İçeriğe Yönlendir

Led - Bi-led mercek tipleri, resimleri ve teknik özellikleri

Mahmut Akbulut

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Led teknolojisinin araçlarda standartlaşmaya başlamasıyla birlikte , bu ekipmana sahip olmayanların imdadına yetişen ve belkide bi-xenon merceklerin ve Led ampul çılgınlığının yerini alacak ürünler üretilmeye ve kullanılmaya başlandı . 

Öncülüğü yine Hella yaptı tabi peşinden de Japon devi Koito . Her ikiside farklı kesimlere hitap etse de elde edilen sonuçlar son derece tatmin edici . 

Hella waterproof  olarak geliştirdiği bi-led merceğin uygulamasını diğer 90mm merceklerinde olduğu gibi kullanıcıya bırakmış . Bu ürünü sadece farda değil aracımızın her yerinde kullanma ayrıcalığı çok hoşuma gitti ...

Elektrik bağlantısıda son derece basit , kısa - uzun ve bir ortak şaseden oluşan 3 lü bir sokete sahip .

Buda pdf olarak montaj kataloğu : http://www.myhellalights.com/index.php/download_file/-/view/1416

http://www.myhellalights.com/index.php/products/auxiliary-lamps/modules/90mm-bi-led-module/

90mm_Bi-LED_01.jpg                                      90mm_Bi-LED_02.jpg  

90mm_Bi-LED_03_high_beam.jpg                                      90mm_Bi-LED_04_low_beam.jpg

bi-led2.jpg

bi-led1.jpg

bi-led3.jpg

bi-led4.jpg

bi-led5.jpg

bi-led6.jpg

bi-led8.jpg

bi-led12.jpg

url]url]

bi-led9.jpg

bi-led10.jpg

bi-led11.jpg

biled_low.jpg

biled_hi.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Koito nun Toyota Lexus modeli için ürettiği merceği , bu merceği görünce bendeki FX tutkusu kayboldu diyebilirim aşık oldum ben buna :wub: :biggrin:

Koito nun klasik cutoff çizgisini bi-led mercekte de görmekteyiz aksini düşünemezdim zaten ;)

Videosu : http://youtu.be/mOU4c3eb4Fc     https://youtu.be/BXPzBsGvsyY

Burada detaylı pdf dosyası var : http://www.koito.co.jp/global-image/news/pdf/20150226130515168348754954ee9b7b8a978.pdf 

bi-led.jpg  

koito_biled_01.jpg

koito_biled_02.jpg

koito_biled_04.jpg

koito_biled_05.jpg

fetch?id=1314212&d=1434034813

fetch?id=1314208&d=1434034467

fetch?id=1314209&d=1434034499

fetch?id=1314210&d=1434034580

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Bir saat önce, Sinan Çatalkaya yazdı:

aslında tek sıkıntı çok yüksek ısıdan dolayı driver kartı yanarsa yazık olur lede

Hiçbir şey olmaz merak etmeyin o driver lar için yüzbinlerce euro ar-ge çalışması yapıyorlar ;)

58 dakika önce, Sinan Çatalkaya yazdı:

üç tane minicik led mi yapıyor bu işi şaka gibi 

Sadece Led değil son derece düzgün tasarlanmış reflektörler olmasa bu ledler sadece gündüz farı gibi iş görürdü , püf noktası reflektör :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
4 dakika önce, Sinan Çatalkaya yazdı:

peki led bozulduğunda led değişimi nasıl oluyor komple kart mı değişiyor

Bu Led ler araca ve projeye özel olarak üretilen ürünler olduğu için bunları dışarıdan temin edemezsiniz belki çıkmasını bulunabilir ... 

Araç km garantili ise yetkili servis garantisinden yada kaskodan yenisi ile değişim yapılır . Garanti yoksa çıkması bulunmak zorunda ...

Yorum bağlantısı
Sinan Çatalkaya

bixenon gibi değil ampul patlayınca değiş gitsin bunda tekrar çıkmasını bulcan farı açıcan bunu yerleştiricen uzun iş ampul sök tak kadar kolay değil biraz zamanı var gibi bu sistemin

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

50.000 saat ömür biçilen Led ürünleri 365 gün 24 saat aralıksız çalıştırsanız 5 yıl yanar . Günde 5 saat çalışsa :shok: yani :biggrin: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Far haricindeki far yapılarında bak ne güzel 3000 lümenlik ışık kaynagı kullanmışlar.

Araç üzerindeki led yapılarda 2000 lümen.

Yakında bende Çeşitli bi-led ve düz led mercekli oem far mercekli yapıları detaylı resim destekli ekleyeyim.:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
59 dakika önce, Erkan Kahya yazdı:

Bir rivayete göre Koito' nun bi-led sistemine clear lens de takılıyormuş huuu-huuuwwww. :yahoo:

Bu ledlerin lensleri zaten clear tipte adama iş çıkmayacak,çizgi desen resim olayı bitiriyor zaten.Yakında aldım takıyorum derse şaşırmayınız. :lol::p

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

LEd mercek lakin bi-led değil.Bosch Al ürünü.Mercekler Mercedes slk yada buna benzeyen bir kodda spor bir modelde kullanılıyor aracıda farları üzerinde iken gördüm lakin şu an hatırlamıyorum.

Aydınlatma halojen fardan bence daha iyi.Ledleri eski nesil 4 chipli.Led bilğilerine doğru erişimim oldu ise her biri akıma göre 800 ile 1000 lümen arasında.Reflektör kısmı aliminyum yapıda çift odak var.Odagın biri çalışmaz ise yine normal ışığı veriyor ama ışık bozuluyor ve gücü oldukça düşüyor.Perde sabit ve düz.Sökülebiliyor uaun hüzme olarak çok iyi sonuç veriyor.Cam kullanılmamış.Lens hammaddesi ile üretilmiş ve clear tipte.

Diğer çeşit led merceklerini fırsat buldukça paylaşacağım.

6989.jpg

6994.jpg

6996.jpg

6997.jpg

7003.jpg

7007.jpg

7008.jpg

7009.jpg

7758.jpg

7760.jpg

7762.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
56 dakika önce, Fatih Özbaş yazdı:

Sanırım yeni kasa passatta da vardı bundan.... yanlış da hatırlıyor olabilirim...

Aynısı değil.İç mekaniksel olarak daha gelişmiş ve 3 kademeli perde yapısı ile bi-led diyebilirim.Yakında fırsat bulunca onuda paylaşacağım.

Farların bütün aksamını a dan z ye afl hariç tabiki halojen sistmem göre tak çalıştır hale getirdim.Çok uzun zamanımı aldı ve halada kısa merceğinin servo sistem olan perde yapısını normal stabil düzgün çalışacak şekildeçalışması için uğraşıyorum ondada son aşamalara geldim.Bilahire konusunda anlatımı yapacağım.

5577.jpg

6197.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

abi bu fara çok kafa patlattım ancak servoyu başka türlü çalıştıramadım,şuan mercedes E kasa bi led farlarını deniyorum ve hellanın manyetik motoruyla inş bu sefer oldu gibi :)

7g1gdP.jpg

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

7g1gdP.jpg

nissan qashqai led farında kullanılan koito sürücü devresi hem kısa led merceği hemde uzun led halojeni yakıyor 

9oroP9.jpg

VazaJV.jpg

sipere yandan hellanın manyetik motoruyla denemelerimiz devam ediiyor sadece uzunların siperinin tam açılması durumunu aşamadık yoksa normal siper çalışıyor :))

4rVr54.jpg

bu da bmw nin F20 kasa hella bi led merceğin kısalardaki 5 adet minik ledleri

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Karabulut

bu mercek C KASA KISA MERCEĞİ İÇİNDE 10 ADET SERİ LED VAR VE EN AZ 33 VOLTLA ÇALIŞIYOR TABİKİ SÜRÜCÜ LAZIM 

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

YENİ C NİN KISA LED MERCEĞİ,BU MERCEK Bİ LED DEĞİL AYRICA UZUN LED REFLEKTÖRÜ LAZIM 

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kasım Ural
23 saat önce, Selçuk Karabulut yazdı:

YENİ C NİN KISA LED MERCEĞİ,BU MERCEK Bİ LED DEĞİL AYRICA UZUN LED REFLEKTÖRÜ LAZIM 

Sürücü olmadan calisirmi acaba

Veya devre yapilirmi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...