İçeriğe Yönlendir

Led gündüz farını dimmer ile kısmak

Cem Bilgiç

Recommended Posts

Cem Bilgiç
(düzenlendi)

Herkese merhabalar.Bi tanıdığım gündüz ledi almış ama kendi arabasına takamadıgı içın bana verdi.Ben kendi aracıma takmak istiyorum ama park yada kisalarda kapanma yada kisilma gibi bir ozelligi yok.Buna nasil bir cozum bulabiliriz? Tesekkur ederim herkese

post-7738-0-02557500-1442831379.jpg

tarihinde Cem Bilgic tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talat Serkeş

Hazır modüller var. Çin sitelerine vs bakılabilir. Hatta eve kadar aydınlatma ya da kornaya basınca belli bir süre çakar moduna geçebilen bunlarin hepsini yapabilen modüller var. Çinde 10 dolar civar

Yorum bağlantısı
Cem Bilgiç

Ya o kadar bekleme imkanım yok bayram sonrası montajı yapılacak o zamana kadar çözümü bulmam lazım.Türkiye'de bu modüllerden bulabilirmiyiz peki?

Yorum bağlantısı

Modül. Sinyal verilen taraf kısıyor, parklar açılınca kısıyor korna basınca flaş yaptırıyor ve follow me home özelliği var. Şimdi yanındayım. 60 tl imiş fiyatı

Yorum bağlantısı
Cem Bilgiç

Abi bayramdan sonra kısmetse görüşelim o zaman.Bir an önce elinden çıkarmaya çalışıyorsada sıkıntı yok :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Orhan Kara1679652630

Merhaba  arkadaşlar 1 walt power led kismak için kaç ohm direnç koymayı lazım hayırlı gunler

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)
On 17.01.2016 at 15:35, Orhan Kara yazdı:

Merhaba  arkadaşlar 1 walt power led kismak için kaç ohm direnç koymayı lazım hayırlı gunler

Geciken bir cevap.Konuda tecrübeme dayalı ve şu an bir çok uygulamada faal olan bağlantı çeşitleri olduğu için bilği vermek istedim.

Sadece 1 tane 1 watt beyaz power led 56 ohm 11 watt taş direnç ideal şekilde kısma yaptırabiliyor.Parlak gelirse 68ohm 11watt taş direnç kafi olur.

Ledler 3 erli seri ise yine 56ohm ideal ışık seviyesinde kısma yapabilir.Işık fazla gelirse üstte yazdığım gibi yada az gelirse 47ohm 11wat yeterli.3 erli seride 5watt taş dirençte rahatlıkla kullanılabilir.

Led sürücü kullanılacak ise pwm modullü olan tercih edilmeli.Lakin bu özelliğide çalıştırmak için bilgi sahibi olmak şart,ufak hatada sürücü entegre yanıyor.

Normal led sürücü basit tipte ise artı hattına yada eksi hattına 8.2 ohm ile 15ohm arasında 11watt ile 25watt arası taş direnç ideal kısmayı park açık iken çalışacak şekilde role tertibatı ile rahatlıkla sağlıyor.

Yada led sürücüye 10volt sabit voltaj verebilen en az 2 amper ve sogutuculu regüle devresi ile ve üstte yazdığım gibi role devresi ile çalıştırılabilir.10volt şart değil.9 voltta da yapılabilir.Bazı led sürücüleri çıkıştaki led sayısı ve gücüne baglı 6 voltta'da güzel loşlukta ışık vermeye imkan verebiliyor.

1watt 1 tane ledi normal akım degerinde ve  ışık gücünde olsun diyerek direnç ile çalıştırmayı tavsiye etmem.Kısık olarak kullanılacak ise üstte yazdım.

2 şerli seri ledlerden sonra direnç watt degeri yüksek seçilerek kullanılabilir.

Led direnç hesaplaması içinde linkteki hesaplama ideal.

http://elektrikforum.net/led/led-direnc-hesabi.html 

Hazır satılan drl ünitelerinde genelde 3 kablo çıkışı vardır.Beyaz olan genelde kısma yapmaya yarayan uçtur.Bu baglantı araçlardaki baglantılara göre tespitten sonra genelde ya şase teması yada haricen artı besleme ile yaptırılabiliyor.Oem satılan ünitelerdede aynı mantık geçerli.

2 kablo çıkan ünitelerde ise Servet ustamın tavsiyesindeki gibi bir ürün veya roleli bir simtem ile üstte yazdıklarıma göre dizayn uygulaması ile sonuç alınabilecektir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Kahraman Söylemez

Herkese selamlar.Uzun süredir forumunuzun müptelasıyım.Bu far hastalığıda bana buradan bulaştı sanırım.Ama şu anda sadece motosiklet üzerinde bi başlangıç yapacağım.Yapmayı istediğim far şu linkteki;

https://www.youtube.com/watch?v=_1C4XgTlENk şu anda kış vakti olduğundan ve parçaların bi kısmı yurtdışından geleceği için yavaş yavaş ilerliyorum.Şimdilik sadece farın camını söküp intemo mercekleri monteledim.Düşündüğüm sistem gen6 balastla d1s ampul.Ampul var elimde balastlar alınacak yalnızca.Sizlerin fikrini almak istediğim konu ise takacağım drl sistemi hakkında.Sipariş ettiğim sistem gündüz çok fazla ışık vereceği için farları yakınca veya uzunu yakınca otomatik olarak bi miktar kısılmasını nasıl sağlayabilirim.Tek başına röleyle olurmu yoksa bi devre varmı bu konuyla alakalı.Bi devre gördüm forumda bikaç konuda ama,o sanırım far ışığını otomatik ayarlamak için.Üstelik alacağım drl sistemi sinyal modüllü.Ürün bu;

https://tr.aliexpress.com/item/Night-Lord-2pcs-8w-White-Yellow-Flexible-Headlight-Daytime-Lamp-Strip-crystal-Angel-Eye-DRL-Decorative/32702098419.html?spm=2114.13010308.0.0.l6XdTJ

ve ayrıca takılacak olan angel'larlada aynı seviyede parlayıp kısılmalı.Onlarda sinyal modüllü.Veya hiç uğraşmayıp direk hep parlak yansa çokmu göz alır karşı taraf için ?

Bi diğer husus;Bu ledler (drl-angel-ampul) ısınmadan kaynaklı bi sıkıntı çıkarırmı.Sonuçta kapalı vede hava almayan bi ortamda araç çalıştığı sürece yanacaklar.Ve hepside birbirine yakın olacak epey.

(Kafamda deli sorular uyutmuyor :)Sadece angel ve drl sistemi tek far için 8 watt harcayacak her mercek içinde iki tane kumandalı rgb led takmayı düşünüyorum.Totalde 10 watt.Motorun normal farı 55 watt.Parklar 5'er watt.Parkları iptal edip drl sitemine takıcam. Sisteme bi zararı olmacağını düşünüyorum ama içimdede bi kuşku yok değil.Alternatör yandımı sıfırı 1200 lira :) Regulatörde arızalanırsa 700 tl.Başına bu tip bi durum gelen oldumu.Akü;12 V 12 Ah Motorun modeli Yamaha FZ6 Fazer.(Daha önce yapan olmuş sanırım bu forumda bi ara görmüştüm ama sadece bi xenondu.Angel devil drl yoktu.)Herkese saygılar kolaylıklar projelerinde.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Hoşgeldin.

Linkteki ürünler maalesfki o kadar göz alıcı ve yüksek ışıklara sahip değller.Isınma sorunuları yokta çalışmasını sağlayan devre kutuları sıkıntı oluşturan ürünler.

Ledlerdeki o 10watt vesaire degerleri farklı çalışır.Linkteki başlık altında ledler hakkında daha detaylı açılamalı yorumlar mevcut araştırmanı tavsie ederim.

http://www.geceucusu.com/forum/10-led/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Kısılma işleminde genelde bu ürünlerde vardır.İçinde broşüründe anlatımı oluyor.Yok ise bu konu altında anlatılan şekilde roleli bir devre yapılması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Mehmet Hatipoğlu1679652608

Merhaba, drl gündüz ledi aldım her biri 6lı toplam 12w bir sistem sinyal bağlantısı var ayrıca,ama  dimmer modulu yok, buna çin sitelerinde satılan bir dimmer modulu alsam birde anahtar bağlamak istesem nasıl bağlarım?Ayrıca anahtarlara baktım 2pinden başlayıp 4 pine kadar var bunlardan hangisini tercih etmeliyim?

Son olarak satılan dimmer üzerinde sigorta var ayrıca anahtar içinde koymalımıyım?koyarsam ne kadarlık bir sigorta koymalıyım, kafamda oluşturamadım sistemi yardımcı olabilirmisiniz

Yorum bağlantısı

özelliklerde anma çalışma akımı:0,4A yazıyor. resim pc ye atamadım maalesef. Birde bu anahtar dimmerden önce mi koysak sonra mı koysak olur?Anahtar olarak 3 pinli baktım ışıklı olsun diye ama pindeki eksiyi nereye bağlıcam?direkt şaşede bir yere bağlasam sıkıntı olmaz herhalde. Ayrıca artı bağlantıyı daha önce dediğiniz gibi sigorta kutusunun ordan kırmızı kablodan alsam eksi bağlantıyı direkt akü ye yapsam olurmu

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Şemayı uygularsanız park açılınca dimmerli şekilde sıkıntısız kullanbalirsiniz.

Sözüm ortayadır.:(Neden herşeyde çine kadar gidiliyor cidden artık çok merak ediyorum.

Aldığınız ürün sürücü kartı üzerinde olduğu için bilhire anahtar dediğiniz nedir anlaşılmadığı için yazdıklarınızın olurunu söylemek zor.Yapılması gereken en ideal çözüm sürücü ye yani drl girişinde direnç ile sürücünün çalışma akımına sınır getirmek olur hepsi bu ve bunuda direnç ile ideal şekilde yapabiliriz.

gündüz farırolesi park.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Oktay Bey cevap için teşekkür ederim öncelikle, anahtar dediğim açıp kapama için iç kısma bir düğme yerleştirmek istiyorum.

sürücü dediğimde dimmer fonksiyonunu yapacak düzenleyici linkini veriyorum: https://tr.aliexpress.com/item/2PCS-LOT-DRL-Controller-Auto-Car-LED-Daytime-Running-Light-Relay-Harness-Dimmer-On-Off-12/32822547632.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.277.Y1xQ9R

anahtar ise:

anahtar1 bu 5 pinli bağlantısı nasıl yapılır bilmiyorum.

anahtar2 bu da 3 pinli       

bunları torpidoya montajlıcam ama bağlantıları nasıl oluyor ?

benim aklimda oluşturduğum sistem aküden gelen artıya anahtar koymak sonra yukarıdaki düzenleyiciye vermek ordanda drl ledlere dağılacak.drl düzenleyici de artı girişte sigorta koymuşlar, bende anahtara gelişte sigorta koymalımıyım koyarsam kaçlık sigorta koymalıyım?birde bu anahtarlara aküden artı ve eksi birlikte mı gelmeli gelirse anahtarın ışığı hep açıkmı kalır?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Linkteki ürün dimleme için degil park veya kısa farı açınca kapatmak için diye okudum.Dolayısı ile bence haricen bir anahtara gerek kalmayacaktır.

İlla anahtar baglayacağım diyorsanız aküden yada çakmaklıktan bir kablo ve tek konumlu on off anahtaradan geçirip drl için baglantıyı yaparsınız.5 pinliye  veya 3 pinliye gerek yok kafanızı bunlarla karıştırmayınız.2 pinli anahtar yeterli.Artı ve eksi anahtarlama için şese kablosuda çekmeniz lazım bu karar size aittir sadece artı yada eksi için anahtarlama yapmanız kafidir.

Almak istediğiniz parçanın üzerinde zaten sigortası mevcut görünüyor bilahire bir sigortanın anlamı yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven
(düzenlendi)

Linkteki ürün uyum sağlamayabilir.Ayarlanabilir dimmer kullanmanız gerekli...

Çünkü linkteki ürün dimleme yaptıgı zaman belki ledleriniz çok fazla kısılacak.

Dimmer,ampül kısma  kolay bir işlem değil. Ben dimleme işlemlerinde sırf ısınma olmasın diye sadece  7 lira sürücü ufacık entegreye para veriyorum ki 4 dolarlık bir ürünün ömrü ne kadar olur bilemem.

Kendi evim tamamen led aydınlatma.Geçen sene aliexpressten oturma odasındaki ledleri kısmak için kumandalı led dimmer almıştım..5ampere kadar dayanır demesine ragmen 2 amperde el yakacak kadar ısınıyordu takmadım attım.

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

@Mustafa Bağseven ne tür bir ayarlı dimmer den bahsediyorsunuz?örnek bir link var mı acaba elinizde

tarihinde Mehmet Hatipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...