden çıkan , özellikle yüksek modelli olan merceklerin perde yapısı (çizgideki çentik dahil ) intemo ile birebir aynı , uzunlarda intemoda ilave bir çentik var , iki mercek arasında tercih yaparken hangisi kolay monte ediliyorsa onu seçin , sonra da hangisini ucuza bulursanız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gokhan Akdemir
28 dakika önce, Sırrı Polat yazdı:

f10 bmw lerden çıkan , özellikle yüksek modelli olan merceklerin perde yapısı (çizgideki çentik dahil ) intemo ile birebir aynı , uzunlarda intemoda ilave bir çentik var , iki mercek arasında tercih yaparken hangisi kolay monte ediliyorsa onu seçin , sonra da hangisini ucuza bulursanız

Çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Özkan1679652572

Konuyu dogru yeteri yazıyorum emin değilim ama cikmadan tedarik ettiğim bixenon mercekleri yıkasam motorlar sudan zarar görürmu mercekleri Hella e55

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

bobinle hareketli mil arasına su girerse paslanabilir , bu da uzun zamanda sıkıntı çıkarabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Özkan1679652572

Kurutma işlemini hemen yaparsak sıkıntı olmaz ozaman değilmi Bobin sudan etkilenmez değilmi

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yıkama işlemini tavsiye etmem.Oem merceklerde krom tabaka kimyasaldır ve sıvı ile etkileşime giriyor ve yumuşuyor.Yan sanayilerdeki gibi katı krom uygulaması yok.su veya sıvı teması mercek içindeki krom tabakayı yumuşatıyor ve silinme aşaması yapılınca krom tabaka çıkıyor.Ayrıca su iyice silinmez ise kalıcı leke oluşturuyor.Sırrı beyin dediği gibi boin kısmı ve selenoid motorun iç çelik milinde paslanmaya yolaçöarak hareketini engelleyecek paslanmalar oluşur.

Kısaca tavsiye olunmaz.Hella maalesef bu versiyon merceği bölümlere ayrılan mercek değil.Düz mercekte olsa aynen tavsiye olunmaz.

Silme işleminde ise baskı uygulanmadan ovalama şekli ile silinebilir.Siyahlık alan var ise bu çıksın diye zorlamayınız krom aynen çıkar ve mercek kullanılmaz hale gelir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ciddi çamurlanma var ise pamuk ılık suyla ıslanıp suyu sıkılır ve baskı yapmadan yüzeye sürün ve yine baskı yapmadan mikrofiber cam bezleri ile silinir.Bu şekilde oluşacak her hangi bir krom çıkması maalesef merceğin performansına etkisi olacaktır.Dikkatli olmak şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Kurnaz

Merhaba. 2007 model Fiesta için Hella Gen 7 İntemo mercekler ile xenon sisteme geçmeyi planlıyorum. Mercek hakkında olumlu/olumsuz görüşlerinizi paylaşırsanız aydınlanmış olacağım. Çok temiz bir seti 250 tl ye buldum. Alırsam memnun kalır mıyım? Başlangıç bütçem düşük olduğu için bu mercekler ile giriş seviyesi 4300k renk sıcaklığında ampüller ve uyumlu balast kullanmak istiyorum. Bir yıl sonra çok daha verimli ve kaliteli ürünlere geçebilirim. Örneğin şu ürün ile verim alabilir miyim: http://www.novelcar.com/tr/xenon-kit-ve-ampuller/18-maflen-d2s-tip-xenon-kit-3000k-4300k-6000k-8000k-8664170971809.html Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Fatih bey merhaba , aramıza hoş geldiniz :flowers:

Hella İntemo kaliteli bir mercektir , kullanmanızı tavsiye ederim . Link verilen ürünler kullanılabilinir , sorun olmaz ama daha sonra mutlaka OEM ürün kullanın . Mercekleri alınca reflektörlerini  mutlaka kontrol edin . İslenme çizilme kabarma olmasın , ayna gibi tertemiz olsun ...

Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz

Mahmut bey çok teşekkürler.

Dediğiniz gibi başlangıç amacıyla linkteki ürünü deneyeceğim. İleride OEM üründen çok daha verim alacağımı düşünüyorum. Forum sayesinde birçok soruya cevap bulabiliyoruz. Emeğinize sağlık!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz
15 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Fatih bey merhaba , aramıza hoş geldiniz :flowers:

Hella İntemo kaliteli bir mercektir , kullanmanızı tavsiye ederim . Link verilen ürünler kullanılabilinir , sorun olmaz ama daha sonra mutlaka OEM ürün kullanın . Mercekleri alınca reflektörlerini  mutlaka kontrol edin . İslenme çizilme kabarma olmasın , ayna gibi tertemiz olsun ...

Üstad fiyat konusunda ne düşünüyorsunuz? Önünde siyah bir çerçevesi ve arkasında ampül tutucusu dahil olarak satılan bir ürün. Sizce yüksek mi 250 tl?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...