İçeriğe Yönlendir

Aracımı Rezil Ettiler Yardıma İhtiyacım Var

Halil Rahman ÇALIŞKAN

Recommended Posts

Halil Rahman ÇALIŞKAN

Selamlar. Aracım 2020 model Opel Corsa F. konu biraz uzun mümkün olduğunca özetlemeye çalışacam. teknik bilgisi olan arkadaşların bana bir yol göstermesini rica ediyorum.

Aracımın garantisi dolduktan sonraki ilk bakımı için, araştırarak, sözde güvenilir olduğunu öğrendiğim Antalya Akdeniz Sanayii'de Akşenler Otomotiv'e götürdüm. yapılan hata sonucunda arabamın motorundan yağlar fışkırdı ve motor yağa bulandı. bana "merak etme abi ben temizleyecem" dedikten sonra wd40 ile motoru temizlemeye başladı. bir 5 dakika sonra kafamı çevirdiğimde arabamın yıkama tarafına alınıp motorunun basınçlı suyla yıkandığını gördüm.
ikinci gün sabah aracıma bindiğimde motorun çok çabuk ısındığını fark ettim. bu sefer aracı yetkili servis'e (Antalya Antoto Opel) götürdüm. termostatın bozuk olduğunu değişeceğini söylediler. eğer fark etmemiş olsaydım motorumu yakacaktım. conta yakmadan ucu ucuna kurtardım. servis'in termostatı değiştirmesi iki hafta sürdü. sonrasında aracı aldığımın ikinci günü aracım motor arızası verdi. tekrar yetkili servis'e götürdüğümde aracımın eksantrik mili zamanlayıcısının bozuk olduğunu ve değiştirileceğini söylediler. 1 hafta da bu işlem için bekledikten sonra iki işlem için toplam 4300 lira servis'e para ödedim. tekrar arabamı aldıktan sonra yine ikinci gün arabam tekrar motor arızası verdi. bazı tartışmalı telefon görüşmelerinden sonra Opel Türkiye'ye şikayet ettim ve beni servis'ten tekrar arayarak "aracınızı komple inceleyecez tekrar getirin" dediler. bir kez daha gittim. 1 saatlik incelemenin ardından ustayla birlikte yanıma geldiler ve aracıma, Akşenler Otomotiv'de çok fazla yağ konulduğunu, aşırı yağ basıncından valf patlattığını ve tesisata yağ dolduğunu anlattılar. usta, "bu araç bana ilk geldiğinde 2 litreden fazla yağ boşalttım" dedi. bir temizlik yaptıklarını ama çözüm olmasının düşük bir ihtimal olduğnu anlattılar. tam çözüm olarak da arabanın tesisatının ve beyninin değişmesi gerektiğini, bunun da 20 ila 30 bin tl arasında tutabileceğini söylediler. yine servisten çıktıktan sonra ikinci gün aracım tekrar motor arızası verdi. şimdi ne yapacam bilmiyorum. yetkili servis'in, onları şikayet ettiğim için bana sinir olarak 20-30 binlik bir fatura çıkarttıklarından endişe duyuyorum. sanayiye de artık adım atmak istemiyorum. ne yapacağımı şaşırdım. bilgisi olan arkadaşlar bana yol gösterebilirse çok seviniirm.

• Mutlu 1
  • Şaşkın 4
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Akşenler Otomotiv'e dava açın. Yetkili Servisin istediği parayı vermeniz gerekebilir bana öyle geldi. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Fazla yağdan dolayı hamgi tesisata yağ dolmuş anlamadım?

Elektrik tesisatına yağ dolup beyne mi gitmiş :blink2:

Fazla yağdan dolayı ilk defa tesisat ve beynin değişmesi gerektiğini duyuyorum. Hadi sudan olsa tamam diyeceğim.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu işlemler sonucunda, Beyne ve tesisata ne olabilir ki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu işlemler sonucunda, Beyne ve tesisata ne olabilir ki. 

Sadece basınçlı su ile yıkama kısmı manidar. Yoksa bence de görece yeni olan aracın tesisatına bu işlemlerden dolayı bir şey olmaması gerekiyor.

Anlamadığım ise, 2 litre fazladan yağ varsa, en büyük yağ bidonu 5 lt. Sizin araç kaç litre yağ alıyor ki 2 lt fazla oluyor? 3 litre yağ kapasitesi mi var acaba?

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

soketler su geçirmez bu yaşta bir arabanın soketlerinde bir açıklık olup su veya yağ alacağını sanmıyorum

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Sizi işbilmez olarak konumlandırıp, esas sorunu da bulamayıp komple format atalım kafasındalar bence.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Halil Rahman ÇALIŞKAN

bildiklerim bunlar ama anlatırkan sürekli bana motor bloğunun sol ön tarafında yer alan, tek bir kablonun bağlandığı ve tek bir vida ile motor bloğuna sabitlenmiş bir parçayı göstererek anlattılar. parçanın fotosunu ekliyorum. anladığım kadarıyla bahsettikleri valf bundaymış ve bundan elektrik tesisatına sızmış. yanlış yorumlamış da olabilriim ama ilk mesajımda bana söylenenleri kendi yorumumu katmadan birebir yazdım.

WhatsApp Image 2023-04-11 at 10.53.41.jpeg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

elektrik tesisatına yağ sızarmı hiç...

aşırı yağ etrafı yağlar, emme manifoldundna geri gelir vs ama sensörleri vs yi kaplarsa sensörler doğru ölçmez. soketler yağlanırsa soketler iletkenlik özelliklerini yitirebilirler.

basınçlı su soketleri ıslatırsa kuruyana kadar yada oksidasyon olduysa oksidasyon temizlenene kadar arızalar oluşur.

AMA yağın valfi patlatması filan ne bileyim bana komik açıklamalar gibi geliyor bunca yıllık otomobil alışkanlıklarımdan sonra.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence yetkili servisten durum tespit raporu alın. Sonrasında diğer servise giderecek konuşun, işi çözemezseniz yasal yönden hakkınızı arayacağınızı söyleyin. Eğer çözmezlerse hukuki süreci başlatın.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Oğuzkan Erışık yazdı:

Fazla yağdan dolayı hamgi tesisata yağ dolmuş anlamadım?

Elektrik tesisatına yağ dolup beyne mi gitmiş :blink2:

Fazla yağdan dolayı ilk defa tesisat ve beynin değişmesi gerektiğini duyuyorum. Hadi sudan olsa tamam diyeceğim.

neden olmasındır? :) "bunun turbosu bozuk, wategatesi kırık,  zaten komple enjektörleri tamir etmemiz lazım bunun için şanzımanı sökmemiz gerekir ki üst kapağı rahatlıkla söküp karter contasını değiştirebilelim." diyecek bir çok USTA vardır sanayide, oysaki kaçıran şey 5 tl lik o-ring dir.  Yeterki serengetideki ceylan misali gözüne kestirsin seni.

Erhan Doruk yazdı:

Bence yetkili servisten durum tespit raporu alın. Sonrasında diğer servise giderecek konuşun, işi çözemezseniz yasal yönden hakkınızı arayacağınızı söyleyin. Eğer çözmezlerse hukuki süreci başlatın.

ilk yağ değişimi yapan yerden fatura yada bir ödeme ispatı vardır inşallah.

Bu arada araç Puretech 1.2 olmalı. bence bir citroen özel servisine gidip sormalı ne olabilir diye...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil Rahman ÇALIŞKAN
Erhan Doruk yazdı:

bunu sordum yetkili servis'e ama bir rapor veremeyeceklerini söylediler. yasal yola gitmek için elimde birşey yok. sadece bir yağ kartı var adamların yağ değiştirdiğine dair o kadar.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Halil Rahman ÇALIŞKAN yazdı:

bunu sordum yetkili servis'e ama bir rapor veremeyeceklerini söylediler.

aracı serviste yaptırıp, onarım raporu ve faturası ile dava açmanız lazım.

bence basit bir arıza vardır. aracın çalışması normalmi değilmi önemli olan o. sadece yanan bir arıza ışığı hiçbirşey demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yazılanlardaki işlemleri gözümde hayal etmeye çalıştım, yok böyle birşey , ilk başlangıçta motordan yağ fışkırdı derken o iş nasıl oldu? başlangıcı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil Rahman ÇALIŞKAN
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

aracı serviste yaptırıp, onarım raporu ve faturası ile dava açmanız lazım.

bence basit bir arıza vardır. aracın çalışması normalmi değilmi önemli olan o. sadece yanan bir arıza ışığı hiçbirşey demektir.

aracın bu şekilde yürümesinde bir sakınca olmadığın söylediler ama arabanın çekişi aşırı derecede düştü. öyle ki arabanın kalkış yapabilmesi için 2000 devire çıkartmam gerekiyor. 4. vitesde araba hızlanamıyor. 5. viteste tamamen hız kaybediyor. bu halde düz yolda en fazla çıkabildiğim hız 78 km oldu
edit: gaz pompaladığım zaman araba tepki vermiyor. sanki motor güç üretemiyor değil de, araba verdiğim gazı kesiyor, yarıdan fazla gaz yemiyor gibi bir hissiyat var.

Çağlar Bayur yazdı:

yazılanlardaki işlemleri gözümde hayal etmeye çalıştım, yok böyle birşey , ilk başlangıçta motordan yağ fışkırdı derken o iş nasıl oldu? başlangıcı?

yağ boşaltmadan önce miydi yoksa o sırada mı net hatırlamıyorum ama kapaklar açıkken başka bir usta arabayı çalıştırdı. sanırım o an yağ filtresi de sökülmüştü.

tarihinde Halil Rahman ÇALIŞKAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aracın bu şekilde yürümesinde bir sakınca olmadığın söylediler ama arabanın çekişi aşırı derecede düştü. öyle ki arabanın kalkış yapabilmesi için 2000 devire çıkartmam gerekiyor. 4. vitesde araba hızlanamıyor. 5. viteste tamamen hız kaybediyor. bu halde düz yolda en fazla çıkabildiğim hız 78 km oldu

yağ boşaltmadan önce miydi yoksa o sırada mı net hatırlamıyorum ama kapaklar açıkken başka bir usta arabayı çalıştırdı. sanırım o an yağ filtresi de sökülmüştü.

siz bir avukat ile görüşün bence, veya kaymakmalıkta tüketci şikayetleri bölümü , bunları yapan yetkili servis mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hukuki süreç için bir avukatla yüzyüze görüşmekte fayda var muhakkak. Ben olsam mahkemeye başvurup tespit ister, elime tespit raporunu alınca o rapora dayanarak tazminat isterdim. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Halil Rahman ÇALIŞKAN

herkese çok teşekkürler, yasal yol fikirleri mantıklı gelmeye başladı. bir avukatla görüşeyim ben iyisi.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Antalya’da faaliyet gösteren avukat arkadaşım var tavsiye isterseniz. Hatta forumda da bir avukat arkadaşımız vardı antalyadan. Adı bilgehan idi yanlış hatırlamıyorsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

edit: gaz pompaladığım zaman araba tepki vermiyor. sanki motor güç üretemiyor değil de, araba verdiğim gazı kesiyor, yarıdan fazla gaz yemiyor gibi bir hissiyat var.

araç turbo 1.2 mi? öyle iste araç "limp mode" da. arıza kaydını görsek fikrimiz olur. OBD tarayıcısı lazım.

Yorum bağlantısı
Halil Rahman ÇALIŞKAN
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Antalya’da faaliyet gösteren avukat arkadaşım var tavsiye isterseniz. Hatta forumda da bir avukat arkadaşımız vardı antalyadan. Adı bilgehan idi yanlış hatırlamıyorsam. 

tavsiye edebileceğiniz varsa çok iyi olur

edit:

Doğan Arşiray yazdı:

araç turbo 1.2 mi? öyle iste araç "limp mode" da. arıza kaydını görsek fikrimiz olur. OBD tarayıcısı lazım.

1.2 atmosferik internette satılan basit bir obd tarayıcılarından bir tane aldım ama programını pek anlamadığım için kurcalamaktan korktum

tarihinde Halil Rahman ÇALIŞKAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Sadece basınçlı su ile yıkama kısmı manidar. Yoksa bence de görece yeni olan aracın tesisatına bu işlemlerden dolayı bir şey olmaması gerekiyor.

Anlamadığım ise, 2 litre fazladan yağ varsa, en büyük yağ bidonu 5 lt. Sizin araç kaç litre yağ alıyor ki 2 lt fazla oluyor? 3 litre yağ kapasitesi mi var acaba?

Yağı boşaltmak birinin göreviymiştir. Aracı lifte kaldırmışlar altına yağlığı sürmüşler. SOnra mola zamanı.. geri gelmişler personel değişmiş yağın değiştiğini sanmış. arabayı indirmiş yeniden yağ koymuş.  yani iki kez yağ konmuş. Yağ konduktan sonra seviye kontrolü de yapılmamış. marşa basılmış. 

Bu kadar çabuk fazla yağ koymaktan ani olarak hata olmaması lazım çok gaza bastıysa belki ama bilemedim. Olabilir de yeni motorlarda. 

Beyin ile ilgili olan kısım yıkama ile ilgili olabilir. Her halukarda beyinde bir sorun olmaz.

İstenilen bedeli 3 ay bu arızaya ait garanti verilecekse ödemek anlamlı olabilir.  

Basit sanılan bazı işlerin ne kadar önemli olduğunu yeniden anlamış olduk. 

bütün beyin yağ dolsa da bozulmaz yağ iletken değil ki? hatta koruyucu olur. uzun vadede

Siz bi "beyinci" ye uğrayın basınç nedeniyle lehimler oynadıysa lehimlerin üzerinden geçin. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Düşman başına..

Bu nasıl tavsiye üzerine gidilen dükkan böyle. Yağ değiştirmeyi beceremeyen dükkanı size kim tavsiye etti?

Yorumlara bakılırsa adamlar çok iyiler. Yan sanayi parça taktı diyen de var vi vidaya 50 lira verdim diyende var ama PSA grubu memnun gibi

image.png.803b93037e9c05e673bdeaf6c813e583.png

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...