İçeriğe Yönlendir

Bi-Led mercek seçimi - öneriler

Gürhan Kıllıer

Recommended Posts

Gürhan Kıllıer

Resmen ağzımın suyu akarak paylaştıklarınızı okuyorum.Benim Accent'in far camını halledince sıra bunlara gelecek.Bi-LED mi Bi-Xenon mu yapacağız? Artık iş üstadların önerisine kalacak.Ama yaptıklarınızı gördükten sonra söylenecek söz..HELAL OLSUN..TEŞEKKÜRLER HEPİNİZE...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kasım Ural

Selamlar elime bu merceklerden geçecek fakat buna direk 12v versem calisirmi

IMG-20160424-WA0020.thumb.jpg.957d4d0dc7

Melek bu ne marka ne aracın bilgim yokIMG-20160424-WA0019.thumb.jpg.21f2e4fe9b

IMG-20160424-WA0020.thumb.jpg.957d4d0dc7IMG-20160424-WA0019.thumb.jpg.21f2e4fe9b

Bunlar ledli sürücü gerekirmi bunlara

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

biraz daha detaylı foto atabilirmisiniz içini dışını gösteren.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)
On 24.04.2016 at 22:25, Kasım Ural yazdı:

Selamlar elimde bu mercek den var 

IMG-20160424-WA0020.thumb.jpg.957d4d0dc7IMG-20160424-WA0019.thumb.jpg.21f2e4fe9b

Bunlar ledli sürücü gerekirmi bunlara

10 adet seri led ve her biri Philips eski tip 350ma led kullanılarak ve her ledin üzerinde tam emin değilim 5 derecelik lensleri ile mesafe artırılıyor.Sabit düz çizgisi olmayan yani biraz kalın ve dağınık denecek düz çizgiye sahip.Dönüş farı çizgisine çok yakın.Fakat iyi uğraşılırsa iç perde yapısı bi led mantığına dönüştürmesi zor değil.Tabi performans için anynı lensler kullanılarak smd3535 çoklu akım desteği olan ledler ve arka sogutucuya fan desteği ile nefis olur.

Ledleri çalıştırmak için oem kendi sürücüsünü bulsanda çalıştıramazsınız,Oem sürücü kutusu fardaki diğer ledli mercek  düzenegi ile beraber tümleşik ve sensörlü bir sistemle aktif oluyor.

Bu tip ledli merceklerde bu mantık üstte yazdığım gibidir.

Led sıralamasına müdehale ederek yada 10 ledin toplam voltajına uyan led 350ma sürücü bulunarak çalıştırılabilir.Linkteki sürücü işinizi görebilir.

http://www.marketdijital.com/6-12x1-watt-350mA-12v-Input-AT9150,PR-1223.html

Fakat düzügün bir aydınlatma beklemeyiniz.Bu mercek Kısa far merceğini bütünleyen yardımcı mercektir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Yüksel

@Oktay Toker Oktay abi d1s veya d2s takılabilen Hella bixenon merceklere piyasada satılan Photon gibi led ampüllerden uygulama şansımız var mıdır? Benzer bir  konu çarpmadı gözüme, bu konu altında sorayım dedim.

Halihazırda bi-xenon d2s farlarım var elimde ama ben hem soğuk selektöründen şikayetçiyim hem de xenon kit çin malı olduğundan aydınlatmasından. Eğer bu tip merceğe led ampül uygulayıp da başarılı olunduysa ben de uygulamak isterim. Adamakıllı d1s kitler nerden baksanız 500 TL'yi buluyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Halojen ampul far tasarımına ve D serisi xenon far tasarımına uygun olmayan yan sanayi xenon ve led ürünler için forumda uygulama tavsiyesi olmaz.Sonuç alınmaz .

Ben bu tip aydınlatmalardaki ışığa pamuk ışık diyorum.Araç önü yogun ışık ve göz yorulması daha çabuk olabiliyor ve ilersi karanlık.Ledler Sadece uzun hüzmede şehir içinde sellektör etkisi iyi diye hoşa giden ürünler.

Adam akıllı denilecek led veya yan sanayi xenon takımlarıda nerdeyse o meblalara geliyor.Lakin birde düzgünce işe yarasalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Yüksel
15 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Halojen ampul far tasarımına ve D serisi xenon far tasarımına uygun olmayan yan sanayi xenon ve led ürünler için forumda uygulama tavsiyesi olmaz.Sonuç alınmaz .

Ben bu tip aydınlatmalardaki ışığa pamuk ışık diyorum.Araç önü yogun ışık ve göz yorulması daha çabuk olabiliyor ve ilersi karanlık.Ledler Sadece uzun hüzmede şehir içinde sellektör etkisi iyi diye hoşa giden ürünler.

Adam akıllı denilecek led veya yan sanayi xenon takımlarıda nerdeyse o meblalara geliyor.Lakin birde düzgünce işe yarasalar.

Teşekkür ederim yanıtınız için, D1S'ten şaşmayalım kısaca :)

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Erkan Göregen

Merhaba

Bu led mercekleri özellikle bi led olanları deneyebilen oldumu acaba?

oem bi xenon larla mukayese edilebilir bir aydınlatmaları varmı dır.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
56 dakika önce, Erkan Göregen yazdı:

Merhaba

Bu led mercekleri özellikle bi led olanları deneyebilen oldumu acaba?

oem bi xenon larla mukayese edilebilir bir aydınlatmaları varmı dır.

Led teknolojisi beklediğimizden daha hızlı gelişti . D1S xenon performansını yakaladı hatta geçti diyebiliriz .

Bi-Led merceklerin bi-xenon merceklere göre bazı dezavantajları var , aktif yada pasif soğutucu kullanan bazı led mercekler boyut olarak xenon merceklerden büyükler ve lensleri yuvarlak değil. Bunlar malesef montajda farklı zorluklar olarak karşımıza çıkıyor .

Led lens için uygun çerçeve bulup uydurmak zor olabiliyor ama xenon merceklerde bu tarz sorunlar pek yaşanmıyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Göregen
6 saat önce, Sırrı Polat yazdı:

İsteyen varsa bende var satılık

:)

Bu koito led mercekleri deneme şansınız oldu mu Sırrı bey.benim aracımda intemo mercek var ama bu ledin alt kısmı sanki benim fara sığmaz gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Led sürücü kabloları uzatılıp H7 ve özellikle h4 halojen taslara ve bu taslar hali ile iç çapı geniş ise monte edilebilir.2013 C4 farlarına takılabilir,önceki kasa için yorumum yok far içi büyük lakin ön cam egimi far tasına çok yakı olunca incelemek şart Çünki bu mercek için arka kısımda bi-xenon mercek gibi her tasda genişletme olmaz ya öylece monte etmek gerekecek yada arka kısımda sabitleme ayakları engel olmayacaksa epey bi genmişletme şart .

Yorum bağlantısı
Erkan Göregen

Mahmut ve Oktay bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bu iş kafama takıldı bir kere denemem lazım.Şu an kullandığım farlara dokunmadan bir çift çıkma far alarak yapmayı düşünüyorum. Eğer başarılı olursa 1000 tl civarına koito yada aliexpress den 500 tl civarı çin malı olanlar var.

Hatta ilk önce elimde olan hella bi xenon merceğin altını kesip 30w lık led ile deneme yapmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
On 16.09.2017 at 16:40, Erkan Göregen yazdı:

hiç denemedim , öyle duruyor elimde.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
7 saat önce, Sırrı Polat yazdı:

hiç denemedim , öyle duruyor elimde.

Ne kaa güzel :lol:  keşke benim elimde dursa :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ledli yapıda reflektör yapısı çok önemli ve hali ile ledin ısısal boyutuna oranla lümen gücü önemli.En ufak renk boyutu yani 5000k led ile 6000k led arasında ciddi lümen farkı mevcutve bu toplam lümen gücüne etki eder ve bariz yüzde 30 üzerinde farklar olmadığı sürece aynı enonlarda olduğu gibi dikkate alınacak çok fark olacağını sanmıyorum.Sonuçta kullanılan ürünler ve yapılar belli bunun üzerinden fiyat karşılaştırmasıda önem arzeder ve Yoldaki durumu esasa alınacak aydınlatma kalitesi öenm arzede.Lümen gücü kullanılan lede göre olacağından aydınlatma ve mesafe oranı öncelik olması gerektiği  yani reflektör kalitesi öncelikte olduğu kanısındayım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ledleri 1 amper ve led sayısı ne ise ona göre led sürücü ile sürülecek.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
A. Yıldırım Yıldız1679652701

Internette letgo, sahibinden, vb yerlerde yakinlarimda buldugum iki led mercek ilani var. Bu urunler hakkinda bilgim yok. Bunlar hakkinda bilgisini paylasabilecek olan varmi? Elimde fazladan kurcalamak ve bos vakit gecirme amacli dusundugum farlar oldu. Bunlar icin proje dusunuyorum. En basta bilgi ihtiyacim var.
Ilki soyle. Passat b8 mercegi diye vermis ilani. Bulundugum sehirde ve bana yakin gorunuyor haritada. Yalniz aciklama kisminda ampuller yok demis. Bu baslik altinda paylasilan gorsellerde ben yanlis anlamadiysam ampuller merceklere dahil.
IMG_7766.PNG
IMG_7767.PNG
IMG_7768.PNG

Digeri baska sehirde ama akrabama yakin. Nissan xtrail 2017 model aractan cikma oldugu belirtilmis. Bunun resimlerinde ayrica koito balastmi surucumu artik ne deniyorsa onlar gorunuyor. Digerinde boyle birsey goremedim.
IMG_7769.PNG
IMG_7770.PNG
IMG_7771.PNG
Bu ikinciyi sahibinden sitesinde buldum. 605973531 numarali ilan.
Kisa zaman once aracimin farlarinin basina bir is geldi. Sonra bi halojen farlardan buldum. Zaten mercekli olduklari icin bi xenon montaji konusunda benim gibi aceminin isi kolaylasir diye dusundum. Sonrasinda bir cift normal halojen fari bedelsiz temin ettim bir arkadasimdan. Simdiki dusuncem normal farlarda bi led veya bi xenon donusumu yapmak. Diger bi halojen olanlari ya halojen devam etmek veya h7 ve h1 360 derece ampullerle birakmak. Malum muayene durumu icin.
Yanlis baslikta yazdiysam kusuruma bakmayin. Uygun yere tasima veya silme noktasinda gorevli kimse gereken tasarrufta bulunacaktir.
Selamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Koitoyu tercih edin diyeceğim lakin sadece kısa far led merceği bunu gözden kaçırmayın..Diğerinde ledler yoksa işinize yaramaz zaman kaybı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Tufan Demirel

Merhabalar. Forumu aradım taradım benzer bi konu bulamadım. Gözden kaçırdıysam affola. Aşağıdaki linkteki bi led merceği satın aldım. Şu an aracım h4 ampül kullanıyor ve haliyle aydınlatma vasat. Bu üründen kullanan var mı? Rus forumlarında oldukça tartışılmış. O linki de aşağıya bırakıyorum. Yorumlarınızı alabilirmiyim? Muayeneye yeni girdim ama iki sene sonra muayenede sıkıntı çıkarır mı?

https://s.click.aliexpress.com/e/cKWT25dQ

https://biled.ru/test-8-svetodiodnyh-linz-chast-2/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...