İçeriğe Yönlendir

Saat ile Araba Farkı

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Araba markaları , üretimi, getirisi, üretildiği coğrafyaya sağladığı katma değerler, kendi içindeki modellerine kadar çok çeşitli ve farklı özellikleri barındıran bir endüstri, pahalı da, büyük fabrikalar gerektiren, imalatı tasarımı satış servis ağları kurulması organize edilmesini gerektiren bir sanayi dalı.

Sanayici olsam araba üretir miydim diye düşünürken, saate baktım saat kaç diye, sonra bir aydınlanma geldi; yahu param da var sanayiciyim de bir yatırım yapacağım, para da kazanacağım ama neden saat üretip satmayayım dedim? mesela yani...

Saat deyince akla isviçre markaları gelir (neden akla isviçre getiriliyor o ayrı konu, tutankamun zamanı tuz latından değerli idi )

İsviçre saat endüstirisi akla ziyan kapalı bir kutu, hiçbir üretici rakam açıklamıyor, o zaman parayı takip et demişler, Şansa bak Moragn Stanley 28 mart 2023 te bu konuda bir rapor hazırlamış

https://professionalwatches.com/morgan-stanleys-top-20-swiss-watch-company-ranking-for-2023/

https://watchesbysjx.com/2023/03/morgan-stanley-watch-industry-report-2023.html

yahu dedim, ihraç edilirse ülkeme ne kadar katma değer sağlar? 2022 de toplam araba ihracatımız 9 milyar dolar, İsviçrede ki ilk 10 markanın saat ihracatı 25.5 milyar dolar olmuş.

1 arabanın kaplayacağı yere de herhalde 10 bin saat falan sığar. Lojistiği de kolay, imalat olarak düşünce tek yapacağı iş saati doğru göstermesi, 3 cm falan kalite bir cam, 100-150 gr kadar kaliteli bir metal aksam, bir de çık akrep yelkovan 3 te düğme dedin mi bitti. araba imalatının zorluğunun yanına bile yaklaşamaz.

Saat fiyatları da bir ilginç, toplam ciro ile adet fiyatları ters orantılı gidiyor, mesela satış adetinde 1. marka Rolex, 1.200.000 adetlik üretime sahip 10.2 milyar dolar ciro yapmış, saat başı 8500 ortalama fiyat yapar, bazı modelleri 50 bin dolar da olabiliyor 3000 dolar da, ama ortalaması 8500 dolara 1 adet saat satabiliyor.

yükselen yıldız markaları mille, ricahrd mille, 5300 adet satmış ama 1.430 milyar dolar ciro yapmış, saat başına 270.000 dolar vermeye ikna olmuş alıcıları. bazı modelleri 7-8 yüz bin dolar tabii.

düşündüm, 5300 araba yapıp satacağıma, saat satsam, ne acaip getirisi olurdu. hem alınması kolay, korunması kolay, hediye edilmesi basit, alıcısı olarak düşündüm, ingiltereye gitsem gözüm arkada kalmaz, koluma takar, cebime alır yanımdan da ayırmayabilirim, yüzbinlerce dolar vermişim garantim de olurdu. alım satım da vergisi yok, muayenesi mtv si yok.

alıcının tercih edecek olanı üretmesi daha mantıklı geldi bana, fazla bir yatırım da gerekmez, marka yaratılsın kafi.

MArka demişken , o da ayrı konu olsun

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Marka yaratmak ve bunu prestij meselesi haline getirmek zaten zor da saat bu konuda çok spesifik örnek. Saat gibi başka örnek çok yok. Yani saat kadar getirisi olan yok. Yeme, alkol, giyim ve mimari alanında saat kadar getirisi olan şey nedir? Bunlar da kapılmış zaten

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Araba pazarında da iyi para var  ama isviçre saatleri gibi köklü geçmişi olan şirketler. Örneğin toyota geçen sene dünya çapında 10.1milyon adet, vw 8 milyon, kia hundai 7 milyon gibi satışlar yapmış. Marka olmak zor zanaat.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Saat denince bu günlerde aklıma tek isim geliyor. 
Bilin bakalım kim ? 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilin bakalım kim ? 

Paçağina siçtiğum

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilin bakalım kim ? 

mustafa topaloğlu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Herkesin ortalama bir otomobili var. 
Bazılarında ise saat bir saplantı.  

İçimizden birinin saat kolleksiyonu 

ADE8A4AC-B95B-4B4F-B87B-C3733DA36707.jpeg.61c4d9ad66a5d7b23857d912d61eb286.jpeg 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Herkesin ortalama bir otomobili var. 
Bazılarında ise saat bir saplantı.  

İçimizden birinin saat kolleksiyonu 

ADE8A4AC-B95B-4B4F-B87B-C3733DA36707.jpeg.61c4d9ad66a5d7b23857d912d61eb286.jpeg 

tam seçemedim ama sol en alttaki casio f91 se eğer iyi bir saat varmış koleksiyonda  :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

tam seçemedim ama sol en alttaki casio f91 se eğer iyi bir saat varmış koleksiyonda  :D 

Ohoo daha neler var. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Paçağina siçtiğum

eksik geçmeyelim

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Montaj bu!

Montaj olduğu için buradasın zaten :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İlkay Başaran yazdı:

Montaj olduğu için buradasın zaten :crazy:

Alt tarafı iki saatiM var. Montaj ile çoklaşmış

AAA82AF3-3A29-4C8C-BD6F-E8032F5F592A.jpeg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Alt tarafı buysa maşallah

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çağlar Bayur yazdı:

alıcının tercih edecek olanı üretmesi daha mantıklı geldi bana, fazla bir yatırım da gerekmez, marka yaratılsın kafi.

Hedef kitle de belli konuya genel olarak bakınca. Halka arz var mı kuracağın şirkette abi?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Servet Aydın yazdı:

Saati anladım da bunlar ne olaki :S 

image.png.f65f7b94cbe3abc2b21786c507358616.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Saat erkeğin tek aksesuarı olduğu için saçı az veya hiç olmayanlar tarafından prestij objesi olarak kullanılması yaygın bir davranıştır. :crazy: Tıpkı gençlerin cep telefonlarına abanması gibi.. :D Rüşvet aracı olarak da saatler güzel iş görür. Herkes aslında değerinin o kadar yüksek olmadığını bilir ama son kullanıcısı para vermediği için değerini yüksek görür.. Rahatça el değiştirir izi kolay sürülemez..

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abimiz koleksiyon yapıyor bir tane de bizden olsun denecek yerde, herkes göz dikmiş yahu.. Çok ayıp cık cık cık.. 

Not alttaki saatler ayrı bi güzelmiş, keşke benim olsa.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
İlkay Başaran yazdı:

Alt tarafı buysa maşallah

üst tarafı?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Hedef kitle de belli konuya genel olarak bakınca. Halka arz var mı kuracağın şirkette abi?

gadgetbank hisseleri ios app te ısrarla isteyiniz :moto:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Saatin değerini marka imajı, üretimindeki mühendislik, moda/tasarım ve kullanılan materyallerle, kullanılan değerli taşlar belirliyor. Bambaşka bir sektör.

Örneğin, Greubel Forsey markasını inceleyin. Pek bilinmez ancak, son derece yüksek mühendislik ürünü saatler yapmaktadır. Saat değil uzay mekiği mübarek...

Bir de Graff Diamons markası vardır. Bu da değerli taşlarla üretim yapar. 55 mio dolarla en pahalı saat unvanı elindedir.

Çok sayıda saatim var ama biri top secret.

Nedense bulanık çekilmiş. Başıma iş açmayın :fiuw:...

Hublot.jpg.55d3be4be2c5876f995ceb99b520f3cf.jpg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Saati anladım da bunlar ne olaki :S 

Fatih Keskin yazdı:

aaaa benim oda

Başkanın zulası onlar

Cem Işık yazdı:

Abimiz koleksiyon yapıyor bir tane de bizden olsun denecek yerde, herkes göz dikmiş yahu.. Çok ayıp cık cık cık.. 

Not alttaki saatler ayrı bi güzelmiş, keşke benim olsa.. 

ç-aldığımız kişiden aynı kişiye saat hediye edilmez

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tamer Topaç yazdı:

55 mio dolarla en pahalı saat unvanı elindedir.

55 mio doları ingiltereye götrüecek olsan , kağır para mı? levha altın mı saat mi? kolay

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...