İçeriğe Yönlendir

Led - Bi-led mercek tipleri, resimleri ve teknik özellikleri

Mahmut Akbulut

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)
On 01.04.2016 at 00:20, Selçuk Karabulut yazdı:

VazaJV.jpg

sipere yandan hellanın manyetik motoruyla denemelerimiz devam ediiyor sadece uzunların siperinin tam açılması durumunu aşamadık yoksa normal siper çalışıyor :))

Bu şekilde yapman epeyce zor.Hella bi-xenon mekaniğindeki mafsalı aynen kullanırsan bu sorunu bence aşarsın.

Mercedes led merceğinin yazdıklarıma destek için resimleride ekleyeyim.Yazdıklarıma hem düzeltme hem bilği eklemesi yapmam şart.Daha önce Ledi ben 120ma destekle çalıştırmıştım çizgi net değildi.350ma sürücü ile test etme imkanı buldum ve duvar resmi bu şekilde.Işık sapmaları olsada sanırım İdeal bir kısa far çizgisi sayılabilecek çizgiye sahip.

0504.jpg

0506.jpg

9425.jpg

9428.jpg

Golf gti merceksiz olarak tas reflektör sistemli yapılmış far resimleri edindim.Resime bakaram Osram ledler diyebileceğim power ledler ile yapılmış geniş çift taraflı diye gördüğüm kısa ve uzun far reflektörleri ile aydınlatma sağlamışlar.Gündüz farı yapısıda son Passat farındaki tarzda yapılmış.

golfgtiledfar.jpg

golfgtiledfarr.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yakında konusunda paylaşacağım.konuya destek amaçlı olur düşüncesi ile paylaşayım istedim.

Rabbimin izni ile uzun uğraşlar sonrasında  Passat için yapılan Valeo servo sistem led merceğine selenoid motor perdeli hale dönüştürerek aktif hale getirme imkanı buldum ve şu an uzun yollarda bi-xenon gibi olmasada bi-xenon tadını veren cidden güzel ve yaklaşık bir farda sistemin kendi oem Osram black serisi ledleri ile 3000 lümen kısa far merceği ve yardımcı mercekte ise 2000 lümen civarında bir ışık ile kullanma imkanı ile kullanılıyor.

Kısa bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=v9Xjj6pXH-4

9505.jpg

Ortadaki led geniş açı reflektörü besliyor,küçük ledler dar açı reflektör bölümünü destekliyor.Aynı ledler alt kısımdada mevcut.2 büyük led ve 4 küçük led ile çalışma prensibi geniş açı reflektör bölüm yapısı ve dar açı reflektör yapısı ile oluşan ışık lens ilede güçlendirilerek toplamda edindiği led ışık degerleri ile 1 mercekte 3000 lümen ortalama ışık ile orişjinal yapısında afl perde yapısı ile ışık veriyor.Bunları sabit çalışır şekilde çalıştırarak normal bi-xenon perdesi ile güzel bir ışık ile kullanılabilir hale getirildi.

0509.jpg

Yardımcı ledler.2 tane kullşanılmış.Orta seviye derecede ışık dagılımı ile kısa far çizgisinde oldukça netleşen ışık odagı ile işlevini yapıyor.

6678.jpg

Perde yapımı sonrası çizgimiz.Araç üzerinde duvar resmi maalesef henüz gelmedi.

9391.jpg

9398.jpg

9418.jpg

9423.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

2015 üretimli Hella bi-led mercek.

Servo olmayan,Afl olmayan bir yapısı ile Sabit perde ve uzun için dar açılı tek lens ile yapılandırılmış yeni nesil bi-led mercek.

Ledleri tam markasını şu an bilmiyorum.Star markada bu tip mikro power led olarak elimde 7 watt 600 lümen civarında olanları var fakat Osramda olabilir değerlerinide bilmiyorum.

0512.jpg

0513.jpg

0510.jpg

0511.jpg

Ortadaki vidanın hizasında dar açılı uzun hüzme yapabilen bir lens mevcut.elimde bu kısımı sökecek tork tornavida olmadığından sökemedim.Sökünce bilahire konuya eklerim.

0514.jpg

0521.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

abi hangi sürücüyle yaktın kaç amper ledler

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Passat için diyorsan 1 her büyük ledi ayrı ayrı 1 amper sürücü kullandım.4 küçük ledi seri olarak 750ma sürücü kullandım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

abi hella olan f20 nin bi led merceği

ve c kasanın 10 lu seri kısa merceği

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Hella bi-led merceğindeki ledleri yazmıştım.Henüz elimde bilğisi yok.Araştırıyorum.1 amper diye tahmin ediyorum elimde haricen bulunan Star ledin akımı 6 volt 1 amper fakat bu ledlere ezbereden akım vermekte istemiyorum.Ledler seri olarak bağlı görünüyor.Müsait vakitte oem led markalarına bakacağım,tespitimde bilahire paylaşırım.Üzerindeki kare kodlara görede hiç bir bilği henüz çıkmıyor.

10 lu seri led için yazdım.ledler ilk nesilden ve 350ma ile besleniyor.Bu tip ledlerin yeni nesillerinde ledin biçiminde çok ince detay ile belirginliği var ve onlarda 700ma 1amper ile akım destegi mevcut.Bunlar sadece 350ma.Linkini verdiğim sürücü ile stabil çalışıyor.Elinde olan İnsignia,Astra j,Hella marka 6 lı,yada 8 ledli olan led sürücüleri ilede güzel çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Led büyük ihtimal ile osram ve 1amper stabil çalışma akımı ve 330 ile 390 lümen aralığında lümene sahip yazıyor.3.2volt çalışma voltajı var.Diğer markalarda bu tip led tanıtımı yok.

Bu lümen değerlerine görede ce standardı olan max 2000lümen ışık gücünüde rahatça karşılıyor.

0526.jpg

Osram.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sırrı Polat
On 17.02.2016 at 12:03, Mahmut Akbulut yazdı:

Koito nun Toyota Lexus modeli için ürettiği merceği , bu merceği görünce bendeki FX tutkusu kayboldu diyebilirim aşık oldum ben buna :wub: :biggrin:

Koito nun klasik cutoff çizgisini bi-led mercekte de görmekteyiz aksini düşünemezdim zaten ;)

Videosu : http://youtu.be/mOU4c3eb4Fc     https://youtu.be/BXPzBsGvsyY

Burada detaylı pdf dosyası var : http://www.koito.co.jp/global-image/news/pdf/20150226130515168348754954ee9b7b8a978.pdf 

bi-led.jpg  

koito_biled_01.jpg

koito_biled_02.jpg

koito_biled_04.jpg

koito_biled_05.jpg

fetch?id=1314212&d=1434034813

fetch?id=1314208&d=1434034467

fetch?id=1314209&d=1434034499

fetch?id=1314210&d=1434034580

peki bu koito bi-led 12 V direkt verince çalışıyor mu yoksa yine balast gerekiyor mu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Resimdeki led 5 chipli görünüyor buda led çalışma voltajı paralelinde en az 16 volt civarı yapar.Akımla sürüldüğü içinde led sürücü her şekilde şart. Lakin pdf dosyasındaki resme göre led sürücü merceğin üzerine monteli ve galiba direkt 12volt ile çalışabiliyor gibi.Led resmindede 12volt 35watt ibareleri seçilebiliyor.Bu ledin çalışma voltajı değil.Sürücünün çalışma voltajı olması gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
38 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Resimdeki led 5 chipli görünüyor buda led çalışma voltajı paralelinde en az 16 volt civarı yapar.Akımla sürüldüğü içinde led sürücü her şekilde şart. Lakin pdf dosyasındaki resme göre led sürücü merceğin üzerine monteli ve galiba direkt 12volt ile çalışabiliyor gibi.Led resmindede 12volt 35watt ibareleri seçilebiliyor.Bu ledin çalışma voltajı değil.Sürücünün çalışma voltajı olması gerekiyor.

youtube da videosu da var , direkt olarak 12 V ile çalışıyor galiba

https://www.youtube.com/watch?v=mOU4c3eb4Fc

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Öyle görünüyor.

Resimdeki duvar çizgisi ile videodaki arasında fark var.Videodaki sanki Hella İntemo çizgisi gibi çıkmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
On 26.10.2016 at 16:31, Mahmut Akbulut yazdı:

12 volt ile direk çalışıyor ...

ingilterede 1 çift buldum bakalım , getirtiyorum , ayın 15 i gibi gelir , test edip paylaşırım burada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Fiyat ne kadar Sırrı kardeşim ...

kargo vs çifti 1100 tl ye geliyor :( aslında 1000 tl ,fakat ebaydan buldum ama türkiyeye satış olmadığı için ilave kargo vs olunca 1100 e mal oluyor , başka bulamadım zaten bir de polonya ve rusyada var onlar da çok bilindik satıcılar olmadığı için hiç düşünmedim bile üstelik onlarda fiyat kargo hariç 1200 tl civarında idi.aslında iyi bir d1s setin 750-800 tl olduğu yerde , derli toplu , bi-led 1000 tl normal bence , değer yani , bakalım gelince daha iyi anlarız.

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

O paranın hakkını fazlasıyla verecektir , bence de çok değil rakam . Dört gözle bekliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Şimdiden hayırlı olsun.Mercek montaj ayakları aynı galiba değil mi?

Oem olunca bu fiyat bencede çok iyi denilebilir.

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Şimdiden hayırlı olsun.Mercek montaj ayakları aynı galiba değil mi?

Oem olunca bu fiyat bencede çok iyi denilebilir.

Abi , montaj ayakları çok benziyor , boyut olarak da yeni nesil hella boyutlarında tahminimce.

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Fiyata vergi dahil mi? Umarım gümrükte sıkıntı çıkarmazlar.

Başka bir sitede boyut karşılaştırması buldum.

i-N3xK6hv-L.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Buyuttan ziyade bu led mercekte genişlik esası oluşturuyor.alt tarafı karttan dolayı genişlemeyi sağlıyor.Her far için sıkıntılı olacağı açık.Yani her fara kolayca takılmaz.Mercekli tip farlarda merceğin kasası olunca iç boşluk oldukça müsait oluyor bu  şekilde olunca rahatça sığar.

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
(düzenlendi)
2 saat önce, Erkan Kahya yazdı:

Fiyata vergi dahil mi? Umarım gümrükte sıkıntı çıkarmazlar.

Başka bir sitede boyut karşılaştırması buldum.

i-N3xK6hv-L.jpg

çıkma malzeme olduğu için gümrükte sıkıntı olmaz diye düşünüyorum , kargo ile gelmiyor , bir arkadaşım pazar günü uçakla ingiltereden gelirken yanında getirecek , sıkıntı olmaz herhalde. Ayrıca hella yada bosch bi-xenon la kıyaslarsak boyut farkı azalır diye düşünüyorum , aliexpress de fiyat gördüm dün 1250 tl civarındaydı çifti.

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erkan Kahya

Sis farına bağlamak için aldığım Mercedes Benz e serisi farlarının içteki led projektörünün görsel detayları ve çalışması için gereken devre.

Devreyi aliexpressten temin ettim. Şimdilik bu devre ile deneme yaptım diğeri halen kargoda. 17 volt civarında çalışıyor. Direkt 12v bağlayınca ledler çalışmıyor. 5 adet bağlantı kablosu var dıştaki iki tane ile çalışıyor. Diğer üçlünün ısı sensörü olduğunu düşünüyorum. Aydınlatma deseni düz ve sis farı için uygun olacak.

20161130_190042_zpsmp1eayae.jpg

20161130_190058_zpsgbx0rxgl.jpg

20161130_190121_zps9c66zucw.jpg

20161130_190258_zpsjlamveqz.jpg

20161130_190607_zpsuaftlt9h.jpg

20161130_190751_zpsrsu6xc90.jpg

20161130_190944_zpsehejtxbh.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...